Rademaker uit Brielle voor de 3de C. 0. Prins uit Voorburg voor de 5de klasse. Een tweede toelatings-examen zal in het begin van September gehouden worden, wan neer tevens gelegenheid tot een nader examen in enkele vakken gegeven wordt aan 5 leer lingen der 1ste, 1 leerling der 2de, 1 leerling der 3de en 2 leerlingen der 4de klasse. Da trein van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij welke gisteren avond te 10 uren 13 min. uit Amsterdam hier moest aankomen, heeft aan den Oudendijk nabij deze gemeente een aanmerkelijk oponthoud gehad,, door het springen van een band van een der wielen van de locomotief, waardoor deze buiten ataat was de reis verder te vervolgen. Terstond werd aan het station te Rotterdam bericht van het voorgevallene gegeven vanwaar hulp werd gezonden om de passagiers naar Schiedam en Botterdam te vervoeren. Heden nacht te drie uren passeerde aan het station alhier de defect geworden locomotief, die door een andere naar Rotterdam vervoerd werd. By Kon. besluit van 2 Mei jl., no. 27, is aan den heer A. Thoen oE 't Hoen, gewezen hoofdonderwijzer te Overschie, een pensioen verleend ten bedrage van f 635, Een Koninklijk besluit, houdende vast stelling van gewijzigde bepalingen ter voor koming van aanvaringen op zee is in de Staats-Ct. van gisteren opgenomen. Door H. M. de Koningin is, zoo schrijft men aan de Pr. Qron. Ot., als baker aange nomen eene bejaarde vrouw, die dat emplooi sedert tal van jaren te Leeuwarden bij de eerste familiën waarneemt en thans in het St.-Antony- gasthuis aldaar woont. In de Amst. Ot. wordt een beschrijving ge geven van een prachtig tapijt, 14.5 bij 6.6. M. groot, dat bestemd is voor de kraamkamer van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage. De ba- werking van het kised is in overeenstemming met de nauurbekleeding in de zaal,' ws*"-v«n de schetsteekening door H. M. persoonlijk werd vervaardigd. De Minister van Buitenlandsche Zaken, baron Van Lijnden van Sandenburg, wordt heden in de residentie terugverwacht. Blijkens het overzicht, door de Si3.-Ct. medegedeeld, van de opbrengst van 's rjjks middelen over het afgeloopen half jaar, is er nu een vooruitgang, in vergelijking met het vorige jaar, verkregen van f970,133,43'/s. Tot Tot die gunstige uitkomst hebben voornamelijk bijgedragen de zoogenaamde indirecte belas tingen, de zegel-, registratie-, hypotheek- en successie-rechten, namelijk f 831,733.42i/s. De uitkomst zou nog guustiger geweest zijn, daar bjjna alle accijnsen, het gedistilleerd io de eerste plaats, meer hebben opgebracht, ware het niet dat de accijns op de suiker bijna f700,000 beneden de opbrengst van het vorige jaar was gebleven. De rechten op den invoer hebben 73 mille, de posterijen 85 mille en de tele grafen f70,000 meer opgebracht, de loodsgelden slecht» 4 mille. Tegenover de raming is de op- brergst f2,391,793.03 ten achteren, hetgeen een gewoon verschijnsel is in de eerste helft des jasrs. Het personeel is ruim li/3 mijiiocu ten achteren hetgeen geenszins te verwonderen is, daar de aanslag-biljetten van Mei nog nauwelijks uitgereikt zijr. Alle deze drie ge noemde belastingen hebben reeds meer opge bracht dan het vorige jaar. Blijft dit zoo voort gaan, dan zal de raming aan het eind van het jaar overtroffen worden, want de raming is iets lager en toen is de raming nagenoeg bereikt. Daaraan ontbrak slechts f 547,127.05Vs. Het voorloopig comité voor de inzendingen ter landbouw-teatoonstelling te Londen heeft besloten den termyn van aangifte van vee en zuivel voor de tentoonstelling te verlengen tot 15 Augustus, maar die op dien datum dan ook definitief te sluiten. De aangiften moeten geschieden bij den heer L. Broekema, secretaris van hetverloopig comité, te Wageningen. Het bestuur van liet Nederlandsch Schil- dersbond te Rotterdam heeft een vergadering uitgeschreven tegen 20 Juli a. s. te Delft, waartoe ook allen zijn uitgenoodigd, die hebben doeD blijken, voorstanders te zyn eener decoratie- schilderschool. Op die vergadering zal alsdan een vaste commissie worden gevormd, belast met het opmaken van een plan tot oprichting van een decoratieve schilderschool. Naar aanleiding van zijne mededeeling over de internationale pool-expeditie, heeft prof. Buys Ballot van verschillende personen toe zegging ontvangen, dat zij die expeditie zullen steunen, o. a. van één persoon eene toezegging van f200. Het sVerslag van liet verhandelde op het 32e Nederl. Landhuishoudkundig Congres, ge houden te 's llertogenbosch in Juli 1879," heeft thans het licht gezien. De voorloopige commissie, die zich ge vormd heeft met het doei om op de een of andere wyze een blijvende hulde te brengen aan de nagedachtenis van wijlen J. J. Cremer, wenscht deze zaak zooveel mogeljjk tot eene algemeene en natiooale te maken, en, alvorens met de inzameling van gelden te beginnen, zich eerst in betrekking te stellen met allen, die in hunne eigene omgeving tot dit doel zouden willen medewerken. Men schrijft uit Atjeh aan het Vaderl. üe zaken blijven bedaard voortgaan. In de XXV en XXVII Moekims gaat het vr'(j vlug; alleen in de XXVI Moekims ontbreken nog een aantal hoofden, waaronder voorname, ter wijl daar ook nog een groot aantal raenschen, die m oorlogstijd uitweken, niet zijn terugge keerd. Een eu ander is aanleiding dat de maraudeurs in die XXVI Moekims nog soms vrij spel hebben en er nog niet zulk een orde lijke toestand is ingetreden als in de andere deelen van Atjeh. Intusschen zijn de gouvernements-commia- s(irissen generaal Van der Heijden en de heer Pruijs van der Hoeven bezig met voorstellen tot organisatiehetgeen neerkomt op het op nieuw in behandeling nemen van veel wat reeds vroeger door den gouverneur van Atjeh behandeld was. 'Veel geeft dit niet; hier en daar een détail dat veranderd kin worden, maar de hoofdzaken blijven zooais generaal Van der Heijden die regelde. De heer Pruijs van der Hoeven, die een specialiteit voor zaken van binnenlandsch be stuur moet zijnbrengt weinig nieuwe ideeën mede en kan niet veel verbeteren van wat generaal Van der Heijden bepaalde. Juist hier iu Atjeh moeten wij wel weten wat wij wiilen. Wat wij willen, moet practisch uitvoerbaar zyn, vooral omdat de Regeering aan Atjeh niet meer ten koste kan leggen dan wat de toestand der schatkist veroorlooft. He^, veroverd iand zal toch nog jaren lang veel geld kosten. De heer Pruys van der Hoeven zal dan ook wel reeds de overtuiging gekregen hebben, dat een civiel ambtenaar hier ais gouverneur niet zou passen; maar dat men hier in de eerste jaren noodzakelijk een militair aan 't hoofd moet hebben, ook indien de generaal Van der Heijden mocht weggaan. Het is zeer opmerkelijk en een sterk bewijs dat gij in deze zaak steeds juist hebt geoor deeld, dat de persoon, die herwaarts was ge komen om den generaal spoedig te vervangen, van oordeel is, dat zoo iets onraadzaam zou zijn. 't Heeft er van, zoo leest men in de Zutf, Ct,, of wij nu eens een aardappelenjaar zullen beleven, zooals er in «enige tientallen van jaren nog maar zelden is voorgekomen. In de maand Mei is het loof van twee tot viermalen toe afgevroren, en dit is ten goede gekomen aan den knol. In 't vorige jaar had men, begin Juli, reeds de ziekte in 't loof, en nu bespeurt men er nog niets van. Mocht evenwel de ziekte eens onverhoopt uitbreken, dan geeft dit nog weinig reden tot bezorgdheid, omdat bij nagenoeg alle soorten, de knollen krachtig zijn ontwikkeld. iDe gemeente Noordbroek heeft als straf op de openbare dronkenschap gesteld een ge vangenisstraf vin 3 dagen, werd dezer dagen door sommige couranten vermeld, 't Bericht is niet onwaaralleen wordt het wat laat mede. gedeeld, daar de verordening door den Raad is vastgesteld den 19 Februari 1863. (Prov. Gr. Ot.) Als soldaat heeft zich te Batavia aange meld en is ingelijfd zekere graaf Taubenheim, kommandeur van de Orde van de Eikenkroon en ridder van vele andere orden. Door het kantongerecht te Gouda is een koopman uit Amsterdam tot eene boete van drie gulden of gevangenisstraf van één dag veroordeeld, omdat hij in een spoorweg-coupé 3e klasse tusschen de stations Gouda en Moer- kapelle met drie speelkaarten om geld hazardspel had gehouden, zoogenaamd lééD, twee, drief hartenboer." Hij was bekend door den rijks veldwachter van Moerkapelle, die in burger- kleediog toevallig in dezelfde coupé zat. Bij het vonnis is de vernietiging van de in beslag genomen speelkaarten bevolenmaar tevens de teruggave van de eveneens in beslag genomen inleggelden (twee gulden) aan de recht hebbenden, op grond dat het wetboek van straf recht (artikel 475 n°. 5) wel straf bedreigt tegen het houden van hazardspel »op openbare plaatsen" (waartoe een spoorwegcoupé) maar (in artikel 477 n". 1) de verbeurdverklaring van de inleggelden alleen beveelt, wanneer het hazardspel gehouden is »op de straten en open bare wegen", waaronder niet valt een spoorweg coupé. Adriaan van Beeat, door het prov. en civiel gerechtshof van Noord-Brabant tot le venslange tuchthuisstraf veroordeeldheeft cassatie aangeteekend tegen 's Hofs arrest. By het in aanbouw zijnde fort te Brakel heeft eene belangrijke verzakking plaatsgehad. Men heeft ook daar, evenals te Giessen en Poe- deroyen de werkzaamheden moeten staken. Een jongen van 3 jaar is te Amsterdam in het gasthuis overleden ten gevolge van «en vergiftiging door jatropine". Het kind had van dat geneesmiddel, bestemd voor de oogen van een ouderen broer, gesnoept. Aan een particulier schrijven uit Wies- baden ontleent de Stichtsche Ct. de bijzonderheid, dat een zekere Gothard van Richthofen aldaar voor de badgasten, die hem hooren wilden, voordrachten heeft gehouden over de aanstaande persoonlijke terugkomst van Christus. Te Tegelen is in den nacht van eergisteren weder eene rijke hoeveelheid spiritus ad 94",/0 aangehaald. De smokkelaars wisten echter door de vlucht te ontkomeu. Te Lemiers (Vaals) zijn door de rijks ambtenaren in een tuin een aantal kruiken en flesschen, gevuld met gedistilleerd, jtnever en zoete likeuren, alle onder groenten verborgen, aangehaald. De Ileldertche en ND. Ct. geelt de vol gende kermis-episode ten beste, als bewijs hoe hard en onbarmhartig soms de eischen van plicht en leven zyn »Een echtpaar, behoorende tot een gezelschap acrobaten en koorddansers, mocht' zich jl. Zondagmorgen nog verheugen in hat bezit van een jong, maar gezond en lief kind. De kleine krijgt eensklaps stuipen en bezwijkt. Wat moet men doen op den drukaten, voor de financiën voordeeligsten dag? De tent sluitenniet spelen 'f Maar dat kan niet, te meer daar, door de groots concurrentie op deze kermis en ook door minder gunstig weder op enkele dagen, de verdiensten lang- niet schitterend warem

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2