1! VAAMêilJ ilk. had de eer op den 3en dezer ttw telegram te ontvangenwaarbij ik werd uitgcnoodigd een comité van bet Boode Kruis in liet leven te roepen, ten einde het Hoofdcomité in het veideenen van hulp aan ge kwetsten van beide' partijen in den ïransvanlschen strijd bij te staan, en waarbij ik tevens gemachtigd "werd voutloopig over 1000 te beschikken. Onmiddellijk na ontvangst van dit telegram stelde ik mij in betrekking met eeltige personendie met de Transvalere sympathised enen met anderen, die zich reeds bezig hielden met het bijeenbrengen van gelden voor soortgelijk deel. Op eene meeting, den volgenden dag tot dat einde gehouden, werd besloten onder mijn voorzitterschap een comité op te richten tot het besteden der gelden, niet alleen door uwe edele en bijzondere viijgevigbeid ter beschikking gesteldmaar teiens van alle andere hijdragon, waarvoor het publiek hier mocht inschrijven met hetzelfde prijzenswaardig doel. Ik telegrapheerde den volgenden dag: aComité vau het llaode Kruis opgericht, zai awe duizend bijdragen."' Ik sluit hierin de lijst van het Comité, waarbij on getwijfeld nog andeie namen zullen gevoegd worden. Intussehen telegrapheerde ik naar den consul te Natal, te Bloemfontein en andere plaatsen, met do vraag of artsen beschikbaar waren voor het tooncel van den ooi log, en seinde tevens naar Sir O. Colley te Natal, met de vraag of hij eenige hulp verlangde, en of hij aan artsen en verplegers vrij-passen door zijn kommandement naar de Transvaal wilde afgeven, waarop het volgende antwoord werd ontvangen: nik hen zeer dankbaar aan het Boode Kruis in Den Haag voor de'aangeboden hulp voor de gewonden. Wij zijn goed voorzien, maar ik zal met genoegen passen geven voor verplegers en geneesheeren naar de Transvaal. Ik hoop evenwel van harte, dat de krijgsverrichtingen ven korten duur zullen zijn." Het spijt mij echter te moeten melden, dat, ofschoon wij hebben getracht artsen te vinden, bereid om naar het tooncel van den oorlog te vertrekkenwij daarin niet zijn geslaagd. Intussehen hebben wij geteSe- grnpheerd naar Bloemfonteinmet verzoek om ver- ploeg- en geneeskundige hulpmiddelen naar liet tooueel van den oorlog te zenden tot een bedrag van .-£ 50; en nu wachten wij den uitslag af van de pogingen die in 't werk worden gesteld tot het verkrijgen van geneeskundige hulp in de Transvaal." Kaapstad, 8 Februari 1881. (to. g.) G. Muïiimoir. fLijd vao het Comité van tie Vereenigiag mnhet Roeide Kruis: de heerenG. Mijburgh, voorzitter, J, G, Steytier, Dorme, ndv. Maasdorp, Ircdgold, Dtt Preez, Gotdsehmidt, adv. Jones, Dr. Van Gordt, lion, P. Marais, j. II. lïof- mayer, De Waal, Centimes, Dr. Manikus, ,Dr. Aber- erombic, revd. Rnbinowitz, revd. Steytier, Dr. Mudic, revd. Thompson, Bishop Leonard, W. Moore, M. Ledger, revd. A. I). Lnekhoff, Dr. Kotze, P. J. Kotze, hon, J. II. liofmeyer," Volgens Jeppe, een der Britsche Regee ring hoogst gunstige autoriteit, bedroeg de Transvaalse he schuld op den dag der annexatie 297.074 p. st. met inbegrip vau de spoorweg- leeniug en de republikeinsche oorlogskosten tegen Secoecoeni natuurlijk. Twee en een iialf jaar later d. i. op 31 Dec. 1879, bedroeg te 704,064 p. stzonder inbegrip der Britsche jmiliisire kosten 1 Blind

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5