leielijl Si urn tale en «Mie wilni ptfleia Per Telegraaf. Ia rktbericht eji. '91 TRANSVAAL. Inzameling voor «1© Transvaal. me tje- ick er uis ilé m; an len je- len h t an ich an st- i)el en ol- •ur lr. te on ire be ia is te ii- en et S' he V. es ile in at 0. ie tl, et er ;n 11 ilt Te Deventer f 72.63VsHoofddorp f 34 Kaïnpen f 808.75; Lekleu, van (ie leerlingen der hoogere burgerschool. f68.271/»; Delft, van het studenten korps i 460, waarvan f '1U0 aan het hoofdbestuur van liet Ronde Kruis en (60, zoomede de vroeger ontvangen f 72.50 van de sociëteit Insuliude aan liet comité van Prof. Hartiqg ziju opgezonden; Asseu ('125 vau een verloting; op'een lijst vooreen tooneelvoor- si.elling aldaar door de onderofficieren van het parnizomi en eenige leden dei' schu tiers vereeui- ging isieeds voor f 200 geteekeml; 's Gievel- duiu Kapelle, collecte bij een uitvoei ing, ('27.60; Oistervvylf, vau een vooistelling door de leer lingen der Rijks hoogeie burgerschool ('250; Den Haag, uitvoering door de dslelUnteudiib, f '130; llillegom, collecte bij een voordracht door den heer W. J. Vau Goi iumif75; Zwolle, selmalcoliecte ruim 113U0, makende met de inzameling op de laatstgehouden meeting I 3100, die aan het Darting comité/uilen .vorden oveigeumakt; Genemuiden f 130.10; Tilbmg, een vm.istelhng door de leerlingen der hoogeie burgerschool p. in. f' 250; Warfum, voor het Roode Kiuis 141. Ie »n 'P Ie te Een telegram van generaal Wood berichtte aan het Departement van Oorlog, dat de convooion te Wakkerstroom* en Standerton behoorlijk zijn aan gekomen en dat de Engelsche officier, die ze begeleidde, hoiïehjk bejegend werd- Ook datvol gens een schrijven van kolonel Stewart, de Eagelsche gevangenen te Heidelberg exceptionnally well" door de Boeren behandeld worden. Do 9 officieren en 49 manschappen waren allen in goeden welstand, en ontvingen niet slechts bolioorhjkden kost. maar zelfs versnaperingen. Dit moet in Engeland een goeden indruk maken. In liet Deutsche Fumilienblnil staat een opstel van Ernst Yon Weberover den onafhankelijkheids oorlog der Boeren. De aanhef luidt: »In alle kringon van het beschaafde üuitsche publiek heerscht thans een diep gevoel van geestdrift en sympathie voor ons ongelukkig broedervolkde Nederduitsche Boeren in Zuid-Ahika." in dien toon, een toon van geestdrift en sympathie, is het gansche artikel geschreven. Een portret van Joubort is er bij afgedrukt. Zij die nog altoos uit tecderheid voor het Kaffer volk de Transvaal onder liet liritsclie bewind willen houdenzullen met waro stichting een artikel lezen in het jongste nummer van de Arm;/ ancl -Yawj Gazette. Dit blad zooals niet anders to verwachten was dringt aan op het hand haven van de Britschc wapeneer; doch overigons kan het geen bijzonderen heldenmoed bespeuren in lien die, op een veiligon afstand, hemel en aarde bij elkander schreeuwen om een voortzetten van de vijandelijkheden A oulmnce. En hierop laat deze courant de dgende merkwaardige woorden volgen «Indien Kaffers, Basutos, Pondos, Bapodis of Zoeloes eens gevraagd werden naar hunne meening over do lloilandsche en over do Engelsche kolonisten, dan zouden die schreeuwers niet weinig verbaasd staan over hunne antwoorden. De kolo niale overheden hebben méér zwarten gedood on méér land van zwarten tot een wildernis gemaakt in de jonfgsto twintig jaren, dan do Hollanders in 200 jaren dedon. liet is om misselijk te worden, als men leest w a t a 1 dolzinnig gewawel {«rabid twaddledo Lu ml en se he bladen over die s 1 avenhouderij van de Boeren laten drukken." «Maar dl te waar!" roept d e Pall Mall Gazette, die deze woorden aanhaalde. «De leer dat het Britsche Gouvernement de beschermer der Zuid- Al'rikaansche inboorlingen .zou zijn, wordt gelogen straft door elk feit van de Zuid-Afrikaansche ge schiedenis van den dag af dat Sir John Cradock Ilottentotsche kinderen mirt de leer" begon te doen, tot op liet oogenblik dat Sir Bartte Frcre den oorlog verklaarde aan Cetchwayo." Vrijdag, in eene openbare vergadering van het Transvaal InJependance Committeehoeft Karl Blind hulde gebracht aan de llinkheid en duidelijk heid van John Bright's antwoord bij hot overhan digen van het internationaal adres. Tevens deeldo de spreker mede, dat or een groot aantal nieuwe .ondertekeningen zijn ontvangen. Daaronder een twintigtal van hoogleeraren aan de universiteiten te- Leiden en te Utyecht, opgezonden door Prof. Harting. Verder zijn onder de onderteekeraars uit, Duitsciiland en Oostenrijk do heeron- Dr. Iierbsj. en Dr. ïteebbauer, Dr. Heinrich Laubo, Dr. Fr Kopp, Prof. Virchow, dric-en-twintig hoogleeraren van de universiteiten van Kiel, Göttingeii, Königs- berg en Heidelberg, o. a. do groote Hellenist Prof A. P. W. Fdrehhammer, en nog vele andere geleerden. Ook eon aantal Fransche mannen van beteekenis hebben vaan hunne vrienden in Engeland" een adres toegezonden om een beroep te doen op het rechtsgevoel en de grootmoedigheid der Engelsche natie tegenover den dapperen handvol vrijheids mannen in de Transvaal. Onder dit adres staan de handtekening## van 45 schrijvers, geleerden, senatoren en afgevaardigden. Victor Hugo, Ernest Return, Albert Réville, Legouvé on Henry Martin o. a. schreven hier hunne namen neer. Waarlijk, indien Gladstone dezen oorlog doet hernieuwen, dun slaat hij niet slechts zijn eigeu verleden, niet slechts de fierste tradition van het vrije Engelandmaar ook geheel (iet beschaafde Europa in liet aangezicht. Ook in den Leidschen hoogleeraar Dr. Robert Fruin, zegt het jV. i». d. I).begroeten we een niet minder warm dan geleerd bondgenoot bij de bewerking van de openbare meoning ten gunste van de Transvaal. Hij heeft nog eens, evenals do heer De Beaufort, inaar uitvoeriger, de redenee ringen van Sir Bartte Frère weerlegd en aangetoond hoe eigenlijk alle gronden, welke die Kngelscbinan voor do annexatie aanvoertmet tie feiten in strijd zijn. Voor ons Nederlandersdie nu reeds sinds maanden ten volle in de kwestie ingewijd zijn en geen oogenblik aarzelen te kiezen tusschen de eenvoudige, oprechte verzekeringen van de Boeren en de spitsvondige schijngronden van do Engelschen, is het stuk niet geschreven. Door tussclienkomst van het Uirechtsche Transvaal-eomité werd het dan ook in het Kngalsch vertaald en ginds in Engeland verspreid, naar wij hopen in waarlijk ruime mate, niet bij duizendtallen, maar bij tien duizendtallen. Het doet ons niet alleen goed in dit vlugschrift nogmaals nauwkeurig den waren gang van zaken aangestiptdo schending van traetalen de vol slagen miskenning van de woorden en wensehen der Boeren aangetoond te zienmaar ook een hartig woord aan het adres van liet gemoed, bet gevoelhet hart van do hngelsclien te lezen. Na al do diplomatiek gebouwd» volzinnen van den laatsten tijd maakt iets «goed ronds" toch nog indruk. Nadat do heer Fruin aangetoond heeft dat de annexatie strijdig was met icelil. en billijkheid zegt hij «Men kan ze niet anders beschouwen dan als eene daad van trouweloosheid en dwingelandij van verrassing en overrompeling. Men zegt dat ze met een goed doel geschiedde en in het behing was zooivel voor Engeland als van Zuid-Aliika doch dat rechtvaardigt haar noch bij de Boeren wier zelfstandigheid er mede gemoeid wasnoch bij de Engelsche natiewier eer en goede naam er door geschonden worden. «Voor Engeland staat maar éen weg open het doe zijn afkeurenswaardige daad te niet, her- stelle zijn fout en geve de vrijheid terug aan een volkdat zich diu vrijheid zoo waardig betoond heeft." De heer Fruin schroomt ook niet den Engelschen onder het oog te brengen dat »dc Transvalere niet in macht, niet in wetenschap, niet in beschaving maar in geestkracht, in heldenmoed, iu niensclielijkheid en in geloof de gelijkenzOo niet de meerderen zijn van elke Europeesehe natie, do Engelschen er onder begrepen." Ook eene waarschuwing voegt hij er bij: «Tuchtig jaren lang hielden de Geuzor, voor vaderen van de Boeren, een wore! eist rij J tegen dwingelandij vol. Spanje zou hen tot den laatsten man moeten vernietigd hebben om Holland onder zijn juk te krijgen. Wenscht Engeland bij onder vinding t» loeren kennen hoezeer de afstammelingen naar hunne voorvaderen aarden'?'' Zijn slotwoord laten wij hier volgen «Van heinde en van ver verzamelt Engeland regimenten infanterie, kavalerie en artillerie, om hen onder bevel van hun bekwaamstee generaal tegen do Transvaal te voeren. De Minister van Oorlog, de lieer Childore. heeft in hot Parlement verzekerd, dat generaal Roberts bij zijne komst 15,000 man gereed zal vinden» «Wat wil Engeland met zulk eun macht? Wat wil het bewijzen roet zulk een militair 'vertoon Dat een volk van veertig millioen zielen een natie van veertig duizend aankan «Dat hoeft geen bewijs noodig; er is niemand die er aan twijfelt. «Dat oen geoelend leger, van al het noodigo voorzien en" aangevoerd door oen uitstekend bevel hebber, in staat is een hoop Boeren te verpletteren, die geen ander middel van ve.rdediging hebben dan liun geweer en de rechtvaardigheid hunner zaak «Ook dat behoeft geon bewijs. «Wat dan «Dat Engeland in üe 10e eeuw, onder pen Ministerie waarvan de heer Gladstone het hoofd en de heer John Bright een der leden is, niet schroomt zoozeer misbruik te maken van zijn overmacht «Ja, dat mag, Goddank, nog in twijfel getrok ken worden, en wij Nederlanders belioven hot niet te golooven voordat we het zien gebeuren." De lieer Fruin, die dus de Engelschen de les leest, is, ondanks alles, niet anti-Engelsch. Hij roemt do Engelsche regecrings'mstellingonzijne grootouders herinnert hij waren zelfs Engel schen, maar hij komt op voor de rechtvaardigheid van de zaak dor Transvalere. Hij deed het goed en overtuigend. DEN HAAG22 Maart. In de heden' gehouden zitting van do Tweede Kamer der Staten-Geneiaal heeft de Minister van Financiën uitvoerig de rentewet verdedigd, bestreedt de voorkeur van indirecte belastingen, ontkende den 7,waren druk dezer belasting en geloofde dat zij impopulair zijn zouhij Had vertrouwen in de eerlijkheid des volks bij eigen aangifte en ver wachtte van deze wet een vermeerdering van het lriezerscijfer. Verscheidene replieken volgden. Morgen vooilzetting. BURGERLIJ KE STAND. Geboren: 18 Maart. Johanna Maria Elisa beth, dochter van J. C. Van Gerven en G. Baars, Zalm straat. Maria Louisa, dochter van Th. D. A. Mouwens en M. C. Peters, Singel. Maria Elisabeth Ludwmn, dociiter van- Th. 0. Melchers en M. G. J. Beukers, Nieuwe Haren. 19. Pauline Julis Josephine, dochter van L. J. A. Lokkerbol en V. F. BrandesHoogstraat. 20. Auna Maria dochter van P. J. Schoite en M. Van de Water, Hoogstraat. - Alida, dochter van I. Montague en G. J. Bosman, Nieuwstraat. Henry Laurent, zoon van B P. Bleuzé en E. Kroes, Hoogstraat. 2*1. Hendiica Cornelia Wilhel- mina, dochter van W. Van Leeuwen en A. Bergman, Bxdten.liaven.wog. ©verleden: 18 Maart. Helena Pleij, oud 43 jaar eu 10 maanden, echtgenoot van C. LeendersJtotterdamsche Dijk. Hermina Van Soest, oud '1 jaar, Broersvest. Johanna Maria Engeliaa Groote, oud 2 maanden, Breed- straat. Pieter Van Wagteudonk, oud 7 maanden, Heerenstraat. 20. Adrianus Henricus Osterholt, oud 48 jaar en 3 maanden, Breed- Straat. Johannes Barnardus Honcoup, oud 3 maanden, lieerenstraat. Verkocht, den 19 Maart. Een in volle werking zijnde Branderij, met Koelbak, Open Plaats, Gang en Erf, Nieuwe llaven, kadaster D, no. 2090, in veiling f 16100; een Woonhuis en Erf mot Open Plaats, Nieuwe llaven, kadaster D, no. •1496, in veiling f3750; een perceel Bouwgrond, Nieuwe Haven, kadaster E, no. -187, in veiling f 1300; een zesentwintigste aandeel in den Steenen Windkoren- inolen «De Ploeg", met Buis en Siiillmg, Hoofdstraat, .kadaster D, nos. 237, 240 en 251, in veiling f 135 bij afslag gecombiiieetd f 2725 daarboven opgehouden. Een in werking zijnde Windkorcnmole» en Erve, genaamd «De Walvisch", Westvest, kadaster C, no. 532, in veiling f3250; een Woonhuis met Paardenstal en Erve en Open Plaatsje, Groote Vischmai kt, kadaster C. nrs. 377 en 378, in veiling f 3 ISO, gecombineerd verkocht ?oor f 880». Schiedam, 21 en 22 Maart. Rogge: per 2100 kilo Smyrna f 252 6/w. Gerstper 1950 kilo Fransche f 179 3/tn. HoutwUn: f 13 per hectol. Ct JeneverAmsterd. proef, f 47 af '17Va per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling-beurs: 21 Maart, f 1.80; 22. f4.90 -per ketel. By de Sehiedamsehe Spoeling-Vereeuigmg 21 Maart, f2; 22. f4.80,per ketel.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3