EimiilaiukEÈB Berichten. dat hun onderhoorigen zich hiervan eveneens onthouden. Zoo behoort het. In Belgiö is de Kamer nog altijd aan het beraadslagen geweest over het adres van ant woord op de Troonrede, 'tls een ware oorlog met de tong, en wel gevoerd op de meest venijnige manier. Beide partijen gewagen van de vooi trelTelijke redevoeringen, door hun partij- genooten uitgesprokrnvan do slagen, aan tegenstanders toegebrachtenz. Wij zeggen niet te veel als wij het geheel noemen een wisseling van hatelijkheden. Of wat zai men anders zeggen van staaltjes van parlementaire wellevendheid als het volgende: De afgevaardigde Reynaert (clericaal). »On- waardig is het, een debat te sluiten na de onzinnige aanvallen van den Minister van Justitie, na zijn .beschuldigingen tegen de geestelijkheid, sa de beschuldigingen der liberale pers, dezer infame pers." De woorden maakten den lachlust zoozeer gaandedat men van hetgeen de redenaar verder zeide, geen woord meer ver staan kon. De Minister van Binneniandsehe Zakeo. Ik zou hierop wel wat aan te merken hebben, indien deze woorden waren gesproken door een ernstig lid dezer Kamer. Nu zij van den heer Reynaert zijn, raken zij mij niet! Gelukkig dan nog wij, Nederlanders! met ons pailement en onze parlementaire beraad slagingen. Zeker, ook hier worden hartige,'ook harde woorden gesproken, maar de vorm blijft bewaard, en de wederzijdscbe achting wordt niet verminderd door een debat over beginselen. Wij zonden ons land rampzalig achten, ais die goede geest uit 's lands vergaderzaal week. Laat JDe 'Standaard, naar aanleiding eener vaccine-kwestie galmen van: sYoor Jenner, tegen Jezus!" Iaat hij aansporen tot het weigeren der betaling van belastingen, als aan de eischen zijner partij'niet wordt voldaan: nog vreezen wij niet, dat dergelijke'onzinnigheden zelfs bij zjjn partijgenooten weet klank zullen vinden. Laat er gesproken worden van regeering- loosbeid; van beheersching van het Kabinet door de meerderheid; zoolang er aan de groene tafel nog mannen worden gevonden als de Minister van Justitie, zal het parlementair debat ten onzent niet dalen, 'Door zijn. uitstekende redevoering, bij de be handeling van de begrooting van Justitie ge houden, heeft de heer Modderman de gansche natie aan ïich verplicht; de w. orden, aan het slot dahrVan uitgesproken, verdienen in hoofd en Hartvan ieder Nederlandsch staatsburger gegrift te worden. Aldus luiden ze: ïHoe optimistisch ik ook gezind zij, de toe stand der maatschappij niet alleen hier maar in Europa, is hoogst ernstig. Men behoeft geen profeet te zijn om te mogen verwachten, dat vóótdat deze eeuw ten einde spoedt Europa ■w'ofdt''bedreigd met een socialen ommekeer, -waarbij 'alle politieke revoluties dezer eeuw slechts kinderspel mogen heeten. »Ik vraag mij af, wat er gedaan moet worden om die gevaren te bezweien. Herziening van wetboeken? Ook ik ben daarvan niet geheel afkeerig, mits men het juiste tijdvak kieze, met groote voorzichtigheid te weik ga en het recept van Portalis in acht neme. »Ik zeg tot hen in en buiten de zaal, die mochten ge- looven dat; door herziening van wetten alleen, de zedeljjka en maatschappelijke kwalen genezen kunnen worden: v Herzie u zelfl" Er is 'een 'ander middel echter, dat ik, als .ik,niet buiten myn werkkring ga, wil noemen. Dat middel is het volgende: Allen voor wie vaderlandsliefde nog iets booger is dan aanhan kelijkheid aan een partij, allen voor wie godsdienst iets hooger is dan belangstelling in dogmatiek of kerkelijke'vraagstukken, allen voor wie recht jnlet ia een product van convenieDtie, te iatsoe- neeren naar tijd en omstandigheden, maar een objectieve macht die men niet scheppen kan 1 maar zoeken moet, vol vertrouwen dat vroeger of later het werk ten goede zal komen, hun allen geef ik in overweging den tijd to hemen om na te gaan 'de hooge een h e id die hen verbindt eu Het bewustzijn daarvan té trachten te erlangen, op den achtergrond te schuiven wat hen verdeelt, op den voorgrond wat hen verbindt, den partijstrijd te bezigen voorzoover die dienen kan tot onderlinge ver edeling, waardeering, rechtvaardigheid te be trachten èu jegens elkander èn jegens de min bevoorrechte klassen in de maatschappij en datgeue te doen wat ik niet liet minst belangrijk acht namelijk alle persoonlijke ran cunes te vergeten en die optelossen in ge meensch appel ij ken eer bied voor en behartiging van het recht." SCHIEDAM, li December 1880. Bij vonnis der nrrondissemeuts-rechtbank te Rotterdam zijn gisteren in belastingzaken de volgende beslissingen genomen: A. S. en L. M. te Schiedam, ieder tot een geldboete van f'102.60. De eerste wegens uit slag van gedistilleerd uit een branderij 1ste klasse, de tweede wegens vervoer daarvan, beide zonder gedekt te zijn door wettig document. A. v. K.brander te Rotterdam, werd ver oordeeld tot een geldboete van f50, wegeus het niet in zijn branderij aanwezig hebben van het dubbel der aangifte tot stoking, en tot een geldboete van f400 wegens bet daarin aan wezig hebben van eeu beslagbak met versch meelbeslag, buiten de bij de aangifte tot stoking opgegeven tijdstippen. Het Classicaal Bestuur van Rotterdam heeft den heer, J. ,£)rederveld te Ylaardingen geëxamineerd, en®hém bevoegd verklaard om te staan naar den post van Godsdienstonder wijzer. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezen, op den 7den Dec., op den droge van den Nieuwen JRot- terdamschen Watertoog naar Zee, bij gewoon laagwater, is bevonden: aan de zwarte tonnen- zyde binnen het Noor dei hoofd 30 decimeter; aan de zwarte tonnenzijde buiten hetNooider- hoofd 34 decimeter; op de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 31 decimeter; op de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 31 decimeter; 50 meter bezuiden die lyn binnen het Noorderhoofd 31 decimeter; 50 meter be zuiden die lijn buiten het Noorderhoofd 28 decimeter en aan de witte tonnenzijde 28 decimeterwegens den opkomenden mist is in de westelyke geul niet geloud kunnen worden. Bij de Tweede Kamer is tugekorneü een wetsontwerp tot wijziging der begrooting van het fonds voorspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1879. Uit de toelichting bljjkt dat de betalingen aan koopeis van St Agatha goederen, waarvan sprake isin§3van de memorie van beantwoording ornti ent Hoofd stuk VUB der Staatsbegrootiug voor '1881 voor'zoover zij tot den dienst*1879 behooren en niet in teruggaaf van ontvangen kooppen ningen bestaan, uit art. '1 moeten gekweten worden. Daardoor was het uitgetrokken cijfer ouvoldoeude. Voor, de ontmnntelingswerken is in 1879 f4.500 nreer noodig geweest dan de geraamde som van', f 180.000. Volgens tijdingen ter beur ze ontvangen, is de leenirig voor hét Panama-kanaal meer dan volmakend. Alleen aan de Amstejnlamsche beurs moet voor 2 a 3 milli'oen francs zijn ingeschreven, bij de leddn' der' Chr. Gereformeerde gemeente te Pernis bestaat het plan om zod spoedig mogelijk eeue school te stichten, waarin dan naast het lager- ook godsdienst onderwijs zal gegeven worden, Er schijnen onderhandelingen te worden gevoerd tusschen het Ned. Tooneel en de directie |Vaa<hst Rotterd. Tooneelgezelschap, over eene gedeeltelijke samensmelting van beide tooneel- gezelschagpen. Aan de drie Rotterdamsche direc teuren moeten o, a. goede engagementen door het Ned. Tooneel zijn aangeboden. De wet van '25 Mei 'J8S0, Stil. no. 93, zal blijkbaar het schoolgaan bevorderen Hetgeen in den vroegen ochtend van den 7 Dee. j'l. aan de oostelijke gvea/.en van Groningen is gebleken, geeft aanleiding tot deze meening. Toen nl. werden, zooals uit Ballingmvolde wordt medegedeeld, alléén daar niet minder dan 57 processen-verbaal opgemaakt tegen het (inge volge het Kon. besluit vau 22 Nov. 1880) nu ongeoorloofd geworden vervoer van 3 kilo kandij uit Pruisen naar Nederland, Behalve 140 kilo kandij werden 70 liter gedistilleerd in beslag genomen. Schoolplichtige kinderen werden bij dozijnen voor dat werk gebezigd, want het ieverde een aardig bestaan op. Thans nu slecht» 4 kilo kandij vrij vervoerd mag worden, is dat- uit, en zullen de kindereu wel ter school ge zonden moeten worden. De wet van 25 Mei ji. heeft wel recht van bestaan De toestand van den Staatsraad Mr. J, Ileemsker k Bzn. was gisteren iets verbeterd. No Standaard spreekt het vermoeden uit, dat Oppeilijk onlangs te Sneek hoogstwaar schijnlijk gekozen zou zijn, indien niet sommige irenische prsdikauteu medewerking hadden ont zegd." En voor de verkiezing had dezelfde1 dStandaard" nog zoo beleefdelijk aan de broeders, die zich wilden afscheiden, gevraagd om toch,' voordat zij voorgoed heeugiugen, nog eveu op sonzen Oppedijk" te stemmen! Nu echter schijnt* men aan de redactie van bedoeld orgaan tot het inzicht gekomen, dat het zonder die irenische broeders niet best gaat. Gisteren toch werd het' eerste artikel aangeboden, waarin het »Progam" aan eeu «vuurproef wordt onderworpen. Na tuurlijk wordt op den voorgrond gesteld, dat scheiding noodzakelijk is als er verschil is van hoofdbeginselen, maarde rest laat zich dénken. Ik elk geval steekt de erkenning van toe nemende verzwakking door verdeeldheid in eigen gelederen scherp af bij da grootspraak van den heer Lobman in de Tweede Kamer! Tad, De herstelling tan het Noordpcilscheepje- de Willem Barents, aan de werf der heeren liuijgens en Van Gelder te Amsterdamis afgeloopen. Het zal binnenkort weder naar de landswerf vervoerd, en aldaar geconserveerd worden tot aan den vermoedelijkeh vierden tocht in den volgenden zomer. Gedurig komen in Oveiijsel en Drente brieven van gezinnen en van personen die verleden jaar en in dit jaar voorgoed naar Noord-Amerika vertrokken, ten einde aldaar, werk en brood te vinden. Die brieven zijn meeat- alle in opgeruimden geest geschreven, endragen er toe by, dat het getal verhuizende» ook ia het voorjaar van 1881 vrjj aanzienlijk zal worden. Men schrijft uit New-York dd.' 13 Nov., dat. iu 1880 tot betaling ,van uitgevoerde tarwe er»; door landverhuizers in N.-Amerikais aange bracht 60 h 70 miUicen .gulden en' dat dit- geld, 't zy'inregelen handel, 'tzij op de beurs,' goede, hoewel geen hooge, rente heeft gegeven, in 't westen var» Noord-Amevika werden uit-' New-York groote sommen getrokken, die daar in het slachtteizoen ook hoog noodig zyn. V .Den Haag. Voor de Christelijke scholen der Ned. Nerv. Gemeente, is by Regenten ont- vaugen een gift van f 100 van .H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2