Bittaenlastlsclie Bericiitea. feil DOITSC niA ND. Vanwege het praesidiaal bureau van de Kamer van Afgevaardigden zijn maatregeleh genomen tot het houden van een feestmaal ter eere vau den afgevaardigde "Ven Bennigsen, die den afgevaardigde Von Luilwig wegens beleediging in een dagbladartikel uitdaagde, en dezen, die eerst de aanneming van het duel aan eene voorwaarde verbonden maar het later onvoorwaardelijk aangenomen had, thans satis factie weigerde. t) O S T E S It IJ K. De heer Goschen die gisteren morgen te "Wee- nen is aangekomen en aan het hötel van den Brit- schen gezant afgestapt en heeft een bijeenkomst gehad met Eiliot en Ilayrnerle, waarbij in den aanvang de vreemde gezanten der groote mo gendheden met uitzondering vau die van Rusland tegenwoordig waren. Na deze bijeenkomst -zond Goschen depêches af. Hij ontving Dieinand bij zich en is des avonds te 6 uren over Triest naar Konstantinopel vertrokken. Het hoogerhuis te Pesth, heeft de wet op de verbruiksbelasting definitief aangenomen. Jt U S L A N D. De Agence Jiusse'doet in haar hoofdartikel van gisteren uitkomendat de brnnenlaudsche hervormingspolitiek der Regeering hoofdzakelijk ten doel heeft, de geruststelling der bevolking en het voorzien in de lokale behoeften, onder medewerking der belanghebbenden. Aan eiken prefect zal een raad toegevoegd wordendie over alles wat het lokale betreft, zal beslissen. De stedelijke en land-politie en de gendarmerie zullen aan prefecten worden ondergeschikt ge maakt. In plaats van de nu bestaande bepa lingen op de drukpers, zullen er nieuwe woi den ontworpentengevolge waarvan ook de pers delicten voor de gewone rechtbanken zullen behandeld worden, SPANJE. Het nieuwe'..Ministerie is als volgt samen gesteld; Sagasta, president; Armicjo, buiten landsehe zakonCamacho financiënAlonzo Martinez, justitie; Martinez Gampos, oorlog; Pavia, marine; Alvaredo, openbare werken; Guesta, koloniën; Gonzales, binuenlandsche zaken. Het zou gisteren avond den eed afleggen. Men zegt, dat maarschalk Concha te Parijs den heer Molins ,als gezant zal vervangen. T U B K IJ E. Het uitstel van Hatzfeld's terugkoinst'tot45 Maart wordt als een guustig teeken voor den vrede beschouwd. De ambassadeurs zullen het aannemen van het voorstel in de circulatie van 14 Januari notificeeren in een vorm die niet verbindend is voor de toekomst. GRIEKENLAND. In de Kamer verklaarde Komoundouros, dat het elfectief van het leger thans 54,000 man bedraagten dat het weldra niet de reserve tot 74,000 zal geklommen zijn. DEN HAAG, 10 Februari 1881. Z. K. II. Prins Frederik begaf zich heden voormiddag wederom naar Amsterdam ter consultatie van Dr. Mezger aldaar. SCHIEDAM, 10 Fobruarl 1881. In de gisteren avond gehouden vergadering van het kiescollege is uit het vroeger mede gedeelde drietal van predikanten beioepen de heer A. "Voorhoeve, predikant te Dedemsvaari. met 41 stemmen. Op den heer 3, P. Nonhebei, predikant te Middelburg, zijn 4 stemmen uit gebracht, terwyl 5 sternbiicfjes blanco waren .ngelevcrd. Er waren slechts 50 leden van het kiescollege tegenwoordig. Volgens de weuschen van den Koning- Groothertog van Luxemburg hebben Frankrijk t4s -> in en Duitschland ieder een hoofdofficier afge- Yaardigdom.- zich- van den tegenwoordigen staat van de vroegere vesting Luxemburg te komen overtuigen. De twee hoofdofficieren zijn de heeren; Klein voor Frankrijk en "Von Goetze voor Duitschland. Naar aauieiding van door den Minister van Binneiil, Zaken gemaakte opmerkingen, heeft de Commissaris des IConings aan Burge meester en Wethouders in deze Provincie bij ciiculaire te kennen gegeven, dat de vaststelling der kiezerslijsten voor leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten of voor den aemeente- raad, voortaan behoort te geschieden door Bur gemeester en Wethouders. Deze aanschrijving, namens den Minister voornoemd uitgevaardigd, heeft ongetwijfeld ten doel dwalingen te voorkomen, als eenmaal in de Uaramlenscho lijsten, met al de gevolgen daaman verbonden, zijn begaan. Den Oden Fehruaii 1881 heeft aan liet Ministerie van Buitenlandsehe Zaken de omler- teekeniug plaatsgehad van twee overeenkomsten tus«ehen Nedeiland en België, de 1ste tot verbetering van de betoaniug en bebakening, de 2de tot verbetering van de verlichting dei- Schelde, (St. Cé.) Zooals men weet, zijn hier te lande nieuwe briel'kaaiten in aanmaak. Zij zullen iets langer zijn dan de tegenwooidige. De 'adreszijde van de Dinneuiaudsclie zal rose, die vau de Buitenlandsehe gioeu getint zijn. De binnenzijde van beide soorten is wi*. Daar er nog een goede voonaad vau de tegen woordige biiefkaarten voorhanden is, zullende nieuwe eerst iu April in omloop worden gebracht. De N'. Jt. Ct, zegt, dat het bericht uit Oversehie, dat de kapiteiu van het Delftsche bootje te Oversehie overboord zou zijn gevallen, onjuist is. In een correspondentie uit Deli aan de Java-Bode dd. 21 December wordt omtrent den bekenden aanval op den Nederlamlschen post te Boekit-Krawat gemeld, dat dadelijk na ont vangst van het bericht van het gebeurde de ads.-resident, de mnjoor-koinmamlant der troe pen, benevens een officier en 25 man daarheen zijn vertrokken, om naar bevinding te han delen. Bij hunne aankomst aldaar waren reeds 8 der moordenaars in hechtenis genomen door den chef eener zich daar in de buurt bevin dende onderneming, terwijl spoedig daarop nog een 13tal door da openbare macht gevat zijn geworden om naar Langkat te worden over gebracht en gevounisd. Door den ass.-iesideut moet daarbij de last gegeven zijn dat die zaak met den meest mogelijkeu spoed afgedaan moet worden. De gewonden weiden overgebracht naar de bentiug te Kwala Simpang, om door een officier van gezondheid te worden behandeld. De noodige maatregelen zijn vei der getroffen om de rust en orde te verzekeren, waartoe iu de eeiste plaats te Boekit Kvawat eene be zetting van een officier en 25 soldaten werd geplaatst. Het gebeurde heeft hoogstwaarschijnlijk geene politieke beteekenis en zal wel alleen te wijten zijn aan roof en peisoonlijke wraakzucht. Ook de kiesvereeuiging Grondwet te Amsterdam heeft den hoofd-ingenieur J. Dirks kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Dit besluit werd met algemeene stemmen genomen. Het voorloopig comité van het Oranjebruin deelt mede, dat het, hoewel erkentelijk voor de ondervonden medewerking in zake Transvaal, thans moet bpclanken voor de verdere toezen ding van bijdragen. Zij, die nog iets over hebben voor de boeren, vinden gelegeoheid hunne gaven te offeren bij het Jloade Bruis. Overigens vindt liet comité het minder doel matig te voldoen aan eeuige ingekomen aan vingen om terugzending van gelden, aan het comité toeveruouwd voor lijders en stryders. Die gelden toch zullen nu evengoed hua -is bestemming bereiken. Van de ingekomen gelden zul weldra eén specifieke opgave aan het Hoofd comité van het Kruis worden gedaan en elders terinzage worden gedeponeerd. De Tijd zegt te kunnen verzekeren dat het bericht van den Noordbrnlanter, alsof de jesuiëten van plan waren te Gemert een groot college te openen, bezijden de waarheid is. De negende opgaaf van giftenbij de algemeene commissie voor de watersnood- lijdenden ontvangenwijst weder een bedrag aan van f 43,571.30Vs. De commissie verzoekt verdere toezendingen van goedeien en kleudingstukken te staken, aangezien zij daarvan nog ruimen vooiraad heelt en in de geteisterde sti eken geen behoefte daaiaan bestaat. Uit Amsieidain schrijft men aan de Br. Gr. Ct. over het wateiSDOodleest: (Jit der tig winkeltjes zal de fancy fair beslaan. Een daarvan is een Russisch theehuis. Jaar zal de gemalin van den Russisulieii consul alhier, geboren baronnesse Van der Goes, iu nationale Russische kleederdiacht de hon- ueuts waarnemen. Iu elk winkeltje is eene in het een of ander historische toilet gedoste dame-verkoopster, bijgestaan door een paar heereu. Zoo zullen bijv. iu een sigaien-kiosk Amsterduiiische Spaiinschen fungeeieu. Ik ver moed, dat 't heel aardig zal worden en veel geld zal opbrengen. De toegangspi ijs is bepaald op f5. Op den dag van het leest versjdjnt een blad met bydiageii van letterkundigen uit Amsterdam. Alle uitikeieu voor den fair worden teu ge schenke gegeven; liet giootste gedeelte van den arbeid wordt gratis verricht. Van Laar in de Knlverstiaat geeft al de oesters cadeau, die dien avond weiden verorberd; maar de verorberaais betaleu ze uatuuilijk, du» wéér item zoovee! voor don watersnood. Als de vvelvareude Amsterdammers maar in den zak willen tasten," dan kan dat leestje duizenden opbrengen. En of er veel zal worden verkocht, zal af hangen van de charme der vei koopstei s. Tien tegen een dat 't nog op huwelijken uitdiaait. De collecte voor den vvaternood heeft opgebracht te Doetmehem f363.61; te Pur- mereude f49S.6G'/3, een concert aldaar brucht 'ongeveer f300 .op (echter niet overgemaakt aan de Alg. Commissie); te Hellevoetsluis van een' Soiree Musicale f 99.40; te Shedreeht f85; Bevenvijk 1275; Oegsigeest f282; Oud-Beier land van een voorstelling f32; te Ilailuigen f666; Teischellmg f365.80; Hei wjjuen f 2S0 Thoien f I98.1ü'/2Oud-Vossemeer f 45,20'/a Moergestel f56.45; IJ 1st ruim f200; Helmond f1438; Delft ingekomen bij den buigemeester f471.94; Leeuwaideu oubiengst vau een uit voering f 151.37; Haidervvijk idem f 51.95; Belgen op Zoom nog f36.20; Ede f203.56; Beuuekütn f 141.79Geldersch VeeueadaaL f72.74; lleukelom, Cerkel eu Enschot f305.20; Tetenugeu f 211.65; Terlieyden f 280.03; Oosteihoutf 4001.25; Hoogvliet fSi.50; Gouds- waaui f62; Nieuw-Beieiland f6835; Piershil f 60.50"; HaUteieu f 305.00Numausdoip f3V2.60, door enkele ingezetenen was boven dien reeds f260 overgemaakt; Klaaswaal f85; Zuid-Beieiland f92.40; Zijpe f 170Nieuwluu- sen f '122.25; Amsterdam, opbrengst militair assaut i uim f 4000Hervelt! f 752Enschedé opbiengst vau een conceit f 131.12; Veenendaal f'114.50; Numansdorp f'342.60, door enkele ingezetenen was reeds ruim f260 ovei gemaakt; Baarn opbrengst van een tooneelvoorsieiling ruim f 200; Den Haag, opbrengst van het conceit door bet Hnngsch Mannenkoor f 600.30; 's Graveiami f 441.61; Korteniioef 1 72.36; Ankeveeu f 58.72; Str'yen f475.50; Broek in "Walm land ruim f 174; Delft bij den burge- ineeetor nog ontvangen f 403.50 van een voor stelling van de WerkmaasvcVeenighi|aid^?:|^ Benthuijzen f143.87. r <- 1 's - B'ö gelegenheid tan den 50en herinné-v - nngsdag van Yau Speyk zijn, in eene der zaiën van ct instituut der Marine te 'Nieuwediep op plechtige wijze in ontvangst genomen eeni«è S voorwerpen, daarop betrekkelijk, waaronder een stuk van liet door Van Spcyk gedragen ridderlint. Op de binnenplaats van het burgerweeshuis te Amsterdam wapperde de Van Speijks vlag. De weezen hadden dien avond feest en woonden den volgenden avond iu het Paleis voor Vulks- vlijt de opvoering van een histoiiscli ballet met een Van Speijks apotheose bij. Bij deze gelegenheid geeft do A. O in haie kolommen plaats aan een gedicht vim Bui lage, dat op 's Ironings last op een wit mm meien gedenksteen in hel Weeshuis te Amsteulnm is gebeiteld. Die kernachtige legelen, al zijn ze velen bekend, nemen wij gaarne over, um nog eens aan den naam van Burlago te doen denken, den dichter van zoo menig gespierd eu mo menig geestig veis, dal nu veigeten is: Aan Amstels Burgerwees, wiens riililetlyke hand Voor d'eer van Vorst en Vaderland De lont stak m het kruit, teu koste van zijn leven! Ann hem, die HuHmulsch Vlag, geschonden en gescheurd, Aan d' overmoed niet prijs wou geven Dan met zijn bloed gekleuid! Van SpeyU heeft, trouw tot iu den dood, En trouw aan 't kleed, als kind gedragen, Zijn Vlag by 't jongst >vanrwel!" gedoopt tn 't zwart eu rood, En zóó den euvelmord in 't aangezicht geslagen! Toen werd de diiekleur 'svymds buil; Half rooi geicifd in 't bloed, half zwart gcbiand ui 't kruit! Dinsdag jl. heeft het Leidsche studenten- i korps zijn dies gevierd. De hoogh'eiaar Zaaijer hield in hel groot auditorium als rector-mag- nifieus zijne rede, waarvan het omlerweip was ihet innig verband tusschen de geneeskunde en de maatschappij." Zij wnd tevens bijgewoond door den Minister van Justitie, die in den loop van den dag ook de studenten-sociëteit bezocht. De Minister bracht daar een tliouk uit op het korps en de hoogeschool. Ondanks den repen hielden de jong-sludeiiten toch hun gecoat urneeiden optocht. Eene der groepen werd gevormd door Transvaaische Boeren en Engelsche staatslieden. Een berymd strooibiljet werd ver-spieid, dut de zinnebeeldige voorstelling toelichtte en pleitte van sympathie voorde Tiausvalers, in wier taal een gedeelte van het gedicht vervat is. Vluardingen. Van de brugvi.sseiierij zijn twee schepen binnengekomen aunbrengpyde 100 ion zoutevisch26 ton leng, '130 levende en 120 ilooile kabeljauwen, 17 levende enfÜdoode lengen en 3 ijl botten. Maassluis. Na de laatste opgave is pen schip van de beugvis-chei ij toi uggekmneu rnet 44 ton Kino uien visoh, 14 ton dito leng en 27 tim sclmbisch. Leeuwarden. LI. Vrijdag avond vond eene weduwe, wonende op het Vliet alhier, bij hafe thuiskomst haie lSjarige dochter bewusteloos op den grond liggen, met een touw om den hals gebonden. Met veel moeite en behulp der buien biigebiacht, verklaarde het meisje, at zij duor een man, dien zij nauwkeurig beschreef, was aangevat, eri dat hij getiacht had haar met het touw te worgen, waarna hij ermge gouden voorwerpen in geid uit de linnenkast had weggenomen. En weikely'k waren de «ne men van het touw om haten hals zichtbaar. De oolitie, met het gebeurde in kennis gesteld, begon onmiddellijk een nauwkeurig zonder echter het ge. ingste spoor te kimm vinden, zoudat zij aau de y vertical begon te twijfelenden, ofschoon.de. tii i 'SB-S- i K!'

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3