BiiiiiaMsclië BërMta Sleilelijl Hieuwt ZeetUflingea. "C a fi a 1 li s i.ei Per Telegraaf. 1 V A Gemengde Berichten. Marktberichten. ITALIC Dy JJiritlo vernoemt nit Valparaiso, flat 25,000 Chilconon met 5000 paarden on 'J00 stukken geschut den 6 November Ai ica hebben verlaten en te Pisco bij Lima aangekomen rijn. Men meende, dat een groii'ls veldslag ophanden was. Het Pm mimische leger was ongeveer tweemaal sterker. EERST F'. KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '1 November. Verschillende ontwerpen van geringen om vang stiju aan de orde gesteld tegen morgen namiddag te twee uren. Door cIp af'deelingen zijn benoemd tot rap porteurs omtrent het voorstel van drie leden nopens de behandeling van het strafwetboek, de heeien Van Rijckevoisct, Van Naannen van Eemnes, Thooft en Blussé. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting vai1 December. In de zitting van lieden zijn de algemeene discussion ovei de suuitsbegrooting aangevangen. De heer Scliaeprnan hield eene uitvoerige rede over den toestand des lands en de staatkunde der Regeering. liet bestaand tekort schreef hij vooral toe aan de gevoerde slechte politiek. Tal van wetten zijn gemaakt, onderwijs-, spoor weg- en handelswetten, maar de belastingen beeft men veimeerderd, het volk gediukteii het geen meerdere rechten gegeven. De/eiRegeering, in plaats van met.die politiek te breken, heeft zaken willan doen en niets gedaan dan tie alier- noodlottigste schoolwet ingevoerd, zonder de be hoeften van het volksleven te bevredigen, maat hei het volk met nieuwe lasten te bedreigen. Spreker zou Regen de hoofdstukken Buiten-en Binnenlandsehe Zaken en Financiën stemmen. De heer Wintgens keurde ook sterk de ge volgde ünancieele politiek af, die, freetrade- theorië» huldigende, Nederland en vooral den middenstand aan den rand van het verderf heeft gebracht. Hijweuschte herstel der difïerencieele rechten, ontwarring der financiën van rijk en gemeenten, vermindering der directe en toene ming van indirecte belastingen en vooial hul diging van meer bezadigde conservatieve be ginselen. De heer Gleichmnn ar.htte den financieelen toestand niet schrikbarend, maar meende toch dat verste.rking onzer gewone middelen onver mijdelijk was door belastinghervorming, spaar zaam beheer en, krachtige bevordering onzer waterwegen, waarbij de, financieels toekomst van bet land vooral betrokken is. Een .kabinet dat zaken doet, achtte bij in de tegenwoordige omstandigheden noodig. Hij hleef de Kamer wel geschikt achten de kieswet- en grondwet- hervormingen tot stand te brengen en. vei klaarde o) a. dat het kabinet Kappeyne tot Juli 1879 nooit in den Ministerraad over de giondwets- herziening heeft gesproken. De heer Van Baar kiitiseerde ook het pro gramma der ftegeering en de wijze .waarop het is uitgevoerd. De Minister staat niet boven de partijen maar onder eene party. -Nadat de heer Vermeulen krachtig geprotes teerd bad tegeD de beginselen der liberale meerderheid en het optreden der Regeering, verklaarde hij echter, waar dit mogelijk is, de laatste te zullen steunen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 2-December ISSO. De vier knapen uit Rotterdam, die in de vorige week voor het geiechtshof te 's Graven- ljage terechtstond,onder beschuldiging van verschillende diefstallen onder Hillegersberg en omstreken, zijn heden te dier zake veroordeeld de twee oudsten ieder tot een jaar gevangenis straf en de twee jongste» ieder tot een jaar - opsluiting in een vei beteringsgesticht. Men leest in de Zvsohche Ct.: Het bericht van de Standaard dat er in Friesland jl. Mei een huwelijk zou zijn gesloten door een onbevoegde, en dat reed* door den Minister zou zijn geadviseei d om over te trouwen, 1 geldt de gemeente Utingeradeel, dorp Oldeboorn. De burgemeester is de heer E. Haitsma Muiier. -De zaak is ongeveer deze: Door de herbe noeming van den heer burgemeester, werd de tuouteliing van »ambtenaar van den buigerlyken eland"'velgelen (art 14Ö Gemeentewet). Sedert zyo niet één, maar zestien huwelijken gesloten, die thans onecht heeten, Nu is er, tengevolge dier, achteloosheid advies gevraagd en het pntwoord luidde: overtrouwen. Kléine oorzaken hebben vaak groote gevolgen. 7,on ook hi'T. Eén dier paren is reeds in 't bezit van een kind dus 'dat is onecht gehoien. De inan is reeds dood... Ware hier k.ipuaal, wat zou het eimlo zijn? M°n wil dat deze vroinv een eiseli van schadewigno'iing tegen den burgemeester zal instellen van. p. rn. f 5000. De overige vijftien paren, die liet wel met elkaar meencn. zullen ougetwijf.dd zich spoedig bereid verklaren een wettig huwelijk aan te gaan, terwijl mochten er onder zijn welke nu reeds berouw" gevoelen zij zonder echtscheiding van elkander kunnen gaan!... Omtrent de reis van Dr. Van RijekevorseI naar Zuul-Aruoriha meldt het oAnrdrij/ak. Wbh No. 7": Dr. v. R. denkt over laud van Rio Janeiro noordwaaits naar het hei gland van Guiana te trekken om daar nauwkeurige onderzoekingen te doen in het gebied, waar do spaansche ont dekkers het rijk van den Dm ado plaatsen en ver der, zoo mogelijk, dwais door Zuid-Amerika de Westkust te bei eiken. Zooals men weet, is l)r. Gievaua in tegenovei go-telde richting ontlat weg; het is dus te hopen, 'dat beider onderzoekingen elkander zullen aanvullen, Volgens een bericht van 21 dezer uit Napels verkeeit de vermaarde Vesuvius-spoor- weg, waai van onze correspondent te Weeuen onlangs een nauwkeurige beschrijving heeft gegeven, in gevaar door de lava-uitbarstingen van den berg bedolven te worden. In den ochteuu. van dien dag werd leeds een stuk van den weg op korten afstand van liet station bedolven, maar gelukkig bleef den verderen dag de hoofdstroom der gloeiende lava nog nagenoeg parallel met tien spoorweg Inopen. (N. J?. at) Uit Hoofdplaat (Zeetiwsch-Vlaandeieu) meldt men: Verleden week werd onder Betranclwinent, in liet zoogenoemde »Hazengias", een moord gepleegd op den rijksveldwachter De Pon, en deze week ouder Qostburg, een sclmaphei der, liter te lande veelal ook gebt uikt als nachtwacht bij tie kudde, om liet leven gebracht. Overscliio. Gistereimioigen (leed de tnelk- sehipper Meijer zijn gewone vaart langs de Scliie. Tusschen de Schans en Overschie gekomen, voer hij met zijn schuil tegen de aldaar liggende palen, die hij door de duisternis niet had kunnen hemes ken. De stoot was zoo hevig, dat de schipper zijn evenwicht verloor en in het water viel. Hij had echter het geluk zich aan een der palen te kunnen vastklemmen en zich zoolang boven te houden tot het zich op den weg naar. de houtzaagmolens bevindende wet k- volker in slaagde, hein uit zijne netelige positie te verlossen. De melkvaten, die mede overboord geslagen wareu, vond uien later op eenigen afstand terug. rernis. - Te Grimsby is een alhier thuis- behoorende sloep teiuggekomen, met een vangst van 300 kabeljauwen. Den Daag'. De heer Mr. J. Heemskerk B/n,, die dezer dagen in het hotel Taulez alhier plotseling door eene ongesteldheid weid over vallen, neemt vooitdurend in betei schap toe. Op het 50e concert van de Maatschappij »de Toekomst" het genootschap tot ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van toon- kunstenareri, dat nu reeds 25 jaien bestaat werd gisteren avond een fraaie cantate uitge voerd van den heer W. F. G. Nicolaï els hulde aan de sticliteies der Maatschappij Mevr. Jennij Lind. Haar welgelijkend portret prijkte omkransd boven het orchest. Het Kinderkoor dat zich aan het gemengde koor paaide voldeed uit muntend en over 't geheel werd de cantate zeer vooitieffelijk uitgevoerd. Niet minder slaagde de tweede uitvoering van Benoit's kindeioratorium door de schooljeugd uitgevoerd. Zoowel aan Beuoit, die met den dichter De Geijter tegenwoordig was als Nicolai werd een lauwerkrans aangeboden, deu eerste namens de jeugdden tweede namens de orchest- letleti. Een welgeslaagde uitvoering van Mendelssohn's Lobgesang besloot het concert dat zeer druk bezocht werd. Arnhem. Eergistermoigeu arriveerde alhier zekere Roeien,verdacht vaii den brief aan den heer Van Nispen te hebben geschteven. Hij geeft echter voor niets van een brief te weten en dat hy sedert den laatsten' tijd de gemeente Breda niet. heeft verlaten ook heeft de vrouw die. hem het .pakje met de vermeende f 25000 oveibandigde hem niet heikeud, Volgens latere, berichten moet een tapper en diens vrouw; waar hij des Zondagsn'amiddags nog geweest zou zijn, hem herkend hebbenafe den persoon die op dien dag lam huis heeft bezocht. Vllcrtogcnboscli. De verpleging der zieken in het giuot bui gei gasthuis alliu'r is nu voor goed opge.li agon aan geestelijke zusters der orde van den II. Boromeus. De eenigo protestanriclie regent van dat gesticht, Jlir. M. A. Snoeck, heelt zijn ontslag als zoodanig aan den gemeoi t'-niad ingediend omdat, naar zijn oordeel, in een openbaar geslicht lix-t niet aangaat de verpleging der lijders over te laten aan personen, die tot eene geestelijke orde belmoren. Een Mormoon, die te NewYoik was, vroeg ua-i Saia Bernhardt een loge in deu schouwburg voor hem en zijrt. gezin. Met hoe velen rijt ge?'' vroeg Small: nik heb 24 vrouwen en LG8 kmdeion," was het anlwooitl, In het Deatsdais hamilie-nhlatt wordt melding gemaakt van eene uitvinding van !)r. üumonlpeUier in het Jlópital de la Pilié te Pat ijs een dek om typhuslijdeis iturl te houden. Hut bestaat uil een SU meter lange kauutschouk- bnis, die met de noodige kronkelingen tusschen twee beddelakeus is ingenaaid, en door welke voortdureud koud water stioomt. Ann do kion sen die den aan- en afvoer van bet water regelen, zijn tbermomeieis aaiigcbiachi om de temperatuur van het uit- en instioornendo water te bepalen. Deze toestel moet in de hospitalen waar bij tot dusver in gebruik was goedo diensten bewijzen. lïEJi SI A AG, 2 December. In de zit ting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is do begroo tings discussie .oortgezet, De fitiancieële toestand werd door de hreren Schimmelpenniuck en Van Houten niet, door de heeien Biitsséen Oorver Hooft wel ongunstig geacht. De heereti Borgesius en Deri uyn Kops bestieden den achteiuitgaug van dun ..midden stand. De lieeren Van Houten eu Tak van Pooitvliet achtten grond wetsherziening noodig, De heer Van Kerkwijk betwistte de opportu niteit daarvan. De lieer Tak van Pooitvliet drong aan op krachtige bevordering \an de water- en spoorwegen om concurrentie met- het buitenland mogelijk te maken. - - - -.1. tsst1 "M- •--t ".A3 BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 2 December. N, Kostense e» II. J. Vink. --.I. - - i -- .-■in. Schiedam, 2 December. Rogge en Gerst zonder handel. moutwt|n: f IC per hectol. Ct, Jenever: Amsterd. .proef, f20 t\ f201/# per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f2.40 per ketel. TEXEI., 4 Dcc. Vertrokken, Vesper (st.), k. v' Riga n. Schiedam. EbSENEUR, 28 Nov. Gepasseerd, Delbruek (st.), k. v. "Windau n. Schiedam, SUL1NA, 27 Nov. Vertrokken, Robin Hood (st.), k.-r n. Schiedam. NEW-CASTLE. Hippolyte, k. J. Hutchinson, 342 ton» Steenkolen. RIGA. Alnie Holme, (stb.) k. C. Markham, 9027 hectoli Gerst, 4497 hectol.. Rogge1157 hectol. Lijnzaad 153090 Vilogr. Lijnkoeken,. 5184 kilogr. .Honnip, 15 kisten Likeur. WIND AU. Prima, (stb.) k. C. Sorensen, 3695 hectol. Gerst, 5340 hectol. Rogge.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2