Gemengde Berichten. laatsten tyd in 2wang gekomen; het schijnt dat ook op dit gebied de voorbeelden tot na volging wekken. Nochtans de verkregen rcsul- taten moesten, eer van die navolging terughóuden, maardaargelaten of de schrijvers ontdekt werden, is er wel ooit in ons land door een brandbrief iets verkregen In schaarsch bevolkte streken kan van zulk een middel om in 't bezit van geld te komen eeoige vrucht worden verwacht, maar in een land als het ónze is het schier ondenkbaar, dat hem, die het aanwendt, iets anders ten deel valt dan ontdekking en straf, 't Is het domste misdrijf dat zich denken laat. Gisteren heeft de plechtige opening plaats gehad van .de »Prins-Alexander-Stichting" voor jeugdige blinden, te Midden-Eng, Uit dit fraai, thans geheel voor zijn mensch- lie'vende bestemming ingericht gebouw, schil derachtig gelegen tusschen bosschen en wande lingen, wapperde de vlag: in zijn nabijheid waren eerebogen opgericht en ook de bewoners der - ge thee n te Bennekom hadden door het uitsteken der vlag aan den verdereu omtrek een feestelijk aanzien gegeven. Bij de opeDÏDg voerde de heer L. P. Van Son het woord, die o. a. de geschiedenis van het ontstaan eu tot stand komen dezer stichting verhaalde; prof. "W. M. Gunnnig, door de leden benoemd tot voorzitter van het college van regeDten, aanvaardde het bestuur, met een woord van hulde eu dank aan de oprichters, 'de heeren L. P. Van Son, J. G. Ilart,'J. H. Riede, L. Dribbelaar, R. J. Cohen, A. Banting en J. A. Zaal. Ook werd nog gesproken door Ds. Perk en door de heeren J. II. Meijer, directeur van het Blinden-Instituut le Amsterdam S. J. Cohen en door den Burgemeester van Benuekom, den heer A. W. Van Borssele. Na afloop der plechtigheid werd een telegram van gelukweDSch'mg daarmede afgezonden aan den beschermheer, den Prins van-Oranje. Met- prof. Gunning tot voorzitter beslaat het College van Regenten uit de heeren: Prof. W. M. Gunning (voorz.) A. C. "Wert- heim, F. J. W. H. Schmitz, Jhr. A W. Van. Borssele, Burgemeester van Ede, teBennekom, en L. P. Van Son,"te Amsterdam, (secr.) Tot directrice der stichting is benoemd mpj. M. C. .Vernij, die gedurende de 2 laatste jaren aan het Blindeo-insiituut te Amsterdam is werkzaam' geweest en aan wie mej. C. Van Seventer als helpster is toegevoegd. Do sSociété internationale pour l'amdlioration du sort des avengies" heeft aau de oprichters de gouden jnedaille' geschonken. Met deze stichting is Nederland een inrich ting .rijker geworden, zooals er zich nog nergens een .bevindten die zich waardig aansluit bij zijn andere instellingen van liefdadigheid. Onderalle reserve deelt de Qoudsche Courant als een haar ter oore gekomen,gerucht mede, dat Mr. J. G. Patijn, afgevaardigde.der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Gouda, ernstig in aanmerking komt voor de betrekking van burgemeester van Rotterdam. Bij de Gouvèrnements-koffiveiling op 21 Oct.' hebben 45,400 pic. Maiang opgebracht .".gemiddeld f41.89; 5000 pic. Piisoeroeah ge middeld f41,63 en 4G00 pic. Sesir W. I. Bér f 44,38. i 'j;. Naar aanleiding van het adres van den boekhandelaar Ducroissi Goetzee te Rotterdam - aan1-den 'raad van Delfshaven, heelt de heer A. Van Wassenaar aldaar ook aangeboden 15 pCt. korting té-ve'rleenen op de schoolboeken; mitsdien blijft hem de levéring gegund. cTIaardlngen. -— Na de: vorige .opgave zijn u'nóg C schepen van dé haringvisscherij terug- - gekórndh' aanbrengeudé24 last pekel-en 6 '".last sleurharing.C;- M nassi uls;Na dé.'vórigévopgayeo zijn'nóg. p^l^éj^njyan'ide haringvisschery teruggekomen, aanbrengende 24 last jpekel en 1 last steur- haring. Botterdam. Ér heeft zich hiér stede eene vereeniging gevestigd,welke :zicb ten doel stélt,5 door onderlinge samenwerking dé belangen te bevorderen zoowel van het dienstdoend perso neel en den werkenden stand, als van de werk gevers. Zij wenscht dit doel te bereiken door eene vereeniging van alle hoofdep van huisgezinnen, neringdoenden en patroons van werklieden die als leden de verplichting op zich nemen om bij het ontslag van dienst- of. werkboden, arbeiders enz.; aan de VereenigiDg schriftelijk op te geven de reden daarvan én de goede of kwade eigenschappén van de ontslagenen. Die aangifte zal in registers worden ingeschreven, waardoor na verloop van tijd als van zelf een in formatie-bureau zal ontstaan. Uit het saldo der conlributiën zullen beloo ningen voor trouwe diensten worden uitgereikt. 'Die belooningen zullen na het 3e jaar van het bestaan der Vereeniging ieder jaar in het 'openbaar worden uitgereikt en in een der dagbladen worden vermeld, en bestaan in de vereering van een op perkament gedrukt ge tuigschrift aan hen, die gedurende drie jaren ijverig en getrouw hun plichten b"g een en den- zelfden patroon of hetzelfde gezin hebben vervuld terwijl aan hen, die gedurende 5, 10. 15 jaren en langer in dezelfde betrekking zijn gebleven, een bronzenzilveren of gouden medaillon uitgereikt, en voorts bij toereikende fondsen aan de aldus met brons, zilver of goud be kroonden bovendien eene nader vast te stellen premie in geldten hunnen behoeve inde spaarbank belegd, toegekend zal worden. Borgschenlioek. Een anderhalfjarig kindje is door het omvaUen van een petroleumlamp zoo deerlijk verbrand, dat het aan de bekomen .wonden overleden is. Delft. In eene gisteren, middag gehouden buitengewone algemeené vergadering van aan- dee houders in de Nederlandsche gist- en spi ritusfabriek alhier is o. a. besloten, -10 procent van de winst voortaan beschikbaar te stellen ten behoeve van.het personeel der onderneming, in de eerste plaats ter verzekering van de toekomst van het personeel en hunne gezinnen. Amsterdam. De heer C. Dekker, rijks telegrafist, alhier, heeft een middel gevonden om. gordijnen stroomgeleidend te maken, zóodat ze bij de minste aanraking een electrische schel in beweging brengen. Als dus in een perceel een ruit uitgesneden is, dan is de geringste poging om het daarachter hangende gordijn te verwijderen, op te'lichten, stuk te snijden of te verbranden genoegzaam om de schel in beweging te brengen. Naar hetzelfde' stelsel heeft de heer Dekker een houten net werk ingericht, dat achter paneelen in huis deuren wordt bevestigd. Is het paneel er uit, dan belet het netwerk op dezelfde gronden als 'de hierboven genoemde, het verder binnen komen zonder dat de bewoners worden gea- "larméerd. - Zaterdag avond vervoegde zich te Am sterdam een persoon in een restauratie in de Nes, alwaar hij zich te goed deed aan een paar biefstukken, enz. Hij betaalde met een sigarenbon in den vorm van een bankbiljet van honderd gulden. De restauratiehouder ontdekte het bedrog, doch de gast'had geèn jander geld" bij zich.' De politie werd van het feit kennis gegeven, die den man inrukte. Amsterdam. Gisteren nacht is in een der stegen,' op dc Pijpenmarkt uitkomende, eene oudé vrouw verbrand! Bij: het uitblazen barer,.. petruleumiAinp sloeg 'de .vlam'jbenedenwaarts, deelde.'zich aan Tiare kléedereh en haar bed mede,- ;en in een oogwenk stond zy in vlam.lf. Toen I de buren; te hulp kwamen, was 'de ongelukkige .reeds vbèwusteloos;; en deerlijk-,., gebrand. Zij. werd nog. zoo spoedig mogelijk naar het gasthuis gebracht,' doch haar toestand "is hopeloos. - Op de veemarkt te Jever (in Oldenburg) wérden op 24 Nov. 20 Hollandscbe kalveren, door de firma C. W. Josephs Söhne daar. aan de markt gebracht, alle verkocht tot prijzen, die van iOO tot 130 mark liepen. Dezer dagen was de dienstbode van een bewoner te Berlijn verdwenen. Op de tafel stond met krijt geschreven, dat zij door vet gift om het leven was gebracht en de dader zich ook van kant zou maken. Dadelijk werden pogingen in het werk gesteld om de ongelukkige te vinden ea na eenig zoeken vond men haar volmaakt gezond bij hare familie. Men had haar. die leugen aangeraden om ecnige dagen vrij te zijn. Te. Berlijn is thans bij politieverordening verboden, op straat een stok of parapluis .onder den arm te dragen. Dit verbod is uitgevaardigd naar aanleiding der vele ongelukken, die sinds geruitnën tijd in druk bezochte straten door die manier van dragen zijn te weeg gebracht. Het toeval kansoms zonderlinge dingen doen! Dezer dagen werd de Oldeuburgsche spaar- en leenbank door een van hare beambten bestolen. De dief'ging op de vlucht. De bank zal echter schadeloos wegkomen, want onder de zaken, die ten huize van den dader in beslag zijn genomen, was een Freiburger lot, serie 6415 no. 48, waarop vóór eenige dagen de prijs vao 40,000 fr. is getrokken. Het dorp Montelberfc in Savoie is bijna geheel door brand verhield. Een-en-dertig hui zen zijn ondanks de krachtige pogingen der bewoners geheel uitgebrand, In Frankrijk heeft men evenals elders de ondervinding opgedaan, dat het plaatsen van jeugdige vagebonden in verbeteringsgestichten niet alt|jd-da gewenschte resultaten geeft. Nu heeft het armbestuur van Parijs voorgeslagen, die jongelieden uit Parijs te verwijderen, en ze in de provincie bij handwerkslieden in den kost te doen om daar het ambacht te leeren. Men hoopt zoo bij 'die jeugdige hedelaars den lust tot arbeid op te wekken. Te Parijs is een man aangekomen die zich een Patagoniër noemt' en voornemensis voorstellingen té geven. Ziju'e kunst bestaat in het verslinden van levende dieren! Te Londen at hij lederen avond een konijn en een kip op. Men verhaalt zelfs dat hij een weddenschap heeft willen aangaan om een levend kalf in den tijd van 48 uren in te zwelgen. Niemand is daartoe bereid gevonden. Na een hevigen storm werd op de westkust van Ierland een reusachtige polyp'of Octopus gevonden. Rondom den mond stonden acht armen, elk zoo dik als een mans arm en vijftien voet lang;- aan de onderzijde van eiken arm twee ryeh zuignappen, zoo groot als een halve gulden. De hoornachtige bek, gevormd als een pape- gaaisnavelj Was zoo groot als twee vuisten. De kop, een voet breed en drié voet lang, prijkte met een paar rónde oogen van een half voet middellijn. Het dier woog vier centenaars. - Om gereudschap te merken geeft da itevue Industrielle het volgende middel aan de hand, waardoor veel gehaspel onder het werkvolk is te voorkomen, en dat:tevens een •goed middel is, opdat het gereedschap rden patroon niet ontfutseld worde. Daartoe bestrijkt men hét; metalen gedeelte van het werktuig met. een duuue laag was of- hard vet en schrijft daarin vervolgens den-naam -met- een stift, waarna, mén - er eenigè -. droppels salpeterzuur o verheen (giet. Na cenige oogen'blikken :wascht meu; hét werktuig -af,: en tnen zal 'dén naam op het metaal teiugvinden. -

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6