1 De Minister van Marine brengt ter kennis van artsen, - beneden den leeftijd van 36 jaren, dat er gelegenheid bestaat om ais officier van gezond beidde klasse bij de zeemacht in dienst te treden, onder verplichting den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen, onder genot eener premie van f8000, of wel voor den tijd van vier,jaren onder genot eener premie van f4000, uit te betalen bij de indiensttreding. (Zie verder de Staatscourant van 1 Febr. no. 26.) Aan hen, die den benoemden Gouverneur Generaal van Ned. Indie vóór zijn vertrek weDschen te spreken, zal daartoe de gelegenheid •worden gegeven aan het departement van Kolo niën, op''Maandag, .Dinsdag en Woensdag, 14, ,15 .en 16 Februari a. s. De Jlaagsche correspondent van de Ar.nli. CL schrijft o. a., dat reeds sedert eenige,dagen in de „residentie een bericht in omloop is, dat hem zoo pas van eene awel onderrichte zijde" bevestigd werd. vWanneer men zijne verbazing te kennen geeft, dat totnogtoe geen hoffeesten gegeven zijn en de levendigheid zich lang laat wachten, die velen van de aanwinst eener jonge levenslustige Koningin verwachten, dan fluistert men u eene geldige en wettige oorzaak in het oor, waarvan de officieele bevestiging hoe drukte men dat in 4880 ook weer uit? door de natie ongetwijfeld met de grootste vreugde ja! worden vernomen I" Van wege het departement Rotterdam der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, zal in het volgende jaar aldaar eene eerste pharmaceutische tentoonstelling in 'Nederland worden gehouden. Ten einde het daarvoor coodige geld te ver kregen, wenscht de commissie rentclooze aan- deelen te plaatsen, elk groot f 10, waarvoor de nemers tot het bedrag hunner inschrijving instaan voor eventueel verlies, en bij een moge lijk winstsaldo ook daarop recht hebben. De heer J. C. Th. Marilis, Goudsch'e Singel 104 te Rotterdam, is bereid de ingevulde inschrij- vingsbiljetten in ontvangst te nemen, De heer J. v. d. Loo, onderwijzer te Rot terdam, staat no. 3 op de voordiacht aan deD Raad voor onderwijzer le lil. in Den Haag. Het Vad, bericht thans met volkomen Zekerheid te kunnen zeggen, dat ten opzichte Van het zenden van adressen aan de Groote llbge en aan H. M. de Koningin van Engeland iu zake de Transvaalsche kwestie, van wege' de orde van Nedeil. Yrijinetselareu en door den Grootmeester Nationaal, noch door het Groot-Oosten, noch door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden in boven vermelde betrekking eehig adres is afgezonden. Hebhen velen, ook wij, in de eerste op welling het afgekeurd, dat het bestuur van het Roode Kruis weigerde de hulp dier ver- eeniging ook bij den strijd in Zuid-Afrika te verleenen, op grond dat de statuten dit ver boden, een billijker oordeel over die weigeiing is gevolgd', toen aangevoerd werd, ('at iiet Roode. Kruis slechts handelen kan in overleg met de Ministers van Ooi log en Marine, Voor leden der Regeering was het moeielijk terstond uit te maken, dat de boeren oorlogvoerende partij waren; hoe geneigd'de heeren Reuther en Kip ook voor zich zei ven mogen geweest zijn om in dien zin te beslissen. Thans echter is' de toestand veranderd. De Engelsche'Minister van 'Koloniën heeft woorde lijk iu het Lagerhuis verklaaid: »De boeren zullen geheel behandeld worden naar de regelen', die voor beschaafde oorlog voerende partijen 'gelden; ook watibetreft het uitleveren van gevangenen." Na die veiklariug kan er voor onzd-Regeeribg geene 'reden ineér bestaan omgaan.het Roode Kruis \de zeker zeer verlangde''fvergunning te •weigeren om hulp ia Zuid-Afi ikh te verleenen. Het 'Roode Kruis kan en moet nu optredén en 'wij'zijn overtuigd, dat het Oranje Kruis gaarne zich zal voegen bij die vereenigiog, welke over meer middelen te beschikken heeft en terstond tot handelen kan overgaan. Wij zien een samensmelting van de beide vereenigingen te gemoet. Versnippering vaa kracht kan slechts nadeelig werken. ArnhCt.) Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Amsterdam heeft een circulaire gericht tot de leden en tot alle kunstviieuden i:i den lande, om hun steun te vragen ten behoeve van een door do afdeeling Amsterdam in het leven te roepen inrichting tot opleiding van zangonderwijzers de fondsen der Maatschappij ziju daartoe niet toeieikend en het hoofdbestuur meent met grond te kunnen verwachten, dat velen bereid zullen zijn iets bij te dragen voor een-zoo .voortieflelijk doel als dat, hetwelk de Maat schappij beoogt, vei heffing van de in ons land verwaarloosde zangkunst en vooral van het volkszangonderwijs. De algemeene secretaris, de lieer Dan. De Lange, Plantage Muidergracht 32 te Amsterdam, zal gaarue alle hem voor het onderwijsfonds gezonden bijdragen in ont vangst nemen. Wij hopen van ganscher harte, dat die bijdragen ruim zullen vloeien. De collecte voor de noodlijdenden door den watei snood heeft te Willemstad f555 opgebiacht. Oudenboscli c. a. f450; Oirschot f300.25, benevens, 24 paar klompen en een stuk grauw linnen; Vollenhoven f!54.72Va; Delden ilG7.SLVs, teiwijl bij den burgemeester van Ambt-Delden twee giften zijn ingekomen elk van f300, geschonken door de heeren Van Heeckeren van Wassenaer tot Twickel, Te Frankfort a M. is voor de watersnood- lijdenden hier te tande een som van 3575 mark (ougeveer f2145) bijeengebracht. Te Mainz heeft zich een commissie tot ondersteuning van de overstroomden gevormd, met den burgemeester aau het hoofd. De dagbladen, Itoowel daar ter stede als elders verschijnende, wekken krachtig tot hulpbetoon op. In het V. D. doet de heer H. J. D. Doorman het vooistel eene algemeene collecte voor de lijders door den watersnood te doen op 's Konings jaardag. Hij houdt zich'overtuigd dat eene inzameling op dien dag eene rijke opbrengst zou geven, Het Hof te 's Hertogenbosch heeft Zater dag uitspraak gedaan in hooger beroep in de zaak van P. S. v. d. V., ontslagen hoofdonder wijzer te Diunen, beklaagd van aanraudiug van de eerbaarheid. Het Hof beeft liet vonnis der lechtbank, waarbij hij van de 'aanklacht was vrijgesproKen, bevestigd. De twee studenten, dia Haagsche agenten van,politie het woord dievenvangeis t-n eenige uitheenisclie benamingen hadden toegevoegd, waarvan de beteekeuis in geen woordenboek te vinden is, zijn door de rechtbank vrijgesproken. Deze heeft zich niet vereenigd met de viije vertaling «smeerlappen" en »/akkenrollers", welke de agenten van die woorden gegeven hadden. Naar thans aan de JV. B. Ct. gemeld wordt, zou liet meisje aau de Leek, dat door een pistoolschot gedood is. waarschijnlijk zich zelve om liet leven hebben gebiacht en zou de poging tot zelfmoord, door haar oom aaugewend, aan wanhoop over dien dood zijn toe te schrijven. Omtrent de veepest in ludiö blijven de berichten ongunstig. Gelijk vroeger reeds ge meld is, heeft de ziekte zich buiten de cordons vertoond. De vegenmoesson schijnt een ongun- stigen invloed uit te oefenen. Met zekerheid verneemt het Vad. dat Mr. A. Kcrdijk zich bereid heeft verklaard, de betrekking van directeur van de Rijks-post spaarbank neer te leggenindien hij gekozen wordt tot algemeen secretaris van de »Maat- schappü tot'Nut van 't Algemeen," De vei eeniging tot afschaffing van sterken drank ontving f 2000 van een onbekende, door tusschenkomst van de heeren Van LeuveningV Willink Go te Amsterdam. Aan het Mailoverzicht van het Alg. J), v. 2Y. J. ontleenen wij het volgende: Op Atjeh heeft in de XXVI Moekims eet bende van 150 man een Aljehsche kampong aangevallen. Het is voorzeker zeer wenseheljjl dat ons bestuur er in singe, die oud-Atjehschs strooptochten binnen ons gebied tot een einde te brengen; maar zulke onderlinge overvallen waren vóór onze tegenwoordigheid op Atjeh zeker nog gewoner dan thans. Op Deli is iets gaande. Er schijnt daar een aauvai op een plantage of op een post gedaan te zijn door Chineezen, waarschijaiijk wegge- loopen of in oproer gekomen koelies. Na lang overleg is den Chineezen te Sa- maiang, die door de Samarangsehe belasting- commissie verrast wat-eu met halfweg het jaar een plotseling veiaoderde berekening hunner huishuren en een achternakomunde additio- neelen aanslag in de peisone'ele belasting, kwijtschelding van die verrassing gegeven, behoudens herziening door een andere com missie van de huur-taxatie van sommigen die te laag schijnen aangeslagen. Europeanen te Samarang, die gedoleerd haddeu zonder succes, beschuldigen de regeeriug van minder op te zien tegen ontstemming vau Europauen dan van Chineezen, met wier goede luim de opbreugst der belasting-verpachtingen ten nauwste samenhangt. Te Rotterdam doet z.ich bij een school gaand knaapje een vreemdsoortig veischijnsel voor. Eenige weken geleden werd dit jongetje verscheiden malen onpasselijk en taakte tel Kens tamelijk groote, levende insecten vut den mond kwijt. Veischeidene doctors uit. Rotterdam hebben bedoelde insecten onderzocht, doch kunneu geen verklaring geven tot welke soort zij behooren. Daar het knaapje g'eruirnru tijd geleden oude scheepsbeschuit had gegeten, meende men dat wellicht daarin de oorzaak te vinden was en heeft men ook de insecten doen onderzoeken door den geneesheer L. R. iJissink, te Kralingen, die vroeger scheepsdocter is ge weest, doch ook deze kun geen verklaring geven van deze dieren. Het knaapje is eenigen tijd onder behandeling geweest van eeu gfr neeskundige te RoUeidam. Deze had het jon-- getje in zooverre genezen, dat het verschijnsel zich sinds eenigen tijd niet herhaalde. Thans evenwel herhaalt zich dat braken weder, docfi de insecten, die het kind nu braakt, zijn dood. De moordenaar van Marius Bogaardt is, volgens de Haagsche kioniek der AT. Gr. Ct., sedert zijn veroordeelmg bewoudereuswaaidig' kalm en heeft geen ander verlangen, dan dat zijn beroep in cassatie zal worden ongegrond verklaard. Nu, daarvoor bestaat alle kans, want op het voorname punt, dat de advocaat zal bepleiten de uitlegging door het Hof aan de premeditatie gegeven is de jurisprudentie- van den Hoogen Raad sinds lang gevestigd. De Jongh is zoozeer op zijn gemak in zijn gevan geniskleding, dat hij dezer dagen, toen de schoorsteen in zijn cel gevergd werd, den daar mee belasten persoon allerlei inlichtingen vroeg omtrent 'zijn veik. Hij ging er met de handen op den rug, tegen den muur bij staan en sprak met een belangstelling en vrijmoedigheid, alsof hij meende er den eerlijken werkman genoegen mee te doen. In de zaak Bouman is de instructie volgeus den zelfden schrijver flink aan den gaug en reeds nu moet ad evidentiam bewezen ziju, dat alles wat die getuige heeft verklaard, pure verzinsels w.ireu, met geen ander doel dan om zijn aanspraken op de uitgeloofde premio van f 10000 voor het aanwijzen van den waren schuldige te versterken. Immers zoo hooi; ik reeds bij de voorloopige instructie der zaak .De Jongh had zich Bouman aangemeld1';

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2