IUKZOmi Stdelijt Mum C a f i a 1 ij's renT Burger! ij ke Stand. M ark t b e r i c jij e ji, 0 V~Ë R S C III E. )ok voor de ouderen zal voor bezigheid worden gezorgd. Thans heeft men, om de reinheid te bevorderen, de 'verpleegden bij ploegen een bad laten nemen, in hot badhuis aan de Kath. brug. Er waren zeker onder de N.-Brabantsche boerinnen, die met echt Ilollands'che zindelijk heid, nimmer water over 't lichaam gevoeld hadden, na do piille jeugd. Velen waren dan ook uiterst verbaasd, dat zoo iets uoodig kon gekeurd worden. Toen zij, onder behnoi lijk toe zicht, in het lauwe water zich haddon kunnen dompelen, voelden zij zich echter recht heha- gelijk; onderscheidene begaven zich ten tweeden male in-'t bad, om nogmaals het genotrijk gevoel te hebben. Dat' de kinderen met lust in de badkuipen spartelden, behoeft men niet te mel den, Men meent de badkuur later voor allen nog eens te herbalen. Vrijdag zijn weder zes kinderen, waarvan de ouders op den dijk zijn achtergebleven, uit 's Bosch aangekomen. (ET. D.) Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in demaand Nov. 1880 de volgende schepen verongelukt: van Engeland 107, Noor wegen 35. Duitschland 33, Nederland 24, Frank rijk 17, Amerika 13. Zweden 13, Denemarken 9, Oostenrijk 4, Italië 4, Rusland 4, Spanje 3, Portugal 2, Griekeland 1 en 8 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven; totaal 277, hieronder zijn 5 vermisten, [ti dezelfde maand verongelukten de volgende stoomschepenvan Engeland 19, Duitschland 4. Noorwegen 3, Frankrijk 2, Oostenrijk 1, Nederland I, Italië 1, 2 waarvan de nationaliteit niet werd opge geven; totaal 33, waaronder 5 vermisten. Volgens telegram uit New-Yoik kan er tusschen 11 en 13 Januari stoiing in den dampkring verwacht worden met tegen en harden wind op de kusten van Engeland en Noorwegen en zich waarschijnlijk uitstrekkende tot op de kusten van Frankrijk. In den Noord Atl. Oceaan zal het stormachtig weer zjjn. Delfsliuvon. In deze gemeente zijn in 1880 geboren 269 m, en 302 vr., te zamen 571 kinderen; overleden 149 in. en 148 vr, te zamen 297 personen; aantal huwelijken 87. Maassluis- Van de beugvisscherij is een logger teruggekomen met 2D ton visch 4 ion leng en 7 ton schelvisch. Pernis. Van de kabeljnuwvisscherij is te Grimsby een alhier thuis behoorende sloep bin nengekomen (net een netto besoming van f'1620. Pen Raag. Te Scheveningen zijn gisteren avond ernstige ongeregeldheden voorgevallen naar aanleiding van het conflict tusschen de visschers en de reeders in zake het aandeel van °°rstgenoemden in de haring- en vnch- vangst. De volgende bijzondet heden zijn hieromtrent bekend geworden Als gevvoonlyk in den winter vertoonde het dorp gisteren de meest mogelijke stilte. Geene gisting had zich onder de bevolking geopen baard en werd in geenen deele vermoed door den commissaris van politie, die precies weet wat er te Scheveningen omgaat. Omstreeks half zes ure kreeg men echter de overtuiging dat er eene samenscholing van het zeevolk aan het strand had plaats gehad. Een troep Schevening- sche mannen, ten getale van omsti eeks 600, kwam van den zeekant opdagen, zich begevende naar de sociëteit Nepluuus, aan da zeezijde, alwaar zij verschillende ruiten hebben ingeworpen met keien, en klinkers. Aan hel verkoopiokanl in de Wassenaarschestiaat verrichtte het complot hetzelfde werk. Danrrm moesten het de woningen van eenige reeders ontgelden. Vau een dier huizen aau het kanaal werden de spiegelruiten verbrijzeld. In de Badhuisstraat weid postgevat voor het huis van dun reeder De Niet, waar eveneens glasruiten werden stuk geslagen. Thans wilde de troep hut dm p binnentrekken, maar stuitte op de met te sterke politiemacht, te Scheveningen aanwezig, die verdere baldadig heden met kracht tegenging. De commissaris van politie de heer Vernée, hoezeer over een niet zeer talrijk personeel kunnende beschikken, liet zijne manschappen doortastend optreden. Met den blanken sabel liet hij de menigte ui teen drijven, die'Uuerqp. onmiddellijk uit elkander stoof. Verzet werd tegen deze charge niet geboden. Alleen werd de kreet moordenaars" uitgegalmd. Nadut dit kiachtig optreden een ware paniek ouder de vereenigde personen, had te weeg gebracht, telegrapheerde de heer Vernée naar Den Haag om versterking. Ten 7',A ure kwamen vau daar '12 politieagenten met den inspecteur Dietz aan liet hoofd en ten S'/s ure tijdelijk alhier gestationeerde marechaussees (wegens de gladheid van den weg niet te paard) te Scheveningen aan. Op dit oogeiiblik liep het gei ucht dat lieden nacht de vlooi en de reeders-sociëteit in brand zoudeu worden gestoken. Daarom werd besloten de vloot en het socië teitsgebouw den geheelen nacht te doen bewaken door twee sterke patrouilles, samengesteld uit agenten en marechuussées. In het dorp hebben dergelijke patrouilles dienst gedaau. Dezelfde versterking zal heden avond te Scheveningen aanwezig zijn omdat men her haling der wanordelijkheden vreest. De afgeloopen nacht intussehen is rustig verstreken. Geen sterveling werd op straat of stiand gezien. De procureur-generaal, de Burgemeester, de officier en subst.-officier van Justitie, alsmede de lioofdcoinmivsni is vau politie, bevonden viel) gisteren avond aau het coirunissaiiaut te Scheveningen. 1 Voor zouver bekend is, werd door de menigte geen verzet gepleegd, zoodat tot dusver geene uirestatiën hebben plaats gehad. Niettemin wordt door de justitie een onderzoek ingesteld naar de/e gewelddadigheden door meer dan 20 personen zonder wapens gepleegd. Omtrent de aanleiding tot deze ongeiegeld- hedea maakt men zich de volgende voorstelling. In den luatsten tijd is door de visschers op verregaande wijze bande gepleegd met haring en visch. Bij herhaling is deswege proces verbaal oogeinaakt, svulke vervolging geleid heeft tol eene vcrooideelitig van verschillende personen ter zake van misbruik van verti ouwen. Hierdoor zijn de oogen der reeders opengegaan die begiepen, dat hun eigenbelang, noodzakelijk bet nemen van andere maatregelen vorderde. Zij besloten mitsdien tot eeue andere regeling van liet loon tier visscheis, waarmede deze uiet tevreden schijuen. Die ontevredenheid heeft zich gisterenavond door de hierboven vermelde baldadigheid ge openbaard. Gevallen vau verwonding bij bet opstootje zijn uiet geconstateerd. De heer Hemy Richard, het bekende Engel- sciie Parlementslid en bevoideraar van de zaak des vredesheelt aan het blad The Noncon formist and Independent eèn briel over den oorlog in de Transvaal geschrevenwaarvan hier eene vertaling volgt: oMijnhcer, Ik vertrouw, dat er weinige onzer landgenooten zullen gevonden worden, dio den ellendigen strijd, welken' wij met de Boeren in do Transvaal aangaananders dan met gevoelens van leedwezen en walging zullen beschouwen. Do aanhechting van liet gebied der Republiek was de willokeurige daad van een vormetelon beambto met een kortstondig gozag bekleed, en word tot stand gobraebt in openbaren strijd mot voorschriften die hem door het Departement van Koloniën waren gezonden. Sir Thoophilus Shepstono had alleen in last tijdelijk bezit te nomen van een gedeelte van do Transvaal, en dat nog wel onder de uitdruk- kelijlto voorwaarde, dat de inwoners of de Wet gevende Raad hunnen wensch zonden kenbaar maken onileidanen van de Koningin te worden; in stede daarvan nam hij volstrekt bezit van 't golieole landtegen de wopschen zoowel van de bevolking als van den Volksraaddie zelfs wei gerde zijn vporslel om hunne onafhankelijkheid op te govcn, in overweging te neincn. liet vooniamo voorwendsel, dat tot deze eigen machtige handelwijs werd gebezigd, was, dat do Boeron gevaar liepen van in oorlog met de Zoeloes te geraken, en dat daaruit ouk «enig gevaar voor onzo kolomo Nulal zou kunnen ontstaan. Muur wij maakten dat voorwendsel geheel tot- spotternij; want bijna terstond na de aanhechting begonnen wij zeiven eon aanvallenden on onuit- getarten oorlog togen de Zoeloes. Het mag grootelijlcs betreurd wordendat do tegenwoordige Regeering, toon zij aan het bewind kwam, den moed niet had in Zuid-Afrika te doen, wat zij in Afghanistan deednamelijk rondweg do staatkunde barer voorgangers om te koeren. Do hoer Gladstone ontzag zich niet de annexatie als onstaatkundig on onrechtvaardig te brandmer ken. Waarom dan een daad aangenomen en gehand haafd, die zoodanig kan worden gekenschetst? Wel mag men zeggen, dat er noodwendig besten digheid in onze staatkunde moet bestaan. Maar voorwaar er moot toch geen bestendigheid in er- konde dwaasheid en slechtheid zijn. Men behoort thans niet te vergeten, dat de poheele Europcusche bevolking van Zuid-Altikauit 340 000 zielen bestaat. Van dit getal zijn er slechts 120.000 Engelschen, (Ie overige zijn of Hollanders of van HolLindsclie afkomst. Dat deze laatste krachtig sympathiseer™ met hunne stanigenooton in de Transvaal, blijkt uit het opmerkelijk adres dat de heer Gladstone van do Hollanden m de Kaapkolonie ontvangen heeft, door don heer Cour- tenay die zijne tusschenkomst aan de boeron vcr- leendo en in welk adres bij den eersten Minister op 't horstel hunner onafhankelijkheid wordt aange drongen Het gevaar ligt dus daarin, dat, indien wij trachten deze ten onder te brengen, wij ons een groot doel van onze medo-oiidordauon in de Zuid-Afrikaamche koloniën in nunne trouw zouden vervreemden. Reeds zijn or onheilspellende geruch ten tot ons gekomen, dat do leden van den Oranje Vrijstaat bezwaarlijk weerhouden kunnen worden zich met liuniio verdrukte broeders in de Transvaal te vereenigen. Maar inzonderheid wil ik de aandacht uwer lozers vestigen op een merkwaardig stuk, dat, zonder tvvijlelin een uwer kolommen zal worden opge nomen. Ik bedoel een adres uil Nederland aari het volk van Engeland Ik heb een afdruk van dat stuk, mij rechtstreeks uit eerstgemeld land toege zonden, voor mij, dat onderteekend door meer dan 2000 van do voornaamste ingezetenen van Neder land, waaronder leden van de Staten-Generaal, burgemeesters, hoogleoraren aan de onderscheidene hoogescholen, geestelijken, kooplieden, mannen uit de nijverheid enz. liet is een zeer waardig en ernstig beroep op hot gevoel van rechtvaardigheid en edelmoedigheid van hot Engelsche volk ten behoeve aan con volk van eigen vleesch en bloed"1. Ik houd mij overtuigd, dat dit beroep van eene zuster-natie niet tevergeefs zal geschied zijn. Niemand zal het betwijfelen, dat wij de boeren in de Transvaal kunnen ten onderbrengen. Maar wat voordeel of roem hoegenaamd kan er in zulk een wapenfeit gelegen zijn Waarom toch zouden wij die lieden van hunne onafhankelijkheid borooven?onmogelijk kunnen mannen als de lieeren Gladstone en Bright met zulk eene staatkunde overeenstemmen. Laat de openbare meening zich slechts duidelijk open- baron, on wij mogen de hoop koesteren, dat zoo danige voorschriften naar Zuid-Afrika zullen worden gezonden als waardoor verder bloedvergieten za[ worden verhoed door eeno of andere schikking welke metterdaad aan dat volk zijn land en zijne onafhankelijkheid liergoven zal". Ontvang Mijnheer de Redacteur, voor de plaatsing dezer regelen, den dank van hem, die zich noemt, Hoogachtend UEd. Dv. Dienaar, F. Bij i.ANBT. Geboren31 December. Adrians, dochter van A. Kool en 0. Rodeoburg. 1 Jnuuarr Johannes Hermanns, zoon van ,1. Snijders Lz. en M. Den Hollander. 3. Cornelia, dochter i van J. Van der Vlugt en A. Bijl. 3. Nievje, dochter van P, De Bruin en D. Schippeis. 4. Gerrit, zoon van C. Van Schie, en C. A. Van Eelt. Overleden: 1 Januaii. Levenloos aange geven kind van D. F. Van der Gang en A. Kooij. 3. Jannetje Van der Meer, oud 56 jaar eclitgeuoot van J. Vogelezang. Leonar dos Gantevooi't oud 65 jaar weduwnaar van J. Buist"!-. Ondertrouwd 7 Januari. .1. S. 't Hoen en C. G. Jansen. Gehuwd: 6 Januari. II Jongerius en Van Sctsie. 6. J. A. Hagers en M, Bazuijn. Geachte Redacteur. In de zitting van den gemeenteraad, dato 28 Oct. 11.is behandeld geworden een voorstel tot vaststelling van een besluit, om eene subsidie te verbenen aau het burgerlijk armbestuur voor 1881, ten bedrago van f 2900. Bij die behandeling zijn er- woorden gesproken geworden, dio de daarbij bedoelde zaak onjuist voorstellen, waarom ik u beleefd verzoek, eon plaatsje in uw veelgelezen Courant to willen af staan, voor Je volgende opmerkingen. Door den heer J. M. Van dor. Schalk nl., werd als lid van het burgerlijk armbestuur gezegd, dat ZEd. had gehoord, dat diakenen met het nicuwo jaar weder een deel dor armen niet verder willen bededen. Tot voorkoming van srheeve gevolgtrekkingen, Mijnheer de Redacteur, acht ik mij geroepen, bij deze openlijk te verklarendat nimmer door diakenen een besluit in dien zin is genomen, daar zij het zicli steeds ten plicht hebben gesteld, bij de bedeeling der armen de striktste onpartij digheid in acht te nemen en op dien ingeslagen weg wenschen voort to gaan. I'. U R G E R E H K F ST A N 1 Geboren: 7 Januari. Johannes, zoon vau P. Tb. Van Litseiiburg en .1. barman, Broers- veld. Adriauuc Petras, zoon van J. W. Vooges en M. C. Berenbrinker. Boterstraat. Maartje Helena Cornelia, dochter van A. M. Verboom eu J, W. Veth, Singel 8. Johannes Kasper, zoon van J. K. Schapers en II. A. Gernmink, Nieuwe Haven. 9. Willem, zoon van 11. Ui'i en A. OverwpeiBroersvest. Neelte, dochter van L. De Murmik en N. Tak, Singel. Johanna, dochter van G. Van der Hóeven eu M. Van der Wait Broersvest Jan, zoon van A. ,1. Moeren en N. Donkhoist, Broersveld. Gijsje, dochter van J. M. Vei mede en C, Van Beek, Broersveld. Theodoras Wilhelmus Everardus, zoon van E. J. Bergmans en J. C. Lagerweij, Hoofdstraat. Cla-ona Cathai'ina, dochter van C. Kersten en J. M. De Ronde, Breedslraal. Overleden8 Januari. Levenloos aangegeven dochter van D. La Roy en D. Van der Zwet, Broersveld. Catharina De Willigen, oud 3 maanden, Xonijnenbuurt. Elisabeth Verveen,' oud 50 jaar en 8 maanden', echtgenoot van W. Scheffers, Teerstoof. 9. Pieter Steg man, oud 50 jaar en 11 maauden, vroeger Bethel en Spaland. Gijsbert Van Haaften, oud 23 jaar en '10 maanden, Hoofdstraat. 10. Maria Ati loinetta Nab, oud 12 jaar eu 11 maaudeu, Nieuwsticht. Schiedam, 10 en 11 Januari. Roggeper 2100 kilo Finsche f288 6/w., Bulgaarsche f245 3m. Gerst: per 1950 kilo Pernau f -11 Ct. .Uoutwtfn: f 133/t per hectol. Gt. Jenevers Amslerd. proef, f 17% a 18 per heetol. Gt. zonder fust en zonder belasting, Spoeling-beursdagelijks f 2.20 per ketel. Bij de Scluedamsehe Spoeling-Vereeniging 10 Jau. f 1.70. 11. f 2 per ketel. VEEMARKT VAN LÜNmuV Maandag waren aangevoerd 27Ou n.idi-icu, 100 kalveren, 12000 schapen en U>D vu.runs, Er werd genoteerd: runderen J kal vet ei» a °/e, schapen en lammeren i' vai -"'»3 V» a per steen. AGO. Lars Jorgensen, k.J. Jorgensen, 2739 hectot. Kogge. RIGA. Omluie (stb.), k. II. 0. Visser, 360060 kdogr. Ueredce, (stb.), k. F. Kramer, 813240 küogr, Gerst. XjlntL. «-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3