deze inrichtingen voor rekening der gemeenten "worden geëxploiteerd. - 6. In verband met velerlei klachten omtrent het gebrekkige der vochtwegers, vooral van die bij 's Rijks ambtenaren in gebruik, wordt be sloten hierover in eene volgende vergadering te beraadslagen. 7. Betrekkelijk de klacht omtrent het heffen van weegloon door de administratie der IIol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij wordt gerapporteerd, dat die heffing geschiedt, in overeenstemming met het reglement, van die vrachtgoedereudie worden verzonden zonder ofmet een niet behoorlijk ingevulden vrachtbrief. Op de December bijeenkomst van de leden der Volksvoorlezing, gisteren gehouden had de heer W. Brouwer een belangrijk on derwerp tot stof zijner lezing gekozen. In eenvoudige taal schetste de lezer ons nflet huisgezin van haas Veldman" en deed duidelijk de belangrijkheid van de vraag, die zoo menig huisvader op de lippen komt: aWat zal de jongen worden" uitkomen. Na een bedenkelijk hoofdschudden over da kortzichtigheid van de moedervolgden de hoorders de gebroeders Veldman naar de stad om wederom voor de zooveelste maal te zien, hoe de ouders bet moeten vergelden, die hun zoons van tc fijne stof of met te groot verstand bedeeld rekenen om een handwerk te leeren maar er liever een heer van maken. Met belangstelling werd de lezer aangehoord, die op een wijze, den opvoeder eigen op de fouten en haar gevolgen wees, die een ouder vaak aankleven bij de keuze van een beroep voor een kind. De heer W. Brouwer behoort tot de sprekers, die wij gaarne iederen winter op de volksvoorlezing hooren. De heeren A. Verboon, W. Drektraan en W. Brouwer leverden bijdragen, die wat inhoud en voordracht betreffen zeer uiteenliepen. Ter afwisseling zoog een vijftigtal school kinderen, ouder leiding van den heer W. Maltha een zestal allerliefste schoolliedjes, dat den avond recht vroolijk maakte. De geoefendheid bij de jeugdige zangers en de orde en gepaste opgewektheid, die onder hen heersciiten, terwijl zij in de pauze van de versnaperingen, hun door de commissie aangeboden, genoten, doen onderwijzer en leerlingen eer aar,. Na een ïtot weerziens" van den heer Henkemans keerde men voldaan huiswaarts. Door burgemeester en wethouders te 's Gravenhage is benoemd tot hoofdopzichter bij de gemeentewerken aldaar de heer G. H. Over- bosch thans in gelijke betrekking alhier. Gisteren verloor Delft een zijner meest geachte ingezetenen door het overlijden van den heer G. Verboon Pz. hoofdonderwijzer aan een der openbare scholen aldaar. Vroeger als hulponderwijzer geplaatst aan de departe mentale school der maatschappij z>Tot Nut van 'tAlgemeen," werd hem vijfjaren later, toen hij den tweeden onderwijzersran g had verkregen, vergunning verleend tot oprichting eener Neder- duitsche en Fransche dag- en avondschool welke inrichting in '18G1 door de gemeente werd overgenomen en in een school voor gewoon lager onderwijs veranderd, aan het hoofd van welke school de heer Verboon tot aan zijn dood geplaatst bleef. Door allen, die met hem gedurende de veertig jaren, waarin hy zich aan het onderwijs wijdde in aanraking kwamen, en in de eerste plaats door zijn talrijke leerlingen, waarvan velen thans een aanzienlijke betrekking in de maatschappij bekleeden, was hij bemind en geëerd. Hy was de vaderlijke vriend van zjjn hulppersoneel, die liem waardeerde en achting toedroeg. Ofschoon hij met velerlei wederwaardigheden te kampen had, bleef hy zich met onverstoorbare opgewektheid en stalen ijver wjjden aan zyn levenstaak. Dé hèer Verbooa.werd den 29 November 1816 te Schiedam geboren en ontving aldaar zijn opleiding als onderwijzer. Door nu wylen Mej, E. Van der 'Horst is eenlegaat van f10.000 vermaakt aan da armen der Nederd. Ilerv. gemeente te Amsterdam. Iu de zitting der Arrondissements-Recht bank te Rotterdam van gisteren stonden o. a. terecht D. B,, wonende te Schiedam, beklaagd van oplichterij. Eisch vrijspraak. J. W,, hüis'.rouw van J. O., wonende te Schiedam, beklaagd van diefstal tan lood. Eisch 2 maanden cellulaire gevangenisstraf. J. G. v. O., bouwman te Schiedam, beklaagd van beleediging van magistrateu. Eisch 15 dagen gevangenisstraf. In bovenstaande zaken over 8 dagen uitspraak. In de vorige week zijo door den arron- dissements- en den districts-schoolopziener de lokalen der openbare scholen tc Vlaardingen afgekeurd. liet jaagpad van de Schans naar Overschie werd gisterenmiddag onveilig gemaakt door een koe, die dol uit een drift was geloopan. Een jongetje van ruim 14 jaardat naar de stad moest oin eenige boodschappen te doen, werd door het beest aangevallen, doch redde zich door een zijsprong, waarby hij in de Schie viel. De nabij wonende landbouwer Breggeman slaagde er echter in het reeds zinkende kind met een schippershaak te redden. Zekeren D., een oppassend werkman, die zich korten tijd geleden te Delfshaveu als baas in zijn vak gevestigd had, liep het tegen, zoodat hij voor eenige weken zijne woning verliet, zeggende dat hij niet terugkwam voor hij werk gevonden zou hebban. Zondagmorgen is het lijk van den ongelukkige onder Schoonderloo uit de Maas opgehaald en naar het lijkhuis vervoerdhij laat eene weduwe met drie kinderen na, waarvan het jongste slechts tien weken oud is. De correspondent van bet N. d, D, te Londen schrijft het volgende, dat in hooge mate de aandacht verdieut van onze Neder- landsche landbouwers s Verschillende Engelsche landbouw-maat- schappyeu tiachten van den JPrivij Council en van het Londensche comité voor de markten te verkrijgen dat de marktdagen te Deptford, die zooals men weet, thans Maandagen Donder dag zijn, worden veiandertl in Dinsdag en Vrijdag. Zij wijzen daarbij op de noodzakelijkheid te voorkomen, dat mond- en klauwzeer, welke ziektenaar algemeen wordt gezegddoor Fransche beesten in September naar Deptford is overgebracht en thans allerwegc zoodanig heerscht dat velschillende markten ia Engeland, o. a. te Ipswich, geheel en al gesloten zijn, worde overgebracht naar de markt te Islingtou, die thans eveneens op Maandag en Donderdag wordt gehouden. Het waie doel is de koopers den geheelen dag op de markt te Islington te houden, (terwijl zij deze thans in den regel des morgens te acht uren veriaten om naar Deptford te gaan en zelden terugkeeren)met andere woorden derhalve de concurrentie te vermin deren, teiwijl het alom heerschende mond- en klauwzeer natuurlijk slechts een voorwendsel is. süaar uu, zooals bekend is, de Hollandsche beesten te Deptford moéten aangevoerd worden, zoolang ons land nog op de lijst der scheduled countries voorkomt, om onmiddellyk na aan komst geslacht te worden, terwjjl de beestsn, die vati niet -scheduled countries te Islington worden aangevoerd, levend verder mogen ver-' roprd worden, behoeft het wel geen betoog, dat eeu maatregel als de voorgestelde groote veranderingen in oiizen veehandel met Engeland zou brengen, De stoom booten zouden hare ver trekdagen moeten veranderende kooplieden, die thans van den vrjjén Zondag kunnen gebruik maken om naar Londen te gaan en Dinsdag tijdig weer in Nederland terug kunnen zyn, zouden één dag minstens tijdverlies hebben en misschien markten in Nederland niet kunnen bijwonen kortom, al de gevolgen zijn moeielijk te voorzien. zHet is zeker wenschelijk, dat pogingen gedaan worden om het streven van de Engelsche protectionislen in deze werkeloos te maken. Het is toch gemakkelijk om aan hunne wenschen tegemoet te korneD, door niet de marktdagen te Deptford, maar die te Islington in Dinsdag en Vrijdag te veranderen, Intusschen is het te hopen dat de Engelsche regeering niet aan hunne wenschen gevolg zal geven," Naar men verneemt, za! het wetsontwerp voor den waterweg Amsterdam Gorinchero, waarvan de kosten op '12 millioen geraamd zijn, weldra bij de Tweede Kamer inkomen. Het Arnsterdamsche panorama zal den 20en dezer maand in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en den Raad van de hoofdstad met eenige plechtigheid worden geopend. Den daarop volgenden dag wordt liet voor het publiek toegankelijk gesteld. De reis van het lid in den Raad van Ned. Indie, Mr. Der Kinderen, naar Atjeh wordt door de meeste Iudische bladen afgekeurd. Men acht den tijd voor de invoering van een geregelde rechterlijke organisatie nog lang niet gekomen. Het Alg. Dagbl. echter zegt, dat die afkeuring voorbarig is, daar de tocht slechts een onderzoekingsreis is. Naar het Bat. JShl. verneemt, moet de Regeering nu geheel afzien van verdere proef nemingen met geneesmiddelen tegen de veeziek te, omdat de ziekte bijna geweken is. De heer A. Bloem is dan ook reeds van Soesoekau (Krawang) te Batavia teruggekeerd. De berichten uit de suikerdistricten in den Oosthoek luiden, dat de oogst middelmatigis. De Soerab. Cé. meldt uit Probolingo: De suikerfabrieken ziju bijna alle met malen ge reed; de oogst van de meeste is niet boven het middelmatige. Ook iu het Loemadjangsche is de campagne van dit jaar in haar laatste stadium. De meesten aldaar hebben over den thaus onderhanden zijoden oogst niet te klagen. Te Batavia is men in gespannen ver wachting van de concerten die Carlotte Patti den 12n en 15n November zal geven. In af wachting van het beloofde'muzikaal genot is men druk bezig met allerlei mededeelingen over Patti, die op dit oogenblik de heldin van den dag is. Wij vernemen, dat door één der gezag voerders van eeu te Probolingo tet- reede liggend schip, dat gouvernement»-koffie laadde, een bedrog op groote schaal ontdekt is. De prauwen, die de koffie langs de zij van het schip brachten, waren behoorlijk verzegeld, en toch bleek het den gezagvoerder dat aan elk der balen, die een pikol moesten iohouden, drie a vier katties ontbraken. Op slechts 10 mille balen zou dit te kort aldus reeds 3 a l honderd pikoïs koffie, vertegenwoordigende eene waarde van ciica tienduizend gilden beloopen (2V. v. I'.) De Bataviasche bladen zij.v >1 met alle Hollandsche courantenberichten omtrent den laatsten Haagsclien moord. Ook in Indië, waar de familie Boogaardt vroeger gewoond heeft en vele vrienden telde, is de deelneming in het ongelukkig lot der ouders van den vermoorden knaap groot. Een drietal Delftsche studenten, die Zondag deu avond in Den IJaag hadden doorgebracht en daar waren blijven plakken, zoodat de laatste trein verzuimd was, wilden in den nacht per "rijtuig naar de plaats hunner-inwoning terug keeren. Reeds waren ruim twee derden van den weg afgelegd, toen allen hevig, ontstelden door een kreet van den koetsier, gevolgd door een slag, die den kap en de beide portieren van het rijtuig verbrijzelde. Onmiddellijk sprongen allen uit het rijtuig

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2