Gemengde Berichten. 2. Is ingekomen eene missive van Gedepu teerde Statenhoudende bericht van de ont vangst van het afschrift der verordening op de brandweer. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem, houdende bericht van de ontvangst van een afschrift der verordening op het ver voeren en verkoopen van vieesch en visch en met bemerkingen op de verordening op de openbare reinheid. Aangenomen voor kennis geving wat het eerste punt aangaat, en wat het tweede punt betreft verzonden aan ile commissie voor de strafverordeningen ten fine van bericht en raad, 4. Idem, houdende goedkeuring van het raads besluit tot het doen van af- en overschrij ving op de gemeente-begrooting, dienst 1879. 5. Idemtot het doen van betaling uit den post voor onvoorziene uitgavendienst 1879 en 1880. 6. Idem, tot het doen van af- en over schrijving op de begrooting der dd. schutterij, dienst 1879. 7. Idemtot aanvaarding van dë schenking van grondenherkomstig van gedeelten ge dempte sloot, door tie firma Wouterlood en Berkelaar en W, Hosselaar. No. 47 worden voor kennisgeving aange nomen. 8. Rapport van de Commissie van Fabricage op het adres van J. Stoik, om vergunning tot demping van een gedeelte sloot enz. Zal straks worden behandeld. 9. Rapport van dezelfde commissie op het adres van C. "Van Ameide Wz.oni afstand van grond aan den Frankelandschen dijk. De commissie adviseert tot efwijziging van het verzoek. Ter inzage en aangehouden. 10. Aanbieding vau de geineenterekening over *1879 met ontwerp-besluit tot vaststelling en verantwoording van Burgemeester en Wet houders. In handen gesteld van de Financieele Commissie ter fine van onderzoek en - rapport. 11. Procesverbaal van de opneming der boeker» en kas bij den gemeente-ontvanger, door Bur gemeester en Wethouders, op 29 Juli jl. Aangenomen voor kennisgeving. 12. Aanbeveling tot definitieve benoeming van een leeraar in het hamlteekenen aau do Burger-Avondschool. Als zoodanig wordt aan bevolen de heer J. Dóe, tot dusver tijdelijk aan deze inrichting geplaatst. Ter inzage om in eene volgende vergadering tot de be noeming over te gaan. 13. Missive van Regenten van het St. Jacobs- Gasjhuis met de rekening dier instelling over 1879 en de begrooting voor 1881. Ter inzage en aangehouden. 14. Missive van regenten van de hofjes van Belois, met de rekening dier instelling over 4879 en de begrooting voor 1881. Ter inzage en aangehouden. 15. Missive van den directeur der hoogere burgerschool, houdende tijdsbepaling voor de tweede admissie- en overgangs-examens aan die school. Aangenomen voor kennisgeving. 16. Nader adres van W. A. H. A. Nolet, houdende verzoek om afstand van meerder grond van het exercitieveld. Daarop zal straks bij de behandeling van zijn eerste adres worden gelet. 17. Adres ,van de commissie van belang stellenden, betreffende de oprichting van eene zwemschool. Ter inzage en aangehouden. 18. Aan de orde is de rekening van de stedelijke gasfabriek over 1879 met het rapport van de Financieele Commissie. De ontvangst heeft bedragen: f 131.435,34Vs do uitgaaf: -107.407,45 Zoodat er een saldo is van f 24.027,89Vs Wordt met aigeineene stemmen goedgekeurd. Ten opzichte van eonige opmerkingen van de financieele commissie betreffende de uit komsten der fabriek, is een schrijven ingekomen van de Commissie voor de Gasfabiiek, vergezeld van een uitgebreid inppoit door den directeur dier inrichting, welk een en ander voor kennis geving is aangenomen, cn tot de eerstvolgende vergadering ter inzage zal worden nedergelegd. 19 Rekening van het vrij Handels-Entrepot over *1879 met rappoit der financieele com missie. Daaruit blijkt dat de ontvangst heeft bedragen f 3,178.66 en de uitgaaf een 'gelijk beding, maar «lat wegens pakhuishuur nog schuldig is f 314.65V2. De rekening wordt met algemeeDe stemmen goedgekeurd, terwijl besloten wordt het nog veischuldigde uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1880 te bestrijden. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende aanstelling van een leeraar en jegeling der jaarwedden van andere aan het Gymnasium. "Wordt na eenige discussie aangenomen met 1*1 stemmen tegen 1, tegen de heer Melchers. 21. Adres vau J, Giphart, om eervol ontslag als hulponderwijzer aan de 4ste openbare armen school. Na discussie met 7 tegen 5 stemmen besloten den adressant een eervol ontslag te veriaenen. Vóór hebben gestemd de heeren Elzevier Dom, Rijnbende, Beukers, J. B. Nolet, Jansen, Melchers en J. F. Legner. 22. Missive van den districts-schoolopziener, met voorstel tot overname van de Kweek school voor Onderwijzers door het Rijk. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. 23. Ad ras van S. van der Schouw, tot rooiing van een boom en demping van een gedeelte sloot aan de Damlaan en rapport van de Commissie van Fabricage. Na discussie met algemeene stemmen aangenomen. (De heer J. Nolet houdt zich buiten stemming.) 24. Adres van J. Stolk, om vergunning tot demping van een gedeelte sloot, als voren. Mede aangenomen met algemeene stemmen, lerwyl de heer J. B. Nolet zich wederom' buiten stemming houdt. 25. Adres van G. Van den Bos, tot demping van eene sloot, met rapport van de Commissie van Fabricage. Aangenomen met algemeene stemmen. 26. Adressen van W. A. II. A, Nolet, om afstand van grond van het exercitieveld met rapport van de Commissie van Fabricage. Eerst wordt besloten dat art. 230 der Gemeen tewet op dien grond niet vau toepassing is te achtendaarna wordt het voorstel van Burge meester en Wethouders om den grond aftestaan tegen f 15 per centiare, aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen da heeren, Rijnbende, BeukerS, J. F. Legner en Schieveen. 27. Adres van J. J. Melchers c. s. en A. H. Ris c. s., om wijziging van de politie-verordering betreffende het heetstoken van fust op de openbare stiaat, met rapport van de Commissie voor de Strafverordeningen. Overeenkomstig het voorstel der Commissie en van Burgemeester en Wethouders wordt besloten den termijn tot 2 jaar te verlengen en de Commissie voor do Strafverordeningen uittenoodigen in dien geest het ontwerp der door haar bedoelde afzonderlijke verordening te willen voordragen. 28. Adres 'van J. D. Meijer JPz. c. s.hou dende verzoek tot wijziging van de politie- verordering betreffende het maken van distilleer ketels op de openbare straat, en rappoit van de Commissie voor de Strafverordeningen. Overeenkomstig het voorstel der Commissie en van Burgemeester en Wethouders wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. 29. Voorstel van den heer Elzevier Dom tot het maken van eene verbeterde aanlegplaats voor rivierstoombooten aan het Westeihaven hoofd. Hierover worden langdurige beraadslagingen gevoerd. Door den heer Jansen wordt als amendement voorgesteld om het wachthuisje dat op f 800 begroot wordt te doen vervallen, welk voorstel door den heer Elzevier Dom wordt overgenomen. Het alzoo gewijzigd voorstel in omvraag ge bracht zij mie wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Voor de heerenElzevier Dom, Rijnbende, Beukers, J. II. Nolet, Jansen, J, F. Legner, Melchers en Schieveen. Tegen de heeren Loncq, Roelants, Knapper en .1. A. Nolet Wz., hebbende de heer Loncq aanteekening in de notuteu verzocht, dat hij zich met het genomen besluit niet heelt vereenigd. Wegens het vergevorderde uur woidt de behandeling van de aan de orde gestelde ont- werp-strafverordeningen tot eene nadere verga dering verdaagd, en de. zitting gesloten. Volgens particulier schrijven uit Kotta- Ratlja aan de N. Jl. Ct. is Gioot-Atjeh vóór den oouog een steik bevolkt land geweest. Behalve de omstreken van Kotta-Rariju draagt het land oveiat de sporen van akkerbouw, tot aan den voet van het gebergte, dat de vlakte aan de landzijde begrenst. Dit laatste is groo- tendeels onbewoond en onbewoonbaar, vooral ten gevolge van de zware valwinden, die liet teisteien. Slechts hier en daar tieft men er enkele droge rijstvelden aan. Men rnng aannemen, dat gedurende den oorlog de helft van de bevolking van Groot- Atjeh bezweken is, en van de kustbewoners een nog veel grooter aantal. Ongeveer 40 000 zielen zijn in Groot-Atjeh teruggekeerd, terwjjl zich in de kuststaten en in de vallei tusschen Indrapoeri en Pedir nog ongeveer 10,000 1 inwoners van Grnot-Atjah ophouden. Behalve* de Gajoes (wilde bergstammen), die vrij talrijk zijn, kan meB de bevolking op At|eh, de kust- r staten medegerekend, op 80,000 zielen stellen, Vau dezen hebben wy geeue ernstige aanvallen 1 meer te vreezen met het doel om ons te ver- jagen. Zeker zijn er hier en daar nog groepen i van onverzoenlyken, maar de samenhang ont- breekt. Verzet zal in enkele kuststaten nog j wel eeus voorkomen, maar er is in de toekomst slechts beleid en waakzaamheid toe noodigom j de geheele onderwerping en bevrediging lang zamerhand tot stand te brengen. Ifcan gedeelte der hoofden en een belangrijk gedeelte der bevolking zullen aan onze zijde staan, zoodra zij zien, dat zjj bi) ons bestuur steun vinden, en dat ons bestuur goed is. Volkomen deel ik de meening van den Regee- rings-commissaris en van den generaal, dat in Groot-Atjeh zelf het bestuur rechtstreeks in onze handen moet blijven. Daar nooit weer een sultan of wat ook. Onze overige buiten bezittingen wijzen ons daar den weg, waar dit langzamerhand bijna regel geworden is tot groot geluk èu van de inlanders èn van ons zeiven. De kuststaten kunnen meer indirect onder ons bestuur blijven, mits ons streven maar zij om de leiding steeds in handen te houden en die niet in handen te spelen van Arabieren of Klingaleezen. "Want deze, en zelfs Ohineezen hebben van oudsher de macht in handen gehad, en het is een merkwaardig ver schijnsel, trouwens in ludië niet vreemd, dat die woeste en krijgshaftige Atjehers zich overal door vreemdelingeu laten beheerschen. Als de radja zelf geen vreemdeling is, dan laat hij zich door den eeneu of anderen sluwen buitenlander beheerschen. Voor alle belangheb benden zal het toch wel beter zijn, dat die vreerndslii g dan maar de Nederlandsche Regee ring is, en het is dan ook onze taak en onze plicht, om het daarheen tv. leiden, en het gezag van al die indringers tegen te gaan. En die taak is zoo moeielijk niet als men zich uit de verte voorsteltmaar vooral hiervoor moet geen tijd verloren gaan, wy moeten er spoedig en goed een aanvang mede maken, en al die indringers geen oogenbük langer dannoodigis laten vastwortelen. Het s monster", aan den Zeedijk bij Zee burg aangespoeld, is door eenige deskundigen onderzocht, Daardoor bleek dat het niets anders was dan een Tuimelaar (Delphiuus turnus), een soort van dolfijn, die nu en dan aan onze Noordzeekusten voorkomt, doch in de Zuiderzee nog ucoit is waargenomen. Het skelet vau dit merkwaardige dier is, dank zij de doeltreffende en flinke maatregelen van den directeur van »Natura Artis Magistra" te Amsterdam, voor de wetenschap behouden gebleven en is het eigendom geworden van dat Genootschap. Den Haag. De Rechtbank alhier heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van Juffrouw d. L., die te recht stond wegens het ondersteken van een kind, welk feit wy indertijd hebben medegedeeld. 1 De rechtbank heeft het feit rIs overspel ge kwalificeerd en de vrouw een sti af van 45 dagen cellulaire gevangenzetting opgelegd. Slans en Waal. De stand der veldvruchten is over het algemeen zeer gimstig. De tabak groeit welig en belooft een rijken oogst. Aard appelen zijn er in jaren niet zóó goed en groot als thans gerooidjammer dat zich de bekende en zoo gevreesde ziekte hier eo daar begint te vertoonen. De hooibouw is in vollen gaog. en op vele plaatsen is de rogge reeds gemaaid en het vlas geplukt. Men is thans druk, bezig met het plukken vau pruimen (zoogenaamde engel- sche krozen), die f *13 i\'18 per mud opbrengen. üit Leipzig werdt een daad van schandelijk vandalisme gemeld. In den nacht van,26 dezer is het Schumann-monument aldaar door balda dige handen zeer beschadigd. Het rredaiüon- portret is er uitgerukt. Men vond het iets verder in een tuin terug. Gounod componeert een groot oratorium voor het muziekfeest te Birmingham in 1882, In den dierentuin te Maiseille heeft zich het zeldzame geval voorgedaan dat twee giraffen aan de gevolgen van zonnesteek overleden. Dezer dageu is uit de badplaats Gasteio

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2