Per Telegraaf. Op verscheidene punten behield men zijn reserves, en die werden naar Kimberley terug- verwezen om op volgende bijeenkomsten be- TRANSVA A L. H - liet volgende bericht werd ous ter plaatsing toegezonden. "Wij vernemen, dat de eerw. heer P. J. Van Leeuwen, pastoor der O. L. Vrouwekerk alhier, op vereerende uituoodiging van Monseigneur, Snickersbisschop van Haarlemdeze week met dien kerkvoogd naar Rome is vertrokken. Het doeldat pastoor Van Leeuwen zich met deze reis voorsteltis te bespoedigen de werkzaamheden van het proces ter heiligver klaring van Ludwina, dar drie jaren geleden bij zijn vox blijf iu de H. Stad, door hein bij de Congregatie van den Ritus aanhangig ge maakt werd. Ludwina, de Schiedamsche Maagd, in het jaar 4380 geboren en bekend om haar vreeselijk Ijjden dat zij acht en dertig jaren lang ruet alles overtreffend geduld doorstond, werd reeds dodelijk na haar overlijden, den 14 April 4433, door het volk als een heilige vereerd, waarvan da eerbied getuigt, aan haar graf iu de oude St. Janskerk bewezen. Totnutoe is zij echter nog op geene wijze door de kerk van Rome ais zoodanig erkend. Haar gebeente werd in December van het jaar 1615, na de inbezitname der St. Janskerk door de Protestanten, op last van Albert in en Isabella, landvoogden der Zuid-Nederlandenin het geheim opgegraven en naar Brussel vervoerd. De pastoor Van Leeuwen heeft door zijne volhardende pogingen gedurende vele jaren weten te verkrijgen, dat op bevel van Z. II. Pius IX, een gedeelte van Ludwina's stoffelijk overschot aan haar geboorte stad werd wedei gegeven. Deze relequiën rusten thans in een koper verguld kastje, geplaatst in een fraai beschilderden houten kast, naast het hoogaltaar, in do O. L. Vrouwekerk. De altijd brandende lamp, die daarvoor hangt, getuigt van den eerbied der Katholieken voor dc-ze over- blijfseleii. In dezelfde kerk is ook een schoone predikstoel met Ludwina's beeld versierd welke den pastoor als blijk van waardeering zijner bemoeiingen in deze zaakdoor zijne gemeente werd geschonken. De zerk, waarin de beeltenis van Ludwina is uitgehouwen en dia eens haar graf dekte, is geplaatst in de kapel van liet gesticht, dat haar naam draagt. Ook wordt haar aandenken bewaard in de latere St. Janskei k, daar zij is voorgesteld op een der geschilderde ramendie er onlangs zijn aangebracht." Dij de gehouden inschrijving voor het onderhouden van den O verschieschen straatweg en nanhoorigVieden zijn bij de commissie voor de plaatselijke werken te Rotterdam aanbie dingen ingekomen van de volgende heereu O. de Briiijn te Overschte f3216, C. van 't "Woud te Vrijenban f3435, L. den Hoed te Hof van Dolft f3200, W. Lohe te Kralingen f3490, H. Verheul te'Cliailois f3380, M. Tie- leman te Kralingeu f3503, J. J. Kooijmans te Dordrecht f4685, P. Kraayeveld te 's Hage f4376, P. Duele E.Azn. te Alblasserdam f3095, alles per jaar.' Particuliere telegrammen uit Londen van -47 dezer aan de N. E. Ct. zijn van den vol genden inhoud: Gladstone heeft aan het Transvaal-Comité schriftelijk doen weten, dat hij geen deputatie van dit lichaam ontvangen kandaar hij an dere bezigheden heeft. De Transvaal (voegde .hij er bij) houdt voortdurend de aandacht der ^Regeering bezig, en zij neemt passende maat regelen om oen oplossing te vet krijgen. De geiuchten over een hervatting der vijan delijkheden in de Transvaal zijn oüjuist; integendeel staat het vooruitzicht op deu vrede beter dan ooit. Kruger kwam Dinsdag vroeg in het. kamp aan Laing's Nek aan, wat aan Wood werd bericht. Daarop werd een con ferentie bepaalddie des rnorgens tien uur aanving. Engeland weid vertegenwoordigt door Wood, Buller, Clarke, Fiaser en Cropper; de Boeren door Kruger, Jou bertPretorius en anderen. De conferentie duurde tot een uurtoen men een lunch gebruikte. De leiders der Boeren verwijderden zich toen om over het Engelsche ultimatum te beraadslagen eu keerden na een uur terug. De conferentie werd hierop hervat en duurde tot zeven uur. handeld te worden. Eene vredelievende schikking },;is hoogst waarschijnlijk. Beide,.partijen deden concession. Wood zegt, dat de Boeren de vóórnaamste voorstellen der Engelsche regee ring aannamen. W'y vernemen viin gezaghebbende 'zijde, dat in den Ministerraad heden namiddag werden i- overwogen de< punten, omtrent welke de Boeren voorbehoud maakten. Die punten schenen niet onbelangrijk en werden door de Britsche re- geeriDg niet aangenomen. Daarom is het gerucht dat de vredespreliminairen geteekend zouden zijn, voorbarig, maajr de vooruitzichten op het tot stand komen van deu vrede blijven noch- thans goed. In de Daily Telegraph komt een uitvoerig telegraphisch verslag voor omtrent een socialis tische meeting te New-York gehouden, waaraan omstreeks 300 personen hebben deelgenomen. De voornaamste redevoeringen werden door deu Ruv.schen nihilist Klemenke en door den Dnitschen sociaal-democraat Hasselmanu, vroeger lid van den Dnitschen Rijksdag, gehouden, Klemenke zeidn o. a,, dut de overleden Czaar de wreetKio lyrati was en /ijne emancipatie der lijfeigenen slechts een beding op pronte schaal. Husselmaru. zeide, dat de ontploffing van Zondag ecu schok door de gelieelo weield had veioor- zaakt, welko alle tyianneu had doen beven. De overleden Alexander was niet de eenige bloeddorstige geweldenaar in Europa, Duitsch- lauds Keizer Wilhelm was even slecht. De gelieele tyrannen-familie moest worden uit geroeid, De meeting nam oen adres aan, gericht tot de Russische «vrienden", wier zaak daarin heilig wordt genoemd, en als volgt eindigende: «Broeders! wij keuren uwe daden en uwe methode goed. Geeu wapenschorsing tusschen u en uwe onderdrukkers! Doodt, vernietigt, vermoordt en vernielt hen met wortel en tak Dinsdag werd te New York oen man in hechtenis genomen, die oproerige plakkaten aanplakte, waarboven met groote letters stond: Sic semper lyrannis, lly werd tot eene boete van '10 dollars veroordeeld. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche vereenigiiig van liet Rooüo Kruis heeft, onder dagteekemng van 15 Maart jl., demededeeling gedaan, dat in een naderen brief van den consul-genei aal G. Mijburgh, te Kaapstad kennis wordt gegeven, «dat men aldaar zeer is inge nomen met de wijze waarop de Vereenigiiig van liet Iloode Kruis is opgetreden, en dat reeds verschillende ruime giften daarvoor zijn ingekomeu." Te Durban (Port Natal) zou ook door den consul aldaar een comité voor het E. K. worden opgericht. Uil dit en andere berichten blijkt tevens, dat de keuze van geneeskundigenbeschikbaar voor bet oorlogstooneel, in de Kaapkolonie, niet zeer ruim is. Daarom stelt het Hoofdbestuur het op Imogen prijs, dat het aan 't comité te Kaap stad is gelukt reeds drie geneeskundigen en drie assistenten naar het slagveld te renden, die met de in aantocht zijnde vijf Nederlandsche genees kundigen reeds veel lijden kunnen verzachten. Niettemin, zegt het Hoofdbestuur, kan zich de behoefte aan meer geneeskundige hulp doen gevoelen. Daarom verzoekt het aan de comités en correspondenteu het wel te willen inlichten, indien iu hun omgeving ongehuwde Neder landsche geneeskundigen, lot bet uitoefenen der genees- en heelkunst bevoegd, geneigd mochten zijn zich belangloos, voor rekening van liet Eooile Kruisbeschikbaar te stellen tot het vetleenen van hulp aan gekwetsten eu zieken der strijdende partijen in Zuid-Afrika. Het Hoofdcomité is bereid de schade, die ten gevolge van dezen belangioozen dienst wordt ondervonden, te vergoeden. Naar aanleiding van eene opgaaf in The Kancel van eenige door de Engelsche regeering naar Nata) gezonden middelen tot verkwikking en lafenis der gekwetsten, werd door het comité te Rotterdamonder goedkeuring van het Uoofdcomité, f 1000 ter beschikking van het Vrouwencomité gesteld, ten einde een dergelijke bezending voor het Eoocle Kruis in gereedheid te brengen. Het comité te Rotterdam werd teveus uiigenoodigd zich rnct eene tweede ver zending van salicylzure watten ll0/o en Brunsche watten te belasten. Een eerste verzending van dien aard werd reeds op Sast van liet Iloofd- comité verscheept. Voor zoover door de comités aan zendingen in natura, boven die iu geld, de voorkeur mocht worden gegeven, bestaat daartegen geeu bezwaar, indien deze bestaan in verbandmiddelen, vooral betrekkiug hebbende op hetz. g. «Lister- verband", in ververschingsmidilelen, als: vleesch- extract, bouillon, gecondenseerde melk, choco lade, koffie-extract enz. Het Iloofdcomité verzoekt in dat; geval vooraf overleg. Van de heeren S. Hoeffteke Zoon te Leiden werd een zeer met bewerkte amputatiekist (compleet) ontvangen. Van den heer _A. Coster, te Rotter dam eene ruime hoeveelheid doelmatig ver- "baudrnaterieel. De Haagsche briefschrijver van het Z. JD. ontmoette dezer dagen iemand, iu positie ver boven hemdie juist was teruggekeerd uit Londen. Die verhaalde «hoe de Nederlandsche gezant te Londen zeer drukke conferentiën heeft met den Engelschen Minister van Ruitenlamlsche Zaken, terwijl liet tevens te Londen geen geheim is in de politieke en diplomatieke kringen, dat de Minister van Lynden iii«truciiSii naar onzen gezant heeft gezonden, welke van groote sym pathie voor de Boerenzaak getuigenis geven. De Engelsche Regeering moet overigens haar volle waardeeritrg hebben geschonken aan de besliste en onverdacht noutiale houding, welke du Miu'Ster van Lytideu in de Tiansvaal-kweslie, met haar omleischeiden pilaren in aclit nam. Onze gezant te Lmnlen zal teiste u] worden geinfonrieerd van een eveutll»el viede-duiten, ten "einde bij o>.middellijk zijne R-genring van liet feit in kennis zul stellen. A.ut Bnitenliind-ehe Zaken hier -/al men dan ile primeur hebben van liet vre.iesbericlit. Vermoedelijk zul toch onze gezant Reuter vóór zijn. Moge de vredes tijding spoedig komenEn daarna breuge onze natie baar tienduizenden bjeuo om de Hoeren, wier welvaait zoo ontzettend dour den oorlog zal kwijnen m hun maatschappelijk bestaan ter hulp te snellen." Het fluofdeoiiiitd tot behartiging van de belangen der Transvaalsclie Boeren stelt zich het volgende ten doel: lo. Door alle geoorloofded i. vreedzame, mot de neutraliteit van ons vaderland strookcmle middelen te trachten de Kngokehe Itegeeiing te bewegen aan de Zuid-Afiikaansche Republiek liaie vrijheid en onafhan kelijkheid teuig to geven. Dit is het hoofddoel, welks beieiking zich het Hooi'dcoimté tot taak heeft gesteld, en waai voor liet de gelden, die daaraan woiden toe vertrouwd, in do ceiste plaats'gebruikt. Ter bereiking van dit hoofddoel wor.lea a. brochures en kleinere geschriften gedrukt eu ver spreid dio strekken moeten om de gebeui tenissen welke .aanleiding gegeven hebben tut de annexatie der Zuid-Afiikaanscho lieptibliek en die welke gudmendB het anuexatie-tijdpcik hehbeu plaats gehad, toe te lichten en de menigvuldige onjuiste en kwaadwillige voorstellingen, die \au hare bewoners giigeveu zijn, to wedei leggen; b. betrekkingen aangeknoopt on onderbonden met alle andere comités, zoowel luimen-als buiteulandsehe, die het/elfde doel op dezelfde wijze beoogen en hun ondersteuning verleend waar Iret voor do bun-iking van het gemeenschappelijk doel neodig mocht blijken:, c. coiTespondentién onderhouden met bijzondere per sonen -die op «enigerhande wijze dit doei kunnen bevorderen. 2o. indien de oei log onverhoopt mocht worden voort gezet en do geldmiddelen het toelatenzonder hot hierna onder do. te normen te veel te schadenzal het iloofdcomité een gedeelte dier geldmiddelen kunnen aanwenden om, al dan niet in verband met het Uooile Kruis eu andere Veieenigmgen, aan de gewomlo/i'rans- vaalsche Hoeren heelkundige hulp te vei schaffen. Do. Na den vrede onderstand te verlceue» aan do weduwen en weezou dor gesneuvelde Hooien en in het algemeen de door deu oorlog ver oor raakte rampen te lenigen. Om dit op du beste wijze te doen stelt het iloofdcomité zich in verband met personen ii| Zuid- Afrika of aldaar gevormde comités, die het de aoodige voorlichting kunnen verschaffen om dit doel zoo goed mogelijk le bei er keu. ■io. Wanneer de oorlog geëindigd en de orde in de Zuid-Afrikaansche Republiek hersteld is, behoudt het Hoofdcomité zich voor om, in vereenigiiig met nadere belangstellenden, maatregelen te beuuneu, ten einde de beschaving in de Transvaal op de meest gepaste wijze te bevorderen. Kantens hel Iloofdcomité, I'. HabtiNG, Voorzit/er. II. F. Jonkman, Secretaris. Men 'schrijft aan het Vad. tut Amsterdam: Na afloop der «letterkundige en muzikale (bij eenkomst" in Felix, begaven zich gistermiddag de feestvierenden, ter eere van Houfts 300a geboortedag in een drietal versierde schuilen, voorafgegaan door Sonne maris kapel en een trompetter, in i7e-eeuwseli kostuum nattrjhet huis op de Keizersgracht, wanr Hooit, éen's woonde, om de onthulling van den gedenksteen bij te wonen. Prof. M. De Vries hield daar eene korte toespraak, waarna die plechtigheid onder luid gejuich vau de duizenden langs de Keizersgiacht geschaard eu onder fanfares plaats had. De gedenksteen is uitgevoerd in wit marmer, in den stijl der Vlaamsche Re naissance. Het vrijstaande borstbeeld is gevat in een ronde lijst mei hit omschrift «Pr. Corns'zh. Hooft." Aan weerszijden is Óen kartel aange bracht met de jaarcijfers 4581 4647. Op den ondersten sluitraml leest men: «Ter- viering van den 3G0u verjaardag van fJooft's geboorte iu zijn zoning geplaatst 40 Maart 4881." Gisteravond werd iu den Stadsschouwburg 'dé «"Waienar" naar prof. Albeidingk ïhijrns plan gewijzigd, gegeven, terwijl prof. De (Vries haar in Felix onvervalscbt voor een talrijk publiek voordroeg. Na deze voordracht ontving de heerC. Schöffer de leden der commissie en vele genoodigden in zijn prachtige salons; Heden wordt door de feestvierenden een tocht naar 't Muiderslot gemaakt, Door den kantonrechter te Oud-Beierland ziju twee personen veroordeeld tot f3 boete, subsidiair een dag gevangenis, wegens over treding der wet op den kinderarbeid. De schilderijenverzameling van Wilson zal dezer dagen te Parijs verkocht worden. Voor Millets Angelus is reeds 400,000 frs, geboden. Millet zelf verkocht het indertijd voor 2500 frs. Vlaardingen. Door den heer J. Van der Toorn, reeder te Sclieveningen, is aangekocht, de in aanbouw zijnde logRer op de werf van den Scheepsbouwmeester L. Van Dam; het schip is bestemd voor de uitoefening van de haring en li awlvis-cherij en genaamd L. E. Koolemans Beijnen. Zoowel aan do Dnthj Xcwx uit Newcastle als aan de Times uit Durban werd gemold dat, luidens vertrouwbare berichten, de iiooren op den Langnek versterkt moi tm zijn mot een contingent Vrijstatei's. Do correspondent van do Times voegt er bij dat een korps Boeier, over do Landmaus-drift ia Natal zou kunnen vallenom generaal Wood in den rug te bestoken. Men zal hebben opgemerkt dat President Kruger, in zijn brief van 3 Maart aan President Brand het denkbeeld van eene Koninklijke Commissie ver wierp: terwijl Jonbort, tien dagen later met den correspondent der Da Hg Telegraph sprekende, jni-t naar dit denkbeeld wel onren seheen te hebben. Dat Joubei't op dit stuk aanvankelijk anders zou gedacht hebben dan Kruger, is bezwaarlijk aan te nemen. Niet onmogelijk schijnt het dus, dat do sedert dour hein gevoerde gesprokken met generaal Wood hem hierin tol insclukkkelijkbeid gestemd hebben. Van Kruger's houding in de bijeenkomst dio gisteren tii*schun Wood, Brand, Joubert en Kruger hoeft plaats gehuil, zal in elk geval veel afhangen. De N. R. Cl. ontving afdrukken zoowel van het internationulo adres aan John Bright, als van 's Ministers antwoord daarop. De adressanten -r- betreurende het machtige Engeland zijne strijdkrachten te zien aanwenden tegen een der kleinste volken op aarde, dat zich verweert tegen eene door Gladstone zolf als des potisme gebrandmerkte overheersching verklaren hunne stemmen te voegen bij die der dóizenilen in Engeland, welke verlangen dat de Regeering eon einde make aan dezen jammerlijken oorlog, welko indruischt tegen de leidende beginselen van het recht der volkeren. De meeste Duitse he onderteekenaars van het adres werden reeds door ons genoemd. Er staan bovendien zeven Fr.mscbu (Louis Blune o. n.), twee Italiaanscke, èèn Uongaarsche oir drie Nederlandscho .namen onder. Dezen laatster) zijn die van de heeren .Beelaerts van Blokland, Prof. Hurting on J, Stuyt. John Bright's antwoord aan Karl Blind is ons reeds per draai bekend gemaakt. Letterlijk luidt Let als volgt; «Ik hoop dat liet uitzicht vrede is, en geen verdere oorlog; en dat er-eene schikking moge getroffen worden, bevredigend voor het TransvaaUchc volk en eervol voor Engeland. Ik behoef u nauwelijks te verzekeren dat al de invloed, dien ik bezit, wordt en zal worden aangewend ten gunste des vredes. Dit is een strijd in welker» Engeland niets kan winnen zelfs geen militairen roem, mijns inziens de treurigste soort vau roem naar welken mensehen en natiën kunnen haken. Ik tioop dat de tijd mag komen, in welken do natiën een ecrvollen roem zullen zoeken en winnen door daden van liefderijkheid en gerechtigheid. BIEST IIArlCï18 Maart. In de heden ■.gehouden zitting van* de Tweede Ivamer der Staten-Generaal is na verwerping met,34 tegen 29 stemmen van de motie-De Bruijn, onri, wegens de joDgste wijzigingen door den Minister, de reatewet opnieuw aan hel onderzoek in de sectiën te onderwerpen, de discussie voortgezet. De rentewet werd bestreden vooral wegens eedkwestie door de heeren Des Amorie van der Hoeven, Van'Nispen, Lambrechts en Do Bruijli en wegens de zucht om den handel vrij te stellen door den heer Van der Hoop vein1 ölochtérea. 'De heer :Gleichman: verdedigde de belasting

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3