BïafenladïscliiiBêritHej. der Keizerlijke familie omringden knielend het sterfbed, terwijl da Aartspriester de gebeden der stervenden las. Overste Dvorjetzki, die den eenen moordenaar, gevangen nam eu dolk en revolver ontrukte, is bedlpgerig, tengevolge van zijne wonden, welke echter niet doodelijk zijn. De personen, die den Keizer het eerst op namen. waren Nowikow, kapitein-luitenant van het regiment Litthauers, en Netschajeff, cadet der militaire school. Het aantal gewonden is grooter, dan tot dusver werd gemeld; eenigen zijn reeds gestorven. Do moordenaardie ge vangen werd genomen, heet, Russakow, is 21 jaren oud, is afkomstig uit de provincie Nov gorod en volgde de lessen aan de academie voor mijn-ingenieurs. Men zegt dat Loris Melikoff sinds enkele dagen het bestaan ontdekt had van een nieuw komplot, en dal hij, na het vinden van belang rijke papieren, den Keizer verzocht had niet huiten het paleis te gaan. De Keizer echter wilde hieraan geen gehoor geven. Ten half twee kondigde het geschut van de citadel den aanvang der plechtigheid van de troonsbestijging en de eedsaflegging aan. Het plein voor hst paleis was dicht bezet met menschen. Ten half drie gingen de nieuwe Keizer en Keizerin dwars door de menigte iieen naar de kathedraal van Onze Lieve Vrouwe van Kazan, te midden van oorverdoovende toejuichingen. De bladen melden dat er onder de aan hunno wonden gestorven persoon een individu was die weigerde zijn naam en adres op to geven. Alle berichten omtrent verandering in de politiek of in het personeel zijn voor het oogen- biik onwaar. ENGELAND. Volgens geloofwaardige berichten heerscht er groote opgewondenheid onder de Boeren in den Oranje-Vrijstaat, die slechts op een voorwend sel wachten om zich bij do Boeren in de Trans vaal aan te sluiten. Zij beschouwen de groote verster kingen, die Engeland naar de Kaap zendt, met wantrouwen, en rneenen dat er de bedoeling achter schuilt om ook den Vrijstaat te aunexeeren. Berichten uit Zuid-Afrika molden dat vermoedelijk stormweder generaal Wood belet heeft, eergister de meeting met de hooiden der Boeren bij te wonen, zooals het plan was. Aan de Times wordt van eergister uit Mount- Prospect gemeld dat de geestdrift der Vrystaat- burgers den kansen op vrede niet ten goede komt. liet Transvaalsche volk zelf, afgescheiden van hunnen aanvoerder wordt door die geest drift oorlogzuchtige!'. Vierduizend burgers staan gereed om Natal binnen te vallen. Aan Daily News wordt uit Lahore gemeld dat Engeland besloten is den Emir van Kanda har weer op den troon te helpende Britsche troepen zouden dau tijdelijk in Kandahar blijven om de rust te handhaven. B E L O l E. De Nord zegt over het vermoorden des - Keizers: »De droefheid, door de Russische natie aan den dag gelegd, en de hartelijkheid waarmede de nieuwe Keizer is begroet, bewijzen den moor denaars dat hunne gedrochtelijke pogingen tot omverwerping van den Staat uedoemd zijn om jammerlijk schipbreuk te lijden. Indien moorden niet hun éénig oogmerk is, dan zullen zij de wapens neerleggen na dit bewijs hunner onmacht, afgelegd, helaas, ten koste van het leven van Rusland's weldoener." DülTSCHt ANI). Bij de opening der zitting van de Rijksdag op gister hield de voorzitter een toespraak waarin hij op het afschuwelijke feit, in de hoofdstad van Rusland gepleegd, wees on meende de tolk te zijn der vergadering door het uitspre ken van de hartelijke deelneming van den Rijksdag in het verlies dat den Keizer van Duitschland en zijn Huis getroffen heelt. De vergadering gaf hare instemming met die woor den te keuneu. OOSTENRIJK. Volgens de Presse is de Keizer door het bericht van den moordaanslag diep getroffen. Z. M. schreef terstond eigenhandig een condo- leanlie-telegram aan den troonopvolger en de Keizerlijke familie. DEN HAAG, 15 Maart 1881. De Kamerheer-Ceremoniemeester maakt bekend, ingevolge de bevelen des Konings, dat het Hof heden voor den tijd van zes weken den rouw heeft aangenomen, wegens het over lijden van Zijne Majesteit den Keizer van Rus land, te weten: drie weken middelbaren, en drie weken lichten rouw. Zijne Majesteit heeft tevens het dragen van zwarte handschoenen voorgeschreven gedurende' den middelbaren rouw. - 's Konings adjudant-generaal, de vice- admiraal Jhr. Van Capellen, zal Z. M. den Koning vertegenwoordigen by de begrafenis van Z. M, Keizer Alexander 11 van Rusland. De woning van den Russischen gezant alhier, was kort na verspreiding der tijding van het overlijden des Keizers gesloten. De leden van het corps diplomatique en vele hooggeplaatste personen hebben gister middag rouwbezoeken bij den gezant afgelegd. SCHIEDAM 15 Maart 1881. Blijkens achterstaande advertentie is door het bestuur van het vrouwen-comité van het lïoode Druis alhier, omstreeks f 250 aan liet hoofd comité overgemaakt, ten behoeve van de ge kwetste en zieke krijgslieden in de Tiansvaal. Gaarne wekken ook wij onze stadgeuooten die nog niet tot het lidmaatschap van genoemde vereeniging zijn toegetreden op, aan de aan sporing van fiet bestuur gevolg te geven, door zich als zoodanig te laten inschrijven, opdat de jaarüjksche bijdragen kunnen strekken tot het bijeenbrengen eener kas, om in tijd van nood in de eerste behoeften te kunnen voorzien. De Staatscourant vrfn heden bevat de aankondiging van de inschrijving eu de door haling van inschrijvingen van handels- en fa brieksmerken, ter griffie van de arrondissements- jechtbanke:), ingevolge de wet van 25 Mei 188D Staatsblad no 85), waaronder ook voor komen de merken van de te Schiedam geves tigde vereeniging van gisthantlelaren, bestuur ders de lieeren 11 C. Jansen, C. A. Van der Burg, A. Rijnbende, Th. H. B. Snijders te Schiedam en P. J. Yau der Burg te Rotterdam; de firma P. Hoppe te Amsterdam; de firma A. Hoogen- d'yk Jzn. te Vlaardingen en de firma J. H. lleukes te üelfshaven. Op don staat van nalatenschappen van manschappen der Koninklijke .Nederlandsche zeemacht en van het corps mariniers, die in den loop van het jaar 1879 zijn beschikbaar geworden on Diet door de etfgenamen oppe- eischt, komt o a. voor: Rei miert Cornelis Ruiter, geboren te Schiedam, overleden den 18 Maart 1879, in het hospitaal te Macassar. De oveiledene behoorde tot de rol van het schip "Banha en heeft f 102.13'/2 nagelaten. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de opgave in de Staatscourant van 8 Maait II. ontvaugen f2774.99. De heer Busken Huet betoogt in de Amsterdammerdat Engeland uit zich zelf niet zal toegeven aan de eischen der Trnnsvaalsche Boerenalleen door eene diplomatieke con ferentie kan liet daartoe bewogen worden. Nederland is van zelf aangewezen om daartoe de eerste stappen te doen en de heer Huet ontwikkelt de redenen, waarom de verschillende mogendheden, die daaraan deelnemen, invloed op Engeland kunuen uitoefenen. Huet resumeert zijn betoog aldus »De eenige kans der Boeren op herstel hunner Republiek, is dat hunne zaak in een Euiopeeseh congres ter tafel kome, en zulk een congres is de eenige macht waarvoor Engeland roet behoud zijner eer zwichten kan en in het belang van zijn goeden tiaam zwichten sal. Ten nverstaan van een Europeesch scheids gericht heeft Engeland aan Noord-Amerika de schade vergoedtengevolge zijner oogluiking en medeplichtigheid door Ae Alabama aangericht.' Evenzoo kau Engeland, ais medelid van een Europeesch congres, de aanhechting van de Transvaal intrekken en aan de Boeren hunne Republiek teruggeven. Zoo Nederland, in naam zijner oude betrekking op de Kaapkolonie, het initiatief name. dan zou het eene goede vertoo- ning maken. Meer dan dathet zou den Boeren eene wezenlijke dienst bewijzen, en door zijn vooi beeld staven, dat kleine volken niet on herroepelijk veroordeeld zijn slechts voor spek en boonen bij de wereldgeschiedenis aan te zitten." De hoogleeraar Buys Ballot schrijft. „Vertraagt niet, maar waakt. »De wapenstilstand in de Transvaal heeft velen verheugd, omdat zij daarin zien een blijk van welwillendheid en erkeuning van de zijde der Engelsche Regeering, welke.daarmede eeue overwinning op zich zelve behaald heeft. Maar- men mag niet onopgemerkt laten, dat intusschen. generaal Roberts nadert met zijn strijdmacht, en dat het, wanneer die aangekomen zal zijn,, zoo verleidelijk wordt, gunstige voorwaarden te bedingenten nadeele der Boeren, wier heldhaftigheid, zelfbeperking, bedaardheid, inschikkelijkheid, Europa's bewondering weg droegen. sVeel is er gewonnen, daar de partij, die den vrede op grond van de onafhankelijkheid der Transvaalsche Republiek eisciit, met den dag sterker wordt. Wij moeten die goedgezimien opwekken en steunen tegen hen, die nog dwalen, Wat zou het een triomf zijn, indien het recht de bovenhand behield en Engeland, bewust van zijne macht, zich ootzeide die te gebruiken tot verkrijging van wat het gevoelt niet te mogen begeeren Ieder, die vrienden heeft in Engeland, is verplicht hun zedelijk gevoe! wakker te schudden of te versterken, heu te overtuigen, dat rechtvaardigheid een volk verhoogt. Beter dan zij in de gelegenheid, de feiten jui«t te kennen, stelle ieder de eenvoudige waarheid in het licht tegenover laster en leugen, met driest heid telkens weer door kwaadgezinden ver spreidt. Bedenkt toch, hoe moeielijk het hun ir.net zijn eeue dwaling, ter goeder trouw ge loofd, als zoodanig te kennen en af te schudden, vooral als zij op hunne handelingen moeten terugkomen. Tracht dan die moetelijkheid te verminderen, door er op te wijzen, dat men Engelands zelfbelieersching niet minder zou bewonderen dan nu die der Boeren, en beweegt in elke stad van Groot-Britlannië personen, om vereenigingen in het leven te roepen waarvan, als uit zoovele middelpunten, kracht ten goede worde aangewend. Wij kunnen Enge land geen grooter dienst bewijzen. nMaar als gij dit wilt doen, doet het dan- haastelijk en laat de dagen der wapenschorsing' niet ongebruikt voorbijgaan; verhoedt het, dat de jantrneien der vernieling over Zuid-Afrika worden uitgestoit en schande over Engeland. Wroeging zou zijne staatslieden, de Nemesis- het land vervolgen. En wij men heeft ons reeds verweten iu 1877 niet krachtig en aan-- houdend genoeg tegen de annexatie te zijn opgetreden nu gevoelen wij ons mede aan sprakelijk, indien wij vertragen en niet waken." De Stoomvaartmaatschappij Nederland zal een dividend van 8Vs pet, over 'tjaar 18S0 voorstellen. Op de visscherij-tentoonstelliug te Greifs- wald aan de Oostzee werd door de jury een eerste (zilveren) medaille toegekend aan de firma Van Oterendorp Slis, vischhamlelaren te Nit'uwediep, 7'aterdag morgen heeft te Amsterdam een moord plaats gehad. In eeu vlaag van waanziu heeft de koffiehuis- houder A. Van Breemaat, woonachtig op het Leidschenplein, eene welgestelde weduwe, zijne' tarite, deri hals afgesneden. De man kwam daarna hevig bebloed thuis, met kostbaarheden en papieren van waarde,, toebehoorende aan de verslagene, hetgeen aan leiding gaf tot de ontdekking. De politie, vun het feit onderricht, arresteerde den moordenaar, doch vervoerde hem spoedig naar het Buiten-gasthuis, daar hij iu de hersenen gekrenkt bleek te zijn, Reeds vroeger had de- man blijk gegeven van waanzin. De moordenaar heeft zonder eenige aarzeling bekend het misdrijf gepleegd te hebben. Maasland. Zaterdagavond omstieeks half acht ure is onder deze gemeente een hevige brand uitgebroken bij den bouwman D. De Jong Jbzn. De braad is ontstaan in den koestal; bij de ontdekking stond het vee in de vlammen. Twaalf paarden, 40 stuks hoornvee, '2 geiten en 35 kippen zyn omgekomen, tevens zijn de- beide hooibergen, benevens eene partij godorscht en ongedorscht graan en eene hoeveelheid aard appelen eene prooi der vlammen geworden- Van de bouwrnauswoning zijn alleen riet zomerhuis, eene wagenschuur en een koonunolon gespaard' gebleven. Do oorzaak van den braud is onbekend. De woning was - niet den inboedel tegen brandschade verzekerd; het vee schier uiet,- De brandweer was spoedig aanwezig en heeft goede diensten "bewezen. - Breda. Zaterdagavond is alhier een vier jarig kind door den stoomtram overreden ea aan de gevolgen overleden. Onvoorzichtigheid der, ouders, om hun kind zonder toezicht te laten, schijnt de oorzaak te zijn van dit on- geval.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2