MHtijaiiiCle BerisMü. *- Voor Rouget da -1'Isle, dan dichter ea componist van do nMarseillaiae", zal te Low 1« Saulnier een standbeeld opgericht worden. Victor Hugo is acre-voorzitter van de commissie, die zich tot dat doel gevormd heeft. De rechtbank te Agen heeft de Karmeliter monniken, die door betaalde huurlingen een aanval op hun eigen klooster hadden doen be ramen, ten einde eene oproerige beweging uit ta. lokken ten hunne gunste, veroordeeld tot •en en twee dagen en één hunner tot vjjf dagen gevangenisstraf. Uit Marokko wordt geschreven dat de Keizerlijke troepen, die de opstandelingen ach tervolgden, dezen eerst in een bergachtige streek dreven. Daar ontvingen de oproerlingen echter versterkingen en keerden zich toen tot hun vervolgers, die zy geheel vei sloegen. Zy namen het hoofdkwartier van een bevelhebber der troepen in en hebben vervolgens de tarwe en andere te veld staande gewassen in den omtrek van Alcasar verwoest. ENGELAND. In het Lagerhuis is de geheele namiddag beraadslaagd over de artikelen van de landwet in Ierland. Ten slotte is een door de regeering bestreden amendement, om de vret te beperken tot de pacht van 15 pond st, met 231 stemmen tegen 154 verworpen. De heer Gladstone ver klaarde hierop, dat de rageering besloten is aan hare bill vast te houden en zich hiervan niet te laten afbrengen door de tactiek der oppositie. De voortzetting der beraadslaging is bepaald op heden. Een telegram aan Daily Netci uit Kon- stantinopel ontvangen, meldt, dat bet in Midhat Pacha's bedoeling schijnt te liggen een Khedi- viaat in Syrië te vestigen en zichzeif tot Khedive te doen benoemen. Hij zoud daartoe e«u soort van aultimatum" aan de Porte. De Time* heeft eenige mededeelingen, gedateerd 16 Juni, over het beleg van Buenos- Ayres, waarby zy zich verplicht ziet de snug gere opmerking te maken, dat dit ziet op een tydstip vóór h«t «luiten van den vrede. Tevens wordt daarin medegedeeld, dat de presidents verkiezingen zyn afgeloopen. Buenos-Ayres bracht haar stemmen uit op Tejedor voor president en Laspuir voor vice-preaident, de overige staten op Roe» voor president'en Madero of Sarmiento voor vice-president. Wie ten slotte gekozen zijn, «cheen nog niet bekend. Dezelfde depeche vermeldt, dat de Chilenen Arica stormenderhand genomen hebben, wat hoogstens een. bevestiging kan zij a van zeer oud aieuwz. - Eenige der uit Frankrijk verdreven je zuïeten hebben het plan zich in Wales te vestigenwaar zij het Corbet Arme Hotel Aberdovey, Merionethshire voor den tijd van 21 jaren gehuurd hebben. De Chineesche gezant te Londen is eer gisteren naar St. Petersburg vertrokken. llULTHCHtJlllD. Prin* Bismarck is dezer dagen naar Kis tingen vertrokken en, als naar gewoonte, was zyn reisplan niet bekend, zoodat het bericht van z>jne aankomst te Kissingen voor bijna iedereeD zeer onvei wacht was. De Weser- Zeitunq vestigt er de aandacht op, dat bijna te(gelijk met Prins Bismaick kardinaal Her- genröther, aartsbisschop van Bamberg, te Kis singen aangekomen is. Men herinnert zich daarbij het gelijktijdig verblyf te Kissingen, nu twee jaar geleden, vau Prins Bismarck en den Beier- Bchen nuntius Masella, toen de eerste stap voor de latere onderhandelingen tusschen Rome en Berlyn gedaan werd. Dit jaar worden in Duitschland de over winningen, in den oorlog van '70 op Frankryk behaald, voor de tiende en laatste maal met .militair vertoon gevierd. Bij deze gelegenheid merkt de Nat. Z*it. op, dat de vader van den tegenwoordigen Keizer de zegedagen van den bevrijdingsoorlog van 1813 tot 1815 eveneens slechts 10 jaar lang door parades vieren liet, doch toen een einde aan die feestelijkheden maakte, daar Pruisen toen weder op goeden voet met Frankrijk leefde en de Koning ver klaarde, dat de wonden geheeld moesten worden. Dezelfde overweging heeft thans den Duitschen Keizer tot hetzelfde besluit gebracht. ITALIË. De Kamer van afgevaardigden heeft met 262 stemmen legen 102 de trapsgewijze afschaf fing van de gemaalbelasting, overeenkomstig het voorstel der regeering, goedgekeurd. Met 1 Januari 18S4 zal er geen belasting van het gemaal meer geheven worden. Binnen eenige weken zal te Rome de prjjs vraag uitgeschreven worden voor een gedenk- teeken voor Victor Emanuel, Pr'yzen en premiën van 30,000, 20,000 en 10,000 lires worden uitgeloofd en den kunstenaar wordt volkomen vrijheid gelaten, welk model hy kiezen wil. Reeds zyn 15 millioen lires voor het gedenk- teeken bijeen; de Regeering stelde 8 millioen beschikbaar. RUSLAND. Met 't oog op bet vermoedelijk mislukken van den oogst is er in Rusland erngtig sprake van een 'tydelyk beperkt of volledig verbod van graanuitvoer. Rusland tracht in Japan bondgenooten tegen China te vinden. De poging dreigt echter te mislukken. Het bericht dat Chung-How in viyheid is gesteld en dat de Chineesche Regeering de vredelievende betrekkingen met Rusland weer wilde aankoopen, heeft m Peteisburg een zeer gaostigen indruk gemaakt, hoewel bat bericht met eenig wantrouwen werd ontvangen. T C B K IJ E. Reuters Olüce meldt, dat de Albaneezen te Tusi, by het vernemen der door Abeddin- Pacha gedane belofte, om de conventie ten uitvoer te leggen, eergisteren al de Montene- grynsche1 voorposten aldaar aangevallenen verscheideue Moatenegr'ynen gedood en gewond hebben. 8 P A XJ Ei D* Fransche Jezuïeten hebben aan de Spaansche Regeering vei gunning verzocht eene boetekolonie op het eiland Foinaudopo op te richten. CHINA., De forten aan de monden der Peiho zijn, met Krupp-kanonnen gewapend en vyftian Chineesche kanonDeerbooten zyn voor bescher ming der hoofdstad op de rivier gestationneerd, IXEBIIi. Het Chüeensche Ministerie; dat bericht heeft gekregen, dat het Chiteensche eskader voor Gallao is gekomen, heeft aan de Peruaansche regeermg doen weten, dat zoo zij de vredes voorwaarden van Chili uiet aanneemt, er genoeg troepen zullen ontscheept worden om de stad in te sluiten. De veikiezingsstrijd in de Vereenigde Staten van Noord-Ameuka belooft warm te zullen worden. Tegenover Garfieldden kan didaat der Republikeinenstaat generaal Hancock, de kandidaat der democraten. De kandidatuur van dezen laatste is vooral van belang, omdat zij ten doel heeft de beide Irac- ties der democraten weer te vereenigen. Ook in Mexico is een verkiezingsstrijd in vollen gang. Voor den presidentszetel be staat daar naijver tusschen het militaire en het burgerelement, men meent echter, dat het eerste in generaal Gonzalez wel de over winning zal behalen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 14 Juli. In de zitting van heden is, zooals wij reeds in ons vorig nommer als telegrafisch bericht hebben medegedeeld, met 43 tegen 4 stemmen besloten, in strijd met het voorstel van den heer Van Kerkwijk, die dadelijke behandeling wilde, morgen by den aanvang der zitting oyer de toelating van den heer Dr, Schaepman te beslissen. De discussie over de credietwet tot uitvoering der onderwijswet is voortgezet. De heer Oorver Hooft was er tegen, op grond dat de middelen tot dekking dezer aanzienlijke uitgaven niet waren aangegeven. De heer Bastert achtte de voorstanders der wet van 1878 te staan op een historischen en grondwettigen bodem en bracht lof aan de Regeering voor de indiening dezer wet, alvorens het Kon. besluit tot in voering genomen was. De heer Fransen van de Putte bestreed de bezwaren vegen het ont werp ingebracht. Hij achtte de indiening een eisch en plicht der Regeering na de toezegging in de troonrede en trad iu politieke beschou wingen om aan te tooueo, dat de schoolwetstryd en agitatie uitgegaan zijn van de overzijde, en dat geheel met politieke bedoelingen. Hy waar schuwde hen niet voort te gaan, daar, als zij de volksschool zelf wilden aantastenzij de overgroote meerderheid der natie gereed zoud«n vinden tot handhaving der volksschool. De heer Van der Linden betoogde, dat, nu de wet van 1878 vastgesteld isgeen terugkeer ge wettigd is en dat de overzijde tijd genoeg had gehad om het initiatief tot wijziging te nemen. De heer Nyst was tegen de wet uit prin- cipieele bedenking en tegen de schoolwet uit een financieel oogpunt. De heer Van Houten bestrydt het ontwerp en geeft aan eene afstemming de beteekenis, dat men herziening der wet van 1878 verlangt, De wet van 1857 blyft hy boven die van 1878 prefereeren, hij ontkent dat het hoofdbeginsel der wet van 1857 by die van 1878 is gehand haafd en blyft ernstig waarschuwen niet de richting van 1878 te vervolgen. De heer Van Wassenaer Catwijck betoogt dat het on derwijs der liberalen fiasco heeft gemaakt en door de natie niet wordt gesteund. Hij betreurt dat het Ministerie geene poging tot verzachting heeft aangewend, en voorspelt dat, als het' Nederlantlsche volk zich gelyk blijft, het bijzon der onderwys, ondanks den druk, den boventoon in de Nederlandsche volksopvoeding zal voeren. De heer Keuchenius betoogt nader,,dat de liberalen van de Thorbeckiaansche beginselen waren afgeweken. De heer Insinger ontkent dat dt Kamer omtrent de uitvoering der school wet gebonden zou zijn. Hij bestrydt hel ontwerp, omdat de wet van >1878 een Staats monopolie schept, nu eens voor de clericalen, dan weder voor de liberalen, dat tot desorga nisatie van het onderwys zal teidco. Hij be strijdt de rede van den heer Fransen van de Putte en diens bedreiging, dat nog erger te wachten is. De heer de Savornin Lohman verdedigd zijn beginsel, ten grondslag liggende aan de stichting der vrije Universiteit, en hand haaft de vrijheid der Kamer om te beslissen omtrent de wenschelykheid van de invoering der schoolwet De heer Van Nispen tot Serenaer bestreedt de rede van den heer Fran sen van de Putte en zyne richting. Hij zou diens raad niet volgen. De antecedenten van den heer Fransen van de Putte bemoedigden daartoe niet Zy zouden den strijd volhouden. Overigens sullen de liberalen zich zelf, zoo voortgaande, afbreken. Waartoe een kostbare wet ingevoerd, waar wy staan voor een deficit van 17 millioen? Morgen voortzetting.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2