Bi»eüani»klericïtër~ Gemengde Berichten. het karakter eener indirecte belasting, daar het door den koopman in zijne boeken wordt gebracht om als factor in zijne pi ijzen te wordeii mcdegerekend, zoodat de consu ment het betaalt en dus do atentpliehtigeuhi zoodanig kiezer is p. p. namens zijn klanten of afnemers, die trouwens dan ook vaak genoeg van tuin moreel recht oen viij immoreel gebruik maken door den kiezerjz.p. een mandal impératif op te diingeu. DO DAAG, 8 Januari 1880. HIJ. MM. de Koning en ,de Koningin hebben aan de Algeineeue Commissie te Amster dam de aanzienlijke gift van f 5000 voor de watersnood lijdenden doen toekomen. Bij Kon. besluit van 6 dezer, is de heer J. Herman de Ridder, predikant bij de Remon- strantsche gemeente te 's Gfavenhage, benoemd 'tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning tpt zijn onder-secretaris, werkzaam bij het koninklijk secretariaat, benoemd den heer F. A. J. M. Tiossarello, surnumerair bij het Kroondomein. SCHIEDAM, 8 Jannati 1881. Blijkens achterstaande advertentie, zal de onderofficieren-vereeniging nOranje en Neder land", met welwillende medewerking van het muziekkorps van de Koninkl. Scherpschutters alhier, eene uitvoering geven, ten voordeele van de geteisterden door den watersnood. Wij ver trouwen, dnt evenals bij vroegere weldadigheids- conceiten, door genoemd muziekkorps gegeven, ook voor deze gelegenheid ruim zal worden geteekend op de inteekenlystdie dezer dagen zal worden rondeezonden. De" treurige berichten van de door watersnood geteisterden plaatsen, zijn van nlgemeene be kendheid, evenzeer ais het van algemeene be- "kendlieid is, dat er veel. zeer veel moet geofferd worden op het altaar der inonschlieveudheid, om aan zooveel jammer en ellende tegemoet te komen en ze te helpen vei /achten. Ieder lielpe dan naar vermogen, Ook de Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft, vi'ijdom van vracht toegestaan voor de voorwerpen, levensmiddelen, enz. bestemd voor de itt watersnood verkeerende gemeenten in ons land. De' goederen inoeteu geadresseerd zijn aan vereenigingen of overheidspersonen in die gemeenten gevestigd. Het W, v. d. D. verneemt, dat de Minister van Waterstaat enz. zich bereid verklaard heeft de prijzen uit te reiken, welke op de jongste ?uiveltentoonstelling te Londen door de Npderl. inzenders behaald zijn. Dag en plaats dezer plechtigheid zullen later medegedeeld worden. Met ingang van 7 dezer zal het rijkstele graafkantoor te Zwijudrecht open zijn. op werk dagen van 9 ui en voor- tot 2 uren namiddags en van 3 tot 4 en 6 tot 8 uren namiddags; op Zon en feestdagen vau 9'tot 42 uren voormiddags. Hel rijkstelegraafkantoor te Wildervank is thans openOp werkdagen van 8 uren voor tot 4' uur.namiddags; en van 4 tot 7 uren namid dags; op Zon- en feestdageu van 8 tot'12 uren voor middags. De heer C. J. He Bruijn Kops, directeur der gasfabriek te Delft, heeft bij gelegenheid "dat hij die betrekking 25 jaar bekleed had, ^tal van bewijzen van waardeering ontvangen. "Zno ontving hij, o. n. van het personeel der fabriek een fraai ^'beeldhouwden armstoel en van B. en W., namens de gemeente Delft, een étui met 24 zilveren couverts. De Belftscho Goiirant brengt in herinnering hoe eenige jaren geleden bij den watersnood de Delftsche studenten met hunue gieken groote diensten hebben bewezen, omdat zij met die vaartuigen bijna overal komen konden en hulp konden verleenen. Eene, vmeeniging- van jongelieden, die zich hetzelfde doel voorstelt, heeft, zich thans te Maastricht gevormd. Voor het standbeeld van Graaf Jan van Nassau, te Utrecht op te richten, is door bemiddeling van den gouverneur van Curasao J. H. A. W. Baron "Van Heeidt tot Eversberg ontvangen de som van negentig gulden, zijnde het bedrag der bijdragen van de eilanden Bonaiie eu St.Mat tin (Nedei landsch gedeelte). Op hst Ned. Rundvee-Siamboek zijn thans ingeschreven 453 koeien en 410 stieren, op het Friesche Rundvee Stamboek 32 slieren en 270 koeien. Op het Friesche Paarden- Stam boek waren 24 merriën ingeschreven. Men sehryft ons uit Middelburg: Het mag voorzeker als een gelukkig ver schijnsel worden beschouwd, dat in den laatsten tijd meer en meer het oor wordt geleend aan de helaas gegronde klacht over gebrek aan bekwame werklieden in verschillende ambach ten. De pogingen, die van onderscheiden zijden worden aangewend, oin aan die klacht zooveel mogelijk tegemoet te komen, verdienen en ge nieten ook waardeering. Van dit laatste getuigt o. a. welsprekend het bankbiljet van duizend gulden, dezer dagen door een onbekende aan het bestuur der hier op te richten ambacht school als blijk van belangstelling toegezonden. Als krachtig middel orn den handwerkstand in eere te houden of te brengen, is het vven- scliehjk van tijd tot tijd de aaudaclit'te vestigen op wat door werkbazen vei dienstelijks gemaakt wordt, teneinde langs dien weg den ijver van tegenwoordige of toekomstige knechts en bazen te prikkelen. De schoone kunsten ontgaan der aandacht niet van de pers, in tijdschrift noch dagblad. Naast haar verdient fabriek- en hand- werksnijverheid ongetwijfeld met eeie een plaats en een woord van aanbeveling, waar blijken zichtbaar zijn van een waarachtig streven naar hooger. Het is op groud van deze overweging, dat wij met ingenomenheid melding maken van eene in de gunstig bekende brandkasten-fabriek van onzen nyveren- stadgenoot "den-heer L. Vogel, vervaardigde, voor een der gekroonde hooiden in het buitenland bestemde, kolossale, maar keurig afgewei ktu brandkast. Zij is 1.95 M. hoog, 4 M. breed en 0.45 M. diep, heeft twee deuien aan de voorzijde en eene binnen deur, met veriassende kunstsloten en geheime sluitingen, geheel bewerkt uit gepolijst staat. Vier afdeehngen (loketten) zijn aan de boven zijde aangebracht; vier afdeelingen voor geld en papieren van waarde. Onmiddellijk daar- ouder een afzonderlijke sluiting met deur voor effecteo. Het geheel belooft van piactisch nut te zijn en pleit bij vernieuwing voor den fabri kant en tegelijk voor de ondergeschikten die onder zijne leiding werkzaam zyn als nuttige en te waardeeren leden der maatschappij. Wanneer Be Tijd over den druk van het bijzonder lager onderwijs klaagt, zijn wij veel overdrijving gewend. Maar een zoo bespotte lijke overdrijving als zij nu aan den dag legt, bij haar oordeel over de verplichting der on derwijzers om opgaven van hun leerlingen in ti; zenden, had toch zeker niemand verwacht. Volgens art. 80 der wet op1 het Lager Onder wijs ïzenden de hoofden der openbare of bij zondere scholen jaarlijks vóór "lo. Februari aan het Gemeentebestuur een lijst der op lo. januari schootgaande- kinderen van boven de zes en beneden de 42 jaren. Die lijst bevat de namen der kinderen met bijvoeging der voorna men, ouderdom en woonplaats." Dien last nu, den bjjzonderen onderwijzers zonder eenige vergoeding opgelegd, noemt Be Tijd een tirannie. Het is waar, die tirannie zou geheel verdwijnen als de Regeering den 1 onderwijzers voor die verbazende moeite i welke overigens in uiets anders bestaat dan in een afschrijven van een Ijjstje, dat de onder wijzer als hij - behooilijk orde op zijn zaken heeft toch wel ook voor zichzelf zal aanhou-- den eenige guldens wilde geien, maar het blad vreest, dat de Min. van Binnenlandsche Zaken geen vergoeding zal willen toestaan voor die »uitgebreideadministratieve werkzaam heden." t Die verplichting orn schoollijsten in te zenden brengt Be Tijd zóó tot vertwijfeling, dat zij ten slotte wanhopeud uitroept: vF.n dit land der tyrannie springt nog in de bres voor de vrijheid der Afrikaansehe Boeren!" Vai In U' 'n ge rail eel verscheen dezer dagen een man op de secretarie, om mededeeiiug te doen van zijn voornemen om in het huwelijk te treden, terwijl hij tegelijkei tijd aangifte deed, dat zijne aaustaande vrouw voorloopig teeds bevallen was van 3 welgeschapen jongens, (ST. Ji. Gt) Ovcrsclile. Op de voordracht ter benoe ming van een bewaarschoolhouileres aan de gemeente-bewaarschool alhier zijn geplaatste 4. C. J. Van Zelm, 1ste hulpooderwijzeies aan de bewaarschool te Rotterdam. 2. A. P. C. C,. Blommemlal, geüxamineeid bewaarschooionder- wijzeres te Schiedam. 3 J. Iburg, bewaarscliool- houderes te Oosterlittens. Op Woensdag den 42 dezer zal hiei uit eene benoeming plaats hebben. Ylaardingen. Van de beugvi«scherij zijn twee schepen binnengekomen, aanbrengende 57 ton zoutevisch, 13 ton leng en 90 levende kabeljauwen. Haarlem. De leden van den Gemeenteraad alhier zuilen in peisoon aanstaanden Diusdag eene collecte houden aan de huizen der ingeze tenen ton behoeve vau de noodlijdenden door den watei snood. Utrecht. Naar men verneemt, is door de kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente alhier toegestaan, dat de dienst voor de Chris telijk Gei eforrneerde Gemeente aanstaanden Zondag des morgens in de Geertekcrk en des avonds in de Jacobikerk plaats heeft. Een houthakker uit Rozmithal kwam ver leden Vrijdag avond op zijn weg naar huis door het Horitzerbosch. Plotseling trof een geluid zyn oor, dat hem voorkwam het schreien van kleine kinderen te zijn. Bij onderzoek vond hij op den grond een 'iQjarig meisje bewusteloos- liggen, terwijl drie kindertjes, die zoo juist het levenslicht hadden gezien, naast haar lagen. Bij een medelijdenden landman in huis gebiacht- is het door zorgvuldige verpleging gelukt hen allen in 't leven te behouden. Goedkoop gaslicht is een algemeen ge- wenschte zaak, waarom wij onze lezers opmerk zaam maken op den nieuwen brander vanDr. Mc. George. Het is een gewone vleermuisbrander, waarnaast nog twee kleine branders geplaatst zijn, die dienen om de vlam te verhitten en door de veroorzaakte luchtstroom zuurstof aan te voeren. Volgens de p'.iotometrisohe bepaling van den uitvinder, geeft deze brander "met een verbiuik van 2 voet gas een lichtsterkte van 44a/t kaarsen, terwijl met hetzelfde gas en dezelfde hoeveelheid een gewone brander niet meer dan G kaarsen gaf. Onder de versehilleude middelen die toe gepast worden om hout, dat zich zoogenaamd tusschen water en windbevindt, voor verrotting te behoeden, vinden wy vermeld, dat geen betér aan de vereischteu voldoet, dan verkoling en teer. Eerst wordt het hout oppervlakkig verkoold en daarna de teer nog warm opgebracht, zoodat zij in het hout kan indringen en het azijnzuur en de vluchtige oliën verdampen. Het harsachtige overschot heeft dan de koolporiën geheel gevuld en vormt op die wijzeecn ondoordringbare laag. Men1 zy indachtig deze - bedekking een paar decimeter boven den grond te doen* uitsteken.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2