Buitenlaittolis Bmettci JBiMjalaiidscne Beriantcj. u tl si e n r,. dan ingeval hij wijnzuur uit een chemische fabriek bestelt. Dewijl hierbij geen sprake is van gisting, maar de verschillende ingrediënten slechts vermengd behoeven te worden, zijn de bedoelde fabrikanten in staat binnen weinige dagen een verbazende massa »wgn" aan de markt te brengen. Per "1000 liter bedraagt de prijs van dit fabrikaat thans 300 mark (180 gulden). Wat het resultaat zal zijn van de voorgestelde wijziging der Mei vetten in Pruiseu, laat zich moeielijk bepalen. Een artikel aangenomen, een 1 ander verworpen, en de groote kwestie, eigenlijk niemand met de voorgestelde wijziging tevreden Hoe ook beschouwd, maakt de Pruisische staatkunde op dit oogenblik geen aangenamen indruk. ITALIË. Wat de telegiaaf gemeld heeft omtrent de verkiezingen voor den gemeenteraad te Rome, ban,'" volgens de Timesniet juist zijn. Er moe ten 14 leden gekozen worden, en de clericalen slaagden, met behulp der conservatieven der rechterzijde, de meerderheid te behalen voor 12 "hunner gemeenschappelijke kandidaten, en voor één clericaal zonder de medewerking der conservatieven. Slechts één kandidaat der libe rale lijstDr. Baccelükreeg eeu nieuwen lastbrief. Onder de geslagenen teit men in de eerste plaats don Emanuele Ruspoli, syndicus van' Rdme, die niet meer dan 4083 stemman haaide; graaf Amhdei, secretaris-generaal bij het Ministerie van koophandel en landbouw, viel met 4514 stemmen; op hém volgde de heer Tosi, de éénige clericaal, die niet gekozen werd, niet 4419 stemmen. "t Was een vinnige strijd. Het aantal opge komen kiezers was 10990, dat is 1200 meer dan ooit te voren en 7800 meer dan in 1870, het jaar dat de Italianen naar Rome trokken ea de stad voor het eerst eeu gekozen ge meenteraad kreeg. De zegepraal der clericalen, wordt aan de Times gemeld, overtreft hunne stoutste ver wachtingen. De Tribune He Wons maakte eergisteren hetcertificaat in den oorspronkelijke!! Italiaan- schen tekst ojjgnbaar van Dr. Ceccarelü, genees heer van den Paus, van de-, volgenden inhoud: v De ondergeteekende verklaart oplettend zijne hoogeerwaarde Excellentie msgr. Bum on f] bisschop van Doornik onderzocht en hem geheel vrij gevonden te hebben vati eenige physiake ziekte van welken aard ook, en in volkomen en ongedeerd bezit van zijne geestvermogens. Dit ter netuigenis van de waarheid." De clericale bladen, die msgr, Dumont kiauk- zlnnig, noemen, beroepen zich daarvoor op het besluit van het kapitaal te Doornik, hetwelk genomen was ingevolge gemotiveerd advies van vconscientieuse geneesheeren." Dit besluit van het kapittel is echter van 11 Maart 1879, terwijl hot certificaat van den pau«elijken genees heer gedagteekend is; Rome, 15 Mei 1879, ,zoodat de bisschoppen van Luik en Namen in Maart en de eerste dagen van Mei 1879 met recht konden schrijven, dat de intrige, door zekere met namen genoemde peisonen«den Pauselijken nuntius en de patroons van het Journal de Br ux olies tegen msgr. Lumout op 't getouw gezeteene sin fa mie" was. Voor msgr. Giavez van Namen, die onlangs ter zijner verontschuldiging beweerde dal hij zich toen blijkbaars ten aanzien van den toestand van msgr. Durnont vergist had, moe», de dag- teekening van dit certificaat van 's Pausen t geneesheer voire van aangenaam zijn. K N K Ij A S In het Lagerhuis heeft Bradlaugh viine toelating geëischtwelke de speaker echter weigerde. Bradlaugh richtte, binnen de afgeschoten ruimte staande, het woord tot het Huis en betwistte de wettigheid van het gevallen besluit. Nadat een voorstel was aangenomen, dat Bradlaugh zich zou verwijderen, weigerde b\i daaraan te gehoorzamen. Eeu voorstel van Noithcote om den speaker te machtigen aan het besluit van het Huis uitvoering te doen geven, werd met 326 tegen 8 stemmen aangenomen waarop Bradlaugh niet geweld door de deurwaarders buiten de afgeschoten ruimte werd teiugge- bmcht. Nadat 'hij zich tot tweemalen had losge rukt, werd op voorstel van Northcote met 274 tegen 7 stemmen besloten dat Bradlaugh zou worden inhechtenis genomen. Gladstone onder steunde dit vooistel, omdat, zeide hy, het besluit eergisteren door het Huis genomen behoorde geëerbiedigd t>> vvonlrn. Het Lagerhuis heeft eeigisteren, bij de behandeling van het incident-Biadlaugh, met 275 tegen 230 stemmee, een amendement van sir H. Giffani aangenomen, hetwelk inhoudt, dat Mr. Bradlaugh noch tot het afleggen van den gelmiikeltjken parlementairen eed, noch tot het doen van eene verklaring, iu plaats van dien eed, zai toegelaten worden. 11 (I 11' S C II L A 5 1). De gedelegeerden der conferentie hebben gistei en onafgebroken doorgewerkt om de hun gestelde taak te vervullen maar ook heden ochtend zulleu zij misschien nog niet in staat zijn rapport aan hunne diplomatieke chefs uit te bsengeu. Indien gezegd wordt, dat voor de beraadslagir gen der gedelegeerden een andere wijze van werken noodzakelijk geworden is en zij aU commissie beraadslagen, die van haar bij meerdei iieid van stemmen genomen besluit terstond aan de conferentie rapport uitbrengt, dan is dit oujuist. In de wijze van rapport uitbrengen aan de gevolmachtigden is niets veranderd, hetgeen echter niet bpitensluit, dat de conferentie een diicct rapport of deskundig advies van één enkelen gedelegeerde zou kunnen vragenwaarvanook tijdens het congres praecedenten zijn voorgekomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft in zijne zitting van gisterenbij de vooi tzetting van de tweede beraadslaging over het nieuwe kerkelijke regeerings-ontwerpart. 9 daarvan in den vorm van liet voorstel Bandemer aan genomen, met inla«ching van een amendement van den afgevaardigde Kropabchek. volgens hetwelk ambtshandelingen van wettig aange stelde «reestelijketi met süafbaar zijn in die parochiën, waarvan de titularissen m de uit oefening van hun ambt verhinderd zyn. Een voorstel van den Afgevaardigde Biuël, dat stiekte tot invoeging van art. 9n werd door het Hui3 verworpen. E Rp K R IJ K. Alle ambtenaren van het openbaar mi nisterie hebben hun ontslag genomen, om niet verplicht te zijn de besluiten van 29 Mu'rt betreflende de geestelijke orden toe te passen. De Senaat heeft eeigisteren, bij de vooi t- zelting der beraadslaging over hel ontwerp tot afschaffing der geestelijken bij liet leger, ait. '1, dat onder aniWen uitvoerig bestreften werd door den heer Chcsnelong, aangenomen mot '167 stemman tegen '114. De Minister van Justitie heeft het,amnestie- voor«tel ingediend. De urgentie werd niet door hem gevraagd. De Albanei «clie Liga heeft een telegram gericht aan de conferentie te Berlijn, waarin zij zegt dat de Albaneezeu nimmer zullen toe stemmen iu de verminking van hun Intnl. noch in mil van gebied, waai door zij onder vieemde heerschappij gebracht worden. De Albaaeezen moeten zich daarom tegen «le daarop betrek kelijke bepalingen van het tractaat van Berlijn verzetteu en zij herhalen hunne bede, dat de gevolmachtigden hun ver/.oek in ernstige over- weging nemen om hunne oude rechten onge schonden te handhaven. Ten slotte verklaren zy aanspraak te hebben op Europa's dank, dat zij een bloedbad voorkomen en bijgedragen hebben tot de bevordering der beschaving. AMERIKA. Tildens brief aan de gedelegeerden uit New-York op de demoratische conventie van Cincinnati wordt door velen niet beschouwd als een weigering on kandidaat te worden gesteld voor het presidentschap en men meent, dal die brief Tildens kansen niet weinig zal vermeer deren. De anti-Tilden-partij is er zeer weinig over gesticht. De Amerikaauschp Staatssecretaris Slier-' man heeft onlangs in de Kamer der volksver tegenwoordigers een brief voorgelezen van den assistent-thesaurier ta New-York, waarin deze klaagt, niet over gebrek aan geldmaar over gebrek J aan ruimte om den dagelijks aan- groeienden overvloed van geld te bergen. Er zijn nu reeds 28,000,000 dollars in de schat kelders, waar, zooals hij schrijft, de muren dreigen te bersten. Er is nauwernood nog plaats voor '10 millioen, en zijc die er geborgen, dan zal men er haast niet mper kunnen loopen. De onder-thesaurier brengt dit onder de aandacht van den heer Sherman, voora! omdat het con gres volstrekt niet geneigd schijnt, het munten van dollars te doen staken. Als dat zoo voort gaat zal men weldra afdoende maatregelen moeten nemen om aan die ophooping van geldstukken een uitweg te verschaffen. Vrijdag om middernacht had er een bot sing plaats tusschen twee groots stoomschepen bij den mond der Connecticut, 100 mijlen beoosten New-York. Het waren de Nnrragansctt en de Stoningion, van dezelfde maatschappij. Eerstgenoemde had 350 personen aan boord, Door de aanvaring werden haar ketels en for nuizen omvergeworpen, en ontstond er dienten gevolge brand. Zij zonk zeer spoedis. De passa giers sprongen overboord en werden grnoten- tleels gered door de Stonington en de booten van een ander voorbijvarend schip. Vijftig echter kwamen in de golven om. In het laatst dor vorige maand heeft de schooi voor Indiaansche kinderen te Carlisle, in Pennsylvania, een bezoek ontvangen van dertig hoofden der Sioux-Indianen in Dacota De vooi naamste dezer hoofden waren Bont staart, Roodwolk en Blaokendonder. Nadat rneil hun alle iuiichting omtrent de 175 leerlingen en het onderwijs had gegeven, verklaarde. "Bontstaart, dat de inrichting alle lof verdiende, maar «lat één ding hem met beviel, namelijk dat weerspannige leerlingen wel eeus werden opgesloten. De Indiaansche kinderen, zeide hij, waren uiet gewoon, zoo maar als slechte sol daten te worden behandeld. Zijn zoon, die ook op de school geplaatst was, had onlangs een zijner mede-!e,eilingen geslagen en daarvoor die straf ondergaan, en dit vond de oude hoof- deliog hoogst onaangenaam. Van Carlisle is het gezelschap naar Momoe vertiokkeu, om ook aldaar de Inuianenschool te bezoeken. SCHIEDAM, 21 Juni ISSö. Naar wij vei nemen vullen «le vaaudeischut- tfus van ile dienstdoende schutterij alhier, 'lie bij den schietwedstrijd van de Leidsehe studen ten van 7'10 dever te 's Ilage gehouden, den 2eu vaandel ju-ijs behaalden en Vrijdagavond a. c. te 0 uur per spooi ti ein, nn de uitreiking der prijzen, van Leiden alhier zullen terugkeeren feestelijk worden ontvangen door de officieren en het kader benevens-het muziekkorps der schutterij alsmede door Schiedams Mannenkoor Orpheus, waarna de vnaudelschutteis zullen worden begeleid naar den tuin der Officieren-

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2