Kertniem Posterii: Stsislijt Hiem Marktberichten. Burgerlijke Stand. OVERS C HIE. In het gisteren'avond verschenen Dagblad van 's Gravenhago leest men: «Zonder te durven verzekerendat het echte spoor van den moordenaar van 23 Sopt. reeds gevonden is kunnen wij toch melden dat er naar wij vernemen, tegen iemand, zóó zware ver moedens zijn gerezen, dat het verre van onwaar schijnlijk is te achten." Wij meenen echter redon te liehben om aan dit bericht niet veel waarde te hechten. De persoon, die to Roosendaal in hechtenis werd genomenwas bij den moord op geenerlei wjjze betrokken. Volgens den schrijver der Brieven uit de Hof stad in de Arnh. Ct.heeft men den koetsier die den vermoedelijken moordenaar van Marius Boganrdt gereden heeft, in een heerenpak gestoken, en wordt hij in alle koffiehuizen binnengeleid, in alle sociëteiten geïntroduceerdom te trachten onder de gelagmakers on leden den misdadiger te ontdekken. Daar men, (zegt do correspondent) om elke verdenking to weren, den man wel verterin gen zal moeten laten maken op al dezo heel of half openbare plaatsen, vrees ik voor zijne mora liteit; wio weet hoeveel werk hij nog aan den Haagschen kantonrechter geven zal! Tot nog toe echter schijnt het bezoek aan do sociëteiten op den man eer afschrikkend dan verleidend te heb ben gewerkt, indien het waar is althans wat men van hem vertelt, dat hij den eersten dag van zijn bezoek aan sde Witte" tegen vijf uur do handen van ontzetting ineengeslagen heeft met de «woor den sik wist niet dat de fatsoenlijke heeren zoo veel jenever dronkenStaat de man vast in zijne schoenendan zeker kan deze kennismaking met de drangobruiken der sfieeren" niet dan goed werkenen met name de totstandkoming der «drankwet" gemakkelijker maken. Alle bepalingen tegen 't jeneverbruik wekten tot nog toe bij den minderen man ontevredenheidomdat ze alleen hem betroffenen de wijndrinkendo heeren onge stoord lieten. De koetsier kan nu aan zijns ge lijken getuigendat doeltreffende en billijke bepalingendie bij voorbeeld in de sociëteit even goed gelden als in de kroeg, de heeren gelijkelijk zullen treffen als do'lagero klasse. ïn het Yad. van heden lezen wij Een geacht ingezetene vraagt of het niet wen- schelijk zou zijn een geldelijke belooning uit to loven aan het burgermeisje, dat 'door de justitie 'uitgenoodigd is zich bekend te maken. "Wij voldoen gaarne aan het zerzoek om die vraag te opperen, maar zouden vreezen, dat, nu het meisje zich nog niet heeft aangemeld waarschijnlijk door een ongegronde vrees voor do justitie het middel van een geldelijke beloomng weinig zou baten. Het R. Nbl. wijst er op, dat de moord in den Haag wellicht had kunnen zijn voorkomen, als de regeling van de postdienst niet zoo schandelijk veel te wenscSen overliet. De eerste brandbrief namelijk is, blijkens den poststempel, tusschen 3 en 4 ure aan den post'bezorgd en werd den heer Bogaardt slechts weinig voor 8 uren overhandigd. Jïiet onze zaakzegt het bladis het thans te onderzoeken of wraakzucht dan wel geldzucht do aanleiding tot den moord is geweest, maar de mogelijkheid bestond dan toch dat do ellendeling zijn slachtoffer voor de afgepeisto som do vrijheid weer zou geven en die mogelijkheid is vervallen door te late ontvangst van don brief. Het blad vraagt dan ook, of de post opheldering kan geren van eene vertraging, die wellicht oorzaak, is ge- woest dat eeno afschuwelijke misdaad niet ver ijdeld kon worden? Wij liopan en verwachten het van haar; het publiek heeft er recht op en het eischt dit gebiedend. Volgons den Haagschen correspondent der (oude) Dottere!amsche Courant is mevrouw Bogaardt, do moeder van den vormoordeu knaap krankzinnig gewoiden. Haar waanzin uit zich in een akelig lachen. v Een correspondent uit Amsterdam meldt aan <het U. D. een gerucht, dat in de hoofdstad de ronde doet. Een heer, Lzou een paar dagen 'vóór den moord van Arnhem naar Amsterdam zijn gereisd, in een coupé le klasse, mot oen vreem deling, die 'erg onrustig was en het den heer L. vrij angstig maakte 'door zijn verhaal, dat hij naar Don [laag ging om zich te wreken op eeno vrouw, die'hij in Indió, uit-het oog verloren had, maar wier veibüjf hij na een vergeefsclio heen-en weer reis naar Batavia eindelijk had opgespoord en die nu zijn wraak niot zou ontgaan. Mocht dat zoo zijn, dan zou hij zichzelven van 'tdeven beroovon. Dit zeggende, zon do vreemde een revolver hebben getoond, wal den heer L. versteitte in de meening dat hij bf een-half'krankzinnigen of een dronken "man 'voor zich "had. Daar hij de eenigo medereiziger was, had hij don hemel gedankt, toen hij zonder onheilen te Amsterdam was aangekomen. Ook dit voorval moet nu natuurlijk met den Haagschen moord in betrekking staan, althans- volgons 't zeggen van lien, die 't verhalen. We geven het verhaal zooals hot de rondte doet. De te Roosendaal verschijnende Grondwet bewit het volgende bericht Een paar dagen geleden werd zekere Charles Jean-Bapt. Brijcr te Brussel aangehouden en te Esschen door do Belgische politie over de gren zen gezet. "Wijl do koromandant der maréchaussee alhier nog geen bevel tot gevangenneming had ontvan gen en liet eeist opgegeven signalement niet juist overeen kwam met gezegden B., werd hem ver lof gegeven zijns weegs te gaan; doch zoodra do wachtmeester dor maréebaussée terug kwam, vond hij een bevel tot aanhouding en gevangenneming van gemelden B. Het gelukte onzen wakkeren wachtmeoster hem nog tijdig op do Belgische grens te achtorhalen en hem gevankelijk naar hier over te brengen. Deze Brijer is door zekeren P. T, alhier her kend dezelfde persoon te zijn, door wien hij vrijdag avond, te "Vroenhout, een gehucht dezer gemeente, werd gevraagd, of er te Rosendaal reeds iets bekohd was van een kinderroof te Parijs gepleegd en die verder voorgaf naar Amsterdam te moeten reizen. Bij die ontmoeting droeg hij nog een dunne knevel, welke bij zijn aanhouding echter verdwenen was, alsook een demisaison, welke hij nu niet meer bezat. Toen hij over de grenzen was gezet, verhaalde hij met -zijne nicht to verkeeren en daarom naar Brussel wilde. Hij is geboren te TM, oud 49 jaren en woonde in den laatston tijd te 'silage. Zoo do aanhouding van dezen Brijer in eenig ver band staat met den moord in Den Haag, dan zou men mogen vragen, of hot meisje dat volgons de Haagsche politie op 23 September aan de school van den sheer Ubbens kwam vragen of aldaar do jongeheer Bogaardt was", zijne nicht zijn kan. Gemelde Brijer is Woensdag morgen door de politie naar 's Gravenhago overgebracht. Het meisje, dat aan het instituut van den heer Ubbens en later aan dat, van den heer Bou- scholte gevraagd heeft of daar de kleine Bogaardt school ging, moet, volgens den Haagschen cor respondent, van da -RoltCt.in handen der justitie zijn. liot-Vader land daarentegen zegt het tegendeel. f Onbestelbare brieven. Staat van brio ven, geadresseerd aan on be-;, beuden, door het postkantoor te Schiedam verzonden, gedurende de 2e helft der maand Augustus 1880. Dreugelmans, 's Gravenhage. Smit, J. F. Stellens, Schiedam. Briefkaarten.' H. A. Gogarn, Amsterdam. Geboren: 25 September. Gerritje, dochter van J. L. Zappeij en M. Van der Most. Maartje, dochter van Ph. Lok en T. Poot. 26. Cornelia Geertrugda, dochter van A". Ver- mooten en O. Van Toorn. 28. Wilhelmina, dochter van L. Poot en P. Febus, 29. Jacomina, dochter van A. Van Buuren en F. Van der Linden. 30. Jacobus, zoon van J, Van Baarle en N. A. Boezel. -1 October. Willem, zoon van W. Van dér Zwaai eu J, M. Voogdt, BURGERLIJKESTAND. Geboren: 30 September. Trijntje, dochter van C. RLjkse en P. K. SchellerSint/el. Willeinina, dochter van J. Odé en A. J, Kouwenhoven, Markt. i October. Christia- nus Martinus Johannes, zoon van J. M. Hittea- hausen en P. M. E. Heinsbroek, Korte Kerk' straat. Barnardus Cornells Antomuszoon van A. J. Van Haasteren en I. M. Pouwels, Singel. Fiancina Jacoba, dochter van P. J. Verwaöen en J. P. C. 't Hait, Broersveld. Nicolaas Hendrikzoon van U. Baumanu en N. KeilerHoofdstraat. Trijntjedochter van J. R. Bergkotte en H. E. Wensvooit, Laan. Maria Theodora Cornelia, dochter van S. J. Melchers en M. A. L. C. "Walraven, Schoolstraat. Overleden: 30 September. Jusina Helena Van der Burg, oud 3 maanden, Konijnenèuurt, 1 October. Cornelia Smit, oud 3 maanden, Prinsensteeg. Ned. iHerv. Kerk. Beroepen: te kbbenbroek, Boonneker, te Ilem. Baieiulrecht (toez._ van beroep), SI. J. Adriani, te Wnrmeiihuizen. Bedankt: voor Sneek, A. E. G. Van lioogenhuyze, te Dordrecht. WageningenG. Rmgnaldate 01- debroek. De nlgemeene vergadering van'den Protestantenbond en de Protestantendag zullen gehouden worden le Deventer op den 27 en 28 October. Op die vergadering zullen behalve de verslagen van de verschillende comrmssien, ook ui behandeling komen de volgende voorstellen: de Bond wemlo zich tot de Regecring met het ver zoek om in het opleidmgs-programma vooraanstaande onderwijzers en ondervjzeressen op te nemen het onderwijs in godsdienst-geschiedenis en zedeleer; hij spreke de wenschehjkheid uit tot nadere aan eensluiting van den Bond en de vereemging van stichtelijke blaadjes; het hoofdbestuur wende zich tot de Ifooge Regee ring en de beide Jvamers der Staten-Geueraa!om meer afdoende maatregelen tegen de dronkenschap, dan het nu aanhangig wetsontwerp, en verzoeke spe ciaal zoodanige wijziging daarvan, dat, wat bij art. 2 van het genoemde wetsontwerp aaa_ de gemeenten facultatief gelaten wordtaan deze "als verplichting worde opgelegd; de Bond neme ook, de colportage onder zijne vveik- zaamheden op. Op den Protestantendag (zooals bekend is, eene openbare samenkomst) zal do behandeling van »de toekomst van het geuieenteleven" door Dr, Jleijbootn Van Assen en »de eed" door professor Rauwenholf worden ingeleid. Remonstr. Broederschap Beroepen: te Rotterdam Dr. E. Laurillardte Amsteidam. Boomach-Katholieke Kork De bisschop te 's Bosch heeft benoemd tot'leeraar in 't seminarie te St. Michielsgestel, W. A. Volker; tot pastoor te Katyvijk en Klein EindenJ. L. G. 'Suijsftot pastoorte Nigtrik, A Sevens; tot kapelaan "te. [lapsL. Hermans;, tot kapelnah to EieShodt,jj. -'Wouters: -tot* kapelaan 'te - Löön 'op -Zand, 'Pil'Van Lieshout. Schiedam, 2 October. Roggeper 2100 kilo Domain f 265 3/m. Gerst: per 1950 kilo Pernau f2253An. Houtwyn: fl3Va per hectol. CL Jenever: Amsterd. proef, f 17Vs f'18 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoeling: f0.70 per ketel. Bij tie riclnedainsehe Spoeling-Vereeniging' f 0.70 per ketel. Zwolle, 1 October. De gisteren alhier gehouden St. Michael's paarden markt was buitengewoon druk bozocht. Ruim 4400 paarden stonden op de markt. De handel was middelmatig. Men besteedde voor: 4o kwal. merk paal don f 575 a f700; 2e soort fj40Q a f500; '3o soort f200 a f350 en 4e soort f75 a f475. Voor 2- on "3jarige fokpaarden werden lioogere prijzen besteed dan vorig jaar. Ook goede veulens waren duur en gewild. Voor ponoys werd f 400 tot fÖ25 betaald en voor de slachtbank werd bij ruimen voorraad f25 a f40 besteed. Huiden. Gedurende de tweede helft van Sept. zijn do prijzen der versche huiden gemiddeld 2 ets. per kilogr. hooger genoteerd door de zouters, dan de eerste helft Ook het gezouten goed vindt grooter aftrek door lev endiger vraag on grooter omzet naar het buitenland. Veo. De heden alhier gehouden weekmarkt was bezet met ruim 800 stuks rundvee, ruim 500 varkens (biggen) en 300 overloopcrs. Bij vluggen handel werden navolgende prijzen besteed: Vette koeien en ossen aan houten 75 a 80'ets.; dito stieren 60 a 65 ets.; dito kalveren 80 a 90ets.; dito schapen en lammeren 55 a 60 ets., alles per kilogr. schoon. Neurende en versch gek. koeien f 460 a f 280; najaar!:, dito f 440 n f 240 neurende schotten en vaarzen f '425 a f 2'2Ö; afgek. dito f 445, a f495; drachtige pinken f 90 ft f 445; jonge stieren f 60 a f'90fokkalveren "f'40 a f 50. Andere soorten"geêvenredigd.- Fok schapen f 45 a f 24r Biggen golden tot f'2^ per

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6