Werd in de twee laatste dagen veel visch in de Nieuwe- en Westerhaven alhier gevangen, gisteren avond deed zich het zeldzame geval voor, dat door den lichterschipper A. De Bruin in de Nieuwe Haven, bij den ingang van de Westerhaven, een zalm werd gevangen die ongeveer 15 halve kilo's woog. i Te Brielle zijn den 21 Juni de bedevaarten begonnen naar den zoogenaamden s Heilige put". Er kwamen mannen en vrouwen uit Kaatsheuvel. Volgens een publiek gemaakte lijst zullen de bedevaartgangers den 23 Juni komen uit Delfshaven, den 30 uit Moerdijk, den 1 Juli uit Den Bosch, den 5 uit Ctrecht, den 6 uit den Haag, den 7 uit Gouda, den 8 uit de Rhijnprovinciën, den 9 uit Delft, den 42, 13 en 44 uit Rotterdam, den 45 uit Am sterdam, den 19 uit Leiden, den 20 uit Schie dam, den 21 uit Dordrecht, den 22 uit Haar lem, den 23 uit Geertruidsnberg, den 26 uit Leiden, den 27 uit Soeterwoude, den 28 uit het Westland, den 29 uit Kraltngen, den 3 Augustus uit den Haag, den 4 uit Ylaardingen, den 5 uit Wassenaar, en den 10 uit Rotter dam. De insecten (zoogenaamde Korenbouten) omtrent welke wij inonsnommer van jl. Maan dag een bericht gaven, zijn ook te Zuid-Beierland jl. Vrjjdag elf uren achtereen waargenomen waar zy van het Westen naar het Oosten voor bijvlogen en wel zoo verbazend talrijk, dat het was als of groote sneeuwvlokken door de lucht waaiden. Te YHage zijn deze insecten Donderdag jl. in bijzonder grooten getale waargenomen in de richting van het Westen naar het Oosten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delfshaven heeft op verzoek van de voor- loopige commissie ter bevordering van de inzending ran zuivel enz. op de internationale tentoonstelling te Londen, besloten die zaak te steunen, en een inschrijving geopend; aan vankelijk verkreeg zij een bedrag van f28. Te Delfshaven heeft de collecte voorden gewapenden dienst f 106,34 opgebracht. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de vertegenwoordiging van dit gewest machtiging gevraagd, om, ter voorziening in de aan eenige gemeenten verleende en nog te verleenen tegemoetkoming in de kosten tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs, ten laste der provincie aan te gaaneene tijdelijke getdleening, tot een maximum bedrag van f250,000, tegen eene rente van 5 pet. Door den Minister van Oorlog is thans bepaald, dat aan alle sergeanten en fouriers der landmacht (met uitzondering van fouriers der cavalerie)die na hun 18de levensjaar onafgebroken zes of meerjaren als onderofficier hebben gediend, de toestemming om te trouwen '-kan worden verleend. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's R'yks schatkist bij de Neder- landache Bank, op 19 Juni, en de som der •betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezigte samen een bedrag uit maakten van f 35,079.721.67Vs. Het gisteren aan Het Vaderland ont leende bericht, dat, om het gevaar voor be smettelijke xiekten door hat bijeenzijn»-van veel menschen te voorkomen, dit jaar gean groote manoeuvre* gehouden zouden worden enalzoo geen bijzondere lichtingen worden opgeroepen, achynt onjuist te zijn. Althans men deelt ons mede, dat tot nog toe noch by het Departe ment van oorlog, noch bjj de betrokken bur gerlijke en militaire autoriteiten, van derge lijke bepaling iets bekend is. (JV. It. Ct.) Het gedenkteeken van Leidens ontzet nadert zjjn voltooiing. De prachtige basreliëfs liggen reeds lang in gereedheid. Het beeld van Van der Werf is in de gieterij van de heeren Enthoven te 'sGravenhage in bewerking; de kop is reeds gegoten en uitnemend geslaagd. Als de geldmiddelen het toelaten, zal de inwijding 3 October 1881 plaats kunnen hebben. De Amsterdamsc&e Ct. ontviDg een brief van een Amsterdamsche dame, die te Londen met een Engelse!» man is gehuwd en Annemie heeft 2ien vertoonen. Die dame sehryft o. a. in haren brief- nik kan n zeggen: mijn man, die gelijk gy weet geen woord Hollandsch verstaat, was even verrukt als ik over hun spel. Alle acteurs en actrices waren uitnemend. Het publiek bestond, geloof ik, grootendeeis uit Engelschsn, en juist achter ons zaten mr. en mrs. Kendal, 'twee der beste Engelsche tooneelspeiers zij riepen maar al door: perfect, beautiful en wis ten bijna geen woorden te vinden van bewonde ring. Toen wjj er uitgingen, hoorden wij niets dan uitroepen van lof en hoorde ik een heer zelfs zeggen: That is nol any more acting, that is life. (Dat is geen tooneelspel meer, dat is het leven. Red.) Ik was Woensdag JFrou-Frou gaan zien van Sarah Bernhardt doch dat is clinquant er tegen. Enfin, mijn hart zwol van trots en was ik een man, dan schreef ik een artikel, dat ik aan een Hollandsche courant zou inzenden. Naar het B. JSfbl. verneemt heeft de heer Rosier Faassen het recht om Anne-Mie op het Engelsch tooneel op te voeren voor f 1200 verkocht. Ten einde de inenting te helpen be vorderen, heeft een der te Zaandam gevestigde fabrikanten zijn weiklieden in de gelegenheid gesteld om van de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie gebruik te maken. Hij heeft daarbij tevens te kennen gegeven, dat, zoo de ioge- enten desniettemin toch door de pokken mochten worden aangetast, zij op een geregelde uit- keering van hun loon tijdens de ziekte konden rekenen, niet zij echter, die zich niet wilden laten inenten of herinenten. Alle werkiiedeu hebben zich aan het bui eau van vaccinatie aangemeld en zich aau de kunst bewerking onderworpen. ZaanlCt.) Volgens eene correspondence uit Den Haag ia de Zutph. Ct., is voor de wet op de post-spaarbauken reeds een referendaris aan het Dep. van waterstaat benoemd, die de speciale opdracht heeft voorschriften voor de uitvoering der wet te ontwerpen. De keuze voor die betiekking is gevallen op Mr. G. De Bosch Keroper, vroeger referendaris voor de statistiek aan het Dep. van binnenl. zaken. - Gisteren had te Leiden de Maskerade plaats die steeds 't hooftmoment van elk Leidsch studentenfeest was en dus ook nu, al werkte 't weer niet meemaar al regende 't byna gedurende den ganschen voormiddag, toch kwam de zon ten slotte de blinkende helmen en harnassen met jiaar glans bedekken. De optocht kan in een woord uitstekend genoemd worden en de geheel» stoet maakte een imposanten indruk op de dpizejoden .en duizenden, die van verschil lende plaatsen, hetzij per spoor, hetzij met andere vervoermiddelen, in Leiden waren aan gekomen om de voorstelling van »'de in tocht van Fiïipt den Schoone binnen Amster- dan op 27 Juni 1497" te aanschouwen. De stoet optying allerlei ovaties en niet het minst van de vorstelyke personen die zich in de stads gehoorzaal hadden vereenigd. De illuminatie des .avonds ontstok*» kan i ais goed gasiaagd beschouwd worden - en -was schier algemeen zoo, dat met recht kan.gezegd worden, dat dit feest voor,geemder.vorige,'behoeft onder ie doen. v Zeer,jèigenaardig wordt het feest-nummer van -die Vgx. Studwsorum, ter gelegenheid der -Academische feesten uitgegeven, geopend met een herinnering aan den tijd, nu byna 50 jaren geleden, toen Beets als een student aan de Hoógeschool kwam. Het is extempore in 1833 door den groen Nicoiaas Beets, op eeu door den sedert ais de Schoolmeester vermaarde G. Vaa der Linden Jx. opgegeven onderwerp en rijm woorden geschreven. v De tweede pagina bevat een gedicht Klem Jakob van J. Kueppelhout.Op de derde heb bis de hoogleeraren Gouilsmit, Kern en Joockbloet, de oud-hoogleeraren Vissering en Moddeimaa en Mr. J. Kappeyne enkele spreuken geschreven. De beide binnen-paginas worden ingenomen door een teekening van den heer C. N. Storra van 'sGravesande, voorstellende de Bietdijkf haven te Dordrecht. De Reünie wordt door Piet Paaltjens bezongeDwel wordt droefenis hem en geen wonder 1 bijna te machtig, wanneer hij de broeders herdenkt, die in de rij ontbre ken, maar ras vindt hij den ouden studenten- toon terug als hij ziet, wie er nog zijn gebleven, Langs hunne roemruchte gelederen Schrijdt in haar statigon stap De eerwaardige Alma Mater, En lacht zich inwendig slap. 2y is een hooge dame (v'an afkomst nog Godin), Maar herkent zij haar oude jongens Dan heeft zij 't eerst recht naar den zin. Dan tintelt haar weer in de aderen Het zuiver Attische bloed: Zoo'n Reünie om de vijf jaren, Dat doet het Oudje goed Verder hebben nog de hoogleeraren Cobet, Kuenen, Fruin en Van Bemmelen, Mrs. Vosm&er en Ds. Hasebroek by dragen geleverd. Van Victor de Stuers komen in het feest-nummer een paar teekeningen voor, die aan de beroemde teekeningen laags de trappen van het Leidsche Academiegebouw herinneren. Aan een brief, door een officier uit Atjeh geschreven, en met de laatste Engelsche mail ontvangen, ontleent de Arnh. Ct. het volgende: jKotts Radja, 7 Mei. Na eene maand van drukkende warmte is hier de westmoesson of regentijd ingevallen. Door de plotselinge daling der temperatuur zijn hierop nog al ongesteld heden gevolgd. Overigens wordt het hier gaandeweg eene betere plaatsmen kan hier op het oogenbhk alles krijgen. Het is er nog wel duurder dan te Bataviamaar toch reeds veel minder in prijs dan toen ik hier kwam. iDa kranten, ook de Hollandsche, hebben het tegenwoordig nog>al druk over den generaal Vsn der Heijden. Het heeft hier zeer veel opzien verwekt, dat een praatje over het zonder vorm van proces ophangen van negen Atjehsche krijgsgevangenenin de Tweede Kamer ter sprake is gebracht. Dat praatje is volkomen onwaar; dergelijke barbaarsche handelingen zijn hier nog nooit voorgekomen. Het heeft hier menigeen verwonderd, dat dergelijke tast bare leugens een onderwerp van discussie in de Tweede Kamer konden uitmaken. Om meer dan eene reden geloof ikdat het een dier zjjdelingsche middelen geweest is, om den ge neraal Van der Heijden van hier te verwijderen. »Wax het ookom des te beter den weg te kunnen banen voor den civielen commis saris, die hier te kwader ure gekomen is? »Het is mijne vaste overtuiging, dut de ge neraal Van der Hejjden vooreerst hier nog onmisbaar is en dat er stellig in de eerste jaren nog niet te denken valt aan een scheiding van het civiel en militair gezag te Atjeh. Het doei kan immers niet zijn een nieuwen Atjeh-oorlog op het touw -te zettenhetgeen thans een byna zeker gevolg er van zou zijn» wanneer de generaal nu -wegging. Deze be- grijpt echter zjjn plicht zeer goed. In -weerwil van de epeldeprikkendie men hem van Bui tenzorg toedient, denkt, hij aan geen weggaan; slechts in het uiterste geval zou hy daartoe -overgaan, wanneer men hem de verzekering ,gaf, dat hy in het civiel eu militair bestuur door een hoofdofficier zou worden opgevolgd, Dat ik hier niet overdrijf, zal later blijken, wanneer er dingen openbaar-zullen worden, die nu nog met een sluier bedekt blyven. »lk ben opzettelijk over deze zaak wat nit- - voerig geweestomdat eene toelichting op hetgeen de kranten zooal daarover schrijven,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2