Biniienlaiflsclie~Bericliteii. TRANSVAAL Gemengde Berichten. I T A I I B. By de Italiaansche Kamer is een wets ontwerp ingediend om de stad Rome uit te breiden ea te verfraaien. Daartoe wordt van 4en Staat 50 raillioen fr. aangevraagd. Volgens dpn correspondent van de Times te Durbanzou de Regeering voornemens zijnop den weg, met den wapenstilstand ingeslagen, voort te gaan door het benoemen van Sir H. Robinson, Sir John De Villiers en Sir E. Wood tot Britsche commissarissenom met eene soortgelijke com missie uit de Boeren in overleg te tredenzoodat er aan de laatstgenoemdon souvereine rechten zouden worden toegekend. In de zitting van het Lagerhuis van jl Vrijdag avond deelde Gladstone op vragen van Ritchie mede dat nog geen commissio was benoemd om in overleg te treden met de Boeren en de ge- nichten, door de bladen vermeld, hetzij zij van Kaapsche of van binnenlandsche fabricage waren, Over de wijze, waarop de wapenstilstand gesloten was, viel bij gebrek van omstandige berichten van Woed niets te melden. Slechts was er een telegram van 5 Maart«Joubert vraagt hoever ik wil treden in Brands voorstel. Jk heb aangeboden morgen met hem samen t9 komen bij Laing's Nek". Hieruit was wellicht af te leidendat het oorpronkelijk denkbeeld van Brand uitging en Joubert op diens aanraden het eerst zich in verbinding stelde met generaal Wood. Dit Durban wordt van 12 dezer gemeld Volgens geloofwaardige berichten heerscht er groote opge wondenheid onder de Boeren in den Oranje-Vrijstaat, die slechts op een voorwendsel wachton om zich bij de Boeren in de Transvaal aan te sluiten. Zij beschouwen de groote versterkingen, die Engeland naar de Kaap zendt, met wantrouwen, en meenen dat er de bedoeling achter schuilt om ook den Vrijstaat te annexeeren, SCHIEDAM, 11 Maart 1881. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 12 Maart 1881. Afwezig de heeren J. Meyer Pz.T. P. Jaasen en Mr. A. K. J. Van der Drift. 4. Reiumtie der notulen van de vorige ver gadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Het adres van de Kamer van Koophandel ei» Fabrieken te Gorkum, betrekkelijk de ver betering van den waterweg van Amsterdam naar den Rijn, wordt gesteld ten fine van pneadvies in handen eener commissie, bestaande uit de heerent J. T. Beukers, J. T. Wittkampf en T. H. B. Snijders. 4. Het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht, betrekkelijk de thans by de Tweede Kamer der Staten-Generaa! aan- 'hangige zegelwet wordt gesteld in banden eener commissie bestaande uit de heeren J. J.-G. Nolet, Mr. A. K. J. Van der Drift en T. P. Jausen. V. MededeelÏDg van den voorzitter omtrent de stappen door de commissie ad hoe gedaan by de Hooge Regeering: a. betrekkelijk het verkeer op de lijnen der Holi, IJzeren Spoorweg- Maatschappijh. betrekkelijk de vermindering van het minimum van den trek in de bran deryen. Gedurende de week van 17 Maart jl. is voor de consumtie afgekeurd en onder toe zicht der politie begraven een partij rundvleesch bü den veehouder Th. v. d. B. alhier. Eene collecte ten behoeve van zieken en gewonden in de Transvaal, op de school van den heer A. H. E. Tijl gehouden, door den leerling >W. Odé, heeft opgebracht f28.15 welk bedrag is gezoiiden aan den heer Dr. P. Harting te Utrecht. Een afzonderlijk bijvoegsel van de Steati- covrant van heden bevat een statistiek der ge boorten en der aterften naar den leeftyd en de' oorzaken van den dood in Nederland over de 'inaand November ia 1880. Hierop komt Schiedam voof^'met 22908 inwoners. Gedurende die maand zyn alhier vrettig geboren 34 m. 35 vtf., onecht 2 m. 4 vr., levenloos'aangegeven wettig 2 m. 2 vr., te zamen 76 enkelvoudige ge boorten, overleden beneden het jaar 10 m. 42 vr., van 44 jaar7 m. 5 vr., vau 513 jaar van 14—19 jaar 4 *r., van 20—49 jaar 4m. 4vr,, van 50—64jaar2m, 3vr,, van 05 -79 jaar 4 vr., van 80jaar en daarboven 1 m2 vr., gezamen lijk aantal overledenen met inbegrip van de leven loos aangegsveoen 2Gm. 33 vr., totaal 59, zijnde dit op 1000 inwoners per jaar 31.42. De ge volgen waaraan deze overleden zijn worden aldus opgegeven: lichaamszwakte 41 m. S vr., klier ziekte 1 m., 2 vr., kanker 1 vr., typhus 1 m., 4 vr., roodvonk 1 vr., stuipon, trismus, epilepsia 1 m., 5 vr., apoplexia 1 m., 3 vr., keel- en lougtering, bloedspuwing lm., 1 vr., croup 1 m.f 1 vr., kinkhoest 1 m,, 1 vr., acute ziekten der ademhaliQgswerktuigen 1 m., 2 vr., chro nische ziekten der ademhalingswerktuigen 2 vr., organische hartgebreken 2 in., 1 vr., acute ziekten der spijl verteringswerktuigen 2 m. 2 vr., gewolddadige dood 1 m. Het Bestuur der Nederl. Vereeuiging van gemeente ambtenaren heeft aan de verschillende Staten der provinciën een adres gezonden om subsidie voor de oprichting van een pensioen-, weduwen- eu weezenfonds ten hunnen behoeve. Volgens het concept-reglement zou de deel neming voor alle gemeente-ambtenaren ver plichtend worden gesteld. Het Rijk zal hebben het algemeen beheer; de gelden zuilen op het Grootboek geplaatst worden. Een Raad van 13 leden houdt toezicht en beheer; voorzitter eu secretaris te benoemen door den Koning buiten de gemeente-ambtenaren, terwijl dePiov, Stalen uit elk gewest één der elf leden uit de ge meente-ambtenaren kiezen. De pensioenen wor den vastgesteld bij Kon. besluit, Gedep. Staten en gemeenteraad gehoord. Naar ouderdom worden 3 tot 6 pet. op de gemeente-jaai wedden voor 't fonds gekoit; èubsidiën wordeu gevraagd aan het Rijk, de provinciën en de gemeenten. Recht op pensioen 'geeft GOjarige dienst; bij ongesteldheid vtoeger'; voor weduwen en kin deren zijn nadere voorzieningen genomen.-" Dit zijn de hoofdbepalingen; het leglement is opgesteld naar de Belgische Caisse Centrale, die voor gemeente-beambten siuds 1861 gunstig werkt. Onder de bijna 900 leden der Vereeuiging vindt men een groot aantal burgemeesters, den burgemeester en al de wethouders van 's Ilage verder o. a. de burgemeestei s van Haarlem Arnhem, Middelburg, Leeuwarden, Groningen, Assen, Dordrecht; in Utrecht de burgemeesters van Zeist, Wijk, Harmeien, De Bildt, Mijdrecht, Loenen, Leusden, Maarsseu, Liuschoten, Maar tensdijk, Vleuten, Abcoude, Vinkeveen, Drie bergen, Bunuik, IJselstein, Kockengen, Schalk wijk en Vreeswijk. De Arnhemsche Courant noemt de presi dentskeuze in de Tweede Kamer niet een geïsoleerd feit of het uitvloeisel van een persoon lijken willekeur, maar van een aangenomen stel sel, van een afgesproken tactiek, sliet is een formeele oorlogsverklaring van de coterie aan de partij; een officiéele kennisneming dat de coterie niet alleen de partij, in hetgeen zij doen wil, belemmeren zal; maar dat de coterie zal trachten te beletten,, dat de partij iets doet en iets tot stand brengt. Indien hieraan nog eenige twijfel kan bestaan, is die opgeheven door de motie van den heer Van Houten, die niet is een financiëele, maar in beginsel en bedoeling een uitsluitend politieke motie, een torpedo-motie om het Kabinet te doen iu de lucht vliegen." Aan het slot van haar uitikel schrijft de A. O. nog het volgende: »De zitting van Dinsdag a. s. wordt met belangstelling tegemoet gezien. Zij kan niet anders dan zeer leerzaam zijn. Uit het besluit over de motie zal dan dit blijken, wat voor de natie van het hoogste belang is te weten: hoe ver in deze partyzieke en door partyzucht gedreven Kamer de coterie-belanpen gaan boven de algemeens belangen; en hoe ver, in deze Kamer, de onwil der meerderheid gaat om 's Lands in elkander vallend belastingstelsel te hervormen en zijn ontredderde financiën in ot de te brengen". Men meldt uit 's Hertogenbosch aan de if. 22. CL: In den ceilulairen vleugel der gevangenis alhier is een treurig ongeluk gebeurd. Zekere Das, die, hoewel rijk zijnde, liever eene cel lulaire gevangenisstraf onderging dan de boete waartoe hij veroordeeld was te betalen, is, doordien een gevangenbewaarder de gaskraan gedurende den geheeten nacht had opengelaten, in zijne cel gestikt. Alle geneeskundige hulp was vruchteloos, en de man is eenige uren na de ontdekking overleden. Een der omvangrijkste letterkundige werken dezer eeuw, de nieuwe bijbelvertaling, is nu half voltooid. In den loop der.maand Mei zal de herziene vertaling van het Nieuwe Testament verschijnen. Met deze nieuwe bewerking der H. Schriften zijn nu reeds sedeit 1870, toen zij voor het eerst te Canterbury bijeenkwamen, zestien ge leerden bezig, die uit de bekwaamste mannen der kerk en hoogescholen gekozen werden. Alle kwestiën die zich voordoen worden door meer derheid van stemmen beslist. De onderneming geschiedt geheel op kosten der hoogescholen van Oxford en van Cambridge. De vertalers schynen een aantal onnauwkeurig heden in de vroegere bewerking ontdekt te hebben. Zoo moet o. a. de inlassching der drie getuigen van de opstanding vervallen en in het gebed des Heeren de bedei verlos ons van den booze" veranderd worden inaverlos ons van den geest des kwaads", terwijl de twaalf laatste' verzen van het Evangelie van Marcu3 geheel apocrief zyu. Inzameling voor Hen Watersnood. Te Steenbergen heeft de collecte f 470.10 opgebracht; te Avenhorii f 41.91; te Liendei. f442.15; te Raalte f505; te Vreeland f 128; te Pijnacker f91 van de Protestantsche bevol king. De Katholieken hadden in hun kerkge bouw gelegenheid tot het inbrengen van giften. De tweede vrouwdie door prof. Billroth 28 Februari van een kankergezwel aan de maag wa3 gesneden, is eergisteren gestorven aan zwakte. De maag was te veel gezakt om een toevoer van voedsel naar den darm mogelijk te maken en de krachten der vrouw namen dientengevolge eiken dag af. Prof. Billroth, de wereldberoemde opera teur te "Weenen, ontving dezer dagen in het gasthuis bezoek van een zwaar gesluierde dame, die hem een couvert overhandigde met verzoek dit eerst te openen, wanneer zij zich verwijderd had. De dame weigerde haar naam te noemen eD verdween. Billroth vond in het couvert 5000 gulden voor het lievelingsdenkbeeld van den hoogleeraar: het bouwen van een hospitaal tot opleiding van ziekenoppassers. Een paar dagen geleden verbrijzelde een rijtuig de vitrine van een juwelier in de Great Russellstreet te Londen. Zooals gewoonlyk in zulke gevallen gebeurt, schoolden aanstonds een groot getal nieuwsgierigen samen. Kwaad doeners, hebben van de drukte van het oogen- blik gebruik gemaakt om'verucheidene kostbare juweelen, ter waarde vau 25^,000 francs, mee te nemen. Men vermoedt,-;dat 'het rytuig opzet telijk de vitrine heeft verbrijzeld. ,i i illXiX 7 Gedrukt bij 'J, ODÉ, te SaMedajn. a*

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6