Per Telegraaf TRANSVAAL •van Engeland; commissie van enquête; voor loopig behead (!er Engelsche garnizoenenen uiteengaan der Boerenzonder dat deze de wapenen nrderleggen." SCHIEDAM, 24 Haart 18S1. Het was ons aangenaam te vernemen, dat er ook hier terstede zich een commissie geves tigd had voor de Tiansvaalaangelegenhetlen, bestaande uit de officieren van het korps Koninklijke Scherpschutters, welke commissie zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor de Transvaal, geheel in overeenstemming met het program van het Halting comité. Deze commissie zal, blijkens achterstaande advertentie, Zondag a. s. eene scbaal-colleete houden aan de woningen der ingezetenen, welke collecte wij met aandrang bij onze stadgonooten aanbevelen. Men rneene toch niet, nu het sluiten van den vrede tusschen de Transvaal en Enge land zoo goed als verzekerd is. er niets meer te doen overblijftintegendeelvele zijn de rampen door den oorlog verooizaakt aan de Boeren, in den strijd voor hun goed recht, voor vrijheid en onafhankelijkheid tegen bet machtige en heerschzuchtige Albion; deze zooveel mogelijk te lenigen alsmede de ver zorging der weduwen en weezen van de gesneu velde Boeren is de phc.bt van ieder rechtgeaard Nederlander. Wij hopen dat het uit de rui me giften onzer stadgenooten bij deze coIIpciu blijken mogedat zij daarvan diep doordrongen zijn. Een woord van lof voor het initiatief van genoemde Commissie mag hier niet ontbreken. Bij de op lieden gehouden aanbesteding van: "100,000 stuks Ltiik«chP Omthe nf llen- Ahin keien, 200,000 vlakkp, 50,000 getrokken Straalklinkermoppen en 50,000 vlakke metsel- klinkers, hofitwaien, 175 kub. melprgewasschen grint, 1000 kub, meter zuiver scherp rivier zand en 1000 kub. meter plaat-zand. is de levering toegewezen: o. van de vlakke struat- künkermoppen aan Fr. Van de Loo, steenfa- brikant te West-Pannerden voor f 10 23 per mille, van de getrokken straalklitikermoppen aan denzelfderi steen fabrikant voor f16.23 per mille, van de vlakke inetselkImkers, aan den zelfden steenfabrikant voor f 15.73 per mille; t. van ile houtwaren aan de firma F. W. Van der Eist Co.* alhier voor F2185;c. van het gewasschen grint nan W. Verhey te Werken dam, voor f1,61. per kub. meter; d. \an het zuiver scherp rivier-zand aan G. Snoeij Az, te Krimpen a'd Llsel voor f 0.65 per kub meter en het plaat-zand aan denzelfden voor f 0.G2 per kub. meter, terwijl de levering van de straat-keijen nog niet is gegund, doch de toe wijzing daarvan voorloopig aangehouden. Het kiescollege der Hervormde gemeente alhier heeft gisteravond uit het vroeger mede gedeelde zestal van predikanteneen drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren: P. E. Barbas, te DeldenJ. C. Montiin G.Cz.te Zierikzee. en H. W'. Van Loon, te Meppei. 50 leden van het kieseollege waren tegen woordig. - Een paar weken geleden lazen wij in de dagbladen, dat te Overschie de ooievaar zijn zomerverblijf reeds bad betrokken; nu weder is een bericht uit de Leid. Ct. in dit nummer' voorkomende, dat de ooievaar al veertien dagen werd waargenomen. "Wanneer deze mededeeiing om het bijzondere van bet geval geschiedt, dan heeft zich hier ter stede zeker ecu nog zeldzamer geval voorgedaan, waar de. ooievaar zich reeds op 's Konings verjaardag op zijn nest vertoonde. Vau den Delftschen hoogleeraar E. Steuer- wald is een brochure verschenen over den Rotterdamse/ten Waterwegdie zeer de aandacht verdient. Voor een uittreksel is het betoog te zakelijk. Wij moeten ons tevreden stellen met het heldere en kernachtige geschriftje aan alten, die in het gronte werk belangstellen, ter lezing aan te bevelen. (N. B. Ot.) Een particulier telegram uit Londen aan de JV. 21. Ct. meldt dat de conservatieven ver bolgen zijn over den vrede met de Transvaal. Hunne pers (ulmineei t tegen de overeenkomst, .De conservatieven zijn nog niet besloten hoe te handelenmaar het voorstellen van een votum van wantrouwen is waarschijnlijk, Door den heer J. Scheltema Janszn. to Leiden zijn weder, evenals voorgaande jaren, de beiioodigde wollen dekens voor de uitrusting der Willem. Barents ten geschenke gegeven. De Haudelxvereeniging te Winschoten heeft besloten bij de Tweetje' Kamer aan te dringen op de aanneming der Rentewet met hel amendement-De Bittyu Kops lot afschaffing van het patent. De op 8 dozer hier te lande verzouden brieveutnaal voor Nethrlaml-ch Oost-lndie is, tpogovolge van een oponthoud in Italië, niette Napels kunnen worden ingescheept op liet stoom schip der Maatschappij «Nederland." De verzending uit Napels zal alsnu geschieden met het Fransehe stoomschip dat 22 dezer van daar vertrekt. Namens het comité van bet Groeno Kruis deelen de boeren J. van Baaien en .1. L. E. J. Lübrs to Asperen mede, dat de werkzaamheden dier veieeniging reeds een aanvang luidden genomen vei scheiden weken voor liet comité-Hai tmg zich had geconstitueerd. Zij erkennen, dat er twee corailè's bestaan, die ongeveer het/ellde benogen- en hopen, dat aansluiting mogelrk zal blijken. Dam tegen ral wel geenerlei b-z waar bestaan, mits de heeren te Asperen niet volhingen dut het ooruilé-Hïvrting zich schuren nmlei liet Groene Kruis-, maar deze vereeinging omgekeerd, zich stelle onder het comité 1 Uiting, waarmede zij had kunnen begiuneu. Ook te Ant wei pen heeft zich, nadat van het Belgische comité vau het Jloode Kruis een weigering was ingekomeneen commissie gevormd ten einde hulpmiddelen in ie zamelen voor do gekwetsten in'den Tiausvaal. De commissie bestaat uit de lieeien A. Mi- chieK gemeenteraadsheer; voorzitter; l\ van Aken-Yuuly, onder-voorzitter; Flot. van der Yen, schrijver; N. J. Cupérus, gemeentel aads- heer, penningmeester; Julius de ueyter en \Y, A. van Maenon, leden. Men schrijft aan de L. Ct.«Donder in het dorre hout, maakt het vooijaar schraal en koud" meldden wij den Sstenna een zwaar omveder. Het spreekwoord is oud, maar niet temin dikwijls zeer waar. Maait heelt zich grillig getoond door zeer veiuudei l'yke tempe ratuur en stelt nu de lente in met eene zoo duchtige vracht sneeuw als in het midden van Jauuaii. Als liet uu hierop weer wat gaat vriezen, zal de ooievaar vreemd opzien, die al veertien dagen werd waargenomen en dadelijk, naar jaarlijkse!) gebruik, als de aankondiger eener vroege lente werd begroet. Ook is de vraag, hoe weerprofeten het zullen maken, die voorgoed oudeiwetsche winters velbannen en, »om reden dat de korst der aarde zoo warm is"alleen met zachte winters te doen willen hebben. De tuinlieden weten bet best hoe lang zij door ijs, sneeuw en water hebben moesten wachten met den arbeid en nu, pas begonnen, het spitten, zaaien en poten van aardappelen nog wat kunuen uitstellen. Door den heer J. L. De Bruyn Kops is een amendement voorgesteld op hel wetsoutwerp houdende wettelijke bepalingen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, strekkende •om in art. 28, 2e lid, .de woorden ''gedurende v'y f jaren", te vervangen door «gedurende drie jaren". Tot toelichting van dit amendement, zegt de voorsteller liet volgende: bet doel van de overgangsbepaling in het ontweip is, aan de op 15 Mei 1880 aanwezige utoefeuaais van bet tappeisbedr ijf gelegenheid te geven ..een ander bestaanmiddel le verkrijgen. Een tijdperk vati rlr ie jaren na hel in werking treilen der wet, schijnt daartoe alleszins voldoende. Ook zoude het tijdstip, waarop liet hoofddoel der 'wet, natnelyk D ver mindering van het tegen- wooidig aantal tapperijen" effect zal kunnen snrleerenbij aannemingvan eene vijfjarige handhaving van het stalm quo, naar de meening van den voorsteller te lang svordeti uitgesteld. Eene gruwelijke moord is in den nacht tussclieu Zondag en Maandag in het gehucht SniPurmnas nabij Maastr icht gepleegd. Men voud Maandag ochtend het-lijk van de weduwe B. niet schier geheel afgesneden hoofd onder liet beddegoed vóór de bedstede liggen. De opengebroken kasten bewezen onmiddellijk dat diefstal de drijfveer van dien moord ge weest was. De grensscheiding tusschen Nederland en België loopt dwars door de Smeermaas, en de moord had op liet Belgisch gedeelte plaats. Niettemin was de vermoorde en zijn de ver moedelijke moordenaars Nedei lamlsclie Lim- bureers. De wed. B. dreef pen ijzerhandel en tege lijkertijd een herberg. Zondag avond ontving zij nog laat bet bezoek van di ie landslieden evenals zy van het stadje Siltiud herkomstig. Deze drie individuen van de slechtste reputatie hadden zich reeds in tien namiddag op de Smeermaas vertoond. Een hunner had er een roggebrood gekocht, en een -gedeelte vau dergelijk brood werd Maandag ochtend in den tuin van de wdd.' B. gevonden. Die drie kerels zekere S., gewezen sojdaat, en de gebroeders R., vagebonden, zonder thuis, verlieten schijnbaar het huis der weduwe, na er lang in de gelagkamer gezeten te hebben. Zij schijnt d« onvoorzichtigheid gehad te hebben zich niet te overtuigen dat zy' werkelijk hare woning verlieten. Daar er^^rder geen gasten meer aanwezig waren, zij eeuige oogen- blikken daarna have woning sluiten ea deelde aan een buur of voorbijganger het ontvangen bezoek mede. Men vermoedt dat een vac dat drietal zich heeft laten insluiten en daarna zijn makkers den toegang heeft verschaft, en dat zij daarop hun afschuwelijke daad hebben verricht toen de weduwe rustig sliep. De vrouw bewoonde alleen het ruime huis. De Maa'trichtsche en de Belgische mareehaus- sées zijn onmiddellijk uitgetrokken om de ver moedelijke daders in handen te krijgen. Een do >er laatsten is gister opgespoord en gevaDgen genomen. L)e schrik te S. is algemeen, te meer daar de moord in eene dicht bevolkte stiaut heeft plaats gehad. De vermoorde was algemeen geacht. liet schijnt dat de ^moordenaar zich in den kelder had schuil gehouden tot de weduwe te, bed was. Hij moet echter kort daarop den moord gepleegd hebben. Men rekent dat er ten naastenbij 7 a SOO fr, aan eomptanten in de woniDg aanwezig waren; deze zijn ver dwenen. De vermoedelijke dader van den moord is zekere Hubert Alos, geboren te Schimmert (Limburg), oud 39 jaar, zonder beroep of vaste woonplaats. Hij is te Luik gearresteerd op aan wijzing en met behulp van Van Egtmond, wachtmeester der maréchaussée, en 'Van Wa- veren, brigadier-majoor der rijksveklwacht, beiden te Maastricht. Naar de N. 21 Ct. verneemt, heeft de moor denaar zijn misdaad reeds bekend. Overschie. Het hulpkantoor der brieven- posterij alhier is voor den Rijkspostspaarbank- dienst aangewezen met '1 April. Zierikzee -Iv-n besluit van de Raad dezer gemeente, om kinderen van 'bedeelde ouders niet toe te laten in bet weeshuis, is aaa den Koning ter vernietiging voorgedragen. De mededeeiing van de vredesvoorwaarden door den beer Gladstone in het Lagerhuis heeft aan de ook eergisteren nog voortdurende pijnlijke onzeker heid een eind gemaakt. Men zal wenschen den tekst dier voorwaarden volledig onder de oogen, en tevens enkele punten nader toegelicht te hebben. Doch voorloopig, wanneer men zich op het stand punt van beide partijen plaatst, dient erkend dat Engeland den Boeren recht heeft gedaan, en dat de Boeren in hoofdzaak datgene verkregen hebben waarvoor zij den ongelijker! strijil zoo manmoedig aanvaardden. De woorden waarmede de Daily Xews Maandag (dus nog vóór men wist wat men thans weet) laar hoofdartikel eindigde, vinden thans hier hunne plaats »Zij (de Boeren) hebben bewezen wat vror Erigelschen van het allerhoogste gewicht isdat zij eenstemmig waren in liet verlangen van hunne onafhankelijkheiden niet minder, dat zij instaat waren er dapper en ridderlijk voor te strijden. Weinigen hier te lande zullen hun dan ook hoe bedroevend het verlies van menschenlevens geweest zij het zedelijke voordeel misgunnen, dat zij op deze wijze hebben behaald. Met ver trouwen mogen zij thans hunne zaak in de handen geven van eene koninklijke commissie, in welke, naar er roden is te gelooven, hunne eigen natio naliteit invloedrijk zal vertegenwoordigd zijnen verder zich verlaten op de rechtvaardigheid van een Kabinet, waarvan de heer Gladstone het hoofd is. Maandagavond werden nog volksvergaderingen ten gunste van do Transvaal gehouden in de To-wn Hall te Iiackney, en in de Town Hall te Reading: c eerste onder leiding van den lieer B. S. Olding, e andere onder die van het parlementslid Palmer. In de vergadering te Reading werd een schrijven ontvangen en voorgelezen van Herbert Gladstone, den wensch uitdrukkende dat do Boeren niet door hunne jongste overwinning zonden verleid worden tot hot afwijzen van silo gulle voorwaarden, weiko de meesten onzer vertrouwen dat hun door onze Rogeeriiig zullen worden aangeboden." De wakkere kapitein Yerney heeft, onder den titel T>Fuur Years nf Proleet in lltn Transvaal; a Roem from the South African lllite Ikoks", een geschriftje uitgegevenwaarin hij binnen een vijftigtal bladzijden op leesbare en levendige wijze den inhoud samenvat van niet minder dan twintig Zuid-Afrikaansche blauwboeken. Heel do geschiedt nis van de inlijving, van de protesten dor Boeren en van de opzettelijke blindheid en valschheid der Engelscho beambten vindt men hier in oen kort bestek, met verwijzing naar kapittel en vers voor elke mededeeiing. Blijkens het zittingvorslag van het Lagerhuis hoeft Gladstone eergister den inhoud der vredes voorwaarden medegedeeld zooals zij por telegraaf zijn overgebracht. Op één punt bostaat echter ver schil. Het telegrafisch bericht luidde op punt 3, dat «hot opzicht over do buitenlandsehe aangele genheden der Transvaal aap Engeland bleef." Volgens hot verslag heeft Gladstone daarentegen alleen gezegd; «dat de controle op debuitenlnnd- scho aangelegenheden bleef voorbehouden." Toen or werd gevraagd wat hiermede werd bedoeld, gaf hij ten antwoord: sik heb het woordelijk geciteerd zooals het luidt in het bij ons ontvangen telegram. Ik kan evenwel zeggen dat er bij mij niet dp minste twijfel bestaat, dat de regeling der buitenlandsehe zaken geheel en al aan de Kroon zal blijven." Vervolgens wcrtl gevraagd-. waarom aan de Booten werd toegestaan, bij het uiteengaan hunne wapens mede naar huis to nomen. «Het Gouver nement" antwoordde Gladstone «heeftalleen den eiscli gestold, dat de strijdkrachten zouden worden ingetrokken on do boeren huiswaarts zouden koeren. Wat eene uitlevering hunner wapens betreft, zulk eeno voorwaarde hebben wij hun nooit willen opleggen," Een derde vraag: Wat beteekent onder punt 1 do erkenning van de «suzereiniteit" der Koningin over de Transvaal Is dat woord hier synoniem met osouvore'miteit"? Of heeft het hier eenige andere beteekenis? «liet woord zelf', hernam Gladstone, «kent en verstaat iedereen Ofschoon liet niet hetzelfde is als souvoroini- teit, staat het daarmede toch eonigszins in ve rband Ik kan evenwel thans niet verder gaan dan ik gegaan ben met de zaak in algemeene bewoordingen mede te doelen." Hij verzocht derhalve, dat men met de beoordeeling van de nadere beteekenis dei- woorden zou wachten totdat liet Parlement hier toe in staat zou. zijn gesteld door vollediger infi-r- matiën dan het Gouvernement zelf op 't oogciu .ik had. Lord Churchill vroeg nog of de betrekkingen tusschen de Kroon en de Transvaal van gelijken aard zouden zijn als die tusschen don Sultan van Turkije en Oost-Itumelie- Op deze vraag, die eenig gelach veroorzaakte, gaf Gladstone te kennen, dat er tusschen die twee zaken in zoover analogie zou bestaan, dat de betrekking van suzereiniteit zou worden gehandhaafd. Toen in het Hoogerltuis kort na de opening dei- zitting word gevraagd naar bericht omtrent do Transvaalverklaarde lord Kimberley voor 't oogenMxk nog niets anders te kunnen medcdeelcn dan dat er eene overeenkomst was gesloten, waarvan hij nog geen bijzonderheden kon vermelden. Eerst aan het slot der zitting verklaarde hij daartoe in staat te zijn en zeide wat Gladstone in het Lager huis had gezegd. Lord Cranbrook vroi g daarop, of de bedoeling was dat de Engelscho troepen niet verder in de Transvaal, dan wel of er in 't geheel geen troepen eene voorwaarfscho beweging mochten maken., sliet is zooals ik heb voorgelezen, antwoordde lord Kimberley, »Sir Evelyn Wood belooft, niet verder op te rukken, noch krijgsbehoeften in de Transvaal tc zullen brengen." «Dat wil dus zeggen", vroeg lord Cranbrook, «dat Sir E. Wood niet uit zijne tegenwoordige positie zal oprukken?"»Ja," luidde het antwoord. BïiïW HAA.fi, 24 Maart. De heer T. D. Abbing, ontvanger der invoerrechten en accijn- ser» te Delft is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Schiedam. -JKE3V HAAG, 24 Maart. In de heden ge houden zitting van de Tweede Kamer der Staten- Geueraal is het houden van de inter pellatie door den heer Yan Rees over Atjeh op Maandag bepaald. De discussie over art. 1 der rentewet, met de amendementen van den heer Yan Houten, om winst-kapitaal op 1 Januari als maatstaf aan te nemen en van den heer Van 'Delden, om vrijstelling van het bedrijfs kapitaal van kooplieden Weg te laten, is aan gevangen. Béide amendementen werden door verschillende sprekers sterk bestreden, ais tea doel hebbende, de omverwerping van het be ginsel der wet en als,een privilegie voor koop lieden. Op raad van den heer Btussé verklaarde de Minister de zaak nog eens te zullen over wegen. Morgen -voorzetting.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3