Ti iïeïiïiiïcITBë rich fel" Gemengde Berichten. S P A S J E. 1 Id eenen Ministerraad, te Madrid onder het •voorzitterschap des Konings gehoudenis be sloten, tot het uitvaardigen van eene volledige amnestie voor de veroordeelde dagbladen en het. verleeuen van vergunning aan alle geëmi- greerden, om in Spanje terug te keeren. Blijkens de Kresdener Zeiiung heeft de Saksische Minister van eeredienst en onderwijs geweigerd, zijne goedkeuring te verleeneo tot eene gedachtenisviering in het Koninklijk Po- lytechnieum ter eere van Lessing. aaaaasgs-a DES HA.AG, 13 Februari 1881. H. M. de Koningin heeft den titel aan vaard van Donatrice der Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid en Beschermvrouw van bet Museum van kunst nijverheid dier Maatschappij te Haarlem. SCHIEDAM, 12 Februari 1SS1. Verslag van het verhandelde in de ver gadering van het Nuts-departement, gehouden 41 Februari 188J. 4. Goedkeuring der notulen van liet verhan delde in de laatst gehouden vergadering. 2. Missive van den heer Mr, II. M. C, Poortman, waarbij hij bericht, dat de benoeming tot diiecteur der bewaarscholen door hem niet wordt aangenomen. 3. Missive van den heer J. O. Sander, de rnedcdeeling bevattende, dat de betrekking van commissaris der Volksvoorlezingen door hem, niet wordt aanvaard. De missiven sub, 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen, 4. Tot leden worden voorgesteld en aange nomen heeren H. J. C. Roelauts, J. Feteris en C. Broeksmit. 5. Tot penningmeester van het departement wordt herbenoemd de heer C. J. Loncq. 6. Voordracht van het bestuur der spaarbank ot benoeming van twee commissarissen in die bank. Hit de ingezonden dubbeltallen worden als zoodanig herkoren de aftredende leden, de heeren J, A. Verkerk en D. F. W. Prins. 7. Voordracht van het bestuur der bewaar scholen ter benoemiug van twee directeuren over gezegde scholen. Uit de hiervoor ingekomen dubbeltallen ■worden tot directeuren benoemd de heeren D. F. W. Prins en F. Visser. 8. Voordiacht van commissarissen voor de volksvoorlezingen ter benoeming van een lid in hun midden. Die voordracht aan commissarissen ter ver betering teruggezonden oindat één der daarop voo) komende candidate» geen hd van het departement is, hetwelk v.dgcris art 5 van het reglement voor die inrichting, een vcreischte is om benoemd te kunnen worden. 9. Verslag en rekening der volksleesbibliotheek, over 187980. Het verslag voor kennisgeving aangenomen en de rekening goedgekeurd en vastgesteld zooais die is voorgedragen., 10. Rapport der commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de redding uit de Lange. Kerkstraatgracht, doof J. De Boo, van den agent van politie 2e klasse C. J. Engelse. Overeenkomstig de conclusie van dat rapport met algemeeno stemmen besloten genoemden De Boo aan. het hoofdbestuur ter bekomiug eener onderscheiding voor te dragen'. 11.'Missive van het hoofdbestuur, houdende voorstel, tot het verleenen van eervol ontslag aan den algemeenen secretaris der maatschappij,' Mr." P. M. G.'Van Hees, ouder toekenning vim pensioen, en wel tot een bedrag gelijkstaande met het trnctement van den algemeenen secretaris van f 3000.— 's jaars; en tevens eene voor-, dracht bevattende ter voorziening in de eventueel door dat ontslag te ontstane vacature, waarop zijn geplaatst Mr. A. Kerdijk, directeur der Rijks-postspaar bank te Amsterdam W. J. Van Gorkom, schoolopziener te Leiden; P, Bruijn, sinds 1877 onafgebroken werkzaam aan het Algemeen-secretariaat, Na vooi lezing van eeaige missive», die over dit onderwerp bij het bestuur waren ingekomen, wordt, op voorstel van 't bestuurmet een parige stemmen besloten zich te verklaren vóór het voorstel van het hoofdbestuur tot het verleenen van eervol [ontslag aan den heer Vau Hees, en hein een jaaiTyksch pensioen van f 3000. - toe te kennenterwijl na eenige discussie, waai bij door veisciiiileude leden de caudidatuur van den heer Kerdijk steik wordt aanbevolen, bij overgroote etf■•nierheid van stemmen der talujk aanwezige jen, tot alge meenen secretaris wordt gekozen de heer Mr. A. Kerdijk. •12. Door een lid wordt gewezen op den aller-- treurigsten toestand vau het drinkwater in deze gemeente en gevraagd of het niet wen- schelyk zoude zijn, zich bij adres tot den ge- meenteiaad te wenden, met vei zoek de aan die vergadering ingediende verzoeken om con cessie tot aanleg eener drinkwatei leiding spoedig in behandeling te nemen; of wel dat doorliet Departement zelf maatiegelen worden genomen om te trachten op de eene of andeie wijze iu den bestaaaden noodlottigeu ^toestand verbete ring a.iu te biengen. Eene belangrijke discussie, wum aan door ver schillende leden wordt deelgenomen lokt dit onderwerp uit. Aangezien de zaak vanlegioot belang wordt geacht om terstond daaiop een besluit te nemen, woidt besloten de behande ling daarvan aan te houden tot een volgende vergadering. 13. Vervolgens wordt ter sprake gebracht het zoogenaamde oudeiwys in ïhuisvlyt" en gevraagd of het met weuseheiyk zoude zyn om, in. navolging vau andere steden, pogingen in het werkje stellen, om de gelegenheid te opeuen ook hier ter stede vau gezegd ouderwijs gebiuik te maken. De Voorzitter deelt mede, dat deze zaak bij het bestuur reeds een punt van overwegiug uitmaakt en daarornlieut in eeue volgende vergadering een voorstel hoopt in te dienen. Naar wy vernemen is het Mimsieiie van "Waterstaat, Handel en Nijverheid met de Uuit- sche postadministratie in oDdeihandeling over hetinvoeieu vuu een dienst tot mvoidermg van geldeu op kwilauliéa, door tussclienUomst der posterijen vvedeizyds. Waaiscliyulyk zal deze regeling, die leeds op gelykeu voet met Frank rijk en Belgie is tot stamt gekomen met 1 Maait a. s. in wei king treden. Arnh Ct.) Door de oudste leerlingeu der C.yk'daiid- bouwschool te Wagemngen is leeds f'125 bij eengebracht voor de zieken en gewonden in de Transvaal. Door liet Groot Oosten der Vryinelslaais- orde hier te lande is werkelijk een adres gereed gemaakt, om dit1 aan het Groot Oosten iu Engeland te richten. Terwijl het concept ter goedkeuring werd ingezonden was van wege de loge te Arnhem een voorstel gedaan om afgevaardigden te benoemen, die een adres van 't Nederlandsch Groot-Oostea aan 't Biitsche zouden opmaken. Het concept, dat reeds door 't Groot-Oosten hier was opgesteld, bleek niet krachtig genoeg de gi ouden van recht en billijkheid aerTrans- vaalsche vrijheidsmannen uiteen te zetten. Daarom is ton slotte het voorstel van Arnhem aangenomen cn mag men ook van de zijde der Nederlandsche vrijmetselaars een .niet alleen t waardig maar ook een waar woord aan de Ëritsche broeders verwachten. (U. DA De (outsmokkelarij aan de zuidelijke grenzen neemt in zulk een mate toe, dat in deze week niet minder dan twintig gevallen voor de rechtbank te Breda behandeld worden. De collecte voor den watersnood heeft te Dirksland opgebracht f514.20; Wemeldinge f 140.66; Hazerswoude ruim f500; Moordrecht, opbrengst van een zaDg-en tooneeluitvoeiingf90. Pernis. Yan de kabeljauwvisscherij kwamen nog twee sloepen binnen de eene met een bruto besomming van f '1600, de andere inet een van f 1300. Hillegersber?. Het comité alhier der ver- eenigiug het Boode Kruis zal teu behoeve van de te verleenen hulp in de Transvaal een gedeelte der kas beschikbaar stellen en wijders een beroep doen op de ingezetenen. Delft. Donderdagavond hadden eenige jeugdige deugnieten met veel overleg zich mees-j ter gemaakt van een toonbanklade uit een, der winkels aan het Oosterplantsoen. Onver wachts een agent van politie ziende naderen, maakten zij zich ijlings uit de voeten, hun buit ashterlatende die uit l2,48Vz ann munt-specie en eenige kleinigheden bw-loud. Voorburg, Ter aanvulling van vroegere berichten betreffende den gepleegd*® keikioof alhier wordt nog ^medegedeelddat de in de, Roomsch Katholieke kerk ontvreemde zilveren vergulde kelk op het bovendeel en den voet druivenbladeren met druiventrossen heeft; dat onder den voet der zilveien vujgulde siborie staat: nW. Sleuis en Matcelis bij hun zilveren huwelijksfeest," beuevens eenjaaital; voorts dat ter plaatse nog zyn ontvieernd: Izikeien veiguld knus; 1 zilv ei en rozenkrans f dubbele snoer paai len en 1 gouden halsketting. De. dieven, vermoedelijk drie in getal, kunnen wasvlekken aan de kleederen hebben bekomen. Boskoop. De gisteren hier gehouden collecte van wege het Boode Kruis heeft f120 opgebracht. Amsterdam. Gisteren werd alhier eene bijeenkomst gehouden van de personen, die zich hadden belast met de taak om gelden iu te zamelen voor de gewonde Tiansvalers. Op die door professor C. H D. Buys Ballot als afge- vaaidigde van liet Utieehlsch comité voor de Transvaal bijgewoonde bijeenkomst werd o. a. besloten, tol het hoofdbestuur van het Bood» Kruit de viaag te richten, of het op zich koude nemen, «ie ingekomen geldeu voor de gewonde Transvalere aan te wenden en voorts zich voorloopig te constitueeren als een comité voor do Taausvaal. De heeren M. A, Perk^ piofeSMir C. B. ijpruyt, F. G. Tromp en Mr, W. Ileiueken zijn uitgenoodigd het bureau uit te maken. In het begin der volgende week zal een nadere veigadning worden gehouden tot liet bespreken van hetgeen in het belang der; Transvaal zal kunnen worden gedaan. iJanrooder- komt vermoedelijk voor een concept adies aan, Z. M. den Koning, om geljjk het Utrechtsch Hootdconiitó leeds vei zocht, Zijner Mnjesteits bemiddeling by de Engelsche Regepnng in, te roepen ten behoeve der Transvalere. Dinsdag 'namiddag te 5 uren 20 min. heeft te Bern weder een vrij zware aardschok plaats? gehad. Dezer dagen'beeft, Professor Billroth ini Weenen een operatie 'gedaan die totdusverret slechts eens en met. ongunstigen afloop verricht; was. Een, vrouw te Weenen deed reeds een: aantal'jaren aan maagpijn en wat er ook aam gedaan' werd,, niets hielp. De docter die de; vrouw' 'behandelde, had reeds vaak' aan den»

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6