TRANSVAAL. ieder maar tegen de Vredebonden, die voor- oordeelen toch waren de grootste vijand van de vredeszaak. Achtervolgens weersprak hij dat de Vredebond zou zijn belachelijk, utopisch, onpraktisch, Belachelijk kon men elke zaak maken, maar 'talierbelachelijkst was dan wel de oorlog, aan welken Erasmus een plaats inruimde in zijn sLof der Zotheid" en wiens belachelijke vermenigvuldiging Hugo De Groot dreef tot het schrijven van zijn meesterwerk ïde jure belli ac pacis". Utopisch had men vroeger ook geheeten de afschaffing der slavernij, het keeren van den zeeroof, de afschaffing der doodstraf. En thans wijst men er op als zoo vele gedenksteeneu van vooruitgang en bescha ving. Het Vredebond wenscht slechts op 't ge bied van 't volkenrecht toe te passen, wat op dat van 'tstrafrecht is verkregen: de eerbiediging van het menschelijk leven. Onpraktisch is 't Vredebond daarom niet. Diens statuten sluiten den krjjg voor onafhankelijkheid niet uit en het Vredebond sympathiseert dan ook ten volle met de Transvaaiheldeu, voor de verkrijging van wier onafhankelijkheid het een der eerste was die stappen deed bij 'tEngelsch gouver nement. liet Vredebond tracht niet enkel de Begeeringen in een oogenblik tot zijn streven over te halen, maar op de volkeien te werken en door vereeniging als middel het schoone doel te bereiken, strijd voerende tegen de hnrts- tochten der hoogeren en de vooroordeelen der menigte. Vervolgens werd door den heer A. J. Riko op zeer onderhoudende en populaire w'yze den brief van den veldmaarschalk Von Moitke aan prof. Bluntschli ten betooge van het nut en de noodzakelijkheid van den oorlog gehekeld en aan een scherpe kritiek onderworpen, Zyn doel was aan te toouen dat eik woord van deu veldmaarschalk strijdig is met de piaktijk von den oorlog, hetgeen hij met allerlei historische herinneringen staafde. Voor 'tslot was de Tran vaal-aangelegen held bewaard. De heer Roiniju, gewezen consul in Engeland, gaf een volledig overzicht ten beste van de Transv'aal-geschiedenis en releveerde daarin onder anderen dat de annexatie ten eeuenmale een onrech't wasdoor mets ge wettigd daar al de door Engeland aangevoerde redenen onwaar waren gebleken. Vooral con stateerde hij dat president Burgers met da loflelijkste bedoelingen was bezield geweest, maar wellicht eerst te zeer was vooruitgegaan o. a. met zijn plannen omtreut den spoorweg aanleg en later na terugkomst uit Europa, te sterke maatregelen had genomen om de in middels gestoorde orileiu zijn land te herstellen. Hierbij sloot zich geheet aan de heer Tromp, ex-secretaris van den voonnaligen president Burgers, die daartoe uitgenoodigd het historisch relaas van den vorigen spreker aanvulde met een tal van feiten, uit eigen wetenschap geput. Ook hij wees er op boe Engeland, door valscno voorstellingen verkeerd voorgelicht, tot annexatie bad gemachtigd, Hö gaf eeu helder verhaal van de, sluwe wijze waarop sir Theoplule Shepstoue van zijn macht en invloed misbruik makendede Boeren had verschalkt en de annexatie geproclameerd en euustateertie het nog niet bekeude feit, dat toen nog Burgers eeuige voorname Hoeren heelt saamgeroepen en hen heeft verzekerd de Eogelschen te zuilen verjagen als zij hem de hulp van slechts 300 man waarborgden. Toen echter de Boereu dien waai borg niet konden geven, moest ook Burgers zich bij'- de zaak nederleggen. Spieker ver klaarde voorts, hoe hij ook vroeger over hen gedacht mocht hebbenthans voor de Boeren volle sympathie te koesteren wegens hun held- hnltige houding en io zoover week hij van den vorigen spreker af, dit z. i. de Boeren op hun stuk zouden staan en volledige onafhankelijk heid als hoofdvoorwaarde van de vredesonder handelingen zoudeu stellen. Verkregen zij die nietof leden zij een nederlaagdan zou daarvan hield spreker zich overtuigd, geheel Zuid-Afrika opstaan e i danwensehte hij niet Engelschman in Kaapland te zijn. Wegens het vergevorde uur werd geen verder debat gevoerd, maar Dam de vergadering bij acclamatie de volgende resoluties aan door den beer Romijn voorgesteld: lo. De vergadering verklaartdat zij de annexatie der Transvnalscbe Republiek, door de Engelsche Regeering beschouwt als eene daad van onrecht en geweld en dat er geeno redenen bestonden, om het tractaat van de' Zandrivier van 47 Januari 1851 te verbreken,' 2o. De vergadering is van meening," dat wanneer in Engeland de ware toedracht der Transvaalkwestie beter bekend wordthet Engelsche volk meer belang zal hechten aan recht en meuschelijkht-id dan aan militaire eer en prestige. 3o. De vergadering verheugt zich dat de Nederiandsche Regeering al het mogelijke aan wendt tot het herstel van den vrede tusschen Engeland en de Transvaal en tot hel verkrijgen der onafhankelijkheid van do Republiek. De vredos-onderlmndelingen (zoo meldde de Tiwes-corrospondont uit Durban) zijn toe te schrijven aan President Brands onafgebroken streven naar het voorkomen van verder blood vergieten tusschen de blanken in Znid-Afrika. In het reeds vermoldo bericht van President Brand aan den hoer Donald Currie, den Vrijstaatschen consul tc Londen, weid ook nog de hoop uitgedrukt, dat do wapenschot- sing zoo noodig een korten tijd verlengd zou worden. Luidcns mededceling van Gladstone in hot Parlement, heeft de Engelsche Regeering tot zoodanige verlenging reeds hare toestemming gegeven. Doze mededceling zou echter gunstiger geklonken hebben voor de uitzichten op vrede, indien do lieer Gladstone er niet iets had bijgevoegd over ode belangen die beschermd moeten worden". Immers juist deze zoogenaamde «belangen" waren het, die, rekbaar tot in het oneindige, Engeland tot al zijne ongerechtigheden in Zuid-Afrika en elders hebben verleid. Overigons, omtrent de voorwaarden in welke do Regeering zou willen berusten niets nog. Een verlengen van den wapenstilstand geeft in zekeren zin nieuwe hoop. Jammer maar, dat middelerwijl al de voordeelen van het stoepend houden der onderhandelingen aan Engolands kant zijn. Elke dag immers brengt Roberts met zijne regimenten een stuk nader, en duet tevens de strijdvaardigheid van do reeds aanwezige troepen toenemen. Indien er onder dit alles toch nog een d'olomaiieke streek schuilen moest: indien men de eenvoudige Trans valere door beloften slechts zocht te paaien tot het neerleggen hunner wapenen en hot ontruimen van don zoo gevreesden Langnek-pas; of wol, indien eene stuk bij stuk verlengde wapenschorsing slechts er op toegelegd ware om do Engelsclien in staat to stellen opeens mot verpletterende ovor- overmacht de stellingen der Boeron aan te tasten Doch wat zou allo declameersn dan baten! Do slag zou geslagen zijn! To kwader ure kwam juist mi ook nog de afstand van Loronpo Marques door Portugal aan Engeland. Het kan niet anders, of doze gebeurtenis rnoet belangrijken invloed hebben op Engeland's inzichten met betrekking tot do Transvaal. Zul het niet minder dan ooit dit wingewest willen loslaten, nil het do prachtige zeehaven, die er bijna onmiddellijk aan grenst, in zijn lang gewcnscht bezit heeft gekregen? Kort en goed, er is in dit geondoi'handel, met hot oog op al de novenkomende omstandigheden, iets verdachts tenzij het wezen mocht dat de heer Gladstone zelf begint in te zien hoe deze Trans- vaalscho geschiedenis, aan het eindo zijner dagen nog, do cerekroon op zijn lang en werkzaam leven in een -strookrans dreigt te verkoeren. In het begin van Apvil kan Roberts te Durban aan wal stappen. Hij zal dan bij do '15,000 Engel- scho soldaten onder zijn bevelen hebben, en wel A regïmenton ruiterij, 8 batterijen geschut, 15 bataljons voetvolk, 3 compagnieën genie, een korps oorlogsmatrozen, bonevens de noodige manschappen voor transport- en hospitaal-dienst. Do Engelschen in de Kaapstad, en vooral ook in Natal, zijn natuurlijk woedend over den wapen stilstand. Zij, die in de Hollanders daarginds slechts lastige mededingers zien, of, in hot gunstigste geval, schapen die voor 't scheren zijn, willen gaarne het lieerschcndo ras blijven, en zouden dus over een bloedige tuchtiging van hel Boeren-elcment zich verheugd de handen wrijien. Doch dit behoefde hen nog niet te verleiden om door Reuter berichtjes te doen overseinen als het volgende: »Ecn vaag gerucht is hier in omloop, dat de Boeren de wagens met proviand, bestemd 'voor liet Britsclie garnizoen te Wakkoratrooin, zich ton oigen gabrtiike hebben toegeëigend." Lieden mot nog een greintje ridderlijkheid tegenover een ridderlijken vijand zouden met zulke telegrammen ten minste wachten totdat bet nvagc gerucht" oerio zekerheid was geworden. Edoch Britsclie belangen!" zooals ook dc heer Gladstone zegt. De- Echo spoort de vrienden van recht en bil lijkheid aan om gedurende den wapenstilstand in hun ijveren niet to verflauwen. Allo liberale ver- ecnigingon in den lande mopten zich spoedig cm krachtig in het belang van den vrede doen hooren,. opdat dc hecron Gladstone en Bright in dien'bijval steun «inden tegen do ophitsingen van do in hare' wraakzucht teleurgestelde Tory-pcrs.- In verband hiermede is hot verblijdend, dat het- Transvaal Indep'endonce Comittee stap pen hoeft genomen tot het beleggen van openbare vergaderingen te Birmingham, Manchester, Liver pool, Hastings, Bath, Weymouth en in verschillende stadswijken van Londen. Do meeting te Bir- mingham zou gisterenavond plaats hebben. Wanneer de oorlog zal afgoloopon zijn met wolken uitslag dan ook dan zal het Nederiandsche volk, mot professor Ilarting fan hot hoofd eene warme dankbetuiging hebben toe te zenden-aan kapitein VernoySir Wilfrid LawsonCharles Trovelyan on al dio andore ridderlijke Engelschen, die zoo belangeloos hun tijd en geld en arbeid ten offer brengen om recht te helpen verschaffen aan onza verdrukte stamgenoolen. Voorloopig kunnen de tallooze Nederlanders, voor wie een bankbiljet van f -1000 eene kleinig heid ishet streven dier mannen liet allerbest steunen door zulk eene geldoiijko bijdrage, welke het Comité* verklaart «dankbaar in ontvangst te zullen nemen" aan zijn adres: Palace-Chambers Bridge-street: Westminster. Zooals trouwens na do verschillende reeds bekende berichten niet anders to verwachten was, weten de correspondenten van do Daily News en de Standard, te Newcastle on liet in do nabijheid daarvan gelegen fort Amiel, niets mede te des-Ion omtrent do vredesvoorstellen, die van de eene of andere zijde gedaan zouden kunnen zijn. In'de bijeenkomst van Zondag II. tusschen Joubert on generaal Wood zijn, verzekeren beiden, van geene zijde eenigc voorstellen gedaan, afwijkende van dio, welke vroeger reeds aangeboden zijn. Do omlcr- i handelingen zullen eerst plaats hebben als Kt uger, Joubert, president Brand en generaal Wood bijeen zullen kunnen komen, en zelfs omtrent de plaats, waar ilozo bijeenkomst zal plaats hebben, weten do correspondenten niots met zekerheid mede te deelen. Hetgeen door Gladstone eergisteren in het Lager huis daaromtrent gozegd is, geeft ook woinig licht Door dc regeering, zeide hij, waren geen stappen hoegenaamd gedaam tot het sluiten eeuer wapen schorsing, en al wat door generaal Wood in die aangelogeiiheid gedaan is, de regeering had dit, voor zoover zij daarvan ingelicht was, reeds aan het Parlement medegedeeld, fn antwoord op de vraag van lord R. Churchill»boe de regeering den wapenstilstand overeenbraeht met de woorden in da troonrede, dat militaiie maatregelen tot- handhaving van het gezag der Kroon aan de regeling der Transvaal-aangelegenhe-len moesten voorafgaan?" zeide Gladstone in 't kort het volgende Op dat tijdstip was de regeering en naar hij meende terechtvan oordeeldat vóórdat de autoriteiten in de kolonie in staat gesteld waren-' om aan den opstand het hoofd te biedengeone gelegenheid zou geboden worden om tot eene schikking te komen, maar onder de tegenwoordige omstandigheden oordeelde zij, dat zulk eene gele genheid zich thans heeft voorgedaan, en hot was haar plicht te onderzoeken of deze van eonigo wnnrde was. Omtrent den uitslag kon hij niets voorspellen, maar do regoonng was zich volkomen bewust welke belangen aan hare handen zijn toevertrouwd, en ernstig zou zij er naar stroven daarvoor te waken. Het oogonblik kwam hon niet goschikt voor om een gedetailleerd verhaal te geven van hetgeen er gebeurd wasmaar zoodra dit mogelijk waszou dc gewisselde correspondentie aan het Huis worden medegedeeld, en do supple- toiro begrooting van oorlogsuitgaven zon van zolve gelegenheid geven tot eene volledige discussie. De corrcspondeht vim de Times te Durban is, al even weinig als zijn collega van do Standard, met de wapenschorsing en do vredesonderhandelin gen ingenomen, s Wij wachten in angstige spanning den afloop der wapenschorsing af"seinde de eerste eergisteren. »Als Engeland nu den strijd staaktdan is 't duidelijk dat do indruk op de inboorlingen noodlottig zal zijn voor ons gezag. Het laatste troffen was een zoo volledigo nederlaag, dat een vrodozonder onderwerping der Boeren aan het Britsclie gezagde souvereiniteit der Koningin in Zuid-Afrika tot een voorwerp van bespotting zou maken." Nog mensrhltaveiider en zachtzinniger drukt ido correspondent van do Standard zich uit. sin de> geheele kolonie, seint hij, heersebt volslagen con sternatie onder de Engelsche bewoners. Algemeen gevoelt men, dat indien de Boeren als gevolg van. do nederlagen der Engelsche troepen hunne eischen. ingewilligd krijgen, dat weinig minder zijn zou dan het volkomen prijsgeven van de Engelsche belangen in Zuid-Afrika. De Boeren hebben her haaldelijk gezegd, dat de oorlog een strijd is tusschen de twee blanke rassen in Zuil-Afrika, en de vrede- op de door 'de Boeren gestoldo voorwaarden zou, vooral op dit oogenblik gesloten, geen andere beteekenis hebben dan do omverwerping, vroeg" of laat, van ons gezag in deze gewesten. Het' onmiddellijk gevolg zou zijn de vernietiging rvan-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 8