iij voegsel van de Schiedamsche Courant. Bniienlandscie Bericliten. BluFsiiianilsclie Berlckt van Maandag 21 Februari 1881. De Zuid-Afrikaansche kwestie. ENGELAND. Parnell woonde gisteren de zitting van het Lagerhuis bij en werd door de Iersche leden met toejuichingen begroet. Northcote interpelleerde den speaker over eene wijziging der nieuwe regelen voor de behandeling van zakendaar anders, eenige conservatievenofschoon Gladstone's voorstel goedkeurend, toch bij de stemming zich zouden onthouden. De speaker zal in de volgende zitting antwoorden. De behandeling der artikelen van de dwangwet werd voortgezet. De speaker verklaarde, dat hy een aantal amendementen niet iu stemming kon brengen. liet eerste artikel werd hierna aangenomen met 302 tegen 44 stemmen. Uit Calcutta wordt van '18 dezer gemeld: Gezanten van den Ernir van Afghanistan zijn te Peshawur aangekomenzij zijn belast met een zending van het Britsch-Indiseh bestuur. Volgens berichten uit Kandahar is een afdeeling van het leger van den Emir getrokken naar Gbaguimoskan. Gladstone ging heden ochtend naar Wind sor, had daar een conferentie met de Koningin en keerde vervolgens naar Londen terug. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Standard sporeu de in Amerika verschijnende Hollandsche dagbladen de Boeren aan om het voorbeeld te volgen van de Ver- eenigde Staten en Zuid-Afrik»-te bevrijden van het Engelsche juk. Uit Bloemfontein wordt van 18 dezer gemeld dat de zitting van den Volksraad ge opend werd door den president Brand, met -een vredelievende redevoering. Men gelooft dat da meerderheid zal stemmen voor een strikte onzijdigheid tusschen de Boeren en de Eogelschen. De kolonne van generaal Wood kwam te Newcastle aan, zonder op weg te zijn aange vallen. Maar gedurende den marsch werd zij door een aanzienlijken troep Boeren voortdurend gadegeslagen. Generaal Colley is te Newcastle met generaal Wood. De Boeren maakten zich meester van een aantal stuks vee en wagens in den omtrek dezer plaats. Generaal Wood keert terug naar Maritzburg, ten einde toe te zien op de vorming en het uitrukken van een tweede kolonne, welke zal worden samengesteld uit de versterkingen, die thans ontscheept zijn. De weg is geheel en al vrij. Terwjjl de telegrammen van- gisteren pacht belangrijke tijdingen brachten namelijk dat de Boeren de verdediging van de stellingen bezuiden Newcastle schijnen te hebben opge geven, en dat zij zich op den Langnek terug trekken bevatten de Londensche bladen van gisteren geen nieuws van beteekenis. Het éépige wat vermelding verdient, is een telegram van president Brand aan het Vry- laaische consulaat te Londen, waarin hij, op aanvrage van den consul, den heer Blyth, hat gerucht logenstraft als zouden de "Vrystaters een, kamp hebben opgeworpen in Natal, ten einde' de Etigelscheh' te helpen keeren. De president verklaart dat hij op 12 Januari eene proclamatie uitvaardigde met strikt verbod aan alle Vrijstaatscbe burgers om aan de vijande lijkheden in de Transvaal deel te nemen, en met bevel aan de landdrosten, veldcornets en -anderebeambten, om streng voor het naleven van dit verbod te waken. De Oranje Vrystaat, zoo eindigt hij, leeft gelukkig in vrede met al zyu naburen; en president. Brand zal zich geluk kig achten, indien hij of zijn Gouvernement iets mocht Kunnen doen om den vrede te ver zekeren in getieel Zuid-Afrika. Onder de Loudeusclie bladen die mede met weldoende warmte de zaak der Trausvalers hebben opgenomen, behooien ook de 1ïeho en de Weekly Dispatch, Het is ons oen genoegen, dit mee te deeleu. Al zou ook de Regeering van den heer Gladstone volhaideu in al haar onrecht jegens de Transvaal wij zullen nooit mogeu zeggen dat de Eugelscha natie als een geheel daaraan schuld zal hebben gehad. Steeds zullen wy ons moeten herinneren hoeveel stem men er uit de pets en uit het volk opgingen, om onbeschroomd recht te eischen voor onze stamgenooten. Al de edele eigenschappen van het Engelsche karakter herkennen wij uit den ridderlijken toon dier schrijvers eu sprekers die echter, helaas, m de minderheid zijn. RUSLAND. Volgens een officieel telegram van generaal Skobeleff van 16 dezer uit Baui, had de, onder bevel van kolonel Kwapothine in de Zand woestijn gezonden tiobpenafdeeling van 10 tot 13 dezer, een groot terrein verkend. De kava- lerie legde een afstand van 380, de infanterie van 250 werst af. De bevolking onderwierp zich geheel, leverde de wapriuen uit en keerde naar de oase terug. Het herstel varfden vredes toestand maakt gunstige vorderingen. De bevol king voor een deel reeds teruggekeerd, betrok hare vroegere woonplaatsen tusschen Askabad, Geok Tepe eu andere plaatsen. iu tegenspraak met het beweren van de Daily Telegraph, dat Rusland voorstellen heeft gedaan nopens eeue verdeeling van Azië, zegt het Journal de St. Péterslourg, dat Rutland» staatkunde nooit dergelijke droombeelden koes terde, eu dat Rusland* diplomatie aan de Mogendheden nooit zulke dwaze voetstellen deed. Er was nooit spiake van verdeeling van gebied. Clarendon en Gortschakoff handelden slechts over een modus vivendi welke da be langen van elk der beide Staten zou verzekeren. D U 1 T S C U L A N D. liet Heerenhuis heeft in zijue zitting van gisteren ook al de overige paragrafen van liet wetsontwerp, betreffende de belastiug-vermin- dering, onveranderd en volgens de redactie van het Huis van Afgevaardigden, aangenomen. T R A N K It IJ K. Aanstaanden Zondag zal de te Parijs ge vestigde Duilsche Turuvereeniging een plech tige bijeenkomst houden ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van het overlijden van Lessing, ITALIË. De Kamer heeft het eerste artikel van de wet tot afschaffingvan den gedwongen koers der bankbiljetten aangenomen met algemeene stem men, 310, en ééu in blanco, en daarna het tweede eu derde artikel. SPANJE. De democratische senatoren en afgevaardigden hebben eenpariglijk besloten, het nieuwe kabinet te ondersteunen, indien het bij de meerderheid der tegenwoordige cortes op tegenstand mocht stuiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eene circulaire aan de prefecten uitge vaardigd, waarin hij dezen beveelt, geene pressie op de verkiezingen uit te oefenen en eene vol strekte onzijdigheid in acht te uernen. Vei dar deelt zij mede, dat de Regeering de tegenwoordige be lastingen handhaven, deugdelijke bezuinigingen niukeu en tiachten zal, den handel en de industrie te ontwikkelen, terwijl zij alle vrijheid, bestaan baar met do monarchie en hare prerogatieven, zal toestaan. GRIEKENLAND. De Kamer heeft bij derde lezing goedgekeurd het wetsontwerp betreffende de voorloopig orga nisatie vau de yarde nationale. SCHIEDAM, 19 Februari 1881. Eenige ingezetenen van Gorredjjk hebben zich tot wederopzeggens toe verbonden, om, by beurten, eene portie soep of andere voedzame spijs te vertrekken aan dia behoeftige zieken, welke door de geneesheeren daartoe worden voorgedragen. Uitgesloten zijn zy, van wie het bekend is, dat anderen reeds in hunne behoef ten voorzien. Dezer dagen verloor te Groningen op zeer treurige'wijze eeu bijna-4jarig kind het leven. Terwijl de ouders in de avondscheming bij de .kachel zateD, en het kind bij de tafel zat te spelen, ging het ongemerkt over de tafel liggen, zette het mondje aan de tuit vau een dampenden koffieketel en nam er op die wijze een goede teug uit, met het gevolg, dat het den volgenden morgen onder hevige pijnen overleed. De te Muuchen verschijnende Siiddeutscha Pretse bevat in haar letterkundig .bijblad van 6 Februari eeu afdruk van het roerend lied der Transvaalsche Boeren, dat onlangs gepu bliceerd werd, benevens een vertaling daarvan in liet Duitsch, van de hand van een onzer in de Beieische hoofdstad vertoevende land- genooten, den lieer F. Schiiep, (ff. v. d. D) (Vervolg en Slot.) Na nl/.oo de wording on den onderlingcn samen hang der verschillende Staten te hebben goschotst, - die Zuid-Afrika uitmaken, trad de Spreker wien we zooveel mogelijk op den voet zijn gevolgd in eenige bijzondorheden betreffende de geschie denis der Transvaalsche Republiek. liet land, dat de -Transvalere bezetten, was grootendeels verlaten, maar werd omringd door Kafferstammen, die elkander voortdurend beoorloog den op de wijze der,Kaffers: zij-ontstalen elkander hot vee, richtten slachtingen aan in elkanders kralen en vonden het eene goede afleiding, da Boeren voor hunne eigen nederlagen te doou boeten. Hier tegenover stond, dat de dappere Boeren, die veel beter gewapend waren dan de Kaffers, ofschoon de Engelschen spoedig genoeg in dat ongerief voor de eersten voorzagen dikwijls als bondgenooten van dezen of- genen stam of ama optraden, en dan verbintenissen met dezen .aan gingen, Door rui! of als belooning voor bewezen diensten werd menig stuk landsoms ook als oorlogsbuit, aan den Transvaal gehecht, zoodat de Boeren hier de rechtmatige bezitters waren gewor den van hun land. In den eersten tijd van de vestiging der Boeren, onderscheidde men in don Transvaal drie zelfstan dige republiekenPotchefstroom, Lijdenburg en Zoutpansberg. Langzamerhand werden die drie Staten vereenigd tot één, tot de Zuid-Afrikaansche Republiek. In 1858 werd de eerste Transvaalsche constitutie afgekondigd en koos men als devader- iandsche vlag de Nederlandsclie driekleur, waar- overbeen'een groene streek werd gelegd, die doelde op de hoop, dat in deze nieuwe Republiek het itijgen en'trekken'van het «volk-des Hoeren" een einde zou genomen hebben. De eerste president der Zuid-Afrikaansche Itepu- i'bliek was Andries Pretorius, die zich in de --geschiedenis der i Boeren niet het minst door

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5