sTifiïIfmïm"" Ier l'niem Burgerlijke Stand. Marktberichten. OVERSCHIE. zijn tocht tegen den Zoeloe-koning Bingaan, waarover in een vorig nomrner is gesproken een beroemden naam heeft verworven! De/e miste veel van het beleid van zijn vader en in de Republiek begon allengs verdeeldheid te heerschen. Tegen i den tijd der presidentsverkiezing werd door een vrij machtige partij de streng orthodoxe Paul Kruger op den voorgrond geschoven cn candidaat gesteld. Het was in die dagen dat Thomas Francis Burgers, oen geboren Zuid-Afrikaan, maar van tlollandsche afkomst, die in zijne gemeente in de Kaapkolonie als predikant was afgezet omdat hij het bestaan van den ligchamelijken duivel durfde loochenen, een reis door den Transvaal deed en kennis maakte met de hoofden dor tegenpartij van Kruger. Burgers was een beminnelijk mensch, een krachtige figuur; die do Booren moest aantrekken en een verlicht man, die voor de Republiek een scboono toekomst zag. Men steldo hem kandidaat en hij zegevierde op Itruger. Burgers werd in Mei 1872 tot presi dent der Zuid-Afrikaansche Republiek gekozen. De ijver? waarmede hij zijn moeielijke taak aanvaarddede volharding, waarmede hij de ve lerlei bezwaren, die zich opdeden trachtte uit den weg te ruimende ruimo blik eindelijk, dien hij op de behoeften der Republiek had en zijn streven om hare zelfstandigheid te verhoogen, verdienen, al heeft de uitkomst de te grootn voortvarendheid veroordeeld, geprezen te worden. Burgers zog in, dat er voor den Transvaal een nieuwe handelsweg gebaaud moest worden, wilde de Republiek zich ontlasten van den druk, dien de Engelschen haar oplegden, door voortdurend de invoerrechten te verhoogen. In den Transvaal zelf bestaat geen andere industrie van beteekenis dan de leder industrie alles wat er verder noodig ismoet ingevoerd worden. De Oranje-Vrijstaat en de Kaap kolonie vorkeeren in bijna dezelfde omstandigheden, zoodat de aanvoer geschiedt lungs de zeehavens. De twee hoofdwegen, welke den Transvaal met die havens in verbinding stellen, zijn die van Port-Natul over Pietermaritzburg, Newcastle, Utrecht en Heidelberg naar Pretoria, de hoofdstad der Republiek, en die van Port-Elisabeth over Somerset, GolesbergBloemfontein en Potchefstroom naar Pretoria. Daar de Engelschen het recht van tol heffing in de beide genoemde zeehavens Port- Natal en Port-Ehsubeth in handen hebben, kon voor den Transvaal geen verbetering in den af- hankelijken toes and komentenzij buiten het Britscho gebied om eene zeehavon bereikt werd, dié niet aan Engeland behoorde. Burgers vestigde de aandacht op de Delagoa-baai nis de natuurlijke haven van den Traalvaal. De Delagoa-baai is eene Portugeesche kolonie, het land tusschen deze kolonie en de Republiek was bewoond door een onafhan kelijke!) Kafferstam, door de Zoeloesde Regeering der Republiek had dus slechts traktaten te sluiten met de Portugeesche Rpgeoring en den "Kafferstam en verder een handelsweg aan to leggen,- Dit laatste nu zou op een plaatselijk bezwaar afstuiten. De omtrek der Delagoa-baai wordt onvei lig gemaakt door een boosaardigo soort van vlieg, welke op de ossen aanvalt en zulk een groote slachting onder hen 'aanricht, dat het onmogelijk zou zijn met liet gewone middel'van vervoer een handelsweg open te houden. Een spoorweg zou dit bezwaar waarschijnlijk geheel oplossen,.dam de tzetse-vlieg, zoonis zij genoemd wordt, dan haar voedsel zou rr.OBtcn ontberen en zich vermoedelijk verplaat.'en ziu g'lijk m.-er voorkomt. Burgers wist' den Volksraad te overtuigen van het grcoto belang der zaak en kreeg verhf om een reis naar Europa to doen, ten einde daar eene spoorwegleening to s'ui ton en de noodige relation aan te knoopin II i b gaf zich allereerst naar Engeland, waar h i met de meeste voorkomendhoid ontvangen werd. Het hoofddoel der reis was evenwel niet Engeland, maar Nederland, om daar de gc- wenschtc leening tot stand ie zien brengen, Belgie om daar het spoonvegmatiriaal aan te Itoopen indien do leening gelukte, Portugal om met dit Rijk een traktaat te sluiten butrellendo den aanleg van don spoorweg tot aan de De'aeoa baai Spreker, gewagende van liet welslagen, dat de reis van Burgers bekroonde hij slcot bovendien met Belgie cn Lissabon handclstraktateo her.naerdo hierbij met oon onkel woord aan den aangenomen indruk, dien do president der jeugdige Rvpub'iek bij ons te,lande overal maakte. In -Engeland nam do houding tegenover Burgers plotseling eengeheel anderen keer. Men had ver trouwd, dat zijn succes op liet vasteland nul zou zijn geweest en zou hem dan waarschijnlijk met confederatie-plannen gepaaid hebben. Kwam de Delagoo-spoorweg tot stand, dan was voor goed den doorvoorhnndel via Natal den nek ingedrukt. De plannen van Burgers moesten dus verijdeld worden en om' dit te bewerken begon Engeland met de Kaffers tegen de Transvalere op te stoken, i en in do Republiek zelf de verdeeldheid te bevorderen. Be berekening, dat de Boeren gemakkelijk Bgon - de nieuwigheden van hun president waren op te zetten; faalde niet: toen Burgers in den Transvaal terugkeerde vond hij ten zijnen aanzien veel veran derd en werd hij dooi' velen met wantrouwen ontvangen. Burgers ondervond bij zijne hervor mingsplannen, vooral ook op het onderwijsgebied, dat de orthodoxe geest nog verro van ontwapend was, dat de grootste moeilijkheden nog voor de deur stonden. Hierbij, kwam, dat hij zijn land bij zijne terugkomst in een ernstig conflict vond gewik keld met Johannes, eon bevelhebber van Secoecoeni, het hoofd van den aan de Transvalere schatplich- tigen Kalferstam der Zwasi. Johannes had eene sterke natuurlijke vesting, eene hoogte nabij Lijden burg, betrokken en verbrak don band, die hem aan de Transvalere hechtte. Secoecoeni werd over do daad van zijn bevelhebber onderhouden, maar dit bracht de zaak niets verder, Johannes deed strooptochten en bekommerde zich om niemand. Joubert, die ad interim liet presidentschap waarnam, nam geen energieke maatregelen, om Johannes tot zijn plicht to brengen, zoodat toen Burgers het Bewind overnam, de stand van zaken nog onver anderd was. Burgers zond eene deputatie naar Secoecoeni, maar deze keerde onverrichter zake terug, liet bleek nu wat Secoecoeni in hot schild voerde hij eischta niet minder dan het district 'Lijdenburg en een gedeelte der districten Middel burg en Pretoria. Burgers, daarover verontwaardigd, wist den Volksraad te bewegen, den machtigen Secoecooni don oorlog aan te doen. Iiij verwarde in den strik, hem door de Engelsellen gespannen. Secoecoeni moest de spoorwegplannen onmogelijk maken. We staan niet stil bij de eerste mislukte expe dition tegen Secoecoeni. Bepalen we ons tot de herinnering, dat Secoecoeni na een oorlog, dien do Republiek nagenoeg geheel uitputte, ten slotte (in Februari 1877) den vredo moest vtagen ofschoon sir li. Barkly, do toenmalige Lritscho gouverneur der Knap-kolonien, hem gaarne nog verder gestijfd had in zijn verzet, betoogendo, dat Secoecoeni een onafhankelijk vorst was en geen vazal, gelijk Burgers hem onder het oog bracht. Inmiddels had sir II. Barkly door Sliepstone, den geslepen commissaris voor naturelle zaken in Natal, de Regeering in het moederland doen be werken ten gunsto der annexatie. Allerlei valsche berichten en gegevens hadden daarbij dienst ge daan. De Transvaal moest geannexeerd worden, wilde men Natal redden. Ofschoon lord Carnar von, do toenmalige Britscho Minister van Koloniën, eene annexatie niet genegen was, maar wel eene confederatie der Zuid-Afrikaansche Staten, wisten sir Bartle Frere, die Barkly ais gouverneur zou opvolgen, en sir Theophilus Shepstono te bewerken, dat de laatste volmacht kreeg, om naar bevind van zaken te handelen. Het onware gerucht, dat Secoecoeni op Pretoria aantrok, ici het overwicht in de schaaldo Britscho. Regeering erkende, dat de Transvaal zich zelf niet verdedigen kon tegen de machtige Kafferstammen, waaruit een groot ge vaar ook voor Natal zou kunnen voortspruiten. Shepstono verscheen onverwachts (in Jan.'1877) met een zeer klein gevolg ruim eon 20tal soldaten en een bagage voornamelijk uit cham pagne en cognac bestaande, te Pretoria. Hij noemde zich commissaris voor Natal en onderhoorigheden en kwam om do Regeering dor Republiek te inter- peileeven over eenige hangende kwestien, namelijk over bet gemis aan veiligheid der Engelscho onder danen in .den Transvaal; over de achtera (stelling van Engeland door Burgers dio met Engeland geen handelstraktaat had gesloten: over de mis handelingen waaraan de inboorlingen van de zijde der Boeren blootstondenenz. Burgers had com missarissen benoemd, om de bezwaren van Sir Theopli. Shepstono aan to hooren, maar reeds tien dagen na diens komst werd de conferentie afge broken, daar Engelands commissaris ais aanklager optrad. Shepstonodie officieus voor de confederatie- plannen kaam werkenword zeer teleurgesteld door het eindigen (fialf Februari) van den Secoc- cocm-oorlog en het was aan zijn invloed te danken, dat Secoecoeni dreigde de vijandelijkheden terstond te horvatten. Sliepstone liet toon to Pretoria door schemeren dat de annexatie voor den Transvaal zelf gewenscht wasdaar hij vreesde dat ook Cetclnvayo, do Zoeloe-Koning, ,eon inval in den Transvaal zou doen. Dat hij reeils voor hij kwam, eenige Engeischgezinde Booren voor zijn geheim plan gewonnen had maakte Shepstono het zege vieren van zijn stoute onderneming mogelijk. Hij zagdank zij zijn chnmpagno en cognaczijn vrienden met den dag aangroeiende presidents verkiezing was ophanden cn Burgers was door Engelsche agenten zoo zwart mogelijk gemaakt; de verdeeldheid deed het overigetoen Sliepstone den iOn April 1877 zonder verdere voorbereiding bij Burgers kwam on hem aankondigde dat de Transvaal aan de Britscho Kroon zou worden gehecht en 'hom 48 uren bodenktijd werd gegeven, om dio annexatie goed te keurostoen kon Burgers, nergens' uitkomst ziende, niet anders doen dan zich machteloos toonenen zich bepalen tot een solemneel protest/tegen dc annoxatic. Ned, Herv. Kerk? Bedankt: voor Ueukelom, C. B. Oorthuijs te Wou- drichera. Axel, k. Renicr, te Berg-Ambacht. Wanneperveen, toez. van beroep, J. L. De Heer te 's Gravenhage. Geboren '12 Februari. Arie, zoon van A, Wijnolst en J. Braad. '13. Mattheus, zoon van K, Vermeulen en A. Diersen. 14 Eldert Hermanus en Hermanus Jacobuszoons van C. Simons en D. Noorlander. 17. Ernst, zoon van H. Van der Vlist en M. Van der Stok. Petrus Wilhelmus, zoon van A. Van Ryn en W. J. U. Van Eiten. Overleden: 13 Februari. Klazina Van Amen, oud 2 weken. BÜRGF. RL1JKE STAND. Geboren17 Februari. Cornelia Johanna, dochter vau J. Maltha en J. P. Blom, Oran jestraat. Johannes Arie, zoon van J. A. De Knikker en J. C. Ileese, liotterdamsche Lijk. 18. Clasina, dochter van K. II. Schiifer en Af. Horewegt, Achtersingel. Overledeu 17 Februari. Leo Hoenderop, oud 13 maanden, in een vaartuig, Petrus Josephus Thijssen, oud 30 jaar en 8 maanden, Lange Achterioeg. Jannetje Gouwentali, oud 84 jaar, echtgenoot van D. Maltha, Singel, Martha Maria Anna Peek, oud 3 maanden, Leliestraat. '18. Sara Buurman, oud 81 jaar, wed. van P. BolSingel. Elizabeth Petro- nellit Van der Schouw, oud 1 jaar en 6 maauden, Lamlaan. Ida Rovers, oud 61 jaar en 2 maandenwed. van B. J. HuiswaardNieuwe Haven, Jolmnna Maria Vlasveldoud 21) dagenOude Kerkhof. Schiedam, 19 Februari. Rogge en Gerst zonder handel. Aloutwijnf 13Vs per heetol. Ct. JeneverAmsterd. proef, f 17Vs a f 18 per heetol. Ct. zonder fust en zonder belasting. (Spoeling-beurs: f 2.20 per ketel. Bjj de Sciuedamiche Spoeliog-Vereeniging f 2 per ketel. Zwolle, 18 Februari. De heden rJlner gehouden weekmarkt was bezet met ruim 900 stuks vee, met inbegrip der stallen. De handel was levendig. Vele Buitsche en Belgische kooplieden waren aanwezig, Alen besteedde voor: Vette koeien en ossen aan bouten 70 a 77Va ets.; dito stieren 52l/s a 021/» ets..; dito kalveren 9772 ets. a f 1.10: dito schapen 60 a 70 ets., alles per kilogr., schoon. Neurende en versch gekalfde koeien f 140 a f 270 ,dito schotten en vaarzen f '115 a f 220; guste spoelingkoeien f120af170; winter en voorjaarskalvende dito f-140 o f 180; guste vaarzen f 90 a' f 140; ossen voor den bak f 80 8 f 180; jarige springstieren f 90 a f 140; vaars- pinken f 80 a f,115; fokkalveren f 40 a f 60; nuchtere dito f5 a f 12. Op de vnrkensmatkt waren op p. m. 25 wagens ruim 50 biggen en 250 ovorloopors on drachtige varkens .aangevoerd. De ö/w. biggen golden f8 a f 11.50; '10/w. f13 a 17; magere varkens f25; a f 45 drachtige dito f 00 a f 75. Vette dito, 'le soort, 55 a 00 ets., 2c soort 47Va a 52V2 ets. per kilogr., ruw. Tarwe f 9,40 a f 9.90; rogge f 8.20 a f8.50; boekweit f 6.50 a f7; gerat f 0 a f 0.75; paardenboonen f8.15 a f8.70; aardappelenf2.253 f 3, alles per hectoliter. Boter. Aanvoer 450/8 en 380/16 vaten, benevens 720/2 kilogr. stukgoed. Totaal 20320<2 kilogr, Middelniarkt f 1.60 per kilogr. Handelswaarde f21050. Notitie van heden per kilogr. f'1.40 a f 1.80, per 20 kilogr. of Vs vat, prima kwak f 30.50 a f 39.50, afwijkende soort f 32.50 a f 34.50 en tweede soort f 25.50 a f 27,50 Eieren f 3.75 a f 4.50 per 100 stuks. Oi ile A De I fonds jhand Bii Va i r ■tast fracti in bij ir Nn iOblig Du wedci stegei Gei Lande Parijs intwt 'dj

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6