ïersÉijm iaplijks, iifeiiM Inslag. A0. 1880. Maandag 5 Juli. M 4962. e J a a r g; a u g;. 1 «A I* e ii ABONMCMKNTsi'KUtip«r kwaïtaal1.85. Franco pet post, door het geheele Rijk. - 2.50, Jtfzondei lyke nommeis- 0.10. COURANT; lIVREACi 31 Alt 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courantf 1.10» ledore gewone regel meer- 0.10» Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekeud. Schiedam, 3 Juli 1880. sEen zoodanige inrichting der schutterijen, dat zij berekeud zijn voor de grootsehe taak, die de tegenwoordige grondwet haar in de eerste plaats opgedragen heeft 1) en die haar ook bij een nieuwe of gewijzigde grondwet wei opgedragen zal blijven, is ongetwijfeld voor ons land van het hoogste belang. Immers nog steeds is Europa tot aau da tanden gewapend, ja worden de wapeningen voortdurend uitgebreid, en hoe men ook moge denken over den oorlog zeivende meest hartstochtelijke vijand van dien geesel der menschheid zal niet ontkennen, dat het gevaar voor oorlog in den tegenwoor- digen tijd voortdurend blijft dreigen. Voor een verwezenlijking van het streven van den vrede bond staan de kansen op 'dit oogenblik juist niet zeer gunstig." Met deze woorden leidt de kapitein Van Tuerenhout eenc beschouwing in over de •Schutterijen. Aanleiding daartoe vond hij in het geschrift van den heer J. Seheitema, majoor-commandant der dienstdoende schutterij te Leiden, getiteld iletsoverdeSehutterjj". De beschouwing van den lieer Van Tuerenhout vond een plaats in de ïYragen des Tijds" voor Juli 1880; het wezen en de inrichting der schutterij wordt du», en we meenen terecht, door dea schrijver alseen vraag des tijds beschouwd, een vraag, voor welker oplossing de Nederlandsclie wetgever is geplaatst, en die hij, 'tzij wat vroeger of later, geroepen zal zijn eenmaal te helpen oplossent Onze schutterijen staan niet hoog by he. volk, en nog minder hoog bij het ieger aange- schreven. De naam rustende Schutterij wordt ge woonlijk gebezigd als men iets zeer anti-militairs wil omschrijven; de dienstdoende schutterijen lelt men niet veel hooger, en toch volgeus de Grondwet, moeten de schutterijen in tijd van oor log dienen tot verdediging des Vaderlands en ten allen tijde tot behoud der inwendige rust. Elke schutterij, elk kader, elk korps officieren moet derhalve, zien we wel, een centrum uitmaken, waarop de burger kan gewezen worden als een vereeniging van personen, wars van krakeel, maar gereed om ten allen tijde het Vaderland le beschermen, en in vredestijd ean voorbeeld van orde en rust. Gewichtige taak voorzeker! Voldoen onze schutterijen daaraan? De heer Van Tuerenhout zegt: ïMen wele, wat men wil; óf men ver- betere de schutterijen, óf-men schafte ze af." Niet rnalsch geoordeeldvoorwaar, over don tcgenwoordigen tpestand Hooren we nu den heer Seheitema: aWat nu dadelijk beschikbaar heet, zou alleen zijn de dienstdoende schutterij, ..alles en alles ongeveer 16,000 schutters met on- O Artikel 188 luidt aldus: In de gemeenten worden schutterijen opgericht. Zij dienen in tijd tan gevaar en ooilog tot verdediging des vaderlands en ten allen Ijjde tot behoud der inwendige rust. geveer 4000 mau kader, mair werkelijk zal men dadelijk op niet meer kuum|« rekenen dan 10 a 12,000 man (schutters), eu t zal van het kader bruikbaar zijn voor den dienst te velde? Het zou onverantwoordelijk zijujhen met hun eigen kader te laten uitrukken ?en in het vuur te brengen. Die ongeregelde troep zou het leger toch niet versterken, en, |hoe moedig onze schutters zich ook mochten «honden, ze zouden tegen een geoefenden vijand! niet bestand zijn. Hun Hoed nou noodeloos vergoten toonden en over het hoofd honen van lien, die de schutterij voor een taak bestemmen er gébruiken, zonder haar tot het volbrengen daarvan in staat te hebben gesteld." Evenmin rnalsch geoordeeld! Maar de heer Seheitema komt als practisch man aanstonds met geneesmiddelen voor den dag. Zoo zegt hij De schutterij heeft in haar midden een kost baar element degenen, die vroeger bij het lager gediend hebben dat thans als het ware te loor gaat. Onder elke wet zal, by het plotseling uitbreken'yan eecroörlóg,"alleen op deze schutters dadelijk te rekenen wezenmaar men moet dan ook zorgen, dat ze ten allen tijde binnen bereik zijn, zoodat men er, als het noodig is, dadelijk de hand op kan leggen. Zij mouten goede kaders hebben en hun uitrusting moet gereed liggen. Uit het leger moet in vredestijd de behulpzame hand, de onderwijzer en wat er meer noodig is, komen om een goed schutterij-kader te vormen. Voorts rnoeten de tot den Isten ban 1ste categorie behoo- rende dienstdoende schutters flink voorberei dend geoefend worden. Bij hen vooral moet streng tegen ontduiking van uen dienst worden gewaakt. Er zijn onder hen betrekkelijk minder gedienden, maar nieer uit de zoogenaamde fatsoeniijke en burgerklasse, waaronder zeer geschikte stof voor kadervorming. Het kader kan minder talrijk zijn dan thans, maar het moet goed wezen, wat trouwens met de te genwoordige wet uitstekend te verkrijgen is, mits er uiemand tot officier of ouderofficier benoemd worde zonder het bewijs te leveren, dat hij de vereischte bekwaamheid en dienst- kennis bezit. Herhaaldelijk is de vrees geuit, dat het stellen van eischen van bekwaamheid maken zal, dat men geeu officieren krijgt. Die vrees wordt door den heer Seheitema niet gedeeld. Als men grijpt wat men vangen kan, zegt hy, om toch maar een compleet stel offi cieren te hebben, dan is er geen prikkel om zich te bekwamen. Dit is althans zeker niet het middel om bruikbare officieren te hebben. Doch wanneer alleen hy in aanmerking komt, die bekwaam en geschikt is, wanneer streng gewaakt wordt, tegen ontduiking juist onder die schutterplichtigen, waai uit het kader getrokken moet worden, waaneer aan de sheereu schutters", die liever het geweer en een grof pak niet dragen, geen faciliteiten worden ver leend, wanneer de betrekking van officier bij de schutterij, in plaats van als een ydele," nietsbeduidende betrekking weggeworpen te worden onder de heeren van stand of naam, als een eervolle onderscheiding aangemerkt wordt, die alleen door bekwaamheid en dienst- kennis kan verkregen worden en daardoor in de schatting van alle ernstige lieden is ge stegen, dan zullen er wel bruikbare officieren genoeg te vinden zijn. En verder over het kader sprekende, wenscht hij het volgende: Wat do kaders betreft, wenscht de heer Scheltemade bataljons-, liefst ook de compagnies commandanten, door het leger geleverd te zien aan de gediend hebbende schutters; terwijl da niet gedienden 1ste ban Isle cat., volgens hem, bij voorkeur van legerkader voorzien of bij het leger ingedeeld zouden moeten worden. Om de schutters bruikbaar te doen zijn, moeten de oefeningen geheel van karakter ver anderen. De wet eischt slechts weinig oefenin gen; juist een reden te meer om te zorgen, dat die oefeningen doeltreffend zijn. Daartoe zyn goede instructeurs noodig kader vau het leger of mannen, die vroeger daarbij een rang uf graad hebben bekleed au tnoetea de oefeningen gehouden worden naar algemeen geldende voorschriften en onder aanhoudend toezicht van een militairen inspecteur; terwyl eindelijk de oefeningen van de gediend hebben den en die van den lsten ban lste cat, èn van elkander èn van die der overige schutters afgescheiden moeten plaats hebbeu. Over de oefeningen der schutterijen spre kende, zegt de heer Seheitema, dat alleen liet leger daarvoor geschikte instructeurs kan leveren. »Het zich zelve oefenen van de schuttery heeft," zegt hij, sgeen nut en ontaardt in soldaatje spelen.De leiding der oefeningen moet opgedragen worden aan een bekwaam en geschikt militair olficier. De instructie moet in den regel door onderofficieren en korporaal! van het leger aan de schutters gegeven worden. Een onderofficier of korporaal van de schutterij zou alleen dan instructie mogen geven, wanneer hy, na het daartoe gevorderd bewijs van be kwaamheid eu geschiktheid te hebben geleverd als instructeur is aaugesteld." We meenden enkele der denkbeelden van de heeren Seheitema en Van Tuerenhout ter sprake te moeten bieugen, omdat zij handelen over een uitnemend volksbelang: de verdediging van den vaderlnndschen grond. Die verdediging was steeds mogelijk, en zal het ook nog wel zijn; maar dan dient het stelsel van verdediging ook goed te zijn, en zij, die zich vrijwillig hebben belast met Ie oefening van lands burgerij ia den wapen handel, mogen dan ook niet nalaten, zelfs by gebrekkige organisatie, te woekeren met de middelen, die hun ten dienste staan, om dit doel te bereiken, en daartoe kunnen de wenken van den kommandant der Leidsche schutterij hun bijzonder v»n dienst xjjn.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1