Tsrscliiat iaielijb, litpiM Mat. Biiiteiilaadsclie Berichten BlnaelianfltthE Berichte!. -■ Vr jdag 1 April. M 5153. POLITIE. L "V ij 1 e m .ABObwkmkntsprijs, per kwartaal 1.85, franco per post, iloor het geheele Rijk- 2.50, kftr.mlethjke nmmuers - 0.10. iniüiJj. wSa23uö£ B(IUE4ll: DAKHT, (S, 13 4. A.DVKRTKNT1KPR118van 1—10 gewone regels n met inbegrip van eene Courantf 1.10» Iedere gewone regel meer 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan het Commissariaat van Politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent een onbeheerd gevonden geteerde roeiboot waai aan zich bevindt een eind ketting ongeveer 4 nieters lang. 1)U ITSCIILAND. In den Rijksdag werd gisteren het debat geopend over het rapportbetreffende de uit voering der socialistenwet. De Minister Putt- karner kwam op tegen de stoutheid, waarmede de socialist Auer onware beweringen als wer kelijke feiten voorstelde, Op grond der tairgke stukken toonde de Minister aan, dat de socia listen wel krachtig werden te keer gegaan, maar dat daarbij de noodige,consideratie vverd ia acht genomen. De inzamelingen van gelden voor de gezinnen der verbannen socialisten wordpn nooit vei bodenmits de opbrengst uitsluitend vorr die gezinnen wordt besteed Eene krachtig uitvoering der wet was echter noodzakelijk .vegens de dagelijks voorkomende bewijzen dat de socialisten eene paitij van omvei werpiug uitmaken en van geen God of Vaderland willen weten. De fractie Most Ilas- selmann piedikt moord. De meer gematigde fractie tiacht wel niet rechtstreeks of op ge- weldadige wijze een opstand te doen uitbreken, maar ondermijnt toch stelselmatig het bestaande. Beide finctièn volgen dezelfde richting, al volgen zij niet geheel en al dezefde wegeo, De Minister citeerde eenige zinsnedeu van Most en Hasselmann over den moordaanslag op Keizer Alexander II, alsook over godsdienst en by bel, welke citaten in den Rijksdag eene algemeene verontwaardiging te weeg bi achten. De Minister verklaarde ten slotte, dat de Pruisische Re geering de noodige stappen zal doen om ook te Leipzig den burgerlijken staat van beleg te doen afkondigen. Het eigenaardige verschijnsel doet'zich voor dat Bismarck iets iu overweging neemt wat zijn vriend Gambetta in Fraukrijk met hand en tand verdedigt: den scntlin de Hete namelijk, die vóór de aanstaande vei kiezingen voor den Rijksdag zou worden ingevoerd. De kwestie is in Pianki ijk nog evenver als bjj 't begin, maar toch wou Gambetta grond, daar hij den twijfel aan de invoering tenminste allengs heeft overwonnen. ENGELAND. De Regeering heeft be.sloteu tot eene ge rechtelijke vervolging, van het te Londen verschijnende socialistische blad Vrijheid, we gens een artikel waarby de moord op den Czaar wordt goedgekeurd. In het Lagerhuis is van consei vatieve ijjde eene motie aangekondigd, strekkende om te verklareu, dat da Regeering niet gerechtigd was aan de Boeren den oorlog te verklaren, als zij eene schikking wilden treffen, zooals thans is gesloten. Officieel wordt onder dagieekening van gisteren hit Simla gemeld, dat de muitende troepen van Herat en Kandahar eu de Aimak- stam Ayoub Khan te Hei at belegeien. Volgens geruchten >zou Ayoub gevangen gemaakt zijn. Reulens Office meldt uit New-Castle, dat Kruger gister met zijn volgehngeu naar Trans vaal is vei trokken. Men gelooft dat generaal Wood in deze week naar Piaetoria zal gaan. Uit Kaapstad meldt Reuters Office, dat geue- raal Robets 29 dezer aldaar is aangekomen en gister zich met bestemming naar Eugeland, weder heeft ingescheept. Het bulletin, gister avond 10 uur 30 omtrent den toestand van lord Beaconsfield uitgegeven, zegt, dat zich in den loop van den dag telkens koorts vei heffing openbaarde eu de toestand van - den-zieke minder gunstig is dan gister ochtend. De geueesheer achtte liet zelfs noodig den ganschea nacht aan^-het ziekbed te blijven. In de kolonie Victona iu Australië werd in het vorige jaar achthonderd duizend ons goud gevonden of negentig duizend ons meer dan in bet jaar '1879, F E A K lt IJ K. Het Journal- Officiel bevat hei decreet om- tient de toewijzing der iusclmjvingen in de jongste leening. Elke inschrijving van 15 fr. rente wordt ten voile toegewezen, de ovengen worden naar evenredigheid verminderd. De toewijzing bedraagt iets meer dan 6 pet. Iu de wet op de postspaarbanken, thans ook door den Senaat goedgekeurdis bepaald dat de inleggelden de som van 20UO fr. niet mogen te boven gaan. Aanvankelijk was 100D fr, als maximum voorgesteld. De reute is be paald op 3 pet. RUSLAND. De Agencc Ruste meldt, dat do volledige overeenstemming der gezanten te Konstautinopel eau voldongen feit is. Er blyft nu nog over om haar door de beide pat tijen te doen aan nemen, doch alles laat zich aanzien dat dit resultaat zal verkregen worden, T R K IJ E. Reuiers Office meldt, dat de gezanten een protocol hebben aangenomen! waiuin zij ver klaren, dat de door de Poite aangeboden gienslijn weikelijk bewijst, dat deze den viede verlangt, terwijl zij tevens etkeuuen, dat de afstand van Epiius bijna onmogelijk is. De gezanten raden dan ook hiinuc Regeeringen aan, GriPkenland de aanneming van die lijn aan te bevelen. GRIEKENLAND. Er is te Athene sen Koniuklyk decieet open baar gemaakt, waai bij de zitting dei Kameis ge sloten woidt verklaard. De samentrekking van troepen aan de gienzen duurt voort. De dag bladen slaan een zeer oorlogzuchtigen toon aan. Op Creta beerscht eene groote opgewonden heid, wegens de algemeene verkieziugen, welke den '13 April moeien plaats hebben. Men vreest zelfs, dat er vóór de verkiezingen eene revolutie zal uitbreken. ITALIË. Een brief uit Caprera meldt, dat de toe stand van Garibaldi, die daar verblijf houdt, hopeloos is. Zijn ziek' «chijnt door het klimaat van Gaprera veel vert.gerd te zijn. Het wonen* op dat eiland is dan ook minder aangenaam. Door alle winden wordt het bestookt eu indien men een tuin of een wijngaard wil maken, moet men de aarde van Sardinië laten komen, daar de grond zeer bard en rotsachtig is. PORTUGAL. De zitting der Kamers is verdaagd tot 30 Mei. TWEEDE KAMER DER STATER-GENERAAL. Zitting van 30 Maart. In deze zitting is, zooals wij in ons vorig nummer reeds als telegrafisch bericht mededeel den, de heer van der Sleijden beëedigd en heeft hij zitting genomen. De discussie over art. 2 der rentewet is voort gezet met de amendementen van de heeren Van Houten en "Van Delden, in hoofdzaak strekkende, om de naamlooze vennootschappen collectief niet de rentebelasting te laten betalen, maar patent. Deze amendementen werden verdedigd door de heeren Van Baar, Schiinmelpenninck ea Heydenrijck, als voor de schatkist voordeeliger dau het stelsel der wet, dat de naamlooze ven nootschappen rentebelasting laat betalen, maar ze vrijstelt van patenten dus de buitenlandsche aandeelhouders en groote maatschappijen geheel ontlast. De heer De Bruyn Kops bestreed de amen dementen en de heer Van Baar nogmaals het belasten van de doode hand. De Minister van Financiën bestreed het amen dement Van Houten, tot verandeiing dertyda- bepaling vuor de aangifte en achtte de amen dementen tot uitzondering der naamlooze ven nootschappen oveitollig, daar de zaak in de vei dei e aitikelen geregeld wordt, maar liet de beslissing aan de Kamer ovei. De slotsom is, dat alleen het amendement- Vuu Delden (uitsluitiug der patentplichtige naamlooze vennootschappen) aangenomen is met 54 tegen 29 stemmen en ait. 2 daarna aange nomen met 52 tegen 30 stemmen. De discussie over ast. 3 met het daarop voorgestelde amendement van den heer D Biuiju Kops is aangevangen. Verschillemi spreker* bestreden liet artikel, als zijnde onvol doende en fictief. Moi gen voortzetting.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1