A0. 1880 Zaterdag 25 September JfS 5021. YmMjüt Saplijts, jitpmieri Hsiai. Kennis ge v ng. Bniteilaiisclie Bericliteii. Biiisilaiisckii BeriiHm. V i e r e u D ertigste Jaargang. ABOnnkmentüpkijs>, pa» kwaita.ilf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Aftonderlijke nnnnners- 0.10. KUKKAU: MARKT, K, 134. AnvERTKNTibi'Bus: van 110 gewone regels met inbegrip van eeae Courantf 1.10. Iedere gewone tegel meer- 0,10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal betekend. Inrlgtinsen welke gevaar, schade of hinder kunnen eroorestken. Burgemeester en Wethouders »an Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2an Juuy 4815 (Staaiillad no 95) Geven kennis dat op heden aan B. H. BRANDHOF vergunning verleend is tot uitbreiding, door plaatsing van een stoom werktuig met ketel van 2 paardekracht, zijner branderij aan de Nieuwe Haven, wijk A, no. 92y, kadaster sectie C, no. 974. Schiedam, den 23 September 1S80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. F R A N K K IJ K. Het Journal Officiel maakt de samen stelling van het Ministerie openbaar, zooals dit reeds in ons vorig nommer is medegedeeld. De republikeinsche bladen hopen, dat de naam van den heer Barthélemy Saint-Hilaire en zijne gematigdheid voor Europa een waarborg zullen zijn van Frankrijk's vredelievende be- doelingen. De conservatieve bladen en die van de partij der intransigenten denken dat het Ministerie Ferry geen kalm bestaan zal hebben. Zij stem men echter daarin overeen, dat zij de benoe ming van den heer Barthélemy Saint-Hilaire als een waarborg eener vredelievende politiek beschouwen. Woensdag avond zijn de Ministers officieel vergaderd geweest bij den heer Ferry, doch de heeren Barthélemy St. Hilaire en Clouet, die te laat waren verwittigd, waren niet te genwoordig. Omtrent de benoeming van een Staats secretaris is nog geen besluit genomen. Gambetta heeft "goedgunstig den heer Ferry doen weten, dat het nieuwe Kabinet op zijn Steun kan rekenen. Deze welwillendheid zal slechts voedsel geven aan de vooronderstelling dat hij, Gambetta, het geweest is, die de krisis heeft onvermijdelijk gemaakt. Het is opmerkelijk, lat te Parijs zoo algemeen het gevoelen gedeeld wordt dat om Gambetta alles draait. Het best wordt dat duidelijk uit de woorden, die de pers den heengeganen Freycinet op zijn reis naar het ambtelooze leven medegeeft. Naar men verzekert, zal de eerste daad van het nieuwe Kabinet bestaan in het uitgeven eeaer circulaire, meldende dat er geene veran dering is gekomen in de vredelievende strekking der buitenlandsehe politiek; en dat, aangezien de bionenlamUche politiek van het Kabinet dezelfde wezen moet als die van de moerderheid in het vorige Kabinet, men niet gelooft dat er aanleiding bestaat tot eéne vervroegde bij eenroeping der Kamers. TÜRKIÏE. In de nota van de Porte betreffende Mon tenegro, die gisteren aan de ambassadeurs werd ter hand gesteld, wordt gezegd dat zij Dulcigno zal afstaan op de volgende voorwaarden1. dat er geen demonstratie der vloten meer plaats hebbe voor kwestiën betreffende Montenegro, Griekenland of Armenie2. dat het naleven der beginselen van het natuurlijk en algemeen recht gewaarborgd worde met betrekking tot het geloof, de eer en het leven der Moham- medaansche en Christelijke inwoners van het afgestane grondgebied3. dat de grenslijn getrokken worde langs den oostkant van het meer van Scutarizoodat bepaaldelijk Dinoscli en Grouda aan Turkije blij ven zullen4. eene verbintenis dat er in de tdekomst niets-meer aan Montenegro zal behoeven te worden afge staan. De nota eindigt met nogmaals te wijzen op de gevolgen van eene mogelijke demonstratie. ENGELAND. Den «!0 dezer vielen 4200 Basutos den post Mohales Hoek aanen 5000 andere wierpen zich den volgenden dag op Mafeteng. Het gevecht op beide plaatsen duurde dengeheelen dag, doch ten laatste werden de Basutos afge slagen. Men meldt dat Riza-pacha weinig geest- kracht aan den dag legt. De Montenegrijnen, door deze of gene mogendheid aangezet om te handelen, rukten gisteren naar Dulcigno op. Eergisteren avond is er raad gehouden bij admiraal Seymour. B U M E N I E. Ingevolge de gehouden beraadslaging, is Seymour gisteren met het jacht Helicon naar Cattaro gestevend, om van daar naast Cettinje te gaan, persoonlijk de stellingen der Monte negrijnen op ta nemen, en naar gelang daarvan zijne maatregelen te nemen. Ondanks de tegenspraak van de Times werd het bevestigd dat de Albaneezen op 17 dezer het garnizoen van Dulcigno verjaagd hebben. ITALIË. Een telegraafkabel zal gelegd worden tusschen Malta en Tripoli, waarvoor de Itali- aansche Regeering een subsidie heeft toegezegd. Om financieels redenen is de Paus, naar men zegt, van plan zjjn garde van Zwitsers af te danken. S P A N J F. "Volgens een telegram uit Madrid heeft Spanje een verbond van vriendschap met de Zuid-Amerikaansche republiek Paraguay -ge sloten. - EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 September. In de zitting van heden is het ontwerp- adreszonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen. Het zal den Koning worden aangeboden door eene commissiebe staande uit de heeren Gorsius, Coenen, Pijls, Schimmelpenninck Van der Oye, de Raadt en Merkes van Gendt, met den Voorzitter aan het hoofd. De Kamer is daarna op recès gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 September. In deze zitting, die door den heer De Bieber- stein, als oudste lid in jaren, wordt geopend, heeft de Commissie, belast met het aanbieden van de lijst van kandidaten voor het voorzitter schap, bij monde van den heer Brouwers verslag uitgebracht. Zij heeft zich gisteren van hare taak gekweten. Wordt voorlezing gedaan van een Koninklijk besluit, waarbij de heer Mr. W. H. Dullert tot voorzitter der Kamer wordt benoemd. De heer De Bieberstein spreekt den nieuw benoemden voorzitter toe en hooptdat de Kamer zich eendrachtig betoone tot handhaving der leuze: »Voor God, Vaderland en Oranje." Toejuiching. De heer Dullert aanvaardt daarop het voor zitterschap met de volgende rede: Mijne Heeren! s"Wederom hebt gij mij op de eervolste wijze aan den Koning voorgedragen, om tot uwen voorzitter te worden benoemden heeft het Z. M. behaagd uwe keuze te bekrachtigen, Voor die onderscheiding betuig ik u mijnen oprechten dank. Zij legt mij de verplichting opmy dubbel in te spannen, om aau uw vertrouwen te beantwoorden. Daartoe behoef ik uwe onmis bare medewerking, die ik weet het bij lange ondervinding ook nu niet te vergeefs door mij wordt ingeroepen. ïOns wacht een zeer werkzaam zittingjaar. Veel, wat vroeger onafgedaan was gebleven, is in het vorige tot stand gekomenveel echter, en daaronder zeer gewichtig werk,- is wel voorbereid, maar zal nog veel inspanning van ons vorderen voor wij het voltooid hebben. Strafrecht en financiëele wetten behoef ik maar te noemen, en ieder zal beseffen, dat wij al onze krachten zullen moeten inspannen, om nevens deze tijdig af te doen wat onsjaarlyks wacht en wat ons in de troonrede is toegezegd. »ïn een vorig jaar uitte ik eens den wensch, dat in onze parlementaire zeden mocht worden opgenomen niet te herhalen wat eenmaal goed gezegd is en nam ik de vryheid lot zelfbeperking in het spreken aan te manen. Bij het vele werk waag ik het ook nu, na de ondervinding, sedert opgedaan, dien wensch en die aanmaning te herhalen. aLaat ons met moed en opgewektheid onze

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1