Bijvoegsel van e Schie Biittnlanjsciie Bsriclitei van Maandag 28 Juni 1880. Gemengde Berichten. DUITSCHLAND. In antwoord pp eene interpellatie van den heer Yon Schorlemer in het Huis van afge vaardigden over den staat der veldgewaisen, heeft de Minister van Landbouw verklaard, dat er nog geen volledige berichten zijn ingekomen. Over 't algemeen staan tarwe en zomergranen gunstig, rogge ongunstig. Er wordt een goede aardappeloogst verwacht. Voor het geval van nood bezit de Regeering de noodige middelen, die in het ergste geval eene vermeerdering zouden vereischen, De conferentie ontving in hare zitting van gisteren, het bericht van de gedelegeerden over het Fransche voorstel tot grensregeling. Het werd door de gevolmachtigden eenstammiog aangenomen. Heden komen de gedelegeerden nogmaals bijeen, om te beraadslagen over senige ondergeschikte punten. De gevolmachtigden zullen Maandag over die punteu beslissen, en voorts in deze of in eene nog latere zitting tot een besluit komen over de formeele uit voering van het door de mogendheden aan de conferentie opgedragen mandaat. De conferentie ter zake der Tm ksch-Gi ieksche grenskwestie is gisterenmiddag te 3 uren bijeen gekomen, en neeft drie ureu zitting gehouden. Algemeen warrit aangenomen dat de voornaamste werkzaamheden zijn volbracht. Heden houdt de conferentie geen zittïug. Eerst Maandag komt zij weder bijeen. Dit bijzondere bron werd uit Konstantinopel vernomen, dat'Dadiau Effendi benoemd is tot onder-secretaris bij Birtnenlandsche Zaken. Hij was in deu laatstee tijd werkzaam om een toenadering tot stand te brengen tusscheu deu Minister van Biuueftlandsche Zaken en Goschen. Als Armeniër zal hij zich bij voorkeur aan het bevorderen der hervormingen iu Armenië kun nen wjjden. De gemachtigden der Rynoeverstaten zijn het eens geworden over de conventie ter verbetering der zalmvisscherij. Nederland zal worden uitgenoodigd tot deze overeenkomst toe te treden. Het ontwerp dezer conventie sluit zich in hoofJzaak aan bij hetMannheimer tractaat van 1869 en bevat slechts eenige wijzigingen, die tengevolge der ondervinding ten opzichte der visscherij uoodig worden geacht. E N e L A S I). Forster stelde da tweede lezing voor van het wetsontwerp tot machtiging van deu rechter om aan pachters, die wegens uietbetaüng der pacht uit hunnen hoeven gezet worden, onder zekere voorwaarden schadevergoeding toe te kennen wanneer namelijk het onvermogen om te beta len duidelijk bewezen is. Chaplin stelde het verwerpen voor van het ontwerp, dat volgeus hem de fundamenten van het grondbezit zou ondermijnen. Het debat werd verdaagd. liet Lagerhuis heeftna eene lang durige discussie bij tweede lezing de Bill omtrent de nieuwe financieelo ontwerpen zonder stem ming aangenomen- Van verschillende zyden werd in den loop der discussion verklaard, dat er geen reden bestond om Frankrijk beter dan andere landen te behandelen en dat tegenover Engelands coucessiëu ook voordeeien moesten staan. Glndstoue handhaafde de grondslagen van zijne voorstellen nopens de rechten op den wijn. In het Lagei huis deelde Labouchère mede, dat hij- DinsJag de nietigverklaring van he' besluit betreffende Bradlaugh zal voorstellen. Gladstone xeide, dat het Kabinet maatregelen beoogt tot het doen gelden van Biadlaugh's vecht. Hij keurde goed dat het debat niet later dan Dinsdag zou plaats hebben. Over Rio da Jaueiio werden berichten ont vangen uit Buonos 'Ayres, omtrent het gevecht op 22 dezer tusschen de nationale en provin ciale troepen. Deze laatsten werden geslagen. Eene poging van de nationale troepen om de stad te bestormen werd eergisteren afge slagen. Uit Halifax wordt bericht, dat aau de kust, twaalf mijlen oostelyk vau die stad, een duig van een vat is opgevischt, waarop met potlood het volgende geschreven is: De Atalanta vergaat, 12 April 1880, Geen hoop meer. Stuur dit naar Mrs. Mary White, Piers, Sussex. James White." Door liet Hof van Appèl te Westminster is rechtsingang verleend tot eene herziening van het vonnis over den beruchten Arthur Orton, alias Sir Roger Tichborne, die sedert 1874 gevangen zit wegens meineed. De ge opperde rechtsvraag schijnt te zijn, of de hem opgelegde stiaftijd niet te Iaug was. ITALIË. De syndicus van Romedon Emmanuele Ruspoli, heelt tengevolge zijner niet-herkiezing als lid van den gemeenteraad, zijn ontslag geno men als hoofd van het plaatselijk bestuur, en hoewel de uitslag der verkiezingen van Zondag jl. niet rechtstreeks terugvalt op de andere leden van den Raad, hebben zij toch <ook aile, met uitzondering van twee, die clericale neigin gen hebben, hun ontslag genomen. De gemeentewet bepaald, dat de syndicus benoemd wordt door den Koning, maar de thans bij tie Kamer ingediende wet wil het anders. Zij stelt voor den syndicus door den Raad te laten benoemen. Komt die wet tot stand, dan is er zoo heel veel niet meer uoodig, om eene met de tegenwoordige orde van zaken sterk coutrasteerende gebeurtenis te zien plaats grijpen; deze namelijk, dat de residentie des koning» een vooistauder der wereldlijke macht van den Paus aan 't hoofd van het plaatselijk bestuur krijgt. Woensdag heeft te Rome een groote anti- clericale demonstratie plaats gehad. Al de werk- heden-vereenigingen met hare bauieren kwa men bijeen in de Piazza del Popoio en trokken van daar langs het Corso naar het Kapitooi, waar de volksredenaar Pat'boni van het bordes van het paleis des Senaats eene rede hield. Hij gat zijne verontwaardiging te kenneu over de coalitie tusschen de rechterzijde en de cleri calen, die bij da verkiezingen van Zondag de overwinuiug had bezorgd aan de vijanden des lands. Hij sprak verder over de noodzakelijk heid der invoering van het algemeen stemrecht de menigte de verzekering gevendedat de nederlaag van heden de triomf van morgen zal worden, maande hy haar aan rustig uiteen te gaan. Toen de stoet het Corso voorbij trok, gaf de tneuigte voor het front dar paleizen van eenige aristocratische clericalen door grommen en sissen uitdrukking aan baar verbittering. Op het Kapitooi speelde de muziek da Gari- baldi-hymue onder daverende toejuichingen. Herhaaldelijk werd geroepen: Wég met de clericalen! Weg met de priester»! Voor het overige werd de orde niet gestoord. fc' Et A N tv it IJ K. In den Senaat werd gehandeld over het rap port op de petitionorr.enten van de geestelijk heid tegen de decreten van 29 Maart. Het werd met '143 tegen 127 stemmen verworpen en aau den Minister teruggezonden. Vervolgeus werd overgaan tot da orde van den dag. Het gerechtshof van de Seine heeft Sarah Bernhardt veroordeeid tot betaling van 100.000 fr. schadevergoeding met den interest. Volgens den National heeft Gambetta na de zitting der Kamer van Maandag jl, gezegd, sdat hjj er nooit aan gedacht heeft, het be stuur van de hand te wijzen. Hij zal, als het uur zal aangebroken zijn, niet aarzelen het voorzitterschap vau het Ministerie te aanvaarden. Maar naar hij gelooft, zal dit uur eerst na de algemcene verkiezingen aanbreken." SPANJE. In de Kamer heeft gisteren een onstuimig incideut, naar aanleiding van het proces-verbaal der vorige zitting, plaats gehad. Na afloop daarvan las de President van den Ministerraad een Koninklijk decreet voor, waarbij de zitting der Kamers wordt geschorst. E OIP1E, [Jit Kaïro wordt van 25 dezer gemeld: De eerste redactie van het wetsontwerp betref fende de likwidatie zal in de volgende week gereed zijn. Omtrent da vlottende schuld is besloten dat zij die vonnis hebben tegeD het Gouvernement, 12 pet. ontvangen zullen van hunne vorderingen tot 15 April 1880. De andere schuldeischer krijgen slechts 5 pet. De Nijl is begonnen te wassen. t v In Wehe ontdekte voor eenige dagen een landbouwer, dat hij eene Koningin met een zeer groot leger herbergde. Gegons, gebrom, dat hem soms als muziek in de ooren klonk, bracht hem tot de ontdekking, dat er zich in de kamer achter het behangsel bij de klok, eene groote bijenzwerm had genesteld, die zich daar zeker reeds eenigen tijd heeft bevonden, daar 't nest geheel volledig, als in een byenkorf, zoodanig met was en honig was gevuld, dat het behangsel er van was uitgezet. Dé nijvere diertjes hebben zich door een gaatje onder het grasraam den weg er naar toe gebaand, ter lengte van ongeveer 5 meter binnen den muur. Waardebepaling van graan. Zooals bekend iswordt gewoonlijk het gewicht van 1 hectoliter graan als maatstaf voor de bepaling der waarde gebruikt. E., Wollny toont in de Ilopfenzeiiuntj aan, dat tusschen dit volumeu- gewichl en de grootte der korrels benevens hun chemische samenstelling .geen verhouding be staat zoodat het volumen-gewicht voor de waardebepaling der graankorrels niet te ge bruiken iswel echter het absoluut gewicht d, i. de grootte en zwaarte der korrels. De groote korrels zijn over het algemeen ryker aan zetmeelsuiker en gomde kleine aan eiwitstoffen en houtvezels. Bij gerst en tarwe zullen dus de groote korrels voor de raout- bereiding het meest geschikt - zijnomdat zy de grootste hoeveelheid extract levereu. Het gioote gehalte aan houtvezels en de daarmede in vei binding staande moeilijker vei teerbaarheid zullen kleine haverkorrels veel minder geschikt doen zijn voor Yoedor dan de groote. Bij dezelfde grootte en zwaarte zal die korrel de giootste hoeveelheid waarde hebbende sloffen bevatten, Welke het meest bolvormig is, d. w. z. korte en dikke korrels zijn te verkiezen boven lange en smalle.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5