lerlaism "Steile lij rij em. Marktberichten. ffld op ruim 145 millioen, raamt hij nu, na maakte of in uitzicht zijnde verhoogingen, op iffl 417 millioen, waarvan, 10 miliiocn voor uitcngcvvono (spoorweg- en vosting-)uitgaven af- etrokken, 107 millioen voor gewone uitgaven verblijft. De gewone middelen worden nu op circa 03 •millioen geraamd, zoodat het tekort op do evrone middelen wordt geschat op ruim 4 millioen, •elk cijfer evenwel met 2 millioen zal kunnen erfflinderd worden, wanneer het voorstel betref fende de financiëele regeling met Indie tot wet dt verheven. Intusschen is nu reeds bekend, |at in het volgend jaar waarschijnlijk 7'/v millioen meer zal noodig zijn, zoodat voor 1881 eneonige volgende jaren hot tekort op de gewone middelen Hus zou kunnen stijgen tot 113/t millioen. Hierbij js nog buiten berekening gelaten, dat de uitgaven I - ir het onderwijs gaandeweg belangrijk zullen I aten stijgen en dat waarschijnlijk in de twee t tvolgende jaren ongeveer 5 ton 's jaars zal j Jig zijn voor de kosten van herziening der astbaro opbrengst van de ongebouwde eigen- j (.tmnen. De tekorten van de diensten 18761879, na 'aftrek van saldo's van 1874 en 1875 en van het joverschot der leening van 1878 zijn to stellen op jf 2,150,000, dat van den dienstlBSO op f6,500,000. 'Daarbij voegende ramingen voor: voltooiing van 'het vestingstelsel -18 millioen, afdoende verbete ring Rotterd. Waterweg 15 millioen. verbetering van het Oude Maasje 9 millioen, voltooiing van het Noordzeokanaa! enkel met een geul f 1,260,000, voltooiing spoorwegen 60 millioen en overneming spoorwegen Grand Central 6 millioen, komt do 'regeoring tot een bedrag van f 117,910,000, dat waarschijnlijk nog met een aanzienlijk bedrag zal moeten vermeerderen, wegens de uitgaven, of al thans een groot deel der uitgaven voor de werken, bedoeld in het ontwerp der kanalenwet van *1878, De onderstelling zegt zij - schijnt dus niet overdreven, dat binnen eenige jaren de uitgaven voor de renten der Nationale Schuld met ruim 5 millioen gulden zullen kunnen toenemen. In eono opzettelijke gedachtenwisseling omtrent het meer of minder aanbevelenswaardige in theorie van directe of indirecte belastingen voor ver sterking der middelen, wenscht de Regoering niet te treden. Dergelijke redetwist behoort in de school thuis. De meer practische vraag of do actueole economische toestanden hier te lando en het samen stel van ons belastingstelsel zooals het nu is, het raadzaam maken versterking bij voorkeur te zoeken bij de indirecte dan wel do directe belastingen deze vraag is afdoende behandeld en beantwoord bij het onderzoek van het ontwerp effectenbe lasting. Toen heeft zich do meerderheid in over eenstemming mot de Regeering stellig uitgespro ken voor het heffen van eene directe belasting op liet roerend vermogen. Aan deze uitspraak meent de Regeering zich ook thans te mogen houden. Wel zijn oen reeks van belastbare voorwerpen in 'tverslag aangegeven; die lijst zou gemakkelijk met vela andoren te vermeerderen zijn, maar de vraag zou zijn hoeveel, of liever boe weinig al die weeldebelastingen zouden opbrengen en of die opbrengst wel eenigermato zou opwegen tegen het dagelijksch ongerief en de telkens wederkeerendo kleino kwellingen, die bet publiek er van zou hebben te lijden. Eene belasting op spoorweg- en stoombootkaartjes zou niets anders wezen dan eene bemoeielijking van bet verkeer, zeer oneven redig drukkend vooral op den kleinen man en zonder noemenswaardige opbrengst, tenzij de kosten van 't reizigersvervoer aanzienlijk werden verhoogd. De Minister stemt overigens volkomen in mot do bedenkingen tegen het heffen oener tabaks- of koffie-belasting. Verhooging van den bieraccijns zou onbeduidonde resultaten opleveren en misschien de stijging tegenhouden. Verhooging van don wijnaccijns is niet mogelijk, zoolang liet traktaat met Frankrijk van 1865 bestaat. Door do opzegging van dit traktaat van Frankrijks zijde, zullen wij echter ten volgenden jarc de handen vrij krijgen, tenzij vóór Dec. 1880 een nieuw handelsverdrag tot stand kome. Nopens het verband tusscben rcntobelasting en grondbelasting en patentrecht verwijst de Minister naar zijne memorie van toelichting. Het denkbeeld om in óóne wet eene algemcene inkomstenbelasting op te nemen, had, na de ervaring in 1870'72 mot een driemaal ingediend daartoe strekkend ontwerp opgedaan, weinig aanlokkelijks. Aan don uitgespro ken wonscli, dat het wetsvoorstel, botrofibnde de bedrijfsbelasting spoedig ingediend worde, hoopt de Minister to kunnen voldoen. Vermits evenwol de invoering cencr nieuwe wet ter vervanging van die op het patont, niet dan met *1°. Mei geschie den kan, omdat het dienstjaar van de patentbe lasting met dat tijdstip aanvangt, heeft hij gemeend wel te doen met bovenal spoed te maken met de bewerking van voorstellen betreffende bet recht *van zege) en het recht van registratie, welke,* tot wet verhevenreeds in Januari zonden kunnen worden' in werking gebracht. Met deze is hij dan ook zooverre gevorderd, dat hij hoop mag voeden dat zij eerlang do kamer zullen kunnen bereiken, ■wanneer het den Koning zal hebben behaagd, na het advies van den Raad van State e hebben ver nomen, daartoe zijna goedkeuring te verlecnen. De Minister komt vervolgens op tegen het ver wijt van inconsequentie, tot hem gericht, bij bet raadplegen zijner geschriften als boogleeraar. Iets anders isin een wetenschappelijk work objectief de voor- en nadoelen eencr zaak in het licht te stelleniets andorsin liet practische leven te moeten beproeven wat in gegeven omstandigheden bereikbaar is. Maar bovendien, de rente-belasting, door den Minister voorgedragen, onderscheidt zich in haar wezen van de renten-belasting, door den hoogloeraar afgekeurd en ontgaat bopaaldelijk de ernstige grief tegen deze laatste aangevoerd. De renten-belasting is eene reële belastingdie het voorwerp (de renten van staatsschuld brieven) treft, onverschillig in wiens handon hot zich bevindt: deze heeft hij ten sterkste afgekeurd en zou hij nimmer willen invoeren. De rente-belasting (eon- voudigheidshalve aldus met een algemeenen term genoemd, ofschoon de benaming niet volkomen passend is) is eon persoonlijke lastuitsluitend aan ingezetenen, voor zoover zij houders zijn van rontegevendo schuldbewijzen, opgelegd. Zij is wer kelijk niet anders dan een der bestanddeel» van eene aigomeene inkomsten-belasting. Eindelijk poogt de Minister het stelsel dei' door hem voorgedragen rente-belasting in bet juiste licht te stellen en treedt daarbij in eene kritiek van dat van zijn ambtsvoorganger. Maassluis. Van de kolvisscherij is een logger teruggekomen met 75 ton gezouten kabeljauw, 54 ton koolvisch en 14 ton haring. Pernis. -Een sloep is hier binnengekomen met 160 ton zoutevisch. De sloep Admiraal van Kinsbergen is na met de visschers te hebben afgerekend en als aan deel in de winst over den tijd van zes weken f 108 te hebben uitbetaald, naar zee vertrokken. Delft. Gisteren herdacht de heer P. Kers bergen den dag, waarop hij, 50 jaar geleden, zijne betrekking als organist in de Nieuwe kerk der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier aanvaardde. Gouda, 1 Juli. Onze nijvere stad is geheel met vlaggen getooid en reeds vroeg in den morgen bewogen zich vele wandelaars laugs de straten, vooral op het feesterrein waar het mo nument voor Houtman is opgericht, maar nog overdekt stond. Vele vreemdelingen waren opge komen om de onthulling bij te wonen. Te 4 uur had op het stadhuis de feeste lijke ontvangst plaats van de- eereleden sub commissies en verdere genoodigden door den Burgemeester, Mr. A. A, Van Bergen IJzen- doorn, als voorzitter van het hoofd-comité. In een korte wrfilkomstrede wees hij op da groote beteekenis vau de gebeurtenissen eu de man nen die heden worden herdacht. Vervolgens werden door de aanwezigen de voorwerpen bezichtigd, die op de gebroeders Houtman betrekking hebben. In optocht begaf meu zich naar het feest- terrein waar te 2 uren de onthulling van het monument plaats had, waarbij de heer Schel- I tcma, predikant te Gouda, als feesti edenaar j optrad. Ilij wenschte 0. a. den beeldbouwer j Stracké geluk met den volbrachten arbeid, j Onder de aanwezigen bevonden zich de Mi- nister van Koloniën Baron van Goitstein de I Commissaris des Konings in Zuid-IIolland Mr. j Fock, die eveneens den vervaardiger van het beeld geluk wenschten, alsmede de leden der Staten-Generaal Viruly, Patijn en Bichon van IJselmonde. De wethouder Remy aanvaardde het monu ment voor Gouda, waarna de heer Seheltema alle opgekomenea dankte voor hunne belang stelling. De plechtigheid der onthulling werd gevolgd door een matinde musinale, waarna een feest maaltijd werd gehouden. Een luisterrijk vuurwerk besloot het feest. IJmniilon. Dat het Noordzeekanaal al meer ea meer door, zeer diepgaande schepen is te bevaren, kan blijken uit het feit, dat de fregatten 0 GezustersMimmi II. Gerow en President Trakranen dien waterweg hebben gepasseerd, alle met p. m. 67 decimeter diep gang. Het eerstgenoemde schip laadde hier bij, en vertrok met een diepgang van 71 decimeter; het fregat Mimmi H. Gerow kwam binnen van Norfolk met 72 decim. diepgang, eu lichtte hier tot 67, eu de Trakranen, Dinsdag binnen gevallen, diepgaande 68 decim., lichtte Woens dag tot 67 en voer op naar Amsterdam. Ook vertrok reeds meermalen een der Suez-booten direct van Amsterdam langs hiermet een diepgang van 66 decimeter. llbl Ned. Horv. Kerk. Beroepen te Vreeland, D. Maan, te Zuilichem. Hoogoveen, voor de 2de maal, G. Nijhuis te Bergschen hoek. Bedankt voor Ovezande en Driewegen, J, W. II. Kalkman, kand. Eibergen, voor toez. v. beroop, Ter Haar Romeny, te Wiehmond. Aangenomen naar Sint Oederode, toez. v. beroep, Lublink Schroder, vroeger te Bostel. Op de Glassikale vergadering van Rotterdam, die door 79 leden werd bijgewoond, werden de volgende benoemingen uitgebracht. Gekozen tot secundus voor liet Prov. kerkbest. van Z.-Holland Ds. 11. Malcomesius, predt. te Maassluis. Tot leden van het Class. Bestuur herkozen: Ds. II. L. Vinke, predt. te Rotterdam, assessor, Jlir. J)r. L. De Geerpredt. te RotterdamDs. H. W. Creutzbergpredt. te Schiedam en A. Bosman ouder), te Schiedam. Tot secundi, herkozen Ds. J. A. Van Heijningen, predt. te Delfshaven, en gekozen ter vervulling van vacante plaatsen Ds. J. Kraijenbelt, predt. te Rotterdam, Dr. M. J. Goddefroy predt. te IJsel monde, Ds. E. Jansen Schoonhoven, predt. te Uitte» gondsberg, L. A. E. Suermondt, oud-ouderl. te Rotter dam en De Kroes, uuderi. te Schiedam. Vóór liet Reg!, op de Kerspelvorming, behoudens enkele veranderingen in sommige artikelen verklaarden zich twee leden. Met hen waren vier anderen in 'talgemeen vóór kerspelvorming. Al de overige opéén na, bij wien evenwel kerspelvorming geen sympathie vondt, vereenigden zich met de volgende verklaring: De Glassikale vergadering te Rotterdam, gehoord over het door de Synode voorloopig aange nomen Regl. op de Kerspelvorming, overwegende, dat de stelling vdut de tegenwoordige richtingen in de kerk aldaar feitelijk recht van bestaan hebben", waarvan de Synode uitgaat bij dit Regl., niet mag worden toegelaten bij eenige wetgevende of besturende macht in onze kerk; overwegende, dat wat in dit Regl. en de Memorie van Toelichting wordt genoemd «kerkverband" dien naam in geenen deele dragen mag, maar veeleer een bespotting daarvan gelijkt; overwegende, dat iedere oplossing van de kerkelijke kwestie, waarbij men van te voren zegt, alles te laten rusten wat tot de belijdenis-kwestie behoort, hierdoor reeds geoordeeld is, en alzoo zal moeten worden afge wezen, protesteert tegen de invoering van meergenoemd Reglement en weigert alzoo advies te geven over de artikelen waaruit het is samengesteld. De voorgestelde veranderingen in art. 38, al. 3 en 5, alsmede de overgangsbepaling vau het Regl. op liet Godsdienstonderwijs werden bijna met eenparige stem men verworpen, terwijl al de leden behoudens een li! tal zich met het volgende advies vereenigden: De Classicale vergadering te Rotterdam, gehoord op de voorgestelde veranderingen in art. 38 van hot Regl. op het Godsdienstonderwijs, overwegende, dat al komt al. 5 aan een rechtmatig bezwaar tegemoet, de wijze waarop dit in al. 3 weidt geneutraliseerd stuitend moet worden genoemd; overwegende, dat in al. 3 bovendien een clericalismc wordt ingevneid ten eenemnale in strijd met het pres- byteriaal karakter onzer Kerk, en den Kerkeraad een recht wordt ontnomen dat hem alléén toekomt, adviseert tot verwerping van bovengenoemde ver anderingen. De synodale voorstellen ten behoeve van het Kerke lijk godgeleerd onderwijs te Amsterdam, vonden nage noeg evenveel voorstanders als bestrijders. De meerder heid evenwel adviseerde tegen de aanneming. In de vergadering van den grooten kcrkeiaad te Amsterdam op Maandag avond jl. is besloten, vooial met liet oog op de eventueele verdeeiing der gemeente in kerspelen, liet beroepingswerk krachtig voort te zetten, zoodat dan ook bereids liet kiescollege tegen 12 Juli e. k. is bijeengeroepen tot liet opmaken van twee drietallen in de vacatures Pantekoek en Rutgers, om daaina onmiddellijk twee andere drietallen te formoeren in de vacatures Brumnnd en Hoedemaker. Boomscsh-Katholieke Kork. Door don hoer A. Godschalk, 11. K. bisschop te 's Bosch, is jl. Dinsdag in de Kapel dei' pators Jezuïeten te Manendaal l"Yelp), te tonsuur en de mimici e orde toegediend aan de navolgende frateis der Sociëteit: P. Asselbergs, P. Dekker, .1. Buhners, II. Eisscber, A. Flainent, C. Laane, A. Mnthijsen, L. Van Miert, I.. Regout, A. Van Kleef, II. Spooreiibeig, L. Steger, C. Wilde, J. Vogels, Jl. TRnmeis eu P. Welters. B K K R I, 1.1 K K ST A N' 1). (Schoren: '1 Juli. Gerard us Henrieus, zoon van J. II. Harmes en M. Dijkstal, SpinhuispaJ, Overleden30 Juni. Ferdinand Anton Hoenderop, oud *1 jaar, in een vaartuig. 1 Juli. Leendert Koenderman, oud 2 maanden, Singel Schiedam, 2 Juli. Kogge zonder handel. Gierst: per 1950 kilo Pernau f225 6/w. Houtvrij»: f -12% per hectol. Ct. Jenever: Atnslerd. proef, f *16% a f*163/4 per hectol. Cl. -/under fust en zonder belastiug. f 0.80 per ketel, i'.ij de t-miiieiiumHiht' bi'oeling-Vereenigin» f 0,70 per ketel. tlnrkthertcht van Beltt. Donderdag 1 Juli. Ter Graanmarkt werden lieden tot onderstaande prijzer. weinig zaken gedaan. Westlandsehe Tarwe f !0 a f 12, Zeeuvvsehe f 11 a f *14. Westl. ltogge f 6.50 a f 7.50, Zeeuwsche f 7.50 a f 8.50. Chevalier Gerst f 6.50 a f 7.50, Westl. Zmnergerst fti a f7. Korte Haver f 4.50 a f 5.50, lange f 2.50 a f4. üuivenboonon f 8,50 a f 9. Paardenboonen f7.50 a f8.50. Bruine Boonen fli a f i4. Groene Erwten f9.50af 12. Witte Erwten f 8,50 a f 8,75 Koolzaad zander aanvoer. Aan de stadswaag gewogen van 25 Juni tot 1 Juli: 5 potten, 1 vierde, 909 achtsten eu 71 zestienden vaten boter, wegende te zaïiicn 20230 kilogrammen. Prijs f 54 a f62 per 40 kilo; f 1.35 a f1,55 het kg. Op de vveekuiai kt van lieden waién de prijzen van het vee als vulgt: vete» kueiuti Ute kwal, van f248 tot f315, 2de kwal. vau f 190 tot f213; kalf koeien lste kwal. van f 228 tot f 265, 2de kwal. van f 140 tot f 200; vaaikoeien lste kwal. vaa f 170 tot f210; 2de kwal. van P.IO tot f 130; vette kalveien lste kwal. van f 50 tot f 70, 2de kwal. van f30 tot f'iO; vette schapen lste kwal. van f 20 tot f32; 2de kw.il. vm f tot f Minschapen lste kwal. van ftot f 2de kwal. van ftot fvette lammeren van f 16 tot f20, vveilainuieren van f 4 tot f 9; mngeie var kens van f23 tot f30; biggen van f7 tot f 14; nuchtere kalveren van fa tot f 19; [aarden van faO tot f*190; stieren van f60 tot f 175; ossen ftot f Rundvlecseh 70 a 78 a 82 ct,; vet kallsvlecsvh 68 a 75 a 80 ct.seUapeuvleescli 75 a 80 ct.alles per kilo. Zwolle, 1 Juli. Huiden. In Juni zijn hier besteed voor koe- en ossenhuiden 17 a 18 ets.: stieren *15 a *16 ets;* pinken 20 a 22 ets.vetto kalfs 28 a 30 ets. alles per Va kilogr. verseb. Voor gezouten huiden wordt gewoonlijk 6 a 8 ets. per kilogr. meer besteed dan versch. Paai denhuiden en schapenvellen behielden gelijke notitio als vorige maand. Nuchtere kalfsvellen met de pooten f 2.40 a f 2.75 Do handel is levendiger. Zwol Ier kerspel, *1 Juli. Vee. Stalliandel lieden en vorige dagen minder geanimeerdprijzen gedrukt. Jlen gaf voor vetto koeien en ossen f200 a f 280; neurende koeien f180 a f 280: afgekalfde dito f160 a f275; spoeling dito f 150 a f 200neurende schotten en vaarzen f 150 af 225: gusto dito 1 120 a f 190: drachtige pinken f 75 a 1 90; guste dito f 45 a f 80 stieren f70 a f *175 vetto kalveren 47% a 52% ets. de kilogr. ruwnuchtere dito f 5 "a f 10 vetto schapen en lammeren f 10 a f 35. Mastenbroek. 1 Juli. Hooi en Stroo. Puik handelshooi f 18 a f 22 en stroo f 13 a f 15 de 1000/2 kilogr. met weinig vraag en omzet. Z u t p h c n1 Juli. Met Petrus en Paulusdag wordt in het graat schap naar oud gebruik do schorsmarkt gemaakt. Dit jaar wordt van f 5 tot f 5.25 naar kwaliteit afgeleverd, VEEMARKT VAN LONDEN. Donderdag waren aangevoerd 400 runderen, 200 kalveren. S'lOO schapen en 100 varkens, Er weid genoteerd: runderen 4/-k kalveren 5/- ii 6/-, sch..pen en la mm eren 5/- a 74-, varkens 3/s Per slecn-

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3