Bij Min. beschikking is sun de heeren Ge broeders Kam, teDelfshaven, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren, stroornen en kanalen in Zuid- Holland, Gelderland en Noord-Brabantwaar sleepbooten worden toegelaten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, blijkens de gisteren verschenen agenda der werkzaamheden voor de zomervergadering, aan de Provinciale Staten voorgesteld, voor de zoozeer gewenschte verbetering van den water weg tusschen Amsterdam en Rotterdam eetie bydrage uit de provinciale fondsen te verkenen van f 1,500,000 in do kosten vau aanleg en van f10,000 'sjaars in de kosten van onderhoud. Zij stellen tevens voor de richting uitgaande van den IJsel beneden de Mallegatsluis noord waarts tot in den Turfsinge! bij het rabat te volgen. Geil. Staten achten het ontijdig aan den aanleg eener haven te Scheveningen "met een kanaal naar de Maas bepaald subsidie toe te kennen, zoolang van het voornemen der Regee ring tot verwezenlijking van het plan Crar.s c. s. niet is gebleken. De provinciale begrooting voor '1881 is in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 32l,60O.89Vs. Tot dekking wordt eene beffing van 9 opcenten op de grondbelasting en van 5 percent op de personeele belasting gevorderd. Op de algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, op li. Donderdag 17 dezer geboudeo, ïeiiie de voorzitter, professor M. De Vries, in zijn openingsrede ongeveer het volgende over Cremers dood: »En wat te zeggen over hem, wiens al te vroeg verscheiden nu onlang onze letterkunde van een harev «erste sieraden heeft beroofd Als eene rou'wmare weerklonk het door het land: nCremer is gestorven!" de gevoel, volle en geestvolle schilderdriewerf schilder: met het 'penseel, met da taal, met de stem en gebaren, die al de geheimen van natuur en gemoed wist .af te luisteren en ons voor de oogen te tooveren, die den liefelijken eenvoud der Giddersche volksspraak bezielde met de dichterlijke aanblazing van zijn geest en de teerste snaren deed trillen in het hart, terwijl men ademloos hing aan zijne lippen Cremsr, van wien men te recht getuigde, dat hij .overal vrienden had en door gehee^Nederlaad geliefd èn gevierd was. zMocht het ons te beurt vallen, in onze Levensberichten een beeld van hem te ontvan gen, even waar en sprekend als hijzelf wist te teekenen, opdat ook de late nakomeling bij het lezen en genieten van die onsterfelijke Betuw- sche novellen, moge weten en gevoelen wat Cremer voor zijne tijdgenooten geweest is." De Spectator is in staat gesteld oin een laatsten groet mede te deelen, door J. J. Cremer gericht aan velen in den lande, die hem kenden en liefhadden. Cremer's woorden luiden aldus »Aan de vele goede hartelyke viieudeti, die rnij ook hij mijne win teruitstapjes het leven zoozeer veraangenaamden, roep ik een dankbaar ^vaartwel" toe. Al noem ik geep namenwie mij gekend hebben, weten nu dat ik in mijn laatste dagen ook bepaaldelijk aan hen heb gedacht, en bun, als 'tware, de hand ten afscheid heb ge drukt." Van ZEx. Jhr. Mr. VV. 1'. Roehussetv, Zr. Ms. gezant te Berlijn, ontving het comité voor de oprichting van een standbeeld van graaf" Jan "Van Nassau te Utseeht bericht, dat er bij hem eenige bijdragen uit Duitschlaod ingekomen waren voor het standbeeld, waarvan het bedram O* zijnde 220 Markter beschikking van bet comité was. Bij den Zondag jl. op het Galgewater te Leiden gehouden roeiwedstrijd, uilgeschreven door de Leidsehe Studentenvereniging Njord, is in de lilde afdeeling (vierriemsgieken, geroeid en gestuurd door leden van een Nederlandsche studeoten-roeivereeniging, waaraan werd deel genomen door de gieken Prinses Marie der Nederlandenvau «e stud-roeivereen. Njcrd te Leiden, en Syrene, van de stud.-roeivereen. Laga te Delft) de prijs, bestaaode in de gouden medaille der vereeniging voor den stuurman en eiken roeier, behaald door de Syrene, Des namiddags te 5 uren werden de vijf overwin naars door bot bestuur der roeivereeniging Laga te Delft feestelyk ingehaald voorafgegaan door de muziek der jagers van 's Hage, begaf men zich in optocht naar de sociëteit aPhoenix." De redactie van het studentenweekblad Vox Studiosornm stelt zich voor, ter gele genheid der vieiing van het 61e lustrum der Leidsehe Uoogeschool, een feestnummer uit te geven, een sooit van academisch Paris-Murcie", waartoe de medewerking van de meest bekende oud-studenten werd ingeroepen. Het nummer, uitsluitend door oud-studenten samengesteld, zou gisteren den dag voor de maskerade, ver schijnen, 12 bladzijden beslaan oo voor 50 cents tot dekking der kosten voor een ieder verkrijgbaar zijn. Het zal bevattenteekeningen van Victor de Stuers en Storm van 's Grave- saude en gedichten van Beets, Piet Paaltjens 'en Kneppelhout, terwijl staatkunde en geleerd heid zullen worden vertegenwoordigd door bydrageu van Vissering, Modderman, Kappeyne, Goudsmit, Fruin, Gobet enz. enz. Eergisteren avond omstreeks 7 uur is er te Delft biaud ontstaan in eene in aanbouw zijude woning aan de Vest. Eenige kinderen hadden zich door een niet gesloten opening in het huis en naar de bovenkamer begeven, en al spelende eeu hoop kiuilen, die daar lag, met lucifers- in brand gestoken. Door de spoedig aangebrachte hulp van eenige burgers en vooral van de studentendie met den extiucteur hunner sociëteit den brand hebben gebiuscht, zijn verdere onheilen voorgekomen. Met ingang van 21 dezer tot en met 20 Juli n. s. zal het Rijkstelegraafkautoor te Monster, in het belang van den aardappelen- en vruchtenhandel, op -, werkdagen open zijn van 7 tot 8 en 9 tot 12 ureu voor- en van 2 tot 4 en 6 tot 8 uren namiddags. De diensttyd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. De collecte, te Assen gehouden voor de noodlijdenden door de veenbranden in 't oosten vau Drente, lieea opgebracht f 878.96. Voor do Anomhssements Rechtbank te 's Hage is dezer dagen een met onbelangrijk rechtsgeding aanhangig gemaakt tegen de Neder- landsch-ludische Stoomvaartmaaisclmppy. Zooals men zich herinnert, is in het jaar 1876 een der stoomschepen vau genoemde maatschappij, de sLuitenant-Generaai Kroesen", nabij de Kust van Sumatra vergaan en wel door de schuld van den gezagvoerder Verloop, Deze werd door deu Raad van Justitie te Batavia tot twee jaar gevangenisstiaf veroordeeld, wegens manslag door onvoorzichtigheid, daar volgens deu i echter de dood van 129 passagiers alleen zijn achteloosheid te wijten was. Mevrouw P., de weduwe van een der Gou- veruements-paasugiers, die bij deze ramp het leven verloor, heeft thans ook, namens haar minderjarige kinderen, de Nederlaodsch-Indische Stoomvaai tmaatschappij voor de Haagsche Recht bank tot schadevergoeding gedagvaard. Haar echtgenoot was tijdens het ongeval in het genot van een jaarljjksch t niet emeu t van twaalf duizend gulden, en hij was de eenige kostwinner vau de eiseheres en haar kuuleieu. Op dien grond vordert zij van de Stoomvaait- rnaaucbappij eene som vau honden! twintig duizend gulden, of'zooveel minder ills de Recht bank biliyk zal oordeelen. Mevrouw P. heeft de waarneming harer be langen opgedragen aan den -advocaat Mr. D. S, Van Emden, terwijl voor de Stoomvaartmaat schappij zal optreden de advocaat Mr. B. M, Viieiander Hein. Het Nieuws van den Dag heeft aan den goeden naam eener Amsterdamsche baker te kort gedaan. Het heeft namelijk, vermeldende dat eene baker uit een raam gevalion was, dit in verband gebracht met don brandewijn, waarmee zy kort te voren het kind gewassehen had. Thans verklaart de kraamheer in een ingezonden stuk in genoemd bladdat dé brandewijn aan het ongeval onschuldig was,, en dat dit de goede vrouw trof, toen zij hulp- vaardig eene wasohvrouw bijstond. Zoo ziet mendat ook bakers soms aas miskenning blootstaan. Uit Wageningen schrijft men: Vrijdag 18 Juni hield het comitié voor de inzending van vee en zuivel naar de interna tionale tentoonstelling te Londen, alhier eeue vergadering om de belangen der zaak nader te bespreken. De toegezegde bijdragen zijn ge klommen tot ongeveer f8000. In de vergadesing is o. a. besloten: Allan dit door "t geven van bijdragen hunne belang stelling hebben geloond, uit te noudigen tot bjjwoning eener vergadering, die op Maandag 28 Juni a. s, zal gehouden worden in een def daartoe welwillend aangeboden lokalen van Artis te Amsterdam. Op die bijeenkomst zullen de maatregelen worden besproken, welke moeten genomen wor- deD, om het welslagen der nationale zaak te bevorderen en aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid te verzoeken eene bijdrage van f 5000 te verleenen, nu het jge-' bleken is, dat de direct belanghebbenden een krachtig en eenparig bewjjs hunner belang stelling hebben gegeven. Waarschijnlijk zal het aanvankelijk plan wel worden uitgebreid, althans het comité ver trouwt, dat-de Regeering niet achterwege zal blyveu om een bewijs van belangstelling ta geven in het welslagen dezer onderneming. Op debedoelde bijeenkomst zal, zoo mogelijk, tevens worden overgegaan tot het benoemen 'der peisonen, die h§t definitieve comité zulle» uitmaken; het beDoemen van eommissiëude uitgebreidheid der inzending en de mogelijk heid otn 'de te behalen prijzen te doen uit reiken, individueel, en alle mogelijke kostea te doen dragen door het, comité, zoo van assurantie, tiausport, verzorging, enz. Tot het verkrijgen van alle mogelijke ge makken bij den invoer, eene goede plaats, enz., werden reeds door het voorloopig comité betrekkingen aangeknoopt. In navolgiug vau hetgeen in Denemarken geschiedt, zal de hulp der Regeering worden gevraagd bij het tiauspoiteereu van vee «n producten en bovendien hoopt het comité, bij genoegzame ondersteuniug, den Nederlandscheu landbouwers de gelegenheid te kunnen aan bieden de tentoonstelling op goedkoope en aangename wijze te bezoeken. Onder de krasse veteranen van Waterloo, die den tijd trotseeren, mag genoemd worden de heer P. F. Faber te Valburg, die ais officier van gezondheid gedurende den slag van Waterloo de ambulances bediende en daarna te Parijs in de hospitalen werkzaam was, én zich thans, niettegenstaande zijnen leeftijd van 87 jaren, nog steeds met ijver op zijne uitgebreide prak tijk toelegt, en trots koude, regen of wind, dikwijls in een open wagentje, zijn patiënten komt bezoeken. Voor afbraak wordt thans te koop aan geboden het oveiblijfsel van het oude hertogelijk jachtslot van Karei Van Gelder. Naar men verneemt, hebben eenige paters uit Frankrijk met de eigenaren van do buitenpiaats nOhartroise" te Baamsdonk,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2