A0. 1881. Zaterdag 12 Maart. •AS 5139. Verscbijit dapljjb, jiipzmSerl Diiisjat. Bnilenlaiistlt Bericiten. BimiBalanflsGlS'e Berichten. V ij 1 ix ertig'ëte Jaargang'. COURANT. ABONMKIBNTSfKUSl, pel kWttlCanlf 1.05. Franco per post, door het geiieele Kijk. - 2.50, Afzonderlijke unmineis - 0.10. BCUfSAVi HXKBT, «5, 124. XDVKKtKNTixi'Rtrs«au tiO gewone regels met inbegrip van eeuu Courantf i.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Eenige movgcnbladen deelen als gerucht mede, ilat er eene kabinetswijziging ophanden is, volgens hetwelk de heer Chiiders, in de plaats van Mr. Gladstone, iordkanselier der schatkisten lord Ilartington Minister van Oorlog zouden worden. "Voorts zou lord Derby ter vervanging van lord Hartington, als Minister voor Indie, zitting in het kabinet nemen. Daily UTem is van meenicg, dat die mede- deeling minstens voorbarig is. In het Lagerhuis zeide Dilkedat het beweren onnauwkeurig was, alsof Rusland door het geheim verdrag van 31 Mei 1878 plechtig verbonden was zijne gienzen in Klein-Azie niet uit te breiden. Sommigen meenendat de uftnoodiging tot de muntcoaferentie in zich zou sluiten de in- voeiing van den dubbelen standaard, zoodat de beraadslaging slechts den vorm en de wijze dier invoering zou gelden. Gladstone zeide., 'dat de Regeèring die veronderstelling niet kan deelen en geenerlei hoop' kan geven op de invoering van den dubbelen standaard in Engeland. Verder zeide hij, dat de Regeering toestem- Diing gaf tot het verlengen van den wapen stilstand in de Transvaal. Hij kan den uitslag der ondei handelingen, die nu gevoerd worden, niet voorspellen, maar hij houdt de belangen, welke beschermd moeten wordenin bet óo Onder anderen is ingediend een voorstel der Hoofden van de Boeren om eene commissie te benoemen, welke de verschillende kwesties zou onderzoeken. Hartington zeide, dat de Indische Regeering de troepen te Kandahar bevel had gegeven Dinsdag terug te tiekkeo. Een voorstel om de beraadslaging over de wapenwet ten 10 uur te eindigenwerd met 347 tegen 30 stemmen aangenomen. De Kngelsche expeditie-troepen in Trans- vaal voeren, behalve hunne batterijen veld artillerie nog twee Nordenfelt-mitrailleuses mede, waarvan de uitwerking op het proefveld hoogehjk wordt geroemd, doch die te velde nog geen dieust hebben gedaan. Deze mitrailleuse, slechts 50 kilo wegende, kan op een muilezei vervoerdof wel op een veldaffuit door een paard getrokken worden. Zij kan ook door twee man gedragen worden. Dit werktuig kan, goed bediendeen vernielende uitwerking hebben; het schiet ongeveer 400 (zegge vier honderd) patronen per minuut. Worden.zjj echter niet nauwkeurig gericht, zooals bij den schrik, dien de vechtende Boeren den Engel- schen weten in te boezemen, licht te verwach ten is, dan is hare uitwerking veel minder dan die van het kartetsschot der gewone stukken onder gelyke 'omstandigheden. D V I I S C ÏI L A N D. 1 -De Rijksdag heeft met 127 tegen 111 stem men besloten het ontwerp tot invoering eener 4jarige zittingsperiode van den Ryksdag en het om de twee jaren vaststellen der rijksbegrooting aan eene commissie te verzenden. By de beraadslaging over de memorie betreffende de uitvoering der muntwet, ver klaarde de staats-secretaris Schob in den Rijks dag dat de Regeeringen dor Bondstaten van den gegeven grondslag der munthervorming stellig niet willen afwijken. Het ophouden met den verkoop van zilver had geen bimetailisti- sche strekking. De Rijkskanselier is, wat 'hem betreft,'bepaald voor haudhaviug van het statm quo. Be munthervorming zal slechts met vol ledig goedvinden van den Rijkskanselier worden uitgevoerd. De muntcouferentie te Parijs moet geen proefneming zijnwaarbij de een zou kunnen winnen, de ander verliezen, maar een gemeenschappelijke poging om zich te beveiligen voor gevaren in de toekomst. De bruidscadeaux van Prins en Prinses "Wilhelm worden te Berlijn in het Koninklyk paleis tentbougeUeid ten yoordeele van de vrouwenverenigingalleen corporaties eu per sonen die in eeuige betrekking staau tot de Koninklijke familie, moehten cadeauxgeven; men verzekert dat 3000 aanbiedingen tot het zenden van cadeaux zijn geweigerd. Er heeft zich een commissie gevormd met het doel in de bibliotheek te Wolfenbiittel, waar Lessing een deel van zyn leven werkzaam is geweest, een mannei<;u borstbeeld mor dien grootea dichter en denker op te richten. 15 E L G I E. lu de Kamer van Afgevaardigden verzocht de voorzitter den heer "Woeste eene uitdruk king terug te nemen, welke de tucht bij het leger beoadeelen zou. Woeste trok die woorden in en de voorzitter achtte dit voldoende, maar de Minister van Buiteniandsche Zaken ver langde, onder de toejuichingen der meerdeiheid, dat Woeste tot de orde zou woiden geroepen. De voorzitter weigerde dit voorste! in stemming te brengen eu nam zijn ontslag. Men zegt, dat heer de Guillery zyn verzoek om ontslag niet zal terug nemen. PORTUGAL. Do Kamer van Volksvertegenwoordigers ver wierp Dinsdag, met 76 tegen 30 stemmen, de voorgestelde motie, om de bei aadslagiDg over het verdrag met Engeland, ten opzichte van Zuid-Afrika, tot na den afloop van den oorlóg in de Transvaal te verdagen. Vervolgens nam de Kamer bedoeld verdrag en het daaraan toege voegd artikel, met 74 tegen 19 stemmen, aan. Dit veroorzaakte eene groote agitatie onder de politieke groepen. AMERIKA. President Garfield heeft den heer Morton benoemd tot gezant te Parijs en de heeren Evarts, Thurman en Timothy Horne tot com- missarrissen voor de muntconierentie. De Bsnaat heeft deze drie laatste benoemingen goed gekeurd. Uit Ottawa, wordt van 9 dezer'bericht: Het Lagerhuis heeft besloten gedurende acht jareu vrijdom van belasting 'te geven voor beet wortelsuiker,' ten einde de binneniandsche vervaardiging te bevorderen. DEN HAAG, 11 Maart 188L By Kon. besluit is Mr. A. E, J. Modderman, Minister van Justitie, bevorderd tot kommandeur, der orde van den Nederl, Leeuw; is aan den heer David Heilbron, te Barranquilla, toe stemming verleend tot het aannemen der betrek king'van consul van Belgie aldaar; zyn. benoemd: tot Minister van Staat, Mr. M. H. Godefroi, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; tot kommandeur der orde van den Ned. Le«uw," 'Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga, voorzitter van de Eerste Kamer der Stat.-Gen.; tot ridder der orde van den Ned. LeeuwMr. A. F. Vos de Wael en Mr. J. Thooft, leden van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalMr. J. G. Patijn, Mr. W. Van der Kaay, Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman en Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven, leden van de Tweede Kamer der StateD-Generaal; Mr. O. W, Star Numan, griffier van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, en Mr. P. W. A. Cort van der Linden, commies-griffier by de Tweede Kamer der Staten-Genei aal. -De vereeuiging iHet Nederlaudsch Tooneel" mag zicli in de laatste dagen in de bijzondere belangstelling van Z. M. den Koning verheugen. Sedert Zijne jongste bezoeken der voorstel lingen, door het gezelschap in den Schouwburg alhier gegevenheeft bet Z. M, behaagd het Koninklyk subsidie, thans verleend tot een bedrag van f15.000, te verhoogen tot f25.000. Voorts is aan den Raad van Beheer kennis gegeven, dat het Koninklijk subsidie ten be hoeve van de Tooneelschool is teruggebracht op het vroeger bedrag van f 5000. Aan de instelling zelve is een buitengewoon blijk van Zr. Ms. belangstelling ten deel gevallen, doordien de Koning heeft goedgevonden te bepalen, dat van Zijnentwege jaarlijks 1 gouden, 2 zilveren eu 2 bronzen medailles worden uit geloofd, voor de leerlingen die met het beste gevolg' het eind-examen zullen hebben afgelegd. Nog heeft de Koning zijn particulier archief betreffende tooneeizaken, ter beschikking gesteld van den Raad van Beheer. Naar wij vernemen heeft Z, M. de Koning deVereeniging nhet Nederlaudsch tooneel" uitgenoodigd in den aanstaanden zomer door haar gezelschap voorstellingen op het Loo te doen .geven.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1