■voor den dag te komen; want gelukkig is de Minister ten volie overtuigd, dat een poging om alles te gelijk te ondernemen slechts ten gevolge zou hebben, dat niets tot stand werd gebracht. Maar er wordt ijverig gearbeid aan eene geleide lijke reorganisatie der belastingen. De bewerking van het ontwerp voor een bedrijfsbelasting ter vervanging van het patentrecht is reeds ver gevorderd. Voor de herziening der belasting op het personeel worden de bouwstoffen verzameld met dit ontwerp zal gepaard gaan een regeling der verhouding van de rijks- en gemeentebe lastingen. Ook behoort tot het plan der Regeering aan de gemeenten vergunning te verleenen, om zoowel op de bedrijfsbelasting ais op de rentehelasting plaatselijke opcenten te heffen en als indirecte verbruiksbelasting binnen haar kring een debietreeht (licence) van sommige beroepen en neringen te vorderen. Daardoor zou waarschijnlijk voor de meeste gemeenten de heffing eener eigen inkomstenbelasting on- noodig kunnen worden. Vooits zal, wanneer de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen volbracht zal wezen, in overweging genomen moeten worden een grondige herziening der wetgeving op de registratie, vooral met het oog op de mutatie-rechten. Tevens zal dan, als de toestand der schatkist dat gedoogt, de hand moeten gelegd worden aan de opheffing of vermindering der meest drukkende accynsen. Hierop komen de plannen der Regeering neer. Wij merken echter op, dat de herziening der grondbelasting daarbij niet vermeld is; waar schijnlijk is zij vergeten, daar toch als de her ziening voor de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen zal afgeloopen ziju, een verbetering onzer grondbelasting het eerste werk zal wezeD, dat op het gebied der belastingen zal moeten worden onder handen genomen. Vatl De Arnh. Ct. bevestigt het bericht van het V. D. dat door de Arnhemsche politie een persoon gezocht wordt, die een brandbrief gericht heeft'jmnjsn heer.Van N. aldaar. In denbrief werd, onder bedreiging, eene som geëischt van, f25,000, welke den schrijver Zpndag door eene vrouw op den Apeidoornsche weg moest gebracht worden. Werkelijk begaf zich eene vtouw met een pakket, datevenwel geene waarde bevatte, op het bestemde uur, op weg, doch wandelde verder door dau haar was aangeduid. Toen nu do verdachte het pakket in ontvangst nam, en zich snel verwij derde, konden de rijksveldwachters, die op post waren gesteld om zich van hem meester te maken, hern niet inhalen, en wist hij in Kln- rendal aan de justitie en de politie te ontsnappen. Vier Rotterdamsche jongens, '19, *18 en 15 jaren oud, waarvan twee reeds den weg van den misdaad hadden betreden, moesten zich eist eren voor het gerechtshof te's Giaven- hage verantwoorden, ter zake van ondersehei- deue diefstallen in het begin dpr maand Augustus jl. .onder Ilillegeisberg, Overschie of naLij- liggende dorpen gppleegd, hetzij door allen te 2amen en in veroeniging, hetzij door drie of twee hunner en ook door twee afzonderlijk. Enkele diefstallen werden onder de verzwarende omstandigheden van nacht, buitenbraak en inklimming bedieven, maar zij betroffen slechts voorwerpen, hoewel groot iu aantal, vrij gering in waarde en waren meest alle winkelwaren en levensmiddelen, die voor het grootste ge deelte ter" terechtzitting aanwezig, aan de eige- - naars kunnen wot den teruggegeven. De beschuldigden bekenden allen volledig hunne schuld. Op eene wandeling naar Den Haag had de een den ander tot diefstal aau- gespoord en zoo waren zij van de eene tot de andere oneei li'kheid gekomen. Adv.-gen. Mr. Gregory wees op de groote mate "an brutaliteit, waarmede de beschuldigden hadden gehandeld. Wie hunner de slechtste was kon hij moeiclyk beslissen, zij waren z. i. allen eveu schuldig. Enkele maanden afzondering zou volgens adv.-gen. voor hen geene verbetering tengevolge hebben en daarom achtte hij het wenschelijk hen een vry zware straf op te leggeDj waarin echter mgt het oog op den leeftijd van twee hunner een verschil moest, worden ge maakt, ZEd. Gestr. requireercle daarom de ver oordeeling vnn de twee oudsten tot 3 en van de twee jongsten, als hebbende gehandeld met oordeel des onderscheids, tot 2 jaren gevange nisstraf. De verdediger, mr. La Uhapelle, was van meeoing dat de geëisehte straf veel te zwaar kon worden genoemd en hoopte dat zijne cliënten, die nog ais kinderen moesten worden aange merkt, tot eene korte celstraf zouden worden verwezen, daar zoodanige straf naar zijn gevoelen eerder tot hunne verbetering zou kunnen leiden dan die door het Openb, Min. was gewenscht. De uitspraak is bepaald op 2 December. Een besluit tot organisatie van het per soneel op de bureaux van het bestuur op Atjeh en tot indeeling vnn het bestuur wordt in de Jav. Ct. gepubliceerd. Grooi-Atjeh, d. i. het door ons bezette gebied, wordt geacht een afdeeling te zijn van Atjeh en Onderhoorigheden, aan het hoofd van welk gewest de Gouverneur staat. Aan het hoofd der afdeeling Groot-Atjeh staat een ass.-resident te Kotta-Radja, die rechtstreeks de ouderafdee- ling Mesdjid Raja zal besturen. De onderaf- deeiing Marassa, VI Moekims en IV Moekims, waai toe ook de eilanden belmoren, staat ouder een controleur 'le ki., evenals de onderafdeeling XXII Moekims. Aan het hoofd der onderafdeeling XXVI Moekims staat een controleur 2e kl. Voor de overige, nog min of meer denkbeel dige afdeelingen van het gewest is bij dit be sluit geen bestuursindeeliug gepubliceerd. Uit een particuliere correspondentie deelt men aan het Bat. Uil. mede, dat vele mindere Atjehsche hoofden na de terugkomst van ge neraal Van der Heijden van Batavia zich onderworpen hebben, toen zij vernamen, dat de heer Pruijs van der Hoeven niet meer terugkwam en Atjeh onder oen militair bestuur zou blijven. Wij kunnen er nog bijvoegen, dat ons uit pniticuliere berichten van Atjeh is gebleken, dat toen generaal Van der Heijden Kotta-Radja verliet, om voor eemge weken naar Buitenzorg te gaande onderworpen inlani!=cho hoofden zeer ontstemd waren door de vreesdal gen. "Van der Heijden niet terug zou komen. Eerst toen hun bleek uit het nchlei blijven van de eclitcjenoote vau den Gouverneur, dat deze O slechts voor kotten tijd vertrok, waien zij met de afreis verzoen'! Een veroeniging van pm ticulieren is voornemens te Amsterdam een adie«bnrd te plaatsen aan de hoeken der hnofihtiaten, om daarop aan te wijzen: I. Hel plan, van de straat met de daarin uitloopende zijstiaten. 2 De naastbij gelegen stations van huurrijtuigen. 3. De post- en telegraafkantoren of brievenbussen. De biandweerposten en politiebureaus of stations. 5. De aanduiding van wijk- en buurt- meesters. 0, De standplaatsen en lijnen van omnibus en tram. j. De adressen der bewoners en hunne industrie en wat verder stedelingen vreemdeling van nuten belang kan zijn te wezen. Mevrouw Jenny Lind heeft bedankt voor de uitnoodiginsr, door het bestuur der Maat schappij Be Toekomst tot haar gericht, om het concert ter viering van het 25-jang bestaan dier Maatschappij bij te wonen. Een licht ver- klam baar gevoel van «chroom, sclueef z.ij, weer houdt haar te verschijnen op een uitvoering, waarin haar zooveel eer zal worden aangedaan, te meer omdat zij aan het tegeuwnoi dige geslacht slechts bij ovei levering bekend i«. Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijken vei branding heelt een ondmzuek ingesteld naar de kosten van het vervoer van een Ijjk naar Gotha, de eenige plaats in Europa waar verbranding geoorloofd is. Met den sneltrein bedragen die kosten f232,80 met een gewonea trein f 179,40, terwijl de geleider f56,40 moet betalen. "Wegens den enormen prijs derTexelsche koroesters, is de verzending naar Duitschland zeer gering, daar de Duitsche handelaren elders beter ter markt kunnen. De voorraad op de bedden is evenwel zoo gering, dat er voor de opkoopers volstrekt geen bezwaar bestaat met de oesters te blijven zitten. De uitgever van het Rederijkers-Jaar hoekje, de heer L. F. J. Hassels, wenscht op 26 Dec. e. k. het 25-jarig bestaan van het boekske door een vriendschappelijken maaltijd te vieren in het lokaal-Krasnapolsky. Hij heeft daartoe uitgenoodigd allen die in dat tijdvak het jaarboekje met de vruchten van hun geest vereerden, doch vooreigen rekening, dus zonder bezwaar voor de kas van den uitgever. Hij besluit zijn, zooals hij het zelf noemt, zon derling feestplan met een oproeping der feest commissie iu dichtmaat. Het Journal de Liége schrijft: »Op meer dan 400 wordt het getal leden geschat van geestelijke orden, die uitFrankryk verdreven, door Luik zijn' gekomen op weg naar Nederland. sOader hen heeft men een groot aantal Franciscanen, Dominicanen en Broeders vau de christelijke leer opgemerkt. sZij hebben zeer veel bagage bij zich ïSitlard, Susteren, Beek en Elsloo zijn de Nederlandsche plaatsen, waarheen deze kloos terlingen zich begeven hebben." »Speksteen-boter" heet sla plus haute nouveauté", het «nieuwste nieuws" in zake het vervalschen van voedingsmiddelen. Naar toch een blad uit New-York bericht, wordt in den laatsten tijd, op groote schaal, tot poeder gemaakte speksteen met boter gemengd. Do poeder is zeer goedkoop, heeft een zwaar gewicht en kan in groote hoeveelheden bij boter worden gedaan, zonder dat men dit op het oog of op den smaak kan ontdekken. Deze vervalsching van de boter moet dan ook de boteitrafiekanten, die er zich mee inlaten, zee" groote voordeelen opleveren. landbCt.) De lieer Henri Dogaerts heeft een geillus- treeiden catalogus verzonden, waai uit blijkt dat hij naar het procédé, waarvoor hij in alle staten van Europa en in Amerika gebrevetcerd werd, reeds tien schilderijen heeft gereprodu ceerd St, Veronica's zweetdoek van Iltonhnch, de Ylaamsche melkmeid van Madou, dose*enade van Robert, de beeldhouwer van J. De Vi ifindt, de ledige plaats van A. Dn Vriendt, de oianje- boomen in Marokko van Portaels, spijt en ver rassing van A. Sou ui e, de herfst van Ch. Rocliussen en de grootmoeder van Jo«. fmpens. De lieer Bovaerts zal een ïceks moderne schil derijen uitgeven, eeist van de Belgische en Ilollaiidsche school, daarna van de Frar.sclie. Duit«che, enz. Gister en i« iu de Hofstraat te 's-IIage eene tentoonstelling dezer schilderijen geopend. Delfshavon. Eergisterenavond had in het locaal Belvédère alhier de eerste vergadering plaats van de niet-werkende leden van liet zanggezelschap Eensgezindheid, waarin o. m. werd besloten, de toetreding te beschouwen als te zijn geschied op den datum van de oprichting van het koor, zijnde 12 April 11.» en het reglement eerst in Mei 18S1 te doen drukken, gewijzigd naar de ervaring, in den loop van het eerste vereenigiugsjaar opgedaan. Het bestuur, beslaande uit de heeren M. H. H ybroek, B. O. Smit, D. C. M. Van Bentveld en G. Alers Jr. w-i d aangevuld door de keuze van den heer A. P. Veeuenbns als vijfde lid.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2