Tersc&ijui iaplijts, tópzoisri Binsiai. A°. 1881. Vrijdag 25 Maart. J® 5148. Kennisgeving. Kennisgeving. POLITIE. ik «*fl(Ë0fiSaiï Ksm ABONMt»KNTsl-KIJt>, put kwmcaal1.85, franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Aftomioi tyke nomtners- 0.10, BVllliill: ItlAKKT, B» 134. De Burgemeester on Wethouders van Schiedam, Doen te weten: Dat het Kohier No. 2 voor de Plaatselijke Directe Belasting derer Gemeente, wijken F en G en buiten wijken, voor het Dienstjaar 1881, voorloopig is vastge steld en ingevolge het bepaalde bij art. 261 der Gemeentewet, gedurende reertien dagen, voor eenieder ter leting op de Secretarie der Gemeente is nedergelegd. En is hiei van afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. farlgtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2en Junij 1875 Staatsblad no 95) - Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan H. OFFERMAN Wz. en zijne regtverkrij- geuden vergunning is verleend tot oprigting eener Smederij en Ketelmakerij in het pand aan het Sptnhuispad wijk F, no. 7, kadaster Sectie A, no. 489. Schied,am, den 24 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Aan het Commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht, een bril ln een houten huisje en een witte koralen rozenkrans. Schiedam, 24 Maart 1881. Een belangrijk geschrift over een belangrijk onderwerp. Van den heer Mr. A. Kerdijk te Amsterdam ontvingen 'we een exemplaar van zijn opstel over de Rijks-Postspaarbank, die I April e. k. 3n werking komt. Dit geschrift is in zulk een populairen vorm geschreven, stelt de voor- deelen van de genoemde instelling in zulk een helder licht en is zulk een uitstekende gids voor hen, die er gpbruik van willen maken, dat we niet beter meenden te kunnen doen, dan het in zijn geheel aan onze lezers ter over weging aan te bieden. De Kijks-postsjsaarlumk. 1 April, de dag waaraan voor bet Nederland- sche volk een belangrijke geschiedkundige herinnering verbonden is, heelt nieuwe betee- kenis gekregen, nu het den Koning behaagde, dien dag aan te wijzen voor het in weiking treden van de iijks-postspaarbank; en niet gewaagd is de voorspelling, dat hij nog na jaren zal worden herdacht als de geb'ooitedag van een instelling, zegenrijk voor velen. De rijks-postspaarbank! Een voor treffelijke zaak. Want zij zal de gelegenheid tot veilige belegging van spaarpenningen openen op zóóveel plaatsen, die vroeger daarvau ver stoken waren. Waar- tot heden ijverige men- scbenvriendeu inet prijzenswaardige inspanning getracht hebben, naar de mate hunner krachten in de behoefte te voorzien, zal zij nog vrij wat beter die behoefte bevredigen. Zij biedt voordeelendie de bestaande spaar banken. ondanks alle inspanning van den kant der bestuurders, niet bieden kunnen. In één woord zij is een uitstekend middel, om het sparen bij ons volk meer algemeen te maken en daardoor (het stoffelijk en zedelijk welzijn van duizenden its den lande krachtig te bevorderen. Als de regeering en de staten-generual daar van niet dooVdrongen waren geweest, zou de zaak niet zijp tot stand gekomen. Want heel wat tnoeieUjklieden zijn er aan verbonden. Voor de postbeambten, die toch reeds met werk overladen zyn, wordt het geen geringe ver meerdering van arbeid, nu zij voor u en een ander, die sparen of zijn geld terugvragen komt, bijna den ganschen dag gereed moeten staan. Wat tal van brieven over spaarbankzaken zal door de handen dier beambten moeten gaau! En dan da boekhouding, die te Amsterdam moet worden gevoerdVerbeeld u slechts, één groote spaarbank voor geheel Nederland; als een reusachtig lichaam, dat links en rechts, van Delfzijl Aot Vüssingen, en van den Helder tot Maastricht, zijn armen uitstrekt! Met die armen de hand reikend aan allen, die hun kleine geldbedragen veilig en rentegevend be leggen willen; en al dat geld overbrengend naar Amsterdam, waar het inet de meeste zorg moet worden beheeid! Al-komt er een mil- lioen inleggers, toch wordt van al hetgeen zij inbrengen te Amsterdam boek gehouden dat is seeu kleinigheid, nietwaar? Maar daarvan zal het publiek niet veel merken. Wie inlegger in de liiks-postspaarbank wenscht te worden, behoeft er waarlijk peen iets naar de hoofdstad om te maken. Ai wat van hem gevergd wordt, is dat hij naar het naastbij gelegen kantoor of hulpkantoor der posterijen zich be- geve. Als hij daar inaar opgeeft, wie en wat hij is, wordt hem kosteloos een spambank- boekje uitgereikt. Daar overhaudigt hij het geld aan de postbeambte, die liet beding in schrijft in het spaarbankboekje. Om het overige heeft hij zicli niet te bekommeren. De postbeamb ten zorgen er we! voor, dat bij de diieclie te Amsterdam bekend wordt, wat er is gebeurd. Bij die directie wordt natuurlijk ook berekend do rente, waarop de inlegger aanspraak heeft. Als deze er maar aan denkt, ééns in het jaar en wel in den loop der maand ged uiende welke hij inlegger is geworden zijn spaar bankboekje paar Arnsteidam te zenden, woidt de rente daarin bijgeschreven. Eu intusschen kan hij er op rekenen, dat, als hij later zijn geld weer noodig heeft, het hem dadelijk of binnen weinige dagen zal worden teiugbetaaid. Dat die teiugbetaling zonder fout geschieden zal, daarop kan lnj inderdaad gerust zijn. Want in de wet, waarbij de rijks-postspaarbank in het leven werd geroepenis uitdrukkelijk ge schreven: »De staal waarborgt zonder eenig voor be ti oud aan de inleg gers de teruggave hunner iulagen en de betaling der aan hen ver schuldigde renten." Van eenig gevaar, dat het toevertrouwde geld verloten zou gaan, kan dus geen spiake zijn. In een bramika*t met driedubbel geheimsiot kan het niet zóó veilig ligsien als in 's lands schatkist. Niemand kan er een bergplaats voor vinden die hem zóó geheel van alle bezorgdheid voor het behoud zijner spaarpenningen bevrijdt. Als de inlegger zijn spaarbankboekje maar zorgvuldig bewaart, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. kan hij het te allen tjjde weer te gelde maken. Wie van de rijks-postspaarbank gebruik, wenscht te maken, behoeft dus slechts zich te vervoegen aan eenig kantoor der posterijen. Dat ■wil zeggen soo zal het na korter of langer tijd worden. Niet terstond. Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd; en een zóó wijd vertakte instelliug als een spaarbank, werkend voor het gansche rijk, komt niet binnen enkele maanden tot vollen wasdom en groei. Zóó on redelijk, dfit te verlangen, kan niemand wezen. Meer eischen mag men niet dan dat zonder tijdverlies geschiede wat onverwijld geschieden kan. Maar die eisch komt dan ook tot zijn volle recht. Reeds dadelijk worden alle post- en lijkantoren voor den dienst dezer spaarbank opengesteld. Daarnaast een zeker aantal hulp kantoren. Maar het vermeerderen van het ge tal dezer laatste vordert eenigen tijd. De uit breiding zal een geleidelijke, geen onriooclig langzame, zijn. Het netwerk der gelegenheid tot het inbrengen vau spaargeldendat over ons land wordt uitgespreidzal allengs da leemten verliezendie er voorshands nog in blijven. Kleine plaatsendie in dit netwerk voor 't oogenblik nog niet worden opgenomen, zullen in het voorrecht van grootere gemeenten "gaan "déeleö. Ea"~zöo' zat'de dag aanbreken,' waarop in den letterlijken zin des woords kan worden verklaard: geen plaats is er meer in Nederland, waar niet de staat zelf zyn burgers de gelegenheid geeft, hun spaarpenningen aan zyn hoede toe te vertrouwen. En let er wel op, hoe ruim die gelegenheid wordt gemaakt. Vooreerstwat betreft de dagen en uren waarop men voor spaarbankzaken terecht kan aau de kantoren, welke voor dezen dienst 2'ijn opengesteld. Voor al die kantoren geldt in dit opzicht hetzelfde. Eiken dag, zon- en feestdagen niet uitgezonderdzal een ieder er welkom wezen. Ah inen maar niet komt vóór 9 uur 's ochtends, nocli na 9 uur 's avonds, en mits maar binnen den lijd, gedurende welken het kantoor voor gewone postzaken toegankelijk is, kan een ieder zelf zijn uur kiezen en gaan, wanneer het hem 't best schikt. Dus: de man behoeft er zijn werk niet voor te verzuimen, de vrouw er haar huishouden niet op een onge legen uur voor in den steek te laten, en des noods kan het kind tusschen de schooltijden de inlage gaan doen. Dus ook: wie geld be schikbaar heeft, kan het dadelijk kwijt raken, behoeft het niet zelf te bewaren tot een vol genden dag, en heeft zich niet bluot te stellen aan de verleiding, het aan onnoodige dingen of eiger te verknoeien. Het voordeel hiervan, ter bevordering van liet spareu, springt te scherper in het oog, als er bovendien nog op gewezen wordt, dat door middel van deze Rijksinstelling ook zeer kleine bedragen kunnen worden ter zijde gelegd als een appeltje voor lateien dorst. Inlagen in geld mogen weliswaar niet kleiner zijn dan 25 cents; en in liet belang eener eenvoudige admini stratie wordt er zelfs op aangedrongendie geldiulagen uitsluiteud uit 25 cents of veel vouden daarvan (f .50. f .75, f 1. f 1.25, enz.) te doen bestaan. Maar er.is iets op bedacht, om tegemoet te komen aan henvoor wie 25 cents tegelijk nog te bezwarend is. Dat niets" zijn formulieren daarvoor ingerichte kleine stukken papier die kosteloos verkrijgbaar zijn. Zij bevatten 20 vakjes voor eveazooveel frankeerzegels van 5 cents. Alléén deze, geen frankeerzegels van meer of minder, mogen er op worden geplakt.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1