tWa¥svaal Gemengde Berichten. SCHIEDAM, 81 Maart 1881. De Gemeenteraad alhier heeft heden o. a, de voorstellen tot uitvoering van eenige ge meentewerken, aangenomen, maar met 7 tegen 6 stemmen besloten voorshands geen bruggen aan te leggen, "Wijders is aan het Burgerlijk Armbestuur vrijheid gelaten, om van 1 Juli 1881 tot 30 Juni 1883, bij wijze van proef ten opzichte van de levering van geneesmiddelen voor de armen, zoodanige maatregelen te nemen als het in het belang der gemeente wenschel'ijk mocht oordee- len. Dat besluit is genomen met 9 tegen 3 stemmen. Tot opheffiog van het beurtveer van Gronin gen is besloten, en aan Burgemeester en Wet houders overgelatenom aan nog bestaande beurtveren in liet belang van den handel faciliteiten te verschaften. Met 10 tegen 2 stemmen is besloten, dat de benoeming van een gemeenlebodein plaats van den overledene, zal geschieden door Bur gemeester en Wethouders. Bij de op gister gehouden prjjsuitdeeling aan de leerlingen der Ambachtsschool te Rotter dam, hebben zich gunstig onderscheiden onze stadgenooten Jacobus Mak en Pieter Oranje, die ieder vier prijzen behaalden, als: de eerste in schoolwetensclmppen le prijs, in liniair- en bouwkundigteekenen 2e prijsin hand- en ornamentteekenen 2e prijs en in praktijk als timmerman 2e prijs; en de tweede in school- wetenschappen le prijs, iu liniair- en bouw kundigteekenen 2e prijs, in hand- en ornament teekenen le prijs, in praktijk als timmerman le prijs. Bovendien werd aan eerstgenoemde een eereprij.i uitgereikt, bestaande uit een zilveren cyümler-horloge met toepasselijke inscriptie. Onder de brieven gedurende de tweede helft der maand Februari door het postkantoor te Rotterdam verzondendoch die wegens onbekendheid der gendreseerden niet verzonden Zijn' kunnen worden, komen o. a. voor: J. "Van der Laan te Schiedam. Van het hulpkantoor BergschenhoekP. Zonneveldt te Vlaardingen. En onder de briefkaarten: J. W. Ruit te "Vlaardingen. Ingevolge het verlangen tan Z. M. den Koning, zal van 5 tot 20 Juni a. s. door het korps Koninklijke scherpschutters van Rotter dam een nationale schietwedstrijd worden gehouden voor zee- en landmacht, dienstdoende en rustende schutterijen en scherpschutters-ver- 'eenigingen. Pogingen worden aangewend om van de verschillende spoorwegdirectiën vermin dering van vracht te verkrijgen voor de deel nemers aan dezen wedstrijd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aau de Tweede Kamer als zijn zienswijze te kennen gegeven, dat de vergoeding over 1880 aan de gemeentebesturen uit te koeren voor de kosten in haar lager onderwijs, niet moet worden berekend nnar de kosten in de maanden November en December gemaakt. In ovciepustermning met de schoolwet loopt de veigoeding over een zesde der kosten van het Jager onderwijs over 1S80, onverschillig-, of die kösien vddr of na 1 November zijn gemaakt. De Rolterdamsche Diergaarde heeft oruler meer andere geschenken ook eenige inlandsche vogels ontvangen van den heer C J. A. Wljnaendts, Burgemeester van Overschie. Door den Minister van Oorlog is aan de chef der korpsen machtiging verleend om de Israëlietische militairen, die hun eerlang invallend paaschfeest te hunnent wenschen te vieien, hiertoe in de gelegenheid te stellen, door lo. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrij- stelling van dienst te geven, 2o. aan de overigen ,een verlof te verleenen van en met 13 tot en ...joel 22 April, e. k. Prof. Buys Ballot- deelt mededat hem gisteren de officieels tijding geworden is, dat de Vereenigde Staten deel zullen nemen aan de internationale pool-expeditie in 188283, en twee plaatsen bezetten: Point' Barrow en Lady Franklin-Bay. Daardoor is dus die onderneming verzekerd, en zal het nu aan Nederland te beslissen zijn, of het de middelen wil verschatten in Dickson- haven waar te nemen. Binnen koit zal de heer Buys Ballot nu tot deelneming daaiaan opwekken en hij houdt zich reeds dadelijk voor toezeggingen aanbevolen. Vanwege de afileeling Rotterdam van het Boode Kruis zijn de volgende artikelen naar de Transvaal verzouden: 50'2 flesschen limo nade, '100 blikjes' melk, 50 bitkjes kolfie, 50 bussen chocolade, 50 bussen consommé, 50 mesjes om blikjes te opeoen, 100 doosjes pas tilles Dethan, 50 bussen suiker, 10 kistjes eau de Cologne, 1 anker Bordeaux wijn, 50/2 fles schen portwijn, 50 2 flesschen cognac, 50 blik jes karnemelk, 200 pijpen, 50 spellen Game of fifteen200 a 300 Vs kilo tabakverder salicyl- watten 51 en Brunsche watten. De heer Mr. A, Kerdyk is tot algemeen secretaris der Maatschappij tot Nut van't Alge meen gekozen door de departementen Leeuwar den, St. Anna-Parochie, Tiel, Bolsward en Akkrum. De heer P. Bruijn werd gekozen door de departementen Gouda en Veemlam, Voor de uitrusting van de Willem Barents is door een belangstellende een levend varken ten geschenke aangeboden. Te 's-Gravesamle is eene afschuwelijke misdaad aau het licht gekomen. Eene weduwe met twee kinderen,'een meisje en" een jongen, hertrouwde verleden najaar. Spoedig nadat zij getrouwd was, moeteu die kinderen mishandeld zijn geworden op ergei Ijjke wijze, door hunne moeder en stiefvader; vooial het meisje, een kind van 6 jaar, had het meeste te lijden. Al langeu tijd^ had dit bij de buren argwaan opgewekt, te meer nog daar het meisje in den laatsten tijd nietgezien werd. Maandag II., terwijl niemand thuis was en de sleutel bij een der buren was afgegeven, hoorde men het kind schi eeuwen. Er werd besloten de zaak te gaan onderzoeken, de deur werd geopend en eenige vrouwen traden binnen. Na eenig zoeken werd het meisje op zolder gebonden gevonden in een verschrikkelyken toestand. Het kind, vroeger met eeue gezonde fnssche gelaatskleur, was verbleekt, vermagerd, vervuild en wezenloos. Het geleek meer op een geraamte dan op een menschelijk wezen; hier en daar waren de sporen van mishandeling zichtbaar. Een paar vrouwen uit de buurt gingen met het kind naar den Burgemeester, die dadelijk werk van de zaak maakte. Bijgestaan door verscheidene hurgeis zorgde hij voor behoorlijke vei pleging en reiniging van het kind. Dinsdag werden de misdadigers en getuigen veihoord, en wat toen aan het licht kwam, is niet te beschrijven. Op de allergruwelijkste, dieilyksie wijze is het kind mishandeld; waarbij een inwonende broeder van den man niet weinig geholpen heelt, Van een en ander is proces-vei baal opge maakt. De onmenschen schijnen het kind te hebben willen laten doodhongeren; welk doel ze daat by hadden is nog uiet bekend. Be dokter, die het kind geschouwd heeft, moet verklaard hebben, dat het alleen aau het stei ke gestel van het kind te danken is, dat hel niet reeds gestorven was. Het is zeer goed te begrijpen dat het volk, vooral in de buurt waar de misdadigers wonen, verontwaardigd was eu gaarne zijn eigen rechter wilde wezen. Maandagavond, toen de man thuis was gekomen, is deze geducht onder handen genomen, eh was hij niet ontzet d'nor iemand, die er op wees dat dit zoo niet ging en dat het voik zelf de dupe er van zon worden hoogstwaarschijnlijk zou hij vermoord'zijn ge worden. Ook Dinsdag op hunnen gang naar eu van het gemeentehuis hadden de ontaarde ouders vele mishandelingen te ondergaan, en was het de politie onmogelijk hen naar behooren te beschermen. De stad Stettin heeft een legaat van driehonderdduizend mark gekregen van eens oude ongetrouwd gestorven dame om voor dat geld een gesticht te bouwen, waarin tien oude •vrijers en veertig oude viijsteisboven de vijftig jaren een onderkomen zullen kunnen vinden. Berlijn zal van l April af niet meer tot de provincie Brandenburg behooren, maar een afzonderlijk gebied, een provincie op zichzelf vormen. Alfred Dumesnil, de schoonzoon van Michelet, heeft een middel beducht om planten goed te Uoudeu /ouder behulp van aaide. Hij kan allerlei planten uit den grond nemen en ze in bloei honden. Hoe, wordt niet meegedeeld. Dumesnil woont te Vaseoenil, dicht bij Rouaan, In een schouwburg te Chicago zat on langs een burger uit Colorado in hel balkon eti volgde met gespannen aandacht de voor- stelliug van »de reizigers in de 2uid/ee," ter wijl hy soms oveiluid, door den een ofamleien uitroep, zijn belangstelling in den loop van het stuk blykeu deed. Bij een der treffendste tooneelen van het stuk, op het oogenblik dat Burkzijn bijl opheft om den jongen James Giant het hoofd te ver brijzelen, sprong de aandachtige toeschouwer plotseling op het tooneel, greep den acteur bij den arm eri riep: z>wacht tot z'ijn v.tder komt Slechts mat groote moeite konden de toe schietende bedienden hem bewegen den acteur Ins te laten en van het tooneel te gaan, .Maar tot zichzelven gekomen verontschuldigde hij zich bij den regis.-eur. H'y was nog nooit in een schouwburg geweest eu had zich door het spel zoozeer laten meesleepen, dat hij vergeten had dat hetgeen hij zag gebeuren geen werke lijkheid was. De deputatie uit het T ran sv aal Indepen dence Committee, «lie zich jl. Maandag bij lord Kimberley vervoegde, werd ingeleid door sir David Wedderburn, M. P., en vergezeld van de parlementsleden Dr. Cameron, Pnssniore Edwards, sir Wilfrid Lawson en Evan Williams. Na een woord van sir D. Wedderbuni, las Dr, Clarke don Minister ecno memorie voor, govende allereerst volioening te kennen dat de Regeering dea moed en de wijsheid had bezeten om een eind te maken aan liet bloodvergietendoch ver volgens eenige bezwaren opperende, in don vol genden trant Tevens is bet onze overtuiging, dat het vestigen van do suzoreiuiteit der Kroon, het ontnemen van grondgebied aan do Boerenen het opzicht van Engeland over hunne buitenlandsche relation vredesvoorwaarden zijn welke in de toekomst tot ernstige mouielijkhrden kunnen leiden. Wij zijn van meening dat het handhaven van vriendschap pelijke betrekkingen tusschen II. M. Gouvernement en de Boeren liet best zal verzekerd worden door adbaesie aan de beginselen van het Xamlrivier* tractaat van 1852, on dat alle verantwoordelijkheid, die wij in de Transvaal behouden, m de toekomst zal kunnen leidon totongewenschte verwikkelingen." Lord Kimberley antwoordde dut dit oen zeer ongeschikt oogenblik zou wezen otn in discussiB to treden over do vredesvoorwaarden, aangezien de gehcelo zaak nog tot een finale en volledige conclusie te brengen was. De leden der commissie zouden aanmerkelijke volmacht bezitten tot onder zoek on tot atlvie». en natuurlijk stelde do Regeering zich veel daarvan voor, wat betrof het verkrijgen van licht over de kwestie. De commissie zou de geheele zank van het begin tot het einde kunnen onderzoekenen do Regeering zou uan hare adviezen groot gewicht hechten. Iu 't algemeen was hij bet met de deputatie eons over liet on- I gewenschte .van nieuwe verantwoordelijkheden Men moest echter niet vergeten dat Engeland's positie

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2