amendement van den heer 'Van Delden strekt, om de vrijstelling van het bedrijfskapitaal te laten vervallen, in verband met de uitzondering der naamlooze vennootschappen, die patentplich- tig zouden worden. De motie van den heer Heydenryck, om tegelijkertijd met art. 1, art, 53 te behandelen is ingetrokken. Het amendement van den heer "Van Houten werd sterk bestredeo, vlc zijnde eene omver werping van het stelsel der wet en even groote bezwaren insluitende, als het ontwerp door de heeren Bastert en Van Gennep voorgesteld. Het amendement van den heer "Van Deiden werd verdedigd door de heeren de Meijier en 1 Bastert, als wegnemende het privilegie voor de kooplieden, doch bestreden door de heeren Gleichman, Mees en Van Gennep, die het en voor deze wet èn voor eene toekomstige bedrijfs belasting wenschelyk achten, dat thans het 1 bedr'gf niet getroffen worde. De heer Blussé drong bij den Minister aan, 55? 'I» laatste alinea weder te laten vervallen. Deze alinea luidt: slnkomcn uit effecten en schuldvorderingen, in dit artikel bedoeld, welke de bestanddeelen uitmaken van het bedrijfska pitaal van kooplieden, volgens de bepaling van art. 2 van bet wetboek van koophandel, is niet aan de belasting krachtens deze wet onderhevig," De Minister zou daarover nadenken. Morgen voortzetting SCHIEDAM, 25 Maart 1881. Bjj Kon. besluit is bepaald: 1. dat aan de geneeskundigen, bedoeld in art. 7 der wet van 28 Maart 1877 (Sibi. no. 35) voor zoover z'g niet tot de ambtenaren van het geneeskundig staatstoezicht behooren, voor elk schip, dat ingevolge de bepalingen dier wet door hen zal zjjn onderzocht, de som van f 10 zal worden toegekend 2. dat aan bedoelde geneeskundigen bo rendien eene gelijke som zal worden toegekend, wanneer zij ingevolge lastgeving van den bur gemeester, toezicht hebben gehouden op de uitvoering der voorschriften in.art. 10, l'l en 14 der wet of in een dier artikelen yermeid; 3. dat sub. 1. vermelde belooning, wanneer de Minister van Binnenlandsche Zaken het noodig oordeelt, kan worden vervangen door een vaste belooning van f 100 'sjaars; in welk geval de geneeskundige voor de werkzaamheden sub. 2. bedoeld, bovendien aanspraak kan maken op de daarvoor vastgestelde belooning van f 10; 4. dat bedoelde geneeskundigen de kosten van hun vervoer naar het schip aan het Kijk in rekening kunnen brengentenzij door den Minister van Binnenlandsche Zaken in dat ver voer op andere wyze is voorzien. Bij Koninklijk besluit tan 42 Maart is vrijdom van zegel- en registratie-rechten ver leend voor de getuigschriften, bedoeld by art. 635 der wet van den 47den Augustus 1878, Staatsblad no. 427, (getuigschriften van zedelijk gedrag, over te leggen door hen, die zich aan het examen lager onderwys ondei werpen) mits uit die stukken de bestemming daarvan blljke „en daarop gesteld worde: ïVrij van zegel en vau het recht van registratie ingevolge Koninklijk besluit van den 12den Maart 1881 no. 6." Door wijlen mejuffrouw S. Huber» te Arnhem isbehalve een legaat van f 1000 aan de Hervormde diaconie, een legaat van f5000 aan het Protestantsch bestedeiingshuis aldaar vermaakt. Door het katholieke liefdewerk »Oud Papier" is dezer dagen weder do belangrijke som van f 4000 afgedragen. Sedert het bestaan der "Vereeniging bracht het door haar ingeza melde oud papier reeds f 14000 op ten behoeve van den Paus. Tot algemeen secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd de heer Mr. A. Kerdijk gekozen door de departementen Oude- water, Zierikzee, Tholen, Koudekerk en Heu- gelo-BorneGroningen, Soeek, Grouw, Oude Tonge, Franeker en Colijnsplaat. De heer P. Bruijn werd gekozen door de departementen Zwolle, Heidei, YYijhe, Schermer- horn, Vianen, Hilversum,'s Giavenhage, Modem- blik en Abcoude. Vier-en-twintig steenfabiik&nten ia 'de provincie Utiecht hebben zich bij adres tot den Minister van Waterstaat enz. gewend, om te verkrijgen dat door de levering van steenen voor de openbare werken, alleen Nederlandsch fabiikaat mag worden gebruikt, zooals ook vroeger het geval was. De adressanten beweven o. a. dat de veelgebruikte Duitsehe steenen in specifiek gewicht, eu daardoor in dichtheid eu deugdelijkheid, achterstaan bij de iulandsclie. Voor dit jaar wordt een Rijkssubsidie van hoogstens f12000 uitgeloofd voor de los lating van zalmen Salrn mlar) in de boven- rivieren. Dat subsidie, strekt in de eerste plaats tot het geven van premiën voor zalmen welke van schubkleed verwisseld hebben en wordt betaald in redeu van f20 voor elke honderd zalmen. Indien daarna nog een gedeelte van het subsidie beschikbaar bljjft, strekt dit voor zalmen welke de doierblaas verloren hebben en wordt dit betaald in reden van flG voor elke 500 zalmen. Gister weiden aan boord van het stoom schip Stella te Amsterdam ingescheept ongeveer 500 landveihuizere, om heden de reis naar Amerika te aanvaarden. Uit de provincie Drente zyn in deze week 40 personen naar Nooid-Amerika vertrokken. Het zyn meestal arbeiders-huisgezinnen. Weldra zullen andereu dit voorbeeld volgen. Men schryft uit Anna Paulowna aan de 217. 12. Ct.: Ook bier begint de zucht tot landverhuizing zich te openbaren. Heeds eenige personen vei- trokken en anderen zijn gei eed om hun geluk in de nieuwe wereld te gaan beproeven. By een in de vorige week gedane peiling op do Lutine, by Terschelling, i3 bevonden, dat boven dat schip 7 voet water staat en de zandbank aau de noord- en zuidzijde vermin dert, doch om de oost trekt. Verleden jaar stond er 4 roet water boven de bank; er komt dus langzamerhand verbetering in den toestand. (II.) De heer Geselschap, inspecteur van politie te Amsterdam, heeft, naar aanleiding van de uitspraak van het gerechtshof, waarbij hij, beschuldigd van inbreuk gemaakt te hebben op de vryheid van een koetsier der Amsterd. r'y'tuig-vereeniging, tot f200 boete werd ver oordeeld, tegen 4 Mei e. k. omslag uit zijne betrekking aangevraagd. - De Delftsche Ct. vei nam het volgende staaltje van oplichtery, dezer dagen te 's Giaven- hage voorgevallen. Op zekeren dag meldde zich daar bij een particulier een koopman of ■wel een reiziger, met monsters sigaren aan. Da huisheer, zyn vasten leverancier van sigaren hebbende, had eerst geen lust eenige van de hem aangebodene te kcopeu, doch ging na lang aanhouden van den koopman daartoe over eu kocht een kistje van honderd stuks. Een paar dagen daarna meldde zich de koopman opnieuw by dienzelfden persoon aan en op zijn vraag hoo de sigaren waren bevallen, geen al te gunstig antwoord ontvangende, maakte de koop man zijne beleefde excuses en gaf te keunen dat hy van andeien aan wie hij dezelfde soort verkocht had, hetzelfde bescheid had gekregen. Om die reden verzocht de koopman de nog overige sigaren terug; hij zou niet iu gebreke blyven, een kistje met een beter soort te doen bezorgen. De sigaren werden nu den koopman ter hand gesteld, die daarop vertrokom niets meer van zich te doen hooren. Als tegenhanger van het boveustaande ver nam hetzelfde blad dat onlangs ook te Delft een reiziger zich met monsters sigaren bij een onzer stadgenooten aanmeldde en een zeer goede soort voor lagen prijs te koop aanbood. Nadat een sigaar uit een geopend kistje, dat de koopman bij zich had, was opgestoken, de keuze zich op die soort bppaald en men het omtrent den prijs eens geworden waswilde de koopman een vol en nog niet geopend kistje, als dezelfde sooit bevattende, aan den kooper ovnrhaudigeiidoch deze bad daarin geen lust, gaf den koopman te kennen dat bjj het geopende kistje voor den bedongen prijs zoude houden al was daar ook. een enkele mimler in dan het gewone getai en.... rookt nu eene fijne sigaar voor weinig geld. Of dit ook de bedoeling van den koopman is geweest? II. Zondag kondigde, in zeker dorp in de omstreken van Kampen na de godsdienst oefening, da predikant van den kansel al, dat er door een lid der gemeente eene dienstbode werd gevraagd en dat belaogbebbenden zich by dominé konden vervoegen. Voorzeker een nieuwe methode van advnteeren. KC.) Het begieten van planten met lijnrneel is zeker iets, dat nog uiet voel bij de blonn- kweekeis in gebruik is, eu toch is deze goed- koope bemesting zeer aan te bevelen. De heer Marts. R'yk bevindt zich iu een etablissement te 'sHage, waar men de cineiaria's, piimula chinensis (zoowel dubbele als enkele), gardenia's, begonia's een paar malen per maand met eeu oplossing van Hjumeel in water begieten de resultaten zyn verrassend, zoowei wat de plaut zelve als haar bloeiwijs betreft. Men neme één Ned. kop lijnrneel op honderd liter water; men moet de oplossiDg vooral niet dikker of papperig gebruiken, anders vormt zij allengs een dioogen koek op de aarde van den pot, hetgeen onoogelijk staat en geen nut doet. De redactie van Sempervirens zegt, dat het be gieten met lijumeelwater leeds vóór 40 jaar hier te lande in gebruik was en een uitmun tende bemesting voor alle potgewassen is; zonder het minste gevaar kan men baar voor alle plantsoorten gebruiken. Omdat het lijnrneel erg vervalsclit in den handel voorkomt, ver dient het de voorkeur, om eeuige fjnkoeken van prima kwaliteit te koopen en die door eigen volk te doen fijn maken. De redeu dat deze onkostbare en uitmun tende mestgier ailengs iu onbruik is geraakt, moet men niet aan haar minder goede eigen schappen toeschrijvenmaar integendeel aan de veranderlijkheid der menschendie thans met kunstmeststoffen dwepen. Inzameling voor de Transvaal. Te Middelburg f 4082.61Donkerbroek van een zanguitvoering f 44,50; Assen, door de gymnastiekvereniging overgemaakt aan het hoofdbestuur het Boo de Kruis f 50een tooneel- voorstelliog door een aantal leerlingen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen ge geven, zal netto meer dan f 500 opleveren; Kampereiland f 401,SU/s; te Kampen zyn nog eenige giften ingekomen zoodat het bedrag steeg tot f 857.90Vi makende met de collecte van het Kampereiland f959.72; Deventer van een tooneelvoorstelling f450; Colynsplaat van een uitvoering door de redei ijkerskonaer Voor waarts" t 42.05, zijnde deze gelden aan het Roode Kruis overgemaakt: de reeds vroeger op een concert aldaar gecollecteerde f 49.77 zulien aan het, Groene Kiuis oveigemaakt worden; Oostvoorne f40. Inzameling voor den Watersnood. Te Wassenaar f 4Sj50; te Amsterdam een liefdadigheidsconcert dooi een dilettanteuclub gegeven bracht netto f349.54Vs op, Gedrukt bij I. ODÉ, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6