van Maandag 5 Juli 1880. "Mteilaiiisclie Bericttsn. Biiiitnlaiiilsclis Beritbtei. IN&EZONDEN. Gemengde Berichten. »ijvoegsel van de Schiedamsebe Courant, Aan het Commissariaat van politie is als op straat gevonden aangebracht een sleutel. KNGELAHD. De heer Bradiaugh heeft in plaats van den eed een verklaring afgelegd en heeft zitting genomen zonder dat eenige demonstratie ge schiedde. Sir Charles Dilke zeide in antwoord aan O' Donoghue, dat er geen precedent was, dat, naar aanleiding van de verbanning der jezuïeten door vreemde Regeeringen vragen werden ge steld. Totnogtoe had geen Britsch onderdaan, vwgens verbanning uit Frankrijk, bescherming ingeroepen. Bij het op eergisteren in het Lagerhuis gevoerd debat over de resolutie van Mr. Glad stone, strekkende om bet afleggen eener ver klaring, in plaats van den gébruikelijken eed, door de parlementsleden goed te keuren, en het daarop door sir S. Northcote voorgesteld amendement, inhoudende de verwerping van die jesolutie, is bewust amendement met 303 tegen 249 stemmen verworpen. De heer Sullivan stelde daarop een amendement voor, dat de resolutie van Mr. Gladstone prospectief, in plaats van retrospectief, maakt, doch welk amendement mede, met 274 tegen 236 stemmen, werd verworpen. Daarna werd de resolutie van Mr. Gladstone door het huis, zonder stemming, aangenomen. De Fall Mall Gazelle ontvangt een tele gram, uit Berlijn van gisteren, waarin gezegd wordt, dat het gerucht bevestigd wordt van een overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk om eskaders te zenden, die zuilen kruisen op de Turksche en Grieksche kusten om pressie uit te oefenen op Turkije, opdat het zich gedrage naar de beslissingen der con ferentie, ofschoon de officieele verklaringen waarschijnlijk als motief zuilen opgeven de noodzakelijkheid om Griekenland tegen demon straties der Turksche zeemacht te beschermen. Het eeuwfeest van het oprichten der Zondagsscholen wordt te Londen plechtig ge vierd. 30.000 kinderen van de Noaconformis- tische Zondagsscholen vierden eergisteren in Crystal Palace feest; Zaterdag zal de aartsbis schop vod Canterbury 35.000 kinderen in de tuinen van Lambeth Palace onthalen, terwijl lord Shaftesbury op dien dag het standbeeld van Robert Raikes, den stichter der Zondags scholen, op de Thames-Embarkment zal ont hullen. Eergisteren begonnen de feesten met een groote meeting iq Guildhall te Londen, 'a Avonds kwamen 300 gedelegeerden, waar onder uit Amerika en Frankrijk, in de Memorial Hall bijeen. Engeland telt thans 5.000.000 leerlingen, die do Zondagsscholen bezoeken; 50.000onderwij zers en onderwijzeressen zijn aan die scholen verbonden. F R A N K R IJ K, Gisteren werden de nieuwe leden van het - Openbaar Ministerie ter eedsaflegging voor het hof van appel toegelaten. Daarop begaven zij zich naar de eerste kamer der rechtbank om geïnstalleerd te worden. Bjj hun intrede in de zaal verwijderden zich de advocaten in massa. De zaak der jezuiëten kwam gisteren voor in kort geding. De uitslag wordt met ongedul4 gewacht. De Orleanistische Soleil verklaart, dat de Begeering den 30»ten Juni den burgeroorlog heeft te voorschijn geroepen. liet blad laat er op volgenOp haar zijn de woorden van toe passing: sWien God ten verderve wil brengen, beneemt hij het verstand." Verscheidene voorname rechtgeleerden van de Parijsahe balie zullen eene contra-memorie het licht doen zien, in antwoord op het be kende geschrift van den advocaat Rousse ten gunste der niet erkende geestelijke orden. Uit Beziers wordt van 2 dezer gemeld: Gedelegeerden der tepublikeinsche kringen zyn gisteren den onderprefect de verdrijving der Franciscanen gaan vragen. In den avond maakte een duizendtal personen zich meester van hun klooster. Troepen werden ontboden, die de oproerige menigte uiteenjoegen. BELGIË. Het Gemeentebestuur van Antwerpen heeft elke manifestatie verboden, die de Katholieken zich voorstelden Zondag te houden ten einde hun zegepraal bij de stembus op 8 Juni te vieren. Elke samenscholing van meer dan 5 personen op den openbaren weg wordt verboden. De JEtoilo Beige verzekert, dat de heer Vanutefli, de ex-nuntius, Brussel aanstaanden Donderdag zal verlaten. SCHIEDAM, 8 Juli 1880. Naar aanleiding der advertentie van den heer De Koe, in dit nommer voorkomende, vestigen wij de aandacht onzer lezers op de uitstekende wijze, waarop genoemde heer bij gelegenheid van de aanstaande kermis zal trachten aan de billijke eischen zijner gewone bezoekers te voldoen. De heer De Koe iieeft niet geschroomd het Internationale gezelschap van dan heer F. Pikaneser van Rotterdam te engageeren. Op het programma ontmoeten wij goede bekenden, o. a. de heer en mevrouw Gelirbcke, en de heeren Moreno en Hermange. Op andere plaatsen is dit gezelschap met het meeste succes opgetreden. Wij vertrouwen, dat onze stadgenooten, die by gelegenheid van de kermis gaarne een avond onder afwisselend genot doorbrengen, den lieer De Koe dooreen talrijk bezoek zuilen toonen, dat zij zijne pogin gen om zielek wat wii3" te geven, op prijs weten te stellen. Hedenmiddag te een uur is het Sjarig zoontje van den heer A. Van Brink by de Konynenbuurt ia de Noordvestgracht gevallen. Een paar zusjes van den knaap waren er al leen by tegenwoordig, doch op hun hulpge roep kwam Antonius Zuidgeest, die, op de Kethelbrug aankomende, het hoorde, aange sneld, en ter nauwernood bemerkende waar het kind lag, aan een hand die het nog boven het water stale, sprong hij er gekleed by en had het geluk het kind dadeljjk boven water en be houden aan wal te brengen. Gelukkig had de knaap zyn bewustzijn nog niet verloren en werd hij door zijn zusjes naar huis gebracht. In den Rotterdamschen Gemeenteraad is eergisteren ingekomen een ongunstig advies van Burgemeester en Wethouders op de aan vraag van de heeren Van der Loo en Berlen om concessie voor den aanleg van een stoom tram tusschen Rotterdam eri Delft. Tot de vele steden des lands, die zich in de jongste-jaren uitbreidden, behoort vooral Haarlem, waar men met steeds grootere kracht en in allerlei richting voor meer en minder bemiddelden voortbouwt. Naar men meidt, bestaat er dan ook daar sedert «enigen tijd dringend behoefte aan werklieden, vooral aan metselaars en timmerlieden. Dat het bijgeloof de wereld nog niet uit is, bew'ijst het volgende gevalEen ingezetene van Hoorn leed schade aan zijne goederen en verdacht iemand zijner bekenden als de bewerker daarvan. Om zich omtrent de gegrondheid van zijn vermoeden te vergewissen, begaf hij zich eenige dagen gelsden naar Amsterdam om »den zwarten spiegel" te raadplegen. In een donker vertiek weid zooveel licht aangebracht, dat hij meende het gelaat van den verdachten in een spiegel te herkennen. Hij weet dat da rechter zich met zulk eeu bewijs niet zal tevreden stellen, maar voor zijn eigen overtuiging is thans de schuld van den betrokken persoon bewezen. De Ironmonger waarschuwt tegen een in den handel gebracht keukengereedschap, dat uiterlijk er prachtig vertind uitziet, doch waar van de analyse heeft doen zien dat het bekleedsel alles behalve zuiver tin is, maar ruim 63 per cent lood bevat. Dat zulk gereedschap gevaarlijk is in het gebruik, zal wel niemand betwijfelen. Toen de geestvolle echtgenoot van den Duitschen dichter F. "Vou Schlegel (de dochter van Mozes Mendelssohn) eens bezoek ontving, terwijl zy met een vrouwelijk handwerk bezig was, maakte men haar de opmerking, dat zij zich toch eigenlijk wel met anderen, met haren geest beter overeenkomenden arbeid kon bezig houden. Zij gaf daarop ten antwoordIk heb dikwijls hooren zeggen, dat er te veel boeken in de wereld zyn, maar nog nooit, dat er overvloed van hemden is. Mijnheer de Redacteur In uw Courant van 31 Moi 11. komt een inge zonden stuk voor over het oprichten eener Yer- eeniging van Branderskneehts. Om tot deze "Voreoniging over te gaanwaren er circulaires verspreid, waarin ieder Brandersknecht werd uitgenoodigd tot bijwoning eener onderlinge bijeen komst welko op don Isten Juli zou gehouden worden, Alhoewel in dat stuk nog word gewezen op liet groote nut dat zoodanige Verocniging zoude kunnen afwerpen, en een ieder nog werd aange spoord aan deze bijeenkomst deel te nemen, waren er op dien avond zeer weinigen opgekomen; zelfs diegenen welke de circulaires verspreid hebben waron niet aanwezig; oen enkole liad er nog aan gedacht, maar ze waren te onvoltallig om iets tot stand to brongen. De roden van deze geringe opkomst werd door hen beschouwd gelogen te zijn in het to vroeg verspreidon der circulaireshleze toch waren reeds een maand voor dat de bijeenkomst zou plaats hebben in handen van de belanghebbenden hetgeen wol is aan te nemenmaar de vergaderden meenden, en niet ten onrechtedat toch de ver spreiders der circulaires wel aanwezig hadden kunnen zijn. Door hen werd echter besloten een tweede bijeenkomst te houden in genoemd lokaal (Haven zicht) en wel op Zondag 11 Juli a. s. des voor middags 12 uur. Zij hopen dat dozo boter zal bezocht worden on ioder zal beseffen dat zoodanige vereeniging een ware geruststelling voor het huis gezin kan zijn. Meermalen is er sprake geweest van oprichting I van een dergelijke vorecniging, maar de daartoe nangowende pogingen bleven tot nog toe vruchteloos. Wat zal er nu van komen? Mijnheer de Redacteur, u dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen blijf ik Uw. jDv. Dn.' A. J. V.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5