«Ier infanterie van het leger in Nederlandsch imlie, onze stadgenoot de heer \V, Chr, Kiuuoijser Dz., thans sergeant bij het 4de regiment infanterie. In de zitting der Arrondissement^-Recht bank te Rotterdam van gisteren werden o. a. veroordeeld D. R., wonende te Schiedam, beklaagd van oplichterij, werd vrijgespiokee. J. W| huisvrouw van J. O., wonende te Schiedam, beklaagd van diefstal van loodtot 1 maand celstraf. J. G. v. O., bouwman te Schiedam, beklaagd van heleediging van magistraten tot 3 dagen eenzame gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht: A. J. v. Eschippersknecht te Vlaardiugen, beklaagd van helen van gestolen goed, wetende dat het gestolen was. Eiscb 2 maanden celstraf. Zaterdag is in de Ringvaart bij den Bea- ne broek er weg in vergevordenleu staat van ont binding het lijk gevonden van den schippers knecht G. de Muunik, varende op de pakschuit van Schiedam op Amsterdam, en die den 16 November jl. op de terugreis naar hier in die vaart van de schuit is gevallen en verdronken. Een boer te Vlaardinger-Ambaeht, Van Mil, die gisterenmiddag langs den Schiedam- schen Dijk van de markt te Rotterdam terug keerde, bad reeds een goed eind weegs afgelegd, toen zijn jong paard zoo hevig verschrikte van een handkar, die op den weg stond, dat het aan het hollen sloeg. De boer zeif wendde ver- geefsche pogingen aan, om het paard tot staan te brengen en werd met den wagen omge worpen, waarbij hij gekneusd werd. Het paard vervolgde in dolle' vaart zijn tocht en werd eerst bij het Roode Hek tot,staan gebracht. Nabij Reugelsdijk. heeft gisterenmorgen een ai beider, werkzaam bij den bouwman 0. Van den Berg aldaar, het ongeval gehad op de spoelingschouw uit te glijden en zijn been te breken. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft bracht de voorzitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heerG. Verboon Pz, wiens verdiensten by zijne groeve op zoo treffende wijze waren herdacht. De raad gaf blijken van ingenomen- held rnet de woorden des voorzitters. Tot hoofd van de school, waaraan de heer Verboon onderwijs gaf, is benoemd de lieer. J.. Petillon. Door den heer Oskam en twee andere leden werd het voorstel -gedaan om als een bewijs van hulde en erkentelijkheid aau den over leden heer Verboon, aau zjjn eeuige dochter, eene gratificatie van f '200 toe te kenneu welk voorstel werd aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. Bij eenige oud-leerlingen van wijlen den heer Verboon bestaat het voornemen op dieus graf een gedenkteeken te doen plaatsen. De audiënties van den Minister van Wnter- «taat, Handel en Nijverheid aanstaanden Don derdag 23 dezer en dia van den Miuister van Koloniën op Vrijdagen 24 en 31 December 1880 zullen niet plaats hebben. Plet gedenkteeken door de vrienden en kameradeu der marine, aan de nagedachtenis van wijlen den luitenant der marine L. R. Koolemans Beynen gewjjd, is Zaterdag te Nieuwedtep aangebracht en zal niet het stoom schip der marine Koningin Emma naar Iruiië worden overgevoerd, om te Macassar op zyn graf te worden geplaatst. Eergisteren morgen heeft Ie Amsterdam de plechtige opening plaats gehad van het pano rama, de belegering -van Haarlem in -1572 voorstellend» en 'geschilderd door' Tetar van Elven. De indruk is zeer ateik en gelyk aan dien, welke de best geslaagde panorama's in het buitenland maken. In de benedenzaal werd bjj deze gelegenheid een beeldje onthuld van professor Strackó in I twee kleuren, een Amsterdamse!» burgerwees- meisje voorstellende. Ook dit wordtzeer geroemd. De herhaalde klachten over het guunen der levering van werken voor 's lauds dienst aan buitenlanders schijnen de ooren van den Minister van Koloniën bereikt te hebbeu, althans meu verneemt, dat door dien Minister aan Nederhindsche- firma's zal worden opgedragen de bouw vim twee schoouerbi ikke», ten dienste der hvdrograptiie in Oost-Iudie. i Zutenlu.'uvoud heel', een der ieeilingeti van de Rijks ihhogeve Burgerschool te Utrecht, zekere V. 8, met een revolver een schot in dat gebouw willen lossen ter ecre van ziju vriend en medeleerling 8., die tot vooizilter van een hunner clubs herkozen was. liet schot trof 8. b'y ougeluk in de borst. De te hulp geroepen geneeskundigen kouden niet anders dan rleu dood eousl.Ueeieu. Eergisteren was het 25 juien geleden, dat prof'. W. flecker liet hoogieeraaisainbt in de letteien aau de (Jrouinger hoogeschoelaan vaardde. Oud-leerlingen en tegenwoordige leer lingen en vele hoogleerarcn en vi ieudeu namen hartelijk deel in zijn leest. Prachtige geschenken werden hem door ecu commissie van studenten overgereikt. Naar men verneemt wordt het tekoit in den boedel van den voormalige» notaris J. T- De Haan, geschat op ruim 2 ton. De Üaagsehe kiouiekschrijver van de K. Qron. Ctbelicht, dat Lhérie na afloop vau het seizoen 1880—81 de opera zul verlaten. Ilij heelt van verschillende kanten aanbiedingen gekiegen om zich óf voorliet Fiansclra tooueel, of voor een opera te New-York te engftgeerea. Het bericht, dat de vermoedelijke moor denaar vau de dochter van deu landbouwer C., ouder lJzendjjke, door Amerika zou uitgeleverd zijn, wordt door het Weekbl. voor Z. VI. stellig legengespi oken. Onlangs deelden we mede, dat er een plan bestaat om aan deu (raaien toreu, die voor weinige jaren ven eos op de puinhoopeu van het vorstelijk slot vau Dillenburg, ook inwendig het karakter te geven, dat er nog aau ontbreekt. On/e landgenoot, de schilder L. L. Kleyu, heeft namelijk het voornemen opgevat om de groote zaal van dien toren te versieien met acht schilderijen, die de voornaam ste gebeuilenissen int het leven van onzen Willem den Eeiste, die op dat Nassausche kasteel het levenslicht aanschouwde, voorstellen. Het uitzicht is gegeven, dat die schilderstukken uit Duit.-chland, waar de heer Kleyn, als directeur van het mineiim van Prinses Marianne op Reiuhartshausen te Ërbach, vertoeft, zullen overgezonden wordenmen zal dan gelegenheid hebbeu om te zien op welke wijze de historie schilder die hoofdpunten uit bet leven van den Pi ins heeft opgevat. t),-. W, N. Du Rit'ii had onlangs het genoe gen de schetsen voor die tafreelen te zien in het atelier van dn» heer Kleyn, en deelde in den Spectator mede, dat hij niet twijfelt of die tafieelen zullen eeu /eer gelukkigen indruk maken op eiken bezoeker van den Willems- toren. Door de Paters-Jezuïeten të Bergen op Zoom isnaar men aan de II. C. meldtte vergeefs moeite gedaan om door aankoop in het bezit te komen van het door hen gehuurde landgoed «Goeree". Danr ook hunne pogingen schipbreuk hebben geleden om binnen die ge meente eeu paar gioote gebouwen in eigendom te krijgen zullen zij binnenholt weder naar elders vertrekkeu. Gisteren'ochtend is een 16-jarige jongeling uit Bei kei, wegens het schrijven van een brand brief aan een ingezeten aldaar, onder behooilijk geleide van Tilburg naar Breda getransporteerd. De fondsen van den heer G. L. Funke, die dezer dagen in «Eensgezindheid" te Amsterdam' verkocht zijn, hebben te /amen ruim f80,000 opgebracht. De «gedrukte brandbrief", aan den heer Rijkens te Warftum gezonden, is gebleken te zijn een...,, tractaatje, met een opschrift: «Bereid uw huis, want gij zult sterven". (jD. Z. II.) Zondag waren de Israëlietische inwoners van Arnhem bij gedrukt doch ongeteekend schrijven uituenoodigd, om aan den avond van dien dag bijeen te komen in de Poort van C'leef aldaar, tot bespreking van de oprichting eener Vrije Israëlietische gemeente. Ruim een honderdtal bal aan die uitnoodigitig gehoor gegeven: doch er verscheen niemand in de vergadering die het woord verlangde en men begreep alias, dat men het slachtoffer was geworden van een grappenmaker en oitverricll- terzaku keerde men huiswaaits. De kastelein, wie» ook eeu dergelijke brief was geworden, kwam dit bezoek tenminste eenigei mate ten goede. De ongewoon zachte weersgesteldheid, die wij tot dusver hebben, heeft aau den zonkant van een der ringdijken bij Amsterdam eenige madeliefjes aan 't bloeien gebracht. Dezer dagen werden een paai" exemplaren daarvan aan den redacteur van Sempervirens vertoond. Te Streef kerk voud men een volwassen meikever; op Texei vangen de garnalenvisschers veel krabben in hun netten, wat nog geen koude voorspelt; bij den hrer Boelhouwer, notaris te Water graafsmeer, maken de duiven ouder een veran dah in de open lucht reeds hun nestje, en bij den rijksontvanger te Holterhoek botten thans de seringen uit. Als liet zachte weer nog e enigen tijd aanhoudt, zegt het U. E., dan herhaalt zich wellicht nog, wat blijkens een oud handschrift in 1538 plaats vond, nl. dat in December de rozen bloeien. Voor apothekers, likeurstokers en in 't algemeen alle personen, die verschillende stoffen moeten distilleerenis het soms uiterst lastig de distilleertoestellen te reinigenen vooral om een sterken reuk van sommige planten en kruiden le verdrijven. Ten einde nu spoedig dit doel te bereiken, wordt aanbevolen in den toestel 60 a 100 gram koolzure amonia te brengen met de noodige hoeveelheid water, en ongeveer een uur te verhitten. De laatste sporen van sterk riekende stoften worden daardoor verwijderd. (AT. v, d. D.) Volgëns den prov. almanak van Limburg bedraagt thans het aantal kloosters in die provincie 67. "Vlnanlliigen. Van de beugvisscherij is een schip binnen met 4000 stuks schelvisch en 4 punten rog, waarvoor netto besomd werd f 665. Pernis. Een sloep is alhier binnenmet 400 kabeljauwen en 1200 sclielvisschen. Het nieuwe havenhoofddoor het Rjjk aangelegd, en wanrvan de kosten van onder houd teu laste der haven komen is bijna meter gezakt, zoodat het met hoog water weder onderloopt; het plankier ligt dan ook geheel schuiu. Rotterdam. Gisteren namiddag ten ruim 1 ure is op de lijn van deu Staatsspoorweg tusscben het station Deiltsche Poort en het station Beursbij het passeeren van twee treinen, de spoorwegwerker Krijn Oostlauder, terwijl hij op de liju tusschen de rails werk zaam was, oveireden. De beide beenen en de rechterarm werden hem van het lichaam ge sneden. De 59jarige man is onmiddellijk uaar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk moet aan de onvoorzichtigheid van den ongelukkige zeiven zjjn toe te schrijven. Te dezer stede is voor het huldeblijk aan generaal Van der Heijden f 4427,80 bijeen gebracht.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2