SCHIEDAM29 Juli 1880. Het tijdschrift JDe Huisvriend, waarvan thaus de zesde aflevering bij den uitgever, den heer H. A. M. Roelants, het licht heeft gezien, blijft geven, wat het reeds in de eerste afleve ring beloofde, een (linke, aangename, leerrijke tekst, afgewisseld door een reeks meerendeels uitnemend geslaagde houtgravuren. Door een en ander is dit tijdschrift een uitnemend huis boek, dat met hetzelfde genoegen door ouden en jongen ter hand zal worden genomen. De ongeloofelijk lage pry's, f 3.60 per jaar, of nog geen zeven cents per week, brengt het onder het bereik van duizenden in den lande. Mag de uitgever zich aanvankelijk in een uitstekend succes verheugen, het spreekt van zelf, dat bij een aangroeiend aantal inteekenaien, aan het werk zelf nog meer zorgen kunnen worden besteed; daarom vestigen wij op dit fraaie werk de aandacht van hen, die er nog geen kennis mee maakten. Gisterenavond was het pakhuis achter de woning vau den heer F. E. Numan, apotheker alhier, gevuld met rook, waardoor het ver moeden rees dat een begin van brand was ontstaan. Bij onderzoek bleek dat een baik die langs den schoorsteen ligt aan het smeulen was geraakt, dat echter spoedig met een paar emmers water werd gedoofd, zoodat gevaar voor brand spoedig was geweken. Van het politiebureau was nog een extincteur aangebracht, die echter niet in werking behoefde gebracht te worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van 3 October 1873 {Staatsblad no. 135) en op jfyne beschikkingen van 4 26 Mei en 2, 15, 29 Juni 1880, opgenomen in de Staatscourant van 5, 27 Mei en 3, 16, 30 Juni daaiaan- volgendeheeft goedgevonden A. te bepalen dat, met ingang van 29 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit niet langer van toepassing ziju op de volgende iri gemelde beschikkingen opgenoemde gedeelten van gemeenten in Zuid-Holland: i. de gedeelten van de gemeente Overschie, in gebruik bij 0. Van Holst en R. A. De Kroes 2. de gedeelten van de gemeente Kethel, in gebruik bij J. G. De Kok, A. Van der Kooy, J. Ham en P. Lansbergen; 3. de gedeelten van de gemeente Delfshaven in gebruik bij W. Van der Valk en F. Van der Valk; B. met ingang van 29 dezerde artt. 134 56 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit van toepassing te verklaren in de ge meente Schiedam, op de perceelen, in gebruik bij W. Rademaker, en kadastraal bekend sectie E, no. 1427. Namens den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissaris des Konings in Zuid-Holland de opmerkzaamheid der gemeente besturen er op gevestigddat onteigend vee niet levend mag worden verkocht, maar door de zorg van den burgemeester moet worden afgemaakt en dat de huiden en het vlcesch wanneer dit bruikbaar is, moeten worden ver kocht een en ander met inachtneming der vroeger gestelde voorschriften. De hoogste prijzen bij de verloting van paarden enz., eergisteren te Haarlem gehouden zijn gevallen op de volgende nummers: 4137, 41848, 6073, 16122, 13310, 5584, 22886, 6990, 8396. 1021, 1012, 13164,16570,13873, 46213, 24275, 706, 6353, 13678, 18226, 9178, 10644, 20802, 1730, 15230. Den 26sten November a. s. is het vijftig jaren geleden dat' de Groninger- en Franeker flankeurs uittrokken ter verdediging van het alien dierbare vaderland. Telde de compagnie toen, behalve de olficieren, 137 studenten, die vol moed en jeugdig vuur het zwaard aan gordden, op dit oogenblik zijn nog 55 van hen in leveü, die, over het geheele land verspreid, te Groningen hopen bijeen te komen om dien dog van vertrek feestelijk te herdenken. Voor de Weeieu-inrichting te Neerbosch zijn, onder meer, twee giften ingekomeneen van f1200 en een van f5000, bestemd voor den opbouw van nieuwe huizen voor de weezen. Voor de tentoonstelling te Melbourne zijn ruim 80 Ntderl. inzenders, met ver over de 100 inzendingen. De voornaamste zijn van: de Kon. fabriek van stoom-en andeie werktuigen, directeur J. M. Van der Made, te Amsterdam, de firma Jonker Zn. aldaar; de firma Wy- nand Focking en de andere groote firma's in likeuren, enz.; als het Lootsje, Stibbe, Van Zuylekom, Levert, De ICuyper Henkes, Van Duiken Weiland en Blnnkeuheym Nolet. Tabak en sigaren zijn o. a. ingezonden door Bleckmann en Reynvaan, koek door Baerselman te Deventer, glaswerk door Bouvy te Dordt, proeven van geschilderd houtwerk door V. d. Burg te Rotterdam. Zinkwerken van Braat te Delft; parfumeriën van Boldoot te Amsterdam en aMaison Neuve" te Delft. Voute en Boer zonden tuinzaden en conifeereu in. Alleen Hols- boer te Arnhemzond physische en audere instrumenten in; B. J. R. Bosch te Gorinchem, een verbandraam. Swinkels te Helmond zond garens, T. Regout te Maastricht spijkers 'en Lewiu te 's Bosch capsules. De firma Ledeboer en Zn. te Tilburg zal met lakens enz. optreden. De firma Van Leer te Amersfoort zond tapijten, Veltman te Amsterdam dekens in. De kunst daarentegen zal waardig worden vertegen woordigd. Mej. Thérèse SchwarUe, mej. V. d, Sande Bakhuyzen, mevr. Bilders-Van Bosse, mynheer en mevr. Mesdag, Taanman, Wester- woudt, Schulrnan, Henkes, Van Es»en, Warner, Veder enz., zonden hun stukken in. DeQuelli- nusschoo! ie Amsterdam zond twee busten, door haar directeur Colinet vervaardigd. De Erven Loosjes, Leendertz en Bevezier zullen de typographic vertegenwoordigen. Ook de Maat schappij ter bevordering van Nijverheid en de Aiïisterdamsche ambachtsschool gaven teeken van leven. Het jlig. Baghl, v. N.-I. zegt: Het beticht door het Bat, Randeltbl. dezer dagen in zijn mail-overzicht vermeld dut de heer Piuys van der Hoeven verzocht 2ou hebben om als Re- geerings-Cominis«aris terug t« treden, hebben wij nergens bevestigd gevonden. De reorganisatie der bezetting van het terrein op Groot-Atjeh gaat voort. Eenige postea in de nabyheid van den Kraton worden vervangen door een blokhuis, dat alleen 's nachts uit een naburigen post bezet zal worden; ook de benting Tjadeh zal opge heven worden, zoodat, schrijft een correspondent van Be Locomotief, awe met 1881 de reorganisutie op Atjeh geheel uitgevoerd kunnen zien, en er, buiten het garnizoens- bataljon van 1800 man, slechts voorloopig een enkel, hoogstens een paar veldbataljons zullen blijven." By voegde er bij: »We hopen het beste van dezen maatregel". Ook de vestiging van een genie-arbeiders-kampong ten noorden vau Kotta-Radja aan de Atjeh-rivier, die geheel onbeschermd zal liggen, wordt door sommigen voor niet geheel veilig aangezien. Intusseheu schijuen de daar gevestigde arbeiders zich op hun gemak' te gevoelen, en beginnen aan hun erven zorg te besteden. Een onzer correspondenten schreef ons: >De bevolking in Groot-Atjeh en op de grenzen daarvan begint hoe langer hoe meer de woeste ladangs op de berghellingen te beweiken, Den gauschcn nacht door ziet men oost- en westwaarts op de bergen de kolossale vuren van de in brand gestoken velden." Nu op Atjeh meer en meer daglooners, ook Atjehsche, beschikbaar zijn, begint men op Java uit te zien naar emplooi voor de dwang arbeiders, ea opgaven in te zamelen van de groote werken, waarbij zij kunnen ingedeeld worden. Men zegt, dat het plan bestaat, hen by groote ploegen samen te laten arbeiden, zoodat aan het hoofd van iederen ploeg"een Euro- peesch opzichter zou kunnen geplaatst worden. Het bericht, dat eenige dagen geleden in bijna alle bladen de ronde deed, als zou ti Sche veningen een adres ter teekening circuleereo, waarbij aan de Regeering verzocht werd, Sche- veningeu als een zelfstandige gemeente te erken nen. schijnt onjuist te zijn. Wel werd onlangs door een drietal heeren te Scheveniogen onderling de wenschelijkheid van een scheiding van de residentie besproken, maar van een adres is tot heden nog niets gekomen. (Vad.) De directie van het Vliegend Blad te Amsterdam is op het denkbeeld gekomen om haar geabouneerden Woensdagavond een con cert san te bieden aan het Tolhuis aldaar. In de pauze zal eeu vuurwerk'worden afgestoken.' Bij verscheidene ingezetenen van Arnhem is de gedachte gerezen of het niet eigenaardig zou zijn, dat ook Cremers geboortestad, in de hoofdplaats van de provincie, waaraan de stof van zijne beste werken is ontleend, de hulde aan zijne nagedachtenis een zichtbare was. Wel verre echter vaa zich tegenover de voorloopige commissie te stellen, die de taak aanvaardde; om aan de herinnering aan den gevierden schrijver een aanschouwelijken vonn te geven, wenschen zij zich bij die commissie aan te sluiten en richten tot deze slechts den wenseh, om de hulde niet te beperken tot het verbinden van zyn naam aan eene rustbank of iets dergelijks in het oord waar Cremer het liefst vertoefde, maar ook een gedeelte te bestemmen vooreen gedeukteeken te Arnhem zelf, waartoe de bijdra gen, voor het doel ontvangen, zeker wel toe reikend zullen zijn. ArnhCt.) Door de afdeeling Gouda en omstreken der Holiandsche maatschappij van landbouw is besloten den lsten September a. s. een harddraverij te houden. Omstreeks half acht ure is eergisteren avond op het Rapenburg te Amsterdam een kind uit de 3de verdieping eener woning ga- vallen. Met een half verbrijzeld hoofd werd het van de stiaat opgenomen en onder-genees kundige behandeling gesteld, ofschoon er weinig hoop is op behoud. Eergisteren was er bijzonder veel zalin aan het Kralingsche Veer ter markt; niet minder dan 1040 stuks werden aangevoerd. Niettegen staande den ruimen aanvoer werden nog vry hooge prijzen bedongen; kleine zalm gold 1 0.90, groote f 1,10, en St. Jakobzabn f 0.70, alles per Va kilo. Een onzer lezers herinnert zich bij het lezen vau het berichtdat in het kamp bij Oldebroek lichtkogels gebruikt worden en het nut daarvan vermeld voud, dat bij een twintig tal jaren geleden deze al heeft zieu beproeven hij de schijnbelegering eener vesting, bij avond, door het garnizoen eener nabijgelegen stad. Deze zijn dus niet nieuw. Het volgende deed zich daarbij voor: Aan den kant van het water op het glacis, stond de muziek der infanterie, daar snort een lichtkogel door de lucht en valt dicht bij de muzikantende omtrektoe schouwers en ook zjj staan plotseling in het heldere licht, Een der muzikanten rept zich naar het waterschept de schakot volijlt naar den kogel en tracht dien te blusschen. In galop komt een adjudant aanrennen en be- strait hemdaar men proeven nana en o. a. zien wilde hoe lang zoo'n kogel wel brandde. De muzikant verdedigt zich met te zeggen dat, wanneer men alles als in oorlogstijd deed, dat men het dan ook goed moest doen en zien hoe vlug zoo'n kogel wel gebluscht kon worden. {Amst. Ct.) Uit Onderdendatn meldt men een om standig verhaal van een zeker ongewonen tocht van een hollend paard: De heer Knoop, aldaar woonachtig, geraakts met zijn paard, een joug beest, gespannen voor een tilbury, waarin hij alleen gezeten was, te Bedum op hol. Bij een bocht van den weg werd hij uit het rijtuig over de straat ge- slinj leng slag zich ijzer Het den waa dat I hier kolf kast wen dens plini Met ijzer hek stek weri lukk van won daal men maa lijkt; waai het Ams> liet slact asmd van terin Fran de tot i van ge«a oulai Am;i desk en b ruim korai pot tr en 1 veel ook iatio in ze echte gebn de i heffe dktic

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2