IF E heid van oorlogvoerenden toe aan gewapende partijen, die zonder van een reeds bestaanden Staat het recht verkregen te hebben om met de wapens in de hand te stryden, zich op militairen voet ingericht hebben, en te goeder trouw, in plaats van den Staat, voor een publiekrechtelijk beginsel strijd voeren." Volkomen in overeenstemming hiermede was ook het antwoord van de Engelsche Regeering op de vraag in het Parlement gedaan. Ouder den titel ^Nederlanders en Trans- valers" bevat De Tijd, het hoofdorgaan der ultramontaneneen uitstekend geschreven ar tikel, dat ook buiten den kring der Katholieken de aandacht verdient. Het is een warm woord ten gunste van de Tran3vaalsche stamgenooten. Wel is 'Da Tijd niet blind voor de misslagen der Boeren«maar toch het is voor het grootste gedeelte Nederlandsch bloed dat door de aderen stroomt, zooals door de onze; toch brandt He wonde, door Engelands trouwe loosheid aan ons rechtsgevoel geslagenpijn- ljjker dan menige andere, wijl het hier geldt een Nederlandschen stam. Men moge het zoeken te verbergen of niet, het Nederlandse!) gevoel heeft bier gesproken." En als het Wiener Vaterland voor de En- geischen partij trektomdat de Boeren het werk der Katholieke missionarissen vijandig gezind zijndan antwoordt De Tijd met een fierheid, die waardeering verdient nAl Zou het waar zijn, wat wij betwijfelen dat het herstel eener vrije Trausvaalsche Republiek voor het oogeublik de werkzaam heden onzer missionarissen bemoeilijkte of onder welk opzicht ook minder begeerlijk scheen voor de verbreiding der beschaving in Zuid-Afrika, ook dan nog zou aat. een onrecht als hier gepleegd werd, de sterkste afkeuring niet mogen onthouden wordenook dan nog zou het plicht zijn voor het geschonden recht op te komen zoolang er kans wasdat dit iets kon uitrichten." En niet minder is haar slotwoord: nBedenken wij het wel, dat een onrecht, straffeloos gepleegd jegens een kleinen Staat, vooi namelijk in onze dagen een bedreiging is van alle andere. Wij Nederlanderskleine natie, hebben er het allergrootste belang bij, dat ook in de staatkunde de gewone wetten van recht en billijkheid gehandhaafd worden. Geen overtreding 'dezer wetten mag ons on verschillig zijn, en, zelfs al bestond er geenerlei stamverwantschap tusschen ons en de Trans- valers, zouden z'y op onze sympathie aanspraak hebben." fjgjjDe heer C. S. Adama van Scheltema dichtte het volgende versgewijd aan de Transvaalsche boeren Jfet Hollandse!) Iiart 'vergeet zijn broeders niet. l Wijze: t'Eu souoiens tu. Hebt gij 't gehoord, hoe onzo broeders lijden, Het Zonental door Neerland, steeds betreurd Dat Britsch geweld, sterk door den nood der tijden, Ons met de Kaap als heeft van 't hart gescheurd? Maar 't Booreuvas boog «ooit zijn hek als slaven, Daar 't eer zijn grond dan vrijheidsvaan verliet, En 'tIlollandsch hart, trotsch op die wakkre braven, Vergeet, verlaat in nood zijn broeders niet. Gehoond, geplaagd, door haat en list besprongen, Vervreemdde 't hart d6r Boeren van hun grond, En weken ze ook, steeds meer teruggedrongen, Tot waar, naar 't scheenhun vrijheid ruste vond. Vergeefs, geen stroom, geen bergpas maakten veilig De heldenschaar door 's I.uipaards oog bespied, Maar was geen woord van eer den Brit ooit heilig Ons Hollnndsch hart vergeet zijn broeders niet. Kan onze macht, geknot in bange dagen Door Fiansch geweld en Englands viiensclmpsschijn Geen schild hun bión voor valschheids list en slagen, Toch kunnen vrij den broedren broeders zijn. Laat broedertrouw in woord en offer spreken, - Voor vrijheid staan en pleiten daad en lied Zoo spreke ons hart der broedren bait ten teelten, Oud-Nederland vergeet rijn kindei en niet. Onze hooggespannen verwachting om den snelschilder Signer Carlo te zien werken werd eergisteren verre overtroffen. Eene beschrijving te geven van zijne wijze van 'werken is ons onmogelijk; de kunstenaar, een tonist van veel begaafdheid, toovert met de lijnen,die hij eerst in de grilligste vormen op het doek trekt om er allengs meer teekening in te brengen voor het oog vaD don toeschouwer, die werken ziel, maar niet doorgrondt. In '15 a 20 minuten is een uitvoerige teekening voltooideen half uurtje is voldoende voor eene schilderij en alles gaat den kunstenaar zoo makkelyk af, dat het waar lijk is alsof hij de schilderijen maar uit zijn mouw schudt, 't Is een hoogst interresant ge zicht, pen bezoek overwanrdig. (li. Nbl.) liet, groote feest, dat op 'sKonings ver jaardag in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam gegeven zal worden en waarvan de baten voor de watersnoodlijdendeu zullen zijn, zal eigenlijk bi staan in tal van verschillende feestelijkheden, die t.ader door uitvoerige pro gramma's zullen bekend worden gemaakt. Reeds nu bericht men, dat .er zal zijn: Een Concort- promenaue door de feestelijk verlichte en ge decoreerde zalen van het Paleis; een Fancy- fair, een concert, ecu tentoonstelling van kunst werken, tableaux vivants, een souper enz. Dus reeds meer dan genoeg om een overtalrijk publiek te lokkeu. Door Mevrouw de weduwe Mr. W. De Sitter, geboren Ten Berge, op het huis te Glimmen ia Groningen overleden, zijn de navol gende legaten vermaakt: aan de Hervormde gemeenten te Noordiaren vier boerenplaatsen, de Hervormde keik te Haren f2000, het werkhuis aldaar f2000, de Hervormde gemeente te Groningen f 4000, het instituut voor doof stommen f4000 het groene weeshuis f4000, het midiiengasihuis f6000, het vrouwelijk hulpzendelinggenoptschap f400, moederlijke weldadigheid f300, vrouwenvereeniging f200 en Gustaaf-Adolfvereeuiging f200, deze alle te Groningen. Eergisterenavond had in de Scheveniugsche boschjes het volgende geheimziunige voorval plaats. Een grenadier, die met zijn geliefde die boschjes voor een wandeling had uitgekozen, werd in zijn aangename stemming eensklaps opge schrikt door een kogel, die hem om de ooren floot. Toen een tweede schot volgde, nam het paar de vlucht en stuitte het in den ren tegen een sergeant der artillerie, die eveneens met zijn meisje in de boschjes een rustig half uurtje had willen slijten. Aan hen werd het gebeurde om standig verhaald en de verbondeu wapens besloten op den rustverstoorder los te gaan. "VVeldia klonk hun tegemoetsGeen stap verder of ik schiet er op los Zij hoorden den trekker overhalen. Op dat geluid kozen de vereeuigde militairen opnieuw het hazenpad alles, wat zij van den schutter wetenis dat hij in burgerkleeding was. Ongelukkig voor den sergeant heeft hij heden zijn lotgenoot den grenadier nog niet kunnen opsporen. Vad Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand December 1880 verongelukt 203 schepeu, als van Eugeland 93, Noorwegen 21, Aanerika *19, Uuitscbland 15, Denemarken 13, Frankrijk 12, Nederland 11, Zweden 4, Rusland 3, Oostenrijk 2, Italië 2, Portugal 2, Belgie 1, Griekenland '1, Siam 1, Turkije 1, 2 onbekende natiën. Hieronder zijn begrepeu 26 vaartuigen waarvan tijdingen ontbreken. Stoomschepen 16: als van Engeland 12, Frankrijk 2, Duitscliland 1, Denemarken 1. Gedurende de laatste nachten poogde men te Rotterdam by goud- en zilverkashoudeis en horlogemakers in te breken. De politie heeft de handelaars gewaarschuwd hun winkels vooral goed te «luiten. Als eene byzonderheid verdient medege- gedeeld, dat door een bewoner van het Rapen burg te Leiden, gisteren middag een piachuge valk levend gevangen is, die reeds redertruim 14 dagen jacht op zijne duiven en kippen ge maakt had. f 1 t ll n s a i h r 6) W i Zl L he hi he op we GD da hei ,tw eer Overscliie. Gisteren middag zijn nabij deze gemeente twee jongensdie bezig waren op ijsschotsen te varen, midden in de Schie er door heen gezakt. Gelukkig dat er twee scheeps- jagers in de nabijheid warendie hen met levensgevaar gered hebben. Botterdam. Door mejuffrouw J. P. Schmidts,' overleden alhier, is o. a. gelegateerd aan: het subsidiefonds der Remonstrantsche Broederschap in Nederland f'1000; de Werkinrichting voor hulpbehoevende blinden aihier f500; het Ge sticht voor volwassen blinden te Amsterdam f500; de inrichting voor doofstommen-onder wijs alhier f 500bet Sophia Kinderziekenhuis alhier f500; de School voor havelooze kinderen alhier f 500; het Nederlaudsch zendelingge nootschap alhier f500; de veraeniging Tabitha tot hulpbetoon aan de armen alhier f 100. Ylaardiugcn. Vau de beugvisseherij zijn weder 4 schepen binnengekomen aanbrengende 203 ton zoutevisch, 47 ton leng, 160 levende en 14 doode kabeljauwen. Pernis. Van de kabeljauwvisschery kwa men te Grimsby 2 alhier thuisbehoorende sloepen binnen, de een met een netto besom ming van f '1260 de andere f'1320. Deii Haag. De artisten van het Neder- landsch Tooneel zullen in den loop dezer maand in het Schouwbuiglocaal alhier, evenals ten vorigen jare, een fancy-fair houden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de noodlijdenden door den watersnood, zooals men weet werd dergelijk liefdewerk, dat tot leniging van de vorige ramp werd ondernomenmet schitterend succes bekroond. Voor de restauratie van de Groote Kerk is een gift van f1600 geschonken. Wij vernemen, dat de heer Stuart, de. gezant van Groot-Brittannie bij het Nedeiland- sche Hof, die in den aanvang dezes jaars met verlof buitenslands vertrok, in de volgende week op zijn post hier ter stede wordt terugverwacht. Scheveningen. Gisterennacht zijn in een viertal' villa's op den Badhuisweg te Scheve- ningen inbraken gepleegd. De daders hebben zich door verbreking van ruiten toegang tot de woningen verschaft. Bij het inslaan der glazen schijnen de inbrekers zich verwond te te hebben, aangezien iu een der huizen bloed vlekken zijn gevonden. In sommige vertrekken vertoonden de kasten sporen van braak. Zonderling klinkt het echter, dat uit de villa's geen voorwerpen vermist worden, dan alleen een kraan van het water- leidingstcestel, in de woning van den heer W, directeur der tramwaymaatschappij. Krimpenerwaard3 Februari. Terwijl tusschen Streefkerk en Lekkei kerk het detache ment mineurs nog bezig was het ijs iu de Lek te doen springen is het ijs op de Boven-Lek losgeraakt en in den namiddag gaan kruien. Van schade aan (ie dijken heeft men tot nog toe niet vernomen. Het drijfys dryft snel voor stroom af. Andel, 3 Februari. Heden hebben de mineurs met gunstig gevolg het ijs op de Maas door middel van kistjes met 25 kilogram bus kruit doen springen; de uitwerking voldeed zeer goed aan het doel; dewijl bij de tweede, uitbarsting het ijs over eene groote- uitge strektheid zich in beweging zettekon de inmiddels naderende stoomboot Hellevoetsluis haar tocht ter verdere verbreking van het'ijs tot hel- boveneind der gemeente vervolgen. Vreeswijk, 3 Februari, (nam, 1 uur). Het ijs heeft zich andermaal in beweging gezet en drijft flink weg. Het -water wast nog zeer. sterk. Sedert heden ochtend 8 uur 39 cM. was. A De postkar op Gorinchem kan .de veis niet i vervolgen. v- -w%J

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2