- - - De Burgemeester van Schiedam, Bnitenlmdscïe Bericltsi A". 1880. Kennisgeving. Kennisgeviüg Vrijdag 16 Juli, M 4970. "V" ier e n g a m g. I ABONNENKNtbpmjs, )>ei kwsitaal1.85, Franco per post, door het geheele Rrjk- 2.50, "tonderlijke nnmmers - 0.10. Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier voor de belasting op het Personeel No. 3 deisr Gemeente over het Dienstjaar 1880/81, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 14 Juli) 1880 executoir ver klaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, to voldoen; alsmede, dat, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 13 July 1880. De Burgemeester voornoemd, P. J. "VAN DIJK VAN MATENESSE. Inrigtlagen welke gevaar, schade of hinder bannen veroorsaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2en Jung 1875 StaaMlad no 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan de firma G. J. VINCENT en Co. en hare regtverkrijgenden onder zekere voorwaarden, vergunning is verleend tot oprig- iingeener Grofsmederij, Ketel- en Stoom- ketelmakerij en Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen aan den Achtersipge!, op de perceelen kadaster sectie G, nos. 2219 en 2221. Schiedam, den 15 July 1880. Burgemeetster en Wethouders voornoemd, P. J., VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, S. A. VERNÈDE, L. S. BELG1E. De cleric&le bladen van den onvervalschten stempel, zooals de Bien puilio, de Courtier de "Brweïïes en andere, weigeren het voorbeeld van het Journal de Bruxelles te volgen en tot deelneming aan de nationale feesten aan te Sporen. Dit was te verwachten na het besluit van de bisschoppen, hunne patroons. Of zij echter, .gelijk zy beweren, met dit besluit uitdrukking geven aan de gevoelens van de groote meerderheid der Belgische Katholieken schynt minstens twijfelachtig. - be Semaine JSeligieuse, die te'Doornik verschijnt, geeft een rsummier verhaal der incidenten, welke aan de schorsing van msgr. Bumont, bisschop yan Doornik, voorafgegaan en daarop gevolgd zijn." Tevergeefs zoekt men in dit verhaal, zegt de Independence, naar etnig feit of argument, waardoor de onjuistheid i «ÏRBAB: HAUKT, E, 124. aangetoond wordt van ook naar ééne der vele onthullingen van het dossier Duinont. Maar wat dit verhaal belangrijk maakt, 't is dat het 't hernieuwd bewijs levert der verregaand# onbeschaamdheid, waarmede de clericalea dur ven liegen. Ten betooge namelijk van de krank zinnigheid van msgr- Duinont beroept de schrij ver van het verhaa' zich op »den geneesheer van den bisschop, die de ernstigste bezorgdheid voor den gezondheidstoestand van den prelaat had aan den dag gelegd. Hy achtte hem aange tast door eene aandoening, welke hem met eene verstandsverbijstering bedreigde." Hoe 't moge lijk is deze leugen te durven verhalen, nadat weinige dagen geleden een brief van dien geneesheer, Dr. Philippart te Doornik, aan den broeder van den bisschop, die dd. 15 Juni 1879 is openbaar gemaakt, waarin deze ver klaarde, dat hy zich slechts over den physiekeu toestand van den bisschop uitgelaten had, dat hy dien ongunstig genoemd had tengevolge van al te ingespannen arbeid, en dat er nooit bij hem sprake geweest is van eenig gevaar voor verstandsverbijstering"; dat echter later t een ander lid van het kapittel hem bezocht had en een geschreven verklaring omtrent den gezondheidstoestand van den bisschop verlangd had. ïDeze verklaring, schreef de geneesheer, heb ik tenstelligste in deze woorden geweigerd Ik heb monseigneur slechtseenmaal in het seminarie gezienik heb bij hem slechts eene zenuwaandoening zonder eenig verlies van be wustzijn waargenomen. En, voegde ik er by, indien een verklaring omtrent zyn gezondheids toestand noodig ware, hetgeen hier geens- 1 zins het geval is, dan zou die alleen kun nen gevraagd worden door het openbaar ge zag of de familie." Ondanks dien brief, ondanks de duidelyke verklaring van 's Pausen geneesheer, Dr. Cec- carelli, welke eveneens uit het dossier-Dumont openbaar gemaakt is, komt men nog op den ernstigsten toon verzekeren, dat de genees- heeren msgr. Dumont krankzinnig verklaard hebben 1 Het marmeren standbeeld van Koning Leopold I wordt den 21 Juli a, s. onthuld. Op het voetstuk staat in de Fransche en de Ylaamsche taal; »Aan Leopold I het dankbare Belgie. Een gedenkteekea opgericht door bij dragen van de natie." Het geheele monument is 50 meter hoog; de hoogte van het beeld zelf is 2.75 meter, De in gips gemodeleerde en met «teenkleur aangestreken symbolische figuren der negen provinciën hebben een hoogte van 2.4 meter en stellen voor: Brabant,_het koningschap; Antwerpen, handel en zeevaart; West-YlaauderenvischvangstOost-Vlaan- deren, spinnerij en tuinbouw; Henegouwen, steenkolenmijn-ontginning; Luik, het wapen smeden; Limburg, landbouw; Luxemburg, jacht; Namen, kennis oer metalen. De jgenius der dankbare natie" is van gedreven koper vervaardigd. COURANT. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal bereker d. De Pau3 heeft een eigenhandig geschreven brief aan den Koning van België gezonden, betrekking hebbend# op de kwestie tusschen de Regeering en het Vaticaan, F B A K K E IJ K. De President der Republiek heeft bij het uitreiken der nieuwe vaandels aan het leger het volgende gesprokenOfficieren Onderoffi cieren en soldaten, die het Fransche leger bij deze plechtigheid vertegenwoordigt, het gouver nement der Republiek acht zich gelukkig het leger om zich vereenigd te zien, dat wezenlijk nationaal is, dat Frankrijk uit de beste deelen van het volk vormt, daar het saamgesteld is uit al wat het land aan jongelingschap bezit dat wil zeggen, dat Frankrijk in zyn leger het dierbaarste, het dapperste deel der bevolking heeft; dat het alzoo de armee doordringt van zyn geest, terwyl het van haar terug ontvangt zijne zonen, opgevoed in de mannelijke school der discipline, van waar zij in het burgerlijke leven terugkeerende, eerbied voor het gezag en vaderlandsliefde medebrengen. (Bijvalsbe tuigingen. Het leger heeft de pogingen van het land ondersteund, om door arbeid en studie zich te verheffen, en dat is voor Frankryk een waar borg voor den eerbied, dien men het verschuldigd is, en voor den vrede, dien het bewaren wil. Het wenscht u geluk met uw steun en dankt er u voor, (Bijval en geroep van: Bravo!) Het is met deze gevoelens, dat de Regeering der Republiek u deze 'vaandels overreikt. Ont vangt ze als getuigen van uw dapperheid, van trouw aan uw plicht, van uwe toewijding aan Frankryk, dat u zijne eer, zijn grondgebied, zyne wetten toevertrouwt. Langdurige Hoera's weerklonken van de offi- cieele tribune en van alle punten. Die kreet wisselde af met de duizendmaal herhaalde kretenLeve de Republiek I Leve het leger Leve Grévy In den Senaat heeft de voorzitter mede gedeeld, dat de heer Laborde zijn ontslag als senator heeft genomen. In verhand met de jongste amnestie is het niet zonder eenig belang, de vroegere amnestiën in het geheugen terug te roepen. Napoleon, van Elba teruggekeerd zijnde, ver leende een amnestie, waarvan hij slechts zeven personen buitensloot; Lodewyk XVIII, ia 1816, zonderde "allen uit, die voor de terechtstelling van zijn broeder, hadden gestemd en behield zich het recht voor, zekere lastige staatslieden te verbannen. Tusschen 1817 en 1848 werd verscheidene malen amnestie verleend voor locale opstanden en politieke persdelicten. Ia 1848 verleende de Republiek een amnestie aan de pers. In 1849 en opnieuw in 1869 amnestieerde Napoleon III alle politieke misdadigers. De tegen- wooidige Republiek, evenals die van 1848, liet aan de wetgeving de macht om te amnestiëeren over.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1