Biitplanjsete Berichten. BiRRenlaRdssiie Berichten, van Maandag 26 Juli 1880. B S L 1 8, In het mandement m msgi'. Bracq, bisschop van Geut, waarbij hij beval dat, als gewoouhjk, Jen 21sten Juli een Te JDeum in de kerken van zijn diocees zou gezongen worden ter her innering van den kronings lag van Leopold I, kwam o. a. in hetgeen de geloovigen dijen dag zouden bidden ook deze zinsnede voor s Verlos ons, o Heervan alles wat ons tijde lijk en geesteljjk heil zou kunnen schaden- Bewaar onze weldadigheidsinstellingenzegen onze Katholieke scholen, sterk meer en meer alle harten in het Katholiek geloof, dat het voorwerp der aanvallen van onze vijanden is". De uitnoodigingen tot bijwoning van het Te Deum werden aan alie autoriteiten op de gebruikelijke wjjze gezonden, maar het bestuur der provincie, noch dat der stad Gent, noch het leger, noch de garde civigue,' noch de magistratuur heeft aan die uitnoodiging gehoor gegeveD. De gouverneur der provincie, de heer Verhaeghe de Nacyerzond Dinsdag II. de "volgende mededeeliug aan alle burgerlijke en militaire autoriteiten »De uitnoodiging tot het Te Deum van morgen is ingetrokken." De plaatselijke militaire kommandant gaf zijnerzijds de volgende dagorder uit: ïDe beveien van 19 dezer, betreffende het Te Deum, zijn als ongedaan te beschouwen." De burgemeester gaf den gemeentelijken ambtenaren kennis, dat zy zich niet naar de- plechtigheid moesten begeven. De president van het Hof van appèl bestelde de rijtuigen af, die de leden der rechterlijke macht naar de kerk zouden brengen. De kolonel der garde civigue eindelijk gaf bevel aan de officieren om, althans in uniform, bet Te Deum niet bij te wonen. En opdat aan deze onthouding van .alle au toriteiten geei verkeerde uitlegging gegeven zou worden, heeft het Hof van appèl'door de bladen openbaarheid gegeven aan de beslissing, welke in eene voltallige bijeenkomst Dinsdag ochtend genomen werd »Het Hof, Overwegende, dat na dit mandement liet Te Deum dit jaar zijn gewoon karakter verliest als eene plechtigheiduitsluitend bestemd om de bescherming van de Voorziening over den persoon des Konings af te smeeken; dat het integendeel oen ander doei beoogt, hetwelk uiet anders kan worden beschouwd dan als eene vijandige manifestatie tegen de wet en het burgerlijk gezag; Overwegende dat het Hof zich derhalve genoodzaakt ziet om tot zjjn leedwezen zich van bjjwoning der plechtigheid te onthouden: «Besluit, dat het zich Woensdag aanstaande uiet naar het Te Deum begeven zal." Ook te Lokeren heeft het gemeentebestuur het Te Deum op '21 dezer niet bijgewoond. »Aan de plechtigheid deel te nemen, zeido o. a. de burgemeester, onze gebeden bij die der geestelijkheid te voegen, is een protest tegen de onderwyswet, welke wij verplicht zijn uit te voeren; het zou gelijkstaan met hetafsmeeken van den ondergang onzer lagere scholen, welke onze plicht gebie'dt tegen de geestelijkheid te beschermen en te verdedigen." Met geestdrift werd door een groote menigte aan zyne uit noodiging gehoor gegeven om, in piaatsvaniu de kerk, thans op het plein 'voor het raadhuis eene ovatie te brengen aan den koning, door, onder begeleiding van een door hem besteld muziekkorps, uit volle borst het volkslied aan te heffen. Msgr. Bracq heeft wil van zijne onbeschaamd beid, zegt de Tlandre libérale; 't moet hem goed gedaan hebben bij het zingen -van het Te Deum zoo geheel onder sonsjes" te zijn, geheel onder vyandcn van do openbare school! Ook" het Israëlietische kerkgenootschap in België zal ter eere der nationale feesten een plechtigen dienst houden. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft by tweede lezing het voorstel tot invoeren van postwissels van 1 tot 20 sh. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van het rappoit over de bill tot schadeloosstelling der Iersohe pachters, stelde de heer Sullivan een amendement voor om te verklarendat de bill niet voldoende beantwoordde aan de lofwaardige bedoelingen der regeering. Het amendement werd met 132 tegen 25 stemmen verworpen. Door den heer Forster werd een amendement voorgesteld strekkende om te bepalendat de wet slechts toepasselijk zou zijn op pachtsommen tot 30 pd. st. Het werd zonder hoofdelijk stemmen aangenomen. Maandag zal tot de derde lezing wordeu overgegaan Daily News deelt eene dépêche uit Caboul van gisteren mede, volgens welke de Engelsche autoriteit eergisteren in eene bijzondere ver gadering aan de hoofden der Afghanen heeft kennis gegevendat Koningin Victoria Ab- dur-Bahman air Emir van' Afghanistan heeft erkend. De Engelsche troepen zuüen zich bin nenkort terugtrekken binnen da grens, vastge steld bij het tractaat van Gandamak. De hoofden der Afghanen hoorden deze verklaring stil zwijgend aan. Bradlaugh heeft in het Lagerhuis het volgende amendement op de motie van Eardly Wilmot voorgestel iHet Huis wil niet middel lijk of onmiddellijk de meening bekrachtigen, dat eenig bepaald godsdienstig geloof noodzake lijk is, om zuiver staatkundige plichten naar behooren te vervuilen". In het Lagerhuis heeft Harrington ver klaard, dat lord Ripon geseind heeft dat Abdur- RahmanDonderdag tot Emir van Kaboel*is uitgeroepen, maar dat hy niet zsgt wie hem uitgeroepen heeft. De Sultan vau Marokko heeft thans volkomen vryheid van godsdienst in zijne sta ten laten afkondigen. FRANKRIJK. De Tatrie meldt, dat Grëvy, Leon Say en Gambetta eergisteren een onderhoud hadden over de reis naar Cherbourg. Sedert een paar dagen is te Parijs een werkliedencoogres bijeen, waarbjj 't zoo ruw toegaat, dat de gedelegeerde van de 15 vereeni- gingen te Havre, de zeilmaker Drouet, in eea protest is opgekomen tegeo de revolutionaire eu onbehoorlijke taal die er gesproken en tegen de beginselen van verzet tegen de bestaande orde van zaken, die er verkondigd zijn en die hem genoopt hebben niet verder aan de dis- cussiën deel te nemen. Generaal Boët is eergisteren vrijgesproken van de beschuldiging, het Gulden Vlies van Don Carlos gestolen te hebben. 1 D I T S C II L A N D. Do scheuring in de nationaal-liberale partij schijnt hoe langer hoe-erger te.worden. Vele leden, die tot den rechtervleugel en,zelfs tot de vrienden van Bennigsen behooren, hebben zich den 28'Juni bij de stemming over de kerkewet van hem afgescheiden. Onder hen zjjn pogingen in het werk gesteld om een verklaring te verkrijgen, dat die afscheiding geschied was om aan het wetsontwerp geen al te groote meerderheid te bezorgen, maar dat de partij overigens eensgezind bleef. Toen echter Rickert weigerde zulk een verklaring goed te keuren, moest men er van afzien, omdat slechts weinige leden haar wilden teekenen, De weduwe van den heer Abraham Oppenheim heeft aan de stad Keulen een gift van 600,000 marken aangeboden tot oprichting van een gesticht voor verwaarloosde kinderen, zonder onderscheid van geloof. De helft dier som gebit voor den bouw, het overige voor het ouderhoud der kinderen. OOSTENRIJK. De Dolitische Corresponded meldt van 22 dezer uit Cettioje: De Vorst van Montenegro zag zich door de leugenachtige mededeelingen in de nota's der Porte over de jongste bloedige botsing tusschen Albaneezen en Montenegrijnen, waarin de Monte- negrijnen ten onrechte van den aanval beschul digd worden, genoodzaakt de diplomatieke be trekkingen met de Porte af te breken. De Montenegrjjnsche zaakgelastigde heeft bevel gekregen heden Konstantinopel te verlaten. De landdag van Gallicie heeft bepaald, dat het Israëlietisch godsdienst-onderwijs in de Poolsche taal moet gegeven worden. T O R K IJ fcrt 'Reuters Office meldt, dat in den furksehsn Ministerraad eergisteren het antwoord der Porte op de collectieve nota der mogendheden .is goedgekeurd. In dat antwoord stelt de .Porte aan de mogendheden voor, om in beginsel aan te nemen, dat Larissa, Janina en Metzowo Turkije- bijjven, en verzoekt zy verder,onder handelingen op dien gronslag aan te kuoopen. De Russische gezant Novikoff eischt de voltrekking der doodstraf aan den moordenaar Veh-Mohamed. GRIEKENLAND. Men verzekert dat de Grieksche regeering eerstdaags de reserve onder de wapenen zal roepen. Braïla is benoemd tot gezant van Grieken land te Parijs. MONTENEGRO. Op verlangen van den Czaar zal Prinses Zorta, dochter van den Vorst van Montenegro, in het huwelijk treden met den Vorst van Bulgarjje. SCHIEDAM, U Juli 1880. De Staats-Ctbehelst da goedgekeurde statuten'der Vereeoiging: Neder lands che Ver eenig in g ie Contante* Betaling, te Rotterdam. Naar wij vernemen ,zullen weldra de soldaten van het Nederlandsch Indische lager, in betere kleeding verschynen. De nieuwe uniform, waarmeê te Batavia eerst een proef wordt genomen, zal waarschijnlijk bestaan uit: een helmhoed, zooais in Britsch-Indie gebruike lijk is, ter vervanging van de tegenwoordige politiemuts; jas en pantalon van beter stof dan de tegenwoordige en schoenen van solider stof en maaksel dan de thans gebruikelijke. Wat het hoofdtooisel aangaat, in den vorm moet 'het bewjja liggan, dat er, bjj hetont- van de Sehiedainsche Courant, o

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5