van Maand as; 14 Februari 1881. Boilenlanflsclie Beticlten. edaniscbe ENGELAND. Het Lagerhui* heeft het door de Regeeriog bestreden voorstel verworpen, dat de arrestatie van personenvau hoog verraad verdacht slechts op verklaringen van twee getuigen zou kunnen geschieden. Daarna werd het debat over de dwangbill verdaagd, om het voorstel over de afschaffing der ambten van lord-chef- baroo en lord opperrechter te behandelen. In hot Lagerhuis antwoordde Childers op een vraag van Stanleydat aan generaal Coliey aanzienlijke versterkingen van infanterie, cavalerie en aitillerie.telegraphisch waren aan geboden, en dat het departement van Oorlog ziju antwoord wachtte. De laatste telegrammen van Colley waren te middernacht uit Newcastle gedateerd. Het Huis zet de artikalsgewijze beraadslaging van de Ieriche Coercion bill voort. De Afgevaardigden Parnell is te Londen van het vasteluud nog niet teruggekeerd. DeTimes verneemt, dat Parnell heden te Parijs met Dillon en andere leden der Iersche landliga eene bespreking zal hebben en zich -daarna dadelijk van Frankrijk naar Amerika zal begeven. Een officieele depêche uit Maritzburg van eei gisteren meldt, dat de gewonden in den ^tr\jd van 8 dezer den volgenden dag naar Newcastle zijn vervoerd. Het officieele telegram van generaal Colley betreffende het 'gevecht op Dinsdag, luidt als volgt: >Daar de we* tusschen het kamp en New- castle door de Boeren versperd was, trok ik heden morgen uit met vijf kompagniën, vier kanonoen en een troep ruiterij, om den weg schoon te vegen, Ik .trok over de Icgogorivier, toen de vijand in grooten getale zich op de aangrenzende hoogte vei toonde. Ik vatte post .op eene hoogvlakte, waar ik terstond van alle kanten krachtig door'de Boeren werd aange vallen. De aanval Huurde van 12.15 des middags tot 6 uur des avonds, doch werd op alle punten afgeslagen. De Boeren trokken zich tegen zonsondergang terug, en ik bracht den troep weder naar het kamp, met een verlies van 150 man aan dooden en gekwetsten, be nevens vier officieren gesneuveld en vier gewond. De gesneuvelde officieren zijn: kapiteins Mac- 'gregoren Greer, luitenants Garrett en O'Conneil. De gekwetsteluitenants ParsonsPixley, Haworth en Thistiethwayte. Het verlies der Boeren, te oordeelen naar bet karakter van den aanval en het getal der gewonden die wij zagen wegdragen, moet zeer zwaar zijn." Zooals wij uit de gisteren ochtend reeds medegedeelde berichten weten, was het doel, waarmede Colley met ongeveer de helft zijner 'kleine strijdmacht zijn kamp verliet, hel te gerooet trekken en in ontvangst nemen van «en konvooi uit New-castle, aan hetwelk hij dringend behoefte schijnt te hebben, en waarop ■de Boeren het hunnerzijds mede gemuot hadden. Indien nu de Boeren er niet ia slaagden dit konvooi te vermcesleien aan den anderen kant is Colley er niet in geslaagd hat in zijne handeu te krijgenen deze negatieve uitslag is hem te slaan gekomen op het verlies van l' nagenoeg de helft van de manschap waar- v mede bij uittrok makeude met het op den 'Langnek geleden vei lies een deerde van •'de 'Oorspronkelijke sterkte ziju er geheels kolonue. Dit dan eene overwinning te noemenis voorwaar eene nieuwe beteekeuis hechten aan dat woord. De Pall Mall Gazette vindt het dan ook juister, te zeggen dat sSir G. Colley's troep gelukkig ontsnapt is aan vernietiging.'' Iets minder kernachtig, doch in gelijken zin ongeveer, liet de schrijver van het militaire overzicht in de Daily News zich uit. sZulk een veriies", zegt hijials generaal Colley sedert zijn vertrek uit Newcastle leed, is schier weergaloos; .en zelfs indien er een beslist voordeel door verkregen warezon het niet' anders dan een hoogst treurigeu indruk kunnen achterlaten. Doch hetgeen er door gewonnen werd, is blijkbaar volslagen nul geweest. Gene raal Colley kan niet meer beweren, dan dat hij Dinsdag zijne strijdmacht behoedde voor vernietiging," Zóó weinig wordt dan ook de uitslag van dit geveciit als eene overwinning beschouwd, dat verscheideue Londensche bladen eergisteren 1 aandrongen op het onverwijld uitzenden van nog meer regimenten naar de Transvaal. De correspondent van de." Standard te Fort Amiel telegrafeerde aan zijn blad de vol gende beschrijving van het gevecht: Het was goed dat ik terugkeerde by het verschijnen der Boeren: waut zóó soe! daagde de vijand op, dat wy met moeite bet gevaar ontsnapten van afgesneden te worden. De Boeren waren op de hoogten, en wij zagen de kleine Britsche strijdmacht op eene verhevenheid bij den weg, het vuur beantwoordende met grauaten. Te Newcastle was den geheelen namiddag de spanning geweldig. Men kon duidelijk het kanon vuur hooren. Inlander na Inlander kwam aan- loopen met het bericht dat de EogeUchen ge heel omsingeld warendat zij noch voor- noch achterwaarts konden; dat zij verloren waren tot don iaatsten man. De inwoners verwachtten elk oogenblik de overwinnende Boeren tegen de stad te zieu aanrijden. De Hollanders jubelden de Engclscheu -waren vast besloten de stad tot het uiterste verdedigen. Eindelijk, tegen den avond hield het schieten op en kwam het be richt dat Colley na den ganschen dag zich in zijne steljing gehandhaafd te hebbener in geslaagd was zich weder te retireeren in ziju kamp. Uit dit alles blijkt, dat Colley's toestand inderdaad reddeloos zou wezen, indien de aan komst der eerste versterkingen thans niet slechts een kwestie was van enkelo dagen. Belangrijk nieuws van het oorlogstooueel is er uiet in de gisteren avond ontvangen bladen, behoudens het volgende, dat wordt geseind aan de Times uit Durban op 10 Februai i >De communicaties tusschen het kamp en Newcastle werden gisternarniddag afgesneden. Uit Newcastle werd dezen middag om 5 uur bericht, dat de troepen zich vechtende een weg naar liet kamp terug moesten banen, blootge steld aan het vuur in de flank en in de achter hoede. Er wordt niet bijgevoegd, wanneer dat geschieddedeu afgeloopen nacht of gister ochtend. Ook wordt bericht, dat een troep boeien, groot 1000 man, oprukt naar Sunday's river, Diggaisberg, oin een escadiou huzaren en het tweede bataljon van het 60ste der Rifles, onder kolonel Lock, te ondeischeppen, die onge veer gelyk mot hen staan in kracht." Nadere bijzonderheden zullen noodig ziju om do juiste beleekems van dn telegiam te Begrypen; er schijnt opnieuw gevochten te zijn met slecht gi.volg voor de Engelschen. - De Transvaal Argus, het Engelsche orgaan te Pretoria, schreef kort vóór het uitbreken van den oorlog dat Sir W, O. Lanyon, de Britsche bestuurder van de Transvaal, zich volslagen onbekwaam getoond heeft voor zijn ambt. ïZijne 2wakheid en besluiteloosheid, zijne neiging om geloof te hechten aan alles wat in zijn kraam te pas kwamen zijne buitengewone in populariteit, uiet alleen bij de Boeren, maar ook bij de Engelsche onderdanen dit alles wijst op de noodzakelijkheid om hem zoo spoedig mogelijk terug te roepen vaa een post, waarvoor hij zoo te eenenmale on geschikt is gebleken." liet blad erkent verder ïftls een niet te lochenen en niet te verbloemen feit", dat het Britsche bewind in de Transvaal gefaald heeft: dat het aan de bevolking noch vrede noch welvaart heeft bezorgd, en dat het noch vertrouwen gewonnen noch ontzag inge boezemd heeft. Het stoffelijk overschot van Thomas Carlyle werd Donderdag op hoogst eenvoudige wijze in het familiegraf te Ecclefechan bijgezet. O S T E S 1! IJ K. De Politische Correspondent meldt uit Kon- stantinopel dat de onderhandelingen der gezanten over de Grieksche" kwestie den 20 Februari zouden kunnen beginnen. Hatzfeid brengt instructies uit Berlijn mede, die hem de steeds begeerde missie opdragen in zekeren zin het aanvoerderschap op zich te nemen bij de onder handelingen, die door elk der gezanten afzon derlijk bij de Porte geopend zullen worden. Een JJerlijnscbe brief in hetzelfde blad ver- kiat' t, dat Goscheu te Konstantinopel het be richt gaat brengen, dat de materieele beslissing nog niet is voorbereid. Voorioopig bevindt men zich nog in het stadium der praealabele kwestie, in welken vorm de samenwerking der mogend heden zich moet vertoonen. Uit de langzame ontwikkeliug dier voorafgaande kwestie mag men uiet tot de hopeloosheid van den toestand besluiten. OneenigLedeu tusschen de Europeesciie mogendheden zijn mioder dan ooit te vreezen. Het blijft daarbij, dat de partij, op welke in het Grieksch-Turksche vraagstuk de veiant- woordelijkheid komt voor een gewelddadige uitkomst, zich aan groot gevaar blootstelt. Verder zegt de brief dat de leiding, die Duitschland in het Grieksche vraagstuk tot nog toe onder stilzwijgende toestemming der Mogendheden op zich had genomen, sedert Goschens verblijf te Berlijn bevestigd is, B E L G I E. De Kamer heeft een amendement aangeno men waarbij het aalmoezenierschap der tuin bouwschool te Gent wordt afgeschaft en eea ander, waarbij een zelfde beslissing ten aanzien van het aalmoezenierschap bij de veeartsenij school wordt genomen. T D It K IJ E. Baron Caiice zeide bij het overhandigen zijner geloofsbiieven als Oostenrpsch gezant, dat Keizer Frans Jozef hem definitief in zijne be- tiekkiug bevestigd heeft, ten einde de weder- zijii-che bettekkingen hartelijker te maken. Hij vei zocht liet verhouwen des Sultans, hetwelk onontbeerlijk is voor zijne gewichtige laak. ITALIË. Eene afzonderlijke bijeenkomst van gedele geerden voor het algemeen stemrecht heeft te Rome plaats gehad. 300 personen woonden die samenkomst bij. Vertegenwoordigers der pers werden niet toegelaten. Er had eene onstuimige discussie plaats, die tot geen resultaat leidde.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5