Deze brief was in een handschrift, op dat van Ds. P. G. Van der Horst als twee droppels water op elka&r gelijkend. Wat kon de Secretaris dus anders vermoeden, dan dat hij een echt bericht voor zich had; en wie begrijpt niet, dat hij zich haastte dit bericht te verspreiden? En wat bl'ykt nu van achteren? Niets meer of minder, dan dat een laag hartig plager goed heeft kunnen vinden, om ons Christenvolk, bij het saambrengen van zijn SchoolofTerande, in een bespottelijk daglicht te stellen, door ons te verlokken, om, natuurlijk met zekere attentie, eerst zulk een gift te doen vermelden en ons dan van achteren te nopen, om te komen zeggen dat het niet waar was. Toch vergist deze in het duister schuilende plager zich. Niet ons heeft hy bespottelijk gemaakt, maar zich zelf in de oogen van alle weidenkenden tot een aanfluiting gesteld. Want hoe fel onze liberalistische pers ook soms tegen de Christelijke school zich moge aankanten, toch zijn we er zeker van, dat er geen enkel orgaan dezer'pers is, dat zulk een spelen met een heilig liefdewerk niet als een tonde tegen de barmhartigheid afkeurt en ver foeit. Niemand stelle dan ook deze mystificatie op rekening der liberale partij. Zedelijke deugnieten zijn er onder alle par tijen. En geen partij, die nog den moed heeft kwaad nkwaad" te noemen en te doemen mag voor het kwaad harer onwaardige aan hangers aansprakelijk worden gesteld. De Staatscourant van Zondag jl. bevat een Koninklijk besluit tot regeling van de ver volging van en het verhaal op ambtenaren in Nederlandsch-Indië, die den lande schade hebben toegebracht. Verder is in dat nommer opgenomen het programma voor de opening van de vergade ring der Staten-üeneraal op Maandag den SÖsten dezer. De trein is samengesteld als vorige jaren en gaat door het Noordeinde, de Hoogstraat, de Giaveustraat, over het Buiten hof naar het Binnenhof en teiugkeerende langs den korten en langen 7(j verberg, de Plaats en het Noordeinde naar het Paleis. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- landiche Bankop 11 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip by de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f 26,195,011.94, Naar de 2f. Ji. Ct. verneemt, sluit de Staatsbegrooting voor het volgend jaar met een tekort van 20 milUoen, daaronder nog niet begrepen een buitengewone uitgaaf voor den Rotterdamschen Waterweg. Uit de begrooting voor het volgende jaar moet op te maken zijn dat dit jaar geen »Gouverneur-Generaal van Neerlandsch-Indie in het moederland ter ruste za! gaan" zooals Multatuli het noemt in zijn Max Havelaar. De tegenwoordige gouverneur, de heer Van Lans- berghe, die den 29 Maart 1875 zijne betrekking aanvaardde en dus de gebruikelijke vijf jaren in Indië heeft doorgebracht, bevindt zich ook nu nog op zijn post en zal er waarschijnlijk ook dit jaar nog blijven, daar audess altijd de om de vijf jaren weerkeerende post vau 60,000 gulden voor uitzendingskoslen van een nieuwen Gouverneur niet op de begrooting voorkomt. Het huis op de Pareljoensgracht in Den Haag, waarin de wijsgeer Spinoza zijn laatste levensjaien dnorbiacht, is door een eenvoudig teeken aangeduid. Thans is boven in den voorge vel een vierkante arduinen gedenksteen geplaatst, waarin het volgende opschrift gebeiteld is >Hier woonde Spinoza van 1671 tot aan zijn dood 1677". De Minister van Birnenlaudsche Zaken heeft aan de Ged. Staten der Provinciën een ontkennend antwoord gezonden op de vraag of na de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs ook vergoeding wordt toegestaan door den Staat voor de uitgaven ter zake van aflossing en rentebetaling van eene voor de invoering der wet aangegane geldleening voor den bouw eener school en onderwijzerswoning. Eveneens antwoordde de Minister ontken nend op de vraag of Ransprnak mag gemaakt worden op eene gedeeltelijke vergoeding der uitkeering van de eene gemeente aan de andere voor het gebruik maken barer school door kinderen uit de gemeente die de uitkeering betAslt. Dergelijke uitkeeringen worden niet genoemd in art. 44 der nieuwe wet en het is niet geoorloofd de in dat artikel met name aan gewezen uitgaven met andere te vermeerderen. Omtrent de samenstelling van het school toezicht leest men in W. B. Ct. »De opmerking is gemaakt, dat er onder de benoemde schoolautoriteiten geen enkel voor komt van het tegenwoordig personeel van het rijkstoezicht in Limburg. Is het Vaderland goed ingelicht, dan had ook geen der tegenwoordige schoolopzieners' zich beschikbaar gesteld. De heeren Michiels en Franquinet, de nieuwbe- noemden, zijn wel Katholiek, maar worden, naar men ons meldt,' niet tot de clericalen gerakend, ïn Noord-Brabant is een protestant totschoo'- opziener benoemd, ui. de heer Ringeling. De drie andere titularissen voor Noord-Brabant de heeren van de Acker,'van Lanschot en van der Griuten zijn Katholiek, maar geen tegenstan ders der openbare school. Laatstgenoemde is een ouderwijzer, die aan de Bossche kweekschool zijn opleiding heeft ontvangen eD tot heden nog niet bij het schooltoezicht werkzaam was. Behalve de heer van der Grinten zijn ook de heeren van den Acker, Wijn, Franquinet en Michiels thans voor het eerst in het toezichtsper- soneel opgenomen. Dat de Minister ook prijs stelt op vertegenwoordiging van het paedagogisch element, bewijst de benoeming van de heeren Wijn, Nyland en van der Grinten, alleonderwij- zeis van lagere scholen. Ook de heeren Vethake en Poutsma stonden vroeger aan het hoofd vao scholen voor lager onderwys. Wy teekenen hierbij nug aan, dat de ver wachting van de Standaard, dat een der confessioneelen zou wordeu benoemdof een ssterk getekende zoon der afscheiding" niet is vervuld. Niet overbodig is het, te doen opmerken, voegt de Midd. Ct. er bij, dat, nu de benoemingen er zijn, al de praatjes van de verbazende jacht, die door moderne predikanten en andere liberalen op de openkomeude bezoldigde betrekkingen by hel schooltoezicht gemaakt zou zyn, in het water valleD. Althans indien er jacht gemaakt is, zyn de jagers platzak thuis gekomen. In hoofdzaak blyft het personeel uit de oude beslanddeelea samengesteld, Volgens den Petit Covrrier bedroeg het getal reizigeis, geduiende het badseizoen 1880 aangekomen te Seheveningen 4774 eD te 's Giavenhage 16877, te zamen 21651. De 1Ved. Spectator schrijft: De Minister van Waterstaat enz. wil dan niet toegegeven aan. de algemeene gemaakte bezwaren tegen de verplichte invoering van de baroeque namen voor malen en gewichten. Hij durft zelfs bewerensliet bezwaar, zoo het al sin ernst" beweerd kan worden, is gering!" sZoo het al in ernst beweerd kan worden II!!" die is prachtig. Iemand als prof. De "Vries b. v. om één uit velen te uoeuieu, prof. De Vries de taalgeleerde, is een vurig en beslist tegenstander van die onlogische, ontaalkundige, door niemand be- gtepen'namen, den kilo deka-myria-onzin, maar de heer Klerck weef. het beter en vindt zyn bezwaar gering. De taalkundige zegt: het is onzin. De waterstaatkundige zegt: het bezwaar is niet ernstig of gering I Wegens de ziekte van prof. J. A. Snijders CJz, zullen, naar wy vernemen, zijn lessen aan de Polytechnische school te Delft tijdelijk worden gegeven door Dr. P. II. Scboute, leeraar aan de H. B. School te 's Hage, en door Dr. H. Kamer- lingh Onnes, assistent in het natuurkundig laboratorium aan de Polytechnische school t« Delft. De nieuwe muntbiljetten kunnen ge«n genade vinden in de oogen der wapenkenners. De uitvoering moet aan juistheid veel te wen- schen overlaten en meer aan een fantaisie- teekening dan aan een ernstig ontwerp doen denken. Na de aanmerkingen van den heer J, A. De Bergh, schrijver van Het Bi) kt wapen, brengtook de heer J. A. Koopmans van Nijmegen zijne bezwaren tegen de teekening te berde. Dat sommige personenondanks de herhaal waarschuwingen in de dagbladen, somt zeer onoplettend te werk gaan bij het ontvangen van bankpapier, is dezer dagen andermaal gebleken. Iemand te Delft, die van eeu elders wonenden veehandelaar f 2.50 had te vorderenen dezen op de veemarkt hier on- inoette, verzocht hem zyn schuld af te doen. De aangesprokene was hiertoe dadelijk bereid en verzocht hem naar eene naburige tapperij te volgen. Daar zijnde, legde hij een papier in den vorm en de kleur van een bankbiljet van f 40 op de tafel, zoodanig gevouwen, dat weinig meer dan de getallen 40 op de vier hoeken zichtbaar warenwaarop de ander zonder 't papier na te zien, het in zijn poite» feuille stak en hem f37.50 terug gaf. Eerst 14 dagen later ontdekte hij dat men hem in plaats van eeu bankbiljet van f40 een papier in de handen had gestopt met het opschriftr »De Nederlandsche bank betaalt aan toonder veei tig sigaren". Van een en ander is door de politie-proces-verbaal opgemaakt. Naar mpn verneemt, bestaat bij de firma M.' Hakkert Co. te Rotterdam, de ontwer pers, bouwers en uitvoerders van de Passage aldaar, het plan een gedeelte der teireinen van' de Hollandseli-Belgische Bouw.romlinaat- schappij aan den Badweg te Seheveningen in exploitatie te brengen. De door hen te stichten' nieuwe badwijk zal geopend worden met een' in sierlijken stijl gebouwd Hotel Garni met- restauratie, naar het fraai en doelmatig ontwerp- van den zoo gunstig bekenden architect J, Ct Van Wijk te Rotterdam. De akte van oprichting der naamlooze vennootschap: Bijnlandsche Stoomtramweg Maatschappijgevestigd te 's Hage, is thans gepasseerd. Het kapitaal bedraagt 200,000 gul den, verdeeld in 200 aandeelen waarvan een vierde reeds is geplaatst. Door de gemeentes Leiden en Katwjjk is een rentegarantie van- 5000 gulden per jaar toegestaan. De tarweoogst is dit jaar in byna alle landen van Europa zeer gunstig. In Nederland, Pruisen, Baden, Zwitserland, Denemarken, Zweden, Midden-Italië en Servië is de opbrengst- gelijk aan de gemiddelde van alle jarenter- wyl ze in sommige streken van 5 tot 25% daarboven komt. In Rusland echter is de toe stand in sommige streken ongunstiger; middel Rusland blijft zelfs 40% beneden het gemiddelde. Beter nog is de stand van gerst en haver, terwijl daarentegen rogge in vele landen, ook in Nederland, beneden de verwachting blijft, Nadat eenige dagen geleden de leeuwen familie in de Rotterdamsche Diergaarde was vermeerderd, bemerkte men later niets meer van de welpen en heeft zich eindelijk het ver moeden bevestigd dat de moeder ze heeft op gegeten, Den lOden September heeft onze letter kunde weer een verlies geleden door hel af' sterven van den heer P. Leenilertz Wz., gunstig bekend wegens zijne onderzoekingen op -ge-,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2