T i Tojjiara liet Kamupclt te ScMeiam. Gemengde Berichten. De Koepokinenting. niet overbodig ishet is toch geblekend*t de meeste dagbladen niet geheel op de hoogte zjj'n van de zaak." Ean eerste geval van pokken heeft zich te Maastricht geopenbaard De lijderet is onmiddellijk naar het gesticht Calvariënberg vervoerd. Met de uit JJmuiden uitgaande Noach JII vertrokken gisteren twee Engelsche hee- ren, om op Java te gaan jagen. Ware sportt- inenf (N. v. d. 2?.) Te Assen is een arbeider plotseling doodgebleven. Volgens vermoeden van een geneesheer, doordien hij, bezweet zijnde, te veel water had gedronken. In de deze week verzonden vellen van de >111. Konversations-Lexikon 'd. Gegemvart" ireft men o. a. een zeer goed gelijkend portret aan van J. J. Cremer. De biographie is schraal, ofschoon hier tegenover staat, dat de korte aanteekeningen den arbeid van den gevierden schrijver voldoende kenmerken. Ook een portret van den bekenden Amster- damschen architect H. J. H. Cuypera komt er in voor. (Da Porief.) Ylanrdingen. Öp de jaarlrjksche paarden markt gisteren alhier gehouden, waren 174 paarden aan de lijn. De kooplust was over het algemeen niet zeer geanimeerd. Rotterdam. In plaats- van wijlen den hDer P, Harting, conservator aau het museum voor onderwijs en kunst der firma Van der Hoeven Buys, zijn benoemd: voor het theoretisch of onderwijzend gedeelte de heer J. Gerrits, be werker van Onze heiendaagsehe leermiddelen, en voor het practischgedeelte de heer H. Schippers, sedert dertien jaren amanuensis aan de Polyt. School te Delft. lelden. Voor het huldeblijk, bestemd om aan generaal Van der Heijden te worden aan geboden, is hier door inteekening verkregen een netto bedrag van f647.80. Apoldoorn. Het voorstel van een der Raadsleden dezer gemeente om de kermis alhiar af te schaffen, is opgevolgd door adressen van adhaesie aan dat voorstel door de Ned. Hervormde en Christ. Gereformeerde kerke raden. De daartoe benoemde Commissie heeft bij meerderheid van stemmen aan den Raad getdviseerd de kermis niet af te schaffeif, maar wel enkele beperkingen in te ioeren. In sommige streken van Hongarije waar hongersnood hearscht, maakt men nu een »brood*urrogaat." Men verzamelt de bladeren van een grootbladerigen distel (de areiuine lappa) en jonge netels, hakt die lijn en vermengt ze met een weinig slecht roggemeel. Dit mengsel wordt in broodvorm gebakken. Bijzonder ver- iterkend en smakelyk moet het echter aietzyn. Dr. Marsos verhaalt, dat in Londen, van 1876 tót het einde October 18.79, 15174- pok-, lijders, behandeld werden. Vaa dezen waren 11416 m hun jeugd ingeënt, terWjjl dit by 3795 was verzuimd. .Onder di$ iageënten waren ook zy, die opgaven ingeënt te zijn, doch by 1 Wit- naea geen" litteekens vinden kón'. Van die 45174 stiervén 2677, meest allen niet in^eënie. Ypjgéafl»: opgaaf ,der geneeiheeren kwam geen enkel geval voor osdër hen, die,' na met goed gevolg ingeënt te zijn, „later mat goed gevolg gerevaccineerd warem Dezelfde geneesheer daelt verder mede, dat in de 34 ^jaar, gedurende welke,by aan het hoofd van de pokkenhospitalen stond,niet één .beambte dier hospitalen, van hoogeren of lageren „rang, menschen alzoo, die dagelyka en onop houdelijk in de besmetting verkeerden door de pokken werd aangetast. Maar men was dan ook bij deze beambten op inenting en herinenting byzonder nauwlettend en streng geweest. Het Engelsche tijdschrift Engineer geeft, onder het opschrift »Topophoon", de beschrij ving van het nieuwe werktuig van prof. Morton, uit N.-Amerika, door middel van hetwelk bij mist de juiste richting van het geluid, voort gebracht door misthorens, klokken enz. bepaald kan worden. De toestel bestaat uit twee reso natoren, die aan een stang, welke door het dek der achterhut gaat, op de vereischte manier bevestigd zyn. Onder de resonatoren is recht hoekig op de stang een wjjzer aangebracht, terwijl de e&outchouk-buizen in de achterhut uitloopen en aldaar van hoorbuizen voorzien zijn. De geheele toestel kan naar elke richting gedraaid worden. In de dekhut zittend kan men den wijzer zoolang draaien, totdat die de richting van het geluid aanwijst. Proeven hebben geleerd, dat op die wijze met gemak de richting van een geluid tot op 4 en 6 mijlen afstands bepaald kan worden. Voor het gerechtshof te New-Born wordt op het oogenbl'k een proces wegens honderd kussen behandeld, zooals dit in Amerika alleen kan voorkomen. Een goudsmid, Finch genaamd, had voor zijn ruiten een juweel van groote waarde geëtaleerd. Een aardig meisje, miss. Waters komt voorbij, ziet het en laat zich de uitdrukking ontvallen, dat zy den gelukkigen bezitter van het juweel gaarne honderd kussen er voor zou geven. Finch hoort dit en biedt als echte Amerikaan aan, om met de miss een overeenkomst te sluitenvolgens hetwelk hij haar het kleinood tegen gemelde honderd kus sen, dagelijks een, zal afstaan, en de schoone miss Waters, een Araerikaansche van top tot teen, neemt bet aanbod aan. Een maand ach tereenvolgens nu gaat'Finch iederen dag prompt als een kloknaar zijn schoone en kust haar op de lippen. By den 30en kus wendt de «choone het hoofd af en biedt hem in plaats van de lippen, de wang. Finch weigert. Voor hein is een kus op de wangen ongeldig. De miss houdt vol en weigert beslist. De goudsmid doet baar een proces aan wegens verbreking van de overeenkomst, en de Arnerikaansche juristen breken zich thans het hoofd over de bepaling, wat rechtens een kus is. Van «ene minnelijke schikking schijnt geen sprake te zijn. Ten einde visschen te conservee- ren slaat J. H. Könelamp in Bremen voor, de visschen met ongeveer de helft van hun gewicht water in daarvoor geschikte cellen, door middel van een ijsmachine, te doen bevrie zen. Zelfs midden in den zomer zouden zulke visschen, in gewone spoorwagens, 7 tot 8 dagen goed blyven. Een nieuwe manier voor het afroomen van .melk is door Layal-Peltre in toepassing gebracht. Hy bezigt een zeer sterk vat van staal, van 25 centimeter middellyn, dat door middel van beweegkracht 6000 wentelingen p«r minuut maakt. De room of het botervat lichter zynde, bljjft by da as, terwijl de tapte melk of afgeroomde melk naar den omtrek ..wqr^t gejdreyen; voor beiden zyn daar ter plaatse buizen aangebracht om deze gescheiden stoffen af te.voeren,. De scheiding geschied vojkomener dan op .ie gewone manier, en levert 5 a 6 pet. boter meen Smpérpiftni beveelt aan, ten einde aard beziën zóóveel mogelyk haar geur te doen be houden, ae niet eer te doen watschen dan ia het laatste oogenblik dat ie ter tafel gebracht worden. Verder geeft dit blad het volgend voorschrift.; Oudbakken broodwordt in dunne sneden gesneden, die men'in gesuikerde» wjjn doopt, met fijngedrukte aardbeziën dik belegt, en, met deze zyde naar boven, in boter of reuzel bakt, waarna men ze, met suiker bestrooid, warm voordient. In liet jaar 1874 werd door onze Vereeniging ter algemeone verspreiding uitgegeven een blaadje, met hot opschriftvile polihen cn haar voorbehoed middel." Nevens oen kort overzicht van de geschiedenis der pokken, bare oorzaken en do middelen ter bestrijding, heeft het Hoofdbestuur daarin zijne 'zienswijze kenbaar gemaakt omtrent de vaccinatie en inzonderheid de revaccinatie, zoowel met hot - oog op de meest doeltreffende wijzo van toepassing - dozer kunstbewerking, als met betrekking tot do heide gebruikelijke vaccine-soorten, die van t kalf 1 (animale) en die van den menseh (gehumaniseerde), i Thans, nu in liet zuiden van ons Jand gevallen j van pokziekte voorkomen en oene meerdere of mindere verspreiding over ons land te vreezen is, hebben wij gemeend, op grond van oene ruimere ervaring, gedurende de iaatsto C jaren verkregen, nogmaals kortelijk ons gevoelen omtrent dit ge- J wichtig onderwerp te moeten uiteenzetten. Overweegt men d,\t in ons kleine iand gedurende de pokken-epidemie van 187073 moer dan 20,000 personen aan die ziekte bezweken zijn, dan is het zeker niet overbodig to achten, wanneer wij bij vernieuwing trachten, de algemeene belang stelling in de vaccinatie te veilevendigen. In 1798 door den Engelschen geneeskundigen Jenneh als voorbehoedmiddel tegen de pokken aanbevolen, heeft de koepokinenting wel is waar sinds dien tijd het moorddadig karakter van de pokziekte grootendeels doen verloren gaan, doch nog altijd mist do vaccinatie die ruime waardeering, vveike voor eone meer afdoende bestrijding der gevreesde ziekte veroischt wordt. Ook in hare toepassing laat zij dikwerf veel te wenschen over. Zoowe! do weikeioosheid dor aan gewende stof ais do te late inenting of het verzuim der tijdige herenting zijn menigvvurf oorzaak, dat het behoedmiddel faalt en het vertrouwen in zijn kracht geschokt wordt. Terwij! als regel geldt, dal de eerste inenting moet plaats vinden in liet eerste levensjaar, moet zij echter bij het hecrschen van pokken zoo spoedig doenlijk na de geboorte geschieden. De nieening, dat wel eens door het inenten, tijdens het lieerschen der ziekte, pokken ontstaan, is onjuist. In al de gevallen, waarin weinige dagen na de inenting de ziekte zich openbaart, is do inenting te laat verricht. De jiorsoon was reeds besmet toen hij werd ingeent, en de inenting heelt dus do verdere ontwikkeling der ziekte niet meer kunnen voorkomen. Het bovenstaande geldt evenzeer voor herenting. Ook deze moet tijdig worden toegepast en is bij het uitbreken eener epidemie voor allen noodzakelijk en we) des te meer naarmate cene grootere tijd ruimte sinds de laatste inenting verstreken is. Ook zelfs zij, die vroeger aan jiokken geloden hebben, moeten zicli alsdan aan de kunstbewerking onderwerpen, daar de ervaring leert, dat, evenmin als óéne inenting voor het geheele volgend leven voor besmetting vrijwaart, de herstelde poklijdcr voor immer tegen de pokziokte beveiligd is. "Voor cene deugdelijke vaccinatie en revaccinatie vvoidt veseischt, dat de slot (vaccine) onmiddellijk van het rund op den meiisch of van arm op arm wordt overgebracht. Glaasjes, stiftjes of buisjes mogen alleen gebezigd worden als middelen om, bij gebrek aan ingeente kalveren of gesuilde ingeente kinderen, zich een nieuwe bron voor inenting te scheppen. Niet versche vaccine, tusschen glaasjes of op andere wijze bewaard, verdient afkeuring Hit de puisten van personen, die reeds vroeger eenmaal zijn ingeënt, mag nimmer de stof tot inenting gebezigd worden. De stof (vaccino) van kalveren schenkt gelijke waarborgen als die aan den arm van het kind ontnomen. Bij de aanwending der eerste wordt echter è.cnigé' meerdero oefening vereiscfit en het ware derhalve zeer wcnschelijk, dat door hot geheele land zooveel mogelijk inrichtingen werden geopend,' alwaar gedurende het geheele of wel gedurende een' grooter of kleiner gedeelte van het jaar, uit kalver-pokken werd gevaccineerd (zooge- naamde permanente en tijdelijkeParcsVaccinogènes.) Daar de statistiek leert, dat de vatbaarheid voor pokken vermindertnaarmate het aantal inentiags-lütiekens grooter, is, mag het aantal koepokken niét te gering zijn. 8 a 10 pokken zijn voldoende. Een grooter aantal schaadt niet. Is het aantal koepokken te gering, b. v. minder dan 4, dan is het noodzakelijk, dat op den 8sten dag uit do eigen koepokken of, zoo deze onbruik baar zijn, met stof onmiddellijk aan 't kalf of een ander kind ontleend, nieuwe pokken (bijpokken) worden gezet. Slechts aan deskundigen mag de kunstbe werking worden toevertrouwd. Door bekwame en ervaren handen verricht, sullen do bezwaren, die nog wel eens uit een /geneeskundig oogpunttegen de inenting worden geopperd, geheel verdwijnen. Wezenlijke nadeelen zijn steeds het gevolg van onkunde en zorgeloosheid. Gemoedsbezwaren behoeven geone ernstige be strijding meerOok door de meest gezaghebbenden op godsdienstig gebied zijn die voldoende weerlegd. Mogen deze regelen bij allen in Nederland, wie volksgezondheid en volkswelvaart ter harte gaan, de sympathie ondervinden, welke noodig is om met kalman ernst den vijand te bestrijden, die thans opnieuw onzen vnderlandschen bodem be treden heeft. Mogen zij allen opwekken om, waar noodig, hun steun en medewerking te verleenen en de middelen te helpen beramen, die tot eene zoo ruim mogelijke en doelmatige toepassing van de vaccinatie kunnen strekkon en het streven der Regeering, nader in do Wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten omschreven, bevorderen. Moge het zoo aan do vereende krachten van Regeering, Gemeentebesturen en Neórlands inge zetenen gelukken, mot gunstigen uitslag den vijand te bestrijden, en do pokkonepidemien, die, gelijk het zeer juist is uitgedrukt, scene onuitwischbaro schande zijn voor do maatschappelijke) inrichting cn de plaatselijko besturente beperken of to voorkomen. ROTTERDAM, Juni 188(5. Het Hoofdbestuur der NederlamhchcVcrccniging lol bevordering van Koepokinenting Mart. IIvmans. Mr. D. II. Delprat. A. J. Ja nni';. fDr. L. Ali Cohen. Dr. B. Carsten. 'fidl' Pu. S. Frank. I "3 Dr. G. Th. A. Wolteïibeek Muller. Dr. J. Vkoesom dd Haan. ^s'B. Op aanvraag kunnen bij Dr. Vroesom de Kavn te Rotterdam meer exemplaren worden bekomen Zitting van 16 Juni, L. B. te Schiedam, twee boeten a f 3, of een dag gevangenisstraf, voor elke boete, ter zake van het te Schiedam op twee verschillende tijdstippen als voerman harder dan stapvoets rijden met een molenvvagen. H. Van te Schiedam, 2 boeten a f 1of een dag voor elke boete, ter zake van het te Schiedam in de Plantage zonder verlof i, springen over de d tarlangs loopendo sloot en 2. den bewassen grond tot weg gebruiken. C. B. te Schiedam, boete f 10, of 2 dagen gevangenisstraf, ter zake van het zich in kennelijk beschonken toestand bevinden op den oponbaren weg te Schiedam. P. S. te Maassluis, boete f 1, of 1 dag ge vangenisstraf, ter zake van het te Maassluis zitten op eens anders onroerend eigendom A. v. d E. te Delfshaven, P. v. d. H.J. J. P. M. en W. B., do drie laatsten te Schiedam, ieder boete f5, of 2 dagen gevangenisstraf, ter zake van het te Schiedam als voorman van een spoelingwagen daarmede anders dan stapvoets rijden. W. v. L.J. De B. en M. v. V. allen te Schiedam, iedor boete f 5, of 2 dagen gevangenis straf, ter zake van hot te Schiedam als voerman harder dan in- matigen draf rijden met een voertuig bespannen met een trekdier. M. A. te Schiedam, boete f 3, of 1 dag ge vangenisstraf, ter zake van het doen loopon van een lastbeest op eens anders in den oogst staanden grond. A. E. en H. II. beiden te Blokzijl, ieder boete f 5.50, of 1 dag gevangenisstraf, ter zake van hit maken van nachtelijke burengeruchten tot verstoring van de rust der inwoners gepleegd te ismen en gelijktijdig. H, R. te Schiedam, boete f 3, of 1 dag ge- vMigenisstraf, ter zake van het te Schiedam gaan over een draaibrug wanneer die wordt opengedraaid. J. J. T, v. A. te Rotterdam, boete f 3, of 1 dag gevangenisstraf, ier'zake'van liet in'de be bouwde kom der gemeente Overschie zonder be hoorlijk toezicht laten van een paard waarvan men geleider ip. L. v. E. té Middelbands, boete f 5, of 1 dag gevangenisstraf, ter zake van het zich sn kennelijk^n •staat van dronkenschap bevinden op' de openbare straat te Maassluis. H. N.W. -V.H. W. P.en A. G. allen te Overschie, ieder boete f 1,0, of 1 dag'gevangenis straf, 'ter zake van hot- (uit' den vreemde over brengen van zijne woonplaats in eone gemeente binnen het rijk zonder hieraan binnen een maand! na aankomst verklaring aan het Gemeentebestuur te doen. K. v. Z. en W. V. beiden te Vlaardmgen, ieder boete f 3, of 1 dog gevangenisstraf, ter zake van het als voerman op het buitenplein van het station van den spoorweg te Schiedam, zonder vergunning van de politie verlaten van zijn rijtuig. A R te Schiedam en W. De II. te Vlaardmgen, ieder boete f3, of 1 dag gevangenisstraf, ter zake

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3