genomen, m de.richting van Rotterdam, N»?r ■wij nader vernemenwas een houtzaagmolen van de heeren Van Stol k te Rotterdam, staande onder de gemeente ïïillegersbergin brand geraakt. De molen met de daaraangremende loods zijn geheel afgebrand, In de terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam van gister, werd o. a. veroordeeld: J. v. W., zonder beroep, wonende te Qver- schie, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der veeartsenijkunde, tot f 5 boete of 1 dag gevangenisstraf. Vervolgens stonden terecht: H. B. M.wonende te Schiedambeklaagd van rebellie. Eisch 45 dagen celstraf en f 10 boete of *1 dag celstraf. Chr. B., wonende te Schiedam, beklaagd van rebellie. Eisch 2 boeten van f 12 of 5 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. L. B., wonende te Schiedam beklaagd van rebellie. Eisch 15 dagen celstraf. Tot doctor in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel is te Leiden be vorderd de heer J. G, H. Gunning, geb. te Schiedam, met Acad. proefschrift, get.»Een Javaanse!» geschrift uit de 16e eeuw, handelende over den Mohammedaanschen godsdienst, naar een Leicisch handschrift uitgegeven en met aanteekeningen voorzien." De Minister van Binnenlandsche Zaken gelet op art. '1 van het Koninklijk besluit van 3 October 1873 (Staatsblad no. 135)en op zjjne beschikking van 8 Februari 1881, opge nomen in de Staatscourant van 9 Februari daaraanvolgendeheeft goedgevondenA. te bepalen dat, met ingang van 30 dezer, de artt. 4, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit niet langer van toepassing zijn op het in gemelde beschikking opgenoemde gedeelte van de gemeente Schiedam, in gebruik bij J. G.Tan Otterdijk B. met ingang van 30 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 eu 7 van het aangehaald Koninklijk, besluit van toepassing te verklaren: 4. in de gemeente Schiedam, op de perceelen, in gebruik <r, bij Theod. Lourens, en kadastraal bekend sectie F, no. 617b. bij B. Suyker, er» kadastraal bekend sectie G, no. 1328; 2. in de gemeente Overschie, op de perceelen, in gebruika. bij P. Zeeuw Pz., en kadastraal bekeud sectie D, no. 509b. bij J. Suijders Lz., ei» kadastiaa! bekend sectie B, no. 1807. Tot adjunct-commies aan de provinciale griffie van Zuid-Holland is benoemd Mr. J. Pijls, advocaat te 's Hage. De Staatscourant no. 72 bevat een Kon. besluit van 1G Maart tot nadere regeling van het port der ongefrankeerde brieven, die tus- schen het Rijk en zyne koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië worden uitgewisseld. Het port der ongefrankeerde brievendie tusschen het Rijk en zyne koloniën en bezit tingen in Oost- en Wesl-Indic anders dan langs den rechtstreekschen zeeweg worden gewisseld, bedraagt: voor brieven tot en met 15 grammen 40 cents, tot '30 gr. 75 c., tot 45 gr. 115 c., tot 60 gr. 150 c., tot 75 gr. 190 c., tot 90 gr. 225 c., tot 105 gr, 265 c., eu voorts voor elk gewicht van 15 grammeu of gedeelte van 45 grammen de eene keer 35 cents en de andere keer 40 cents meer. Dit besluit treedt voor Nederland in werking op 1 Mei. Minnie Hauck wil na half April te Rot terdam een paar voorstellingen komen geven. Door de heereo C. De Ligt, te Rotterdam en M. G. Wente, te 's Gravenhageis bij het gemeentebestuur van Delft concessie aangevraagd tot het aanleggen vbd een stoomtram van RelFt over P'y'nacker naar Rotterdam. De richting zal gaau van het station der IJ. IJ. S. M. te Delft over Pynacker naar het station Zegwaard van den N. Rijnspoorweg, .eu van daar uaar de gemeente Zegwaard, Het doel is eene directe verbinding van den Hollaadschen spoorweg met den Rijnspoorweg, waardoor verkregen wordt dat personen en goederen, bestemd voor Delft en omstreken, niet meer over Rotterdam of Den Haag be hoeven te gaan. Het Transvaal-comité te Kraiingen be schouwt zijne taak voorloopig als geëindigd. Tijdens het werkzaam was, heeft het zich ia den zedelijken en geidelijken steun der ingeze tenen mogen verheugen. De opbrengst der toegangkaarten voor de door den heer Lion Cachet op 18 Februari gehouden voordracht en van de daar gehouden collecte bedroeg f250.62; daarvan is aan den heer Cachet afgedragen f250, met bestemming uit sluitend voor de Transvaalsche Boeren. De gemaakte onkosten, tot een bedrag van f 67.93, zijn door het Comité en nog twee belangstel lenden onderling betaald. De iuzaineliug aan de huizen der ingezetenen heeft bruto opgebracht f618.43. Daarvan is afgedragen aan het Transvaal-ambulance Comité te Rotterdam f 8, ea aan het Boode Kruis f 250, als giften daarvoor uitsluitend bestemd. Het overige bedrag, zijnde na aftrek van de nood zakelijke kosten f 542.27, is door tusschenkoinst van den heer Van Reesema afgedragen aan liet Bootd-bestuur tot betmrtigiug van de belangen der Trausvalers, onder leiding van professor Harting te Utrecht. Door de predikanten uit den ring Amersfoort is in hunne vergadering besloten, van de in de ringkas voorhanden gelden f 15 voor de Boeren in de Tiansvaal over te maken aan Prof. Harting, te Utrecht. Door de afdeeling Woudrichem en omstreken van het Boode Kruis is aan Prof. Harting f '150 gezonden ten behoeve der gewonden in de Transvaal. Bij eenige boekhandelaren te Amsterdam is een adres ter teekeuing gelegdom bij de Eerste Kamer in Portugal aab te dringen op verwerping van het Loienpo-Maiquez tractaat. Zaterdag avond is te Delft aangehouden Albert Nieuweuhuizei», uit 's Gravenhage, ver dacht van herhaalde inbraken in laatstgenoemde gemeente gepleegd. To Leiden, alwaar hij ge stolen zilver had verkocht, is zijn portret door opkoopers herkend. Uit de Staatscourant der Zuid-Afrikaaa- sche tepubhek worden thans in de Standaard de namen opgenomen der Trausvalers, die bij Langnek sneuvelden en werden gewond. Gedurende al deze gevechten zijn bij Langnek niet meer dau vijftig Trausvalers gevallen. De coricspondem van een der Engelsche bladen heeft du nu behoorlijk onderzocht. Volgens den heer Lion Cachet, die deze mededeohng doet, behooren de meesten dezer tot het district Uirecht. Men zal ziel» herinneren, dat volgens sommige Engelsche berichten do Boeien van Utrecht niet mede wilden vechten. Het N. v. d. J). geeft eene graphische statistiek van het aantal gepatenteerde drank- verkoopers in 1878/79. De verhouding wisselt af vau nog geen per cent in Noord-Holland en Overyseltot 4%=. percent in Groningen en Limburg. Het is bijna ongelooleiijkdat ruim een van de honderd bewoners in Nederland drank verkoopt, maar het is goed, dat dit eens ouder de aundacht van het publiek komt. Dat 3906 slijters, 35090 tappers, 4962 kroeg houders en 1027 koffiehuishoudeis heelen, doet weiuig ter zake; onder het gelieele getal lelt rnen slechts 469 bierslijters, lu 1850/1 bedroeg het totaal nog. maar 33663in 4860/1 reeds 35909, eu thans 45154. Dezer dagen .wordt in de Hervormde kerk door stemgerechtigden, tl. i.' door meerderjarige mauslidinatPn, gestemd over, de vraag of zy gedurende de volgende 10 jaren het recht van benoeming van kerkeraaasledeu willen uitoefe nen, dan of zij daartoe den kerkeraad machtigen. Men schrijft ons, dat in eene gemeente van de' 32 opgekomen personen twee niet konden schrijven en dat van de 32 biljetten slechts elf goed waren ingevuld. Hoewel met kapitale letters op de uitgereikte biljetten was gedrukt, dat men antwoorden kon met het woord«stem gerechtigden" of met het woord: «kerkeraad", schreven sommigenstemgeregeren, stemgeruch- tige, semgerigtige en derg. Bewijs genoeg, dat ons volk rijp is voor het algemeen stemrecht. Hoe jammer, dat »het volk achter de kiezers" de vertegenwoordigers van gemeente, provincie en land niet mag kiezen. ArnhOt) De heer Th. H. Nahuijs, predikant te Zeist, voert tegeu de beweiing van de Bred, Ct,, dat al worden door de werking van de drankwet 31,000 tappers aan den dijk gezet, ons volk toch niet minder drinken zal, een voorbeeld aan uit zijn naaste omgeving. Te Zeist zijn veel kroegen en er wordt, helaas, veel gedronken. Te Vuursche echter, op drie uren afstand gelegen, met een zelfde soort van bevolking, zijn zeer weinige kroegen, omdat de groote grondbezitters ,ze niet dulden, en er is geen enkele dronkaard. Zou het ook hier niet wezen, vraagt de heer Nahuijs: de gelegenheid maakt de genegenheid Naar het Vaderland verneemt is de premie van 10,000 gulden, welke door den heer Mus- quetier geweigerd is, door den heer F. Rogaardt bestemd vooreen Maatschappij tot tedding van schipbreukelingen hier te lande. De Algen»eene Vereenigde Watersnood commissie heeft in haar jl. Vrijdag te Am sterdam gehouden bijeenkomst besloten, dat voor Noord-Biabant in het oveistroomde gebied, zicli uitstrekkende van OefTelt tot Werkendam, vergoeding zal worden toegekend voor de schade geleden aan buizen en voor het vorlies van vee en pootaardappelen. Men rekent daarvoor noodig te hebben eene som van f 300,00O, De vergadering werd bijgewoond door drie leden van de provinciale Noord-Biahantscbu Waters nood-commissie, met name de heereuJhrr M. A. Suoeck, Jhr, J. De la Court en Ant. Smits. Onder de gemeenten waar het hoofddoel der drankwet vermindering van tapperijen van groote uitwerking zal zijn, behoort Zeker ook Waalwijk, dat bij eeue bevolking van ruim 4000 zielen, niet minder dan 80 plaatsen telt waar dtauk verkocht wordt. Wijlen Jhr. P. A. R, Beelaerts van Blok land te Utrecht heeft nan het Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam gelegateerd eea bedrug van f"1000, vrij van successierecht. Als een eigenaardig staaltje van Oosterschff weelde wordt aan de Midd, Ot. meegedeeld, dat de bekende Van lloogenstiaten te Leiden in de volgende maand een diner heeft te leve ren naar Indië. De te Leiden gereed gemaakte spijzen en puddingsdessertversieringen ea ragouts zullen in Mei bij den vorst van Solo aan een uitgelezen kring van Eurojieesche ert andere gasten worden voorgezet. Wat zulk een ïdinertje" kosten zal, wordt niet gemeld. Te Haarlem zyn Maandagmiddag op do Botermaikt eenige stukken reuzel,vermengd met kaarsvet, in beslag genomen, die door eea koopman uit Beverwijk voor kopboter tegen marktprijs werden verkocht. Tegen dezen koop man is proces-verbaal opgemaakt. De heer Mr. A. Kerdijk werd tot algemeen secretaris der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" gekozen door de departementen Deldeu,' Borculo, Eibergeu, Delft, Goes, Voorns en Putten, Boskoop en Lemmer. Op den heer P. Bniijn stemden de departe menten Woerden, Edam, Enkhuizen, Sluis, Moordrecht, Strijen eu Gouderak. De Heer A. W. SjjthofT blijft met kracht en vernuft zijn strijd voortzetten tegen den onbegrijpelijker» inval van enkele belasting- i ambtenaren om boekdrukkers als molenaar*

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2