SlïïïTuTiïïïn™ Gemengde Berichten. Mijmeringen van een Optimist. Van -ScheveniogenKatwijk-.Noordwijk bleef derhalve geen schuit, meer over voor de schrob- of kantvisscherij. De haringjagers hebben vrachten pekelharing aangebracht; nu komen de vzeifvangers", loggers, sloepen, bommen en ander vaaituig, met tonnen haring de pak huizen vullen; want naar evenredigheid van de vangst is de verzending uiterst gering, ook omdat het buitenland niet zooveel haring be geert, terwijl in het binnenland de handel lusteloos is, zoodat de prijzen zeer laag zijn. Met dat al kwijnt de zeevischmarkt. De eerie week volgt op de andere dat er geen versche visch hoegenaamd gezien wordt daa bot. Doch wat is bot? Hotelhouders in het hart van Holland moeten zich met dezen visch tevreden jtellenof met badhótels aan onze visschers dorpen, waar andeis, Joch nu juist in dezen druksten tijd niet, veeleer ruime keus kau ge daan worden uit de vischvangst, dan er gebrek bestaat, uitzien, of er van het Nieuwediep oog wat visch mocht te krygen zijnwelke visch dan nog tegen hooge prijzen te klein is om in aanmerking te kunnen komen. Vóór 25 jaar had niemand zich durven voorstellen, dat, zoo als thans, half Mei pekelharing zou worden rondgevent en half Juli diepwatersche bokking jou te koop zijn, terwijl beide vischsoorten tot dus ver toch nog niet geschikt geoordeeld werdenomin weerwil van den overheer- achenden speculatiegeest in en de zucht naar haring, als gerecht aan de open tafel van hótels - te worden voorgezet zelfs op vastendagen niet, jiZomerlust", achter de Buiten-Sociëteit te Arnhem, is verkocht aan een kloosterver- eem'ging; er zujjendaareen twaalftal liefde zusters .zich .vestigen. rtje Zaanïandsche Cgwant ontvangt onder- siaanden brief van Klaas Mantel, van Krom menie, scheepsjongen aan boord van de Willem Barentsz, tbaus in de Poolzee: ,1 r 't Bar entszee, 24 Juni 1880. r Vardo, 6 Juli 1880, ïWjj zijn eergisteren op Vardö aangekomen, en zyn allen nog gezond.iDe reis, js voorspoedig geweest, want, zooals gij weet, zijn wij den 3. Juni van IJmuiden vertrokken en op deu 21. zagen wij het eerste ijs. Den 8. Juni kwam de Noordsche kust iu ,'t gezicht. Wy hebben daar twee groote visschen gevangen. Den 16. passeerden wy den poolcirkeldus hebben wij al een dag van ongeveer drie weken lang. Mijn geweer heb ik ai twee keeren gebruikt, en' er twee .vogels meê in de, lucht geschoten; ik moet nu helpen om de schoenerzeileu te reven en de topzeilen te bergen en los te maken, helpeu .wenden en halzen, en voorts heb ik het gewone werk van verleden jriar. »Het leven aan boord bevalt mij heel wel. Ik >heB een brief geschreven aan mijnheer Speelman in "West-Indie, om te vragen, hoe het met zijn hond gaat. Ik ben hier al naar den wal geweest om brood, visch enz. te koopen, telegrammen weg te brengen en om Engelsch geld voorNoordsch in te wisselen mijn Engelsch komt my hier goed te pas. »Wij gaan morgen weer onder zeil naar Nova Zembla, om door de Matoschken Shan langs de Kaï a-Zee tot het Behouden Huis te komen en dan zoover mogelijk Noord te halen. sMeer nieuws kan ik u niet melden, daarom zal ik maar sluiten Klaas Mantel, Jongen aan boord der Willem Barentsz. De heer Bohn heeft bij den ingang der (Akropolis weder een stuk gevonden van de borstwering van den Niketernpel; dit basreliëf verbeeldt eene Nike, -het gelaat van voren, de vleugels uitgespreid, het linkerbeen een weinig vooiuit. Gelaat en borst zijn zeer geschonden. Dezelfde onderzoeker ontdekte verder eem( basreliëf met een vierspan, volkomen goed be waard; de wagenmenner buigt zichvoorover °P den wagen, èu .èeu jeugdige krijgsman staat achter op de kar, met éénen voet nog op den grond. Een ander relief vertoont een slang om een olijfboom gekronkeldwaarschijnlijk de slang van het Erechtheion. In den Piraeus dicht bij de baai van Zea is het door Xenofoon (Hell, II, 4) vermelde theater ontdekt. Nog worden talrijke vonden van sarkofagen inet goed gebeeldhouwde re- liefs geraamten oude vazen en versierselen afkomstig van eerie oude begraafplaats by het klooster der Hekatonpuliani vermeld. Sp Overschle. De kiesvereeniging Vooruitgang heeft in hare vergadering van gisteren tot kandidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gekozen den lieer G. J. A. Wtjnaendts burgemeester dezer gemeente. Dat de luesveieeniging Vooruitgang zich mag verzekerd houden van de sympathie der kiezers voor haren kandidaat, zal wel geen betoog be hoeven, daar het van algemeene bekendheid is, dat de burgemeester zich in de achting der ingezetenen mag verheugen en men hem gaarne een vernieuwd bewijs van waardeeiing zal willen geven voor zijne ijverige behai tiging der ge meentebelangen. Vlaardingen, De vermoedelijke dader van den diefstal bij den heer J. A. van Phixteren, horlogemaker alhier, is, dank zij den ijver door de politie aan den dag gelegd, te Brussel ge arresteerd. Hij is opperman van beroep en alhier woonachtig. Nog 9 horloges> waren in zijn bezit. Op het toepad was een horloge fijn ge trapt gevonden met den naam van Van Pinx- teren er in, wat tot de ontdekkiug zal geleid hebben, dat de dader zich naar Scniedam en vervolgens per spoor elders heen heeft be geven. De 15 schepen die Zaterdag morgen in het gezicht waren om binnen te komen, zijn aangegroeid tot 27 loggers die dooreen gerekend kunnen worden p, m. 20 last har'mg te bi engen. De aanbrengst te Vlaardingen en Maassluis is nu, met 98 loggers en de 6 jagers, geklommen tot 25,000 ton toe, een niet gekend cijfer op dit tijdstip bij menschengeheugen. De prijzen waren evenwel weêr vaster en tot fl7Vt de vollen geklommen. Onder de aangekomen loggers is er een voor de tweede reis binnen en heeft nu reeds 480 ton haring aan wal gezet. Maassluis. De aan den raad aangeboden rekening dezer gemeente over 1879 bedraagt in ontvang f81,638.081/», in uitgaaf/80.181.43, en sluit alzoo meteen batig slot van fl456.65Vs. Onder de ontvaugsten is begrepen: opcenten personeele belasting f6812, 4/5 opbrengst per- soneele belasting f 8078, plaatselijke directe belasting f9808, schoolgelden f 3888 en subsidie voor de verbetering der haven f 33,292 havengeld f3522. Onder de uitgaven is be- gi epenkostsn havenverbetering f 36,190, open bare veiligheid f5760, kosten van-onderwijs f10,856, armwezen f2774, renten en aflossing van geldleningen f5475. Deu Haag. Het gemeentebestuur heeft thans van den plaatselijken kommandant alhier het bericht ontvangendat bij de eveuturele geboorte van een Koninklijken PrinsofPiinses saluutschoten zullen woiden gelost, waartoe de stukken .zullen worden opgesteld achter in de Maleibaan aan de zijde vati het Bosch, Het Loo. Bij het vei trek van HH. MM. den Koning en de Koningin naar 's Hage was eene groote volksmenigte tegenwoordig. Br. Tanner, die nu reeds 37 dagen honger lijdt, begint ook last van dorst te krijgen. Het water verfrischt hem niet meer, ijs baateven- min en zijn. toestand begint thans inderdaad zorgwekkend te worden. Hijzelf heeft echter nog alle vertrouwen in het welslagen zyner pioefnemiüg. Hoe dit zy en wat hij er ook: door moge bewyzen, zeker toch niet, dat 40 vastendagen achter elkaar eene uitspanning zijn... In Parijs woont eene Engelsche dame, mrs. Kings forddie nu reeds acht jaren alle vleeschspyzen versmaadt en zich uitmuntend daarbij bevindt. Zjj is onlangs bevorderd tot' doctor in de medicijnen en beweert dat de meuscli van nature uitsluitend vruchtenetenrl is en evenmin als de aap vleesch uoodig heeft. Bij Sehalkenmehren is een geheeie kudde schapen, bestaande/uit 102 dieren, door den bliksem gedood. De herder viel bewusteloos neer en heeft zijn gehoor verloren. Ergens op onzen aardbol ligt eon klein landje, maar dat er veel beter aan toe is, dan de groote staten die het omringen, want het is zoo innig gelukkig en tevreden dat koninkrijkje. Het is als het ware een model van een landje, een voorbeeld* voor alle groote staatslieden, die niet in dat tandje wonen. Er regeert over dat staatje een vmsleen juweel van een vorst, een toonbeeld van kennis en kracht en energie, en oio viim is een con stitutioneel vorst. Daar zijn ook ministers en oud-ministers in dat landje, maar niet velen, want zij zijn zoo uit stekend dat zij maar zelden aftredenof het moest door den dood zijn. Er is ook een volksvertegenwoordiging in dat landjemaar deze is zoo eensgezind en degelijk zij weet zoo weinig wat partijschap js, alle per soonlijkheden blijven zóó buiten speler wordt door haar zóó op het lanilsbelan- gelet, en zooveel gedaan en zoo weinig gepraat, dat alleibuiten- landsche staatslieden menig kruis of ordelint zouden willen missenom met zulk een volksvertegen woordiging te regeerenwant dan zouden er groote zaken tot stand te brengen zijn in het buitenland. Er worden dan ook gronto dingen in dat kleine landje gedaan. Er is ook een rechtspraak in dat landje, een rechtspraakdie zoo sneleenvoudig cn goedkoop rechtspreekt, dat het bijna de icv.its niet waard is, de rekening bij advocaat of procureur te vol doen, omdat die zoo laag is. En ieder is zoo tevreden in dot landjeliet gaat zoo vooruit in zedelijke kracht en innerlijke waarde. Alle burgers loopen met een vergenoegden glim lach op het gelaat langs 's Heeren wegenwant de zaken gaan zoo goed, en handel en scheepvaart bloeien. Niemand is bezorgd voor de toekomst, want dit jaar was weêr een goed jaar, en nog twee zoodan is men binnen. liet volk gaat vooruit in ontwikkeling en be schaving, en kweekt zich op tot allerlei christelijke en maatschappelijke deugden. Het aantal huwelijken neemt toe De zin voor huiselijkheid vermeerdert. De zedelijkheid der jongelieden is spreekwoordelijk. Het aantal misdaden neemt af. De gevangenissen zijn leeg en de kerken vol 1 o gelukkig landje Geen wonder dat het buitenland naijverig op zulk een landje is, en dat de groote staten, het daarom alleen laten bestaan om te zien, hoe hoog een land z.ich boven het alledaagschc, boven het gemeene, kan verhelfen. En liet zou dan ook jammer z.ijn als het verging. Weg waren dan de ministers en hunne wetten, weg de volksvertegenwoordigers met hunne kiezers, weg de kiesveresnigingen en hunne bestuurders, weg de solide jongelingschap, weg eerlijkheid, deugd en trouw, alles wegHelaasa! het goede op aarde ware verdwenen! BUKG E.ll 1. IJ K K STAN D. Geboren! 1 Augustus. Sara, dochter van C. L. Wetsteijn en S. Pluijm, Buitenhavenweg. 2. Everardus, zoon van C. G, Maagdenbergen J. E. Oosterbosch, Nieuwe Saven. Wilhelmina Maria, dochter van J. Kloos en B. Prein, Korte Saven. 3. Pieter, zoon van H. De Haan en E. M. Van der Sluis, Broersmid. Overleden2 Augustus. Elisabeth Christina Maria Knoop, oud 3 maanden, Frankeland- sehe Laan. Gehuwd: 4 Augustus, S. Steenbergen en H. E. De "Weerd, J. Lourens en H. M. Braak. J. O. Van Gerven en G. Baari.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3