-ub-amendement van den heer Yan Delden strekt om duidelijker té doen uitkomen dat het inkomen als bedrijfswinst moet zijn aan te' merken. Een ander sub-amendement van den heer Viruly Verbrugge werd niet toegelaten. 2o. Een amendement van den heer Blussé om de vrijstelling voor kooplieden te schrappen. 3o. Een amendement van den heer Van Dedem, om als algemeenea regel te stellen dat het inkomen uit effecten en in-schulden ver minderd mag worden met de renten der schuld vorderingen. 4o. Een amendement van deu heer W. Van Dedem, om die vermindering niet toe te laten voor bedrijfsschulden, In den loop van het debat stelde de heer Bastert nog een sub-amendement voor op het amendement van den heer Mees, om bankiers, kassiers en commissionairs in effecten, even als kooplieden, enkel vrij te stellen voor hunne schuld vordei ingen. Vrijstelling voor hun bedrijfskapitaal van kooplieden werd verdedigd door de heeiea Holtzman en Van Gennep, eu bestreden door de heeren Van Baar, Bahlinan en De Meijicr, Morgen voortzetting. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1881 met f2,340,000, tot verbetering van den Rotterdamschen water weg. Daardoor wordt in eene dringende be hoefte voor het oogeublik vooizien, en gezorgd dat de Nieuwe Waterweg, al moge deze voor de groote overzeesche vaart onvoldoende zijn, ten minste voor de zoo belangrijke trader- en kustvaai tdie daarlangs plaats moet vinden bruikbaar blijft. Daarenboven is er een ontwerp aangeboden tot wijziging van ait. 2 der wet •van het jaar 1863, betreffende het kanaal door Holland en tot verbetering van den waterweg "van Botterdam Daar Zee. Die verbetering strekt J om uilvoeimg te geven aan de rapporten der Staatscommissie eu der deskundigen. Door uit- voeiing aan die plannen te geven, komt Ne derland in het bezit van een handelsweg naar den Rijn, die stellig aan de concuirentie van naburige havens het hoofd kan bieden. De bosten daarvan worden geiaamd op dertig inillioen, welke uitgaven door geldieening zullen moeten gedekt wordenen voorloopig door .Terhooging der vlottende schuld. DEN IIAAG, 5 April 1881. HIJ, MM. de Koning en de Koningin zjjn uit.enoodigd om bij het bezoek, na Paschen -aan Amsterdam te brengen, ook de Tooneelschool te komen bezichtigen en HH. MM. moeten verklaard hebben, aan die uitnoodiging te zullen voldoen. De Kamerheer-Ceremoniemeester des Konings maakt bekend, ingevolge de bevelen »an Z. M.dat het Hof den 4den dezer den lichten rouw zal aannemen voor eeue week, wegens het overlijden van Hme Majesteit de JConingin-Weduwe van Denemarken. SCHIEDAM, 5 April 1881. Gedurende de week van 21—28 Maait ji., zijn voor de consumtie afgekeurd en onder toezicht der politie begraven een partij rundvleesch toebehoorende aan A- V., slachter te Rotterdam, en een party paardenvleesch, toebehoorende aan J. K, alhier. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Herv. gemeente te Harliugen komt o. a. voor de heer H. W. Creutzberg, predikant bij die gemeente alhier. De heer J. Bnumer, hoold der school te Sas-mheim,is benoemd tot ieeraar in het teekrnen aan de Rps-normaalschool te Lisse. Bij de te 's Hoge gehouden examens voor tummies der posterijen is o. a. als zoodanig: geslaagd de heer J. Van Waas, surnumerair aas het postkantoor alhier. De Tweede Kamer, die a. s. Vrijdag uit eengaat, zal veertien dagen later weder bij eenkomen, De gewone audiëntie van den Mioister van Financiën zal aanstaanden Donderdag, den 7deu April, niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks «chatkist bij de Neder- landsche Bank, op 2 dezer jl., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f21,'156,282.06V2. Met ingang van 4 Apiil zullen aUe porten door de geadresseerde» van brieven, briefkaarten, gedrukte stukken, monsteis van koopwaren verschuldigd wegens niet- of niet voldoende frankeering of om welke andere reden ook, op die stukken -..-orden aangewezen door middel van postzegels, vooizien van een cijfer, aan wijzende het verschuldigde port. Blijkens beticht van deD consul-generaal der Nederlanden te Lissabon heeft de Poitu- geesche Regeering bekend gemaakt, dat, te rekenen vau 1 Maart jl., de haveus van de Peizische Golf door haar worden beschouwd als besmet door de pest. Te Delfshaven is met 143 van de 246 uitgebrachte geldige stemmen de benoeming van predikanten, ouderlingen eu diakeuen, niet meer aan het kiescollege, gelijk tot dusver, maar voor 10 jaar aan den kerkeiaad opgedragen. Onze gemeenteiaad is erg ongelukkig met de behandeling van de kohieren van den lioof- delijkon omslag. Twee malen moest hij reeds verdaagd worden wegens onvoltalligheid en gister, de derde maal, was men zoover gevor derd dat tot de behandeling kon worden over gegaan, toen het noodlot wilde dat de stemmen weder staakten over een vooistel van den voorzitter of de behandeling artikelsgewijze of en bloc zou plaat3 hebben. De tentoonstelling van Kunstwerken van oude tneesteis ten behoeve der watersnoodlij denden in de GotlrPche zaal te 'söravenhage blijft nog steeds de algemeene belangstelling trekken. Voor de stadgenooten is zij in deze gure dagen een heerlijk oord, waar men onze gioote meesters hoe langer hoe men leeit waardeeren; voor de bewoners der omliggende plaatsen biedt zij niet minder genot aan. Zelfs in het buitenland wekt zij de bijzondere aan dacht, zoodat men weldra Fiansche, Eugelsche en Bplgisclie kunstvrienden verwacht. Het is inderdaad te betreurendat eeue galerij van zoo hooge waarde reeds met 1 Mei a. s. tot de geschiedenis zal behooren. Van het Neder landsche Boode Bruis is bericht ontvangen, dat de expeditie den 12n Apid weder naar Europa zal terugkeeren. Bij den hoogleeraar Ilui tuig is het bericht ontvangen, dat door tusscbenkoiost van de Nederlandscli-Indische Handelsbank de belamijke gift van f4000 uit Nedeilandsch-Indie voor de noodlijdenden in de Trnns.au! ter beschikking van het hoofdcomité is ge.--teld. Bij het Groene Kruis is aan verschillende gilteu ingekomen een som tan f 191.05. liet Arnsterdamsche adres aan de Kamer der Paiis te Lu-sa boa, waarin wordt aangedron gen op de verwerping van 't beruchte Lor enfo Maiqnez verdrag, floor Eugelantl van Portugal gevorderd, om ook door' den aauleg van den spoor weg door de Portugeesche kolonie meester te blijven van de eenig mogelijke veibiuding der vrije Hollamlsche republieken met de zee, ligt ook te Utrecht ter teekeuiug. De Arnh, Ct. verneemt dat de Minister van Binnenianrlsche Zakeu zich bereid heeft verklaanl aan den Koning een voorstel te doen tot toekenning van een subsidie ari f'lOOO, voor de tentoonstelling voor decoratieve schilderkunst, dit jaar te Arnhem te houden, ter gemoetko- ming in de kosten van de uit te loven bekro ningen en van de in overleg met de Regeeriug te benoemen jury. 1 Het Beililatt ziir Zeitschrift fiir ii/dende 'Kunst meldt, dat Kouiugin Emma der Neder- landen zich dezer dagen als stichteres heeft aan- j gesloten bij de Gesellshaft fiir verviel,'/al'tigende Kunst en dat zij, evenals de Keizer van Duitsch- land en de groothertogin van Oldenburg, heeft j gewild dat haar toetreding tot dat genootschap j van 1879 zou dagteekenen, toen de afdeeling ïGiaphische Kunste" ontstaan is. In de ontwerp-overeenkomsl tusschen den Staat en het bestuur van het waterschap ter bevordering der verbetering van den water staatstoestand in het Noord-Oo 'elijlt deel van Noord-Biabant, welk laatste aanneemt twee s millioen gulden bij te dragen in de werken tot verbetering, worden die werken aldus om schreven Heropening van het Oude Maasje, i ophe'^ng en sluiting der Heerewaardensche overlaten; voorziening in de uitwatering der landen langs het Oude Maasje, van de lage polders op de Donge uitwaterendevan de j landen gelegen in het inundatie-gebird van de Dommel en de Aa bij 's-Bosch en vau de landen uitwaterende op de Bleek en de Oostki), Op l marinewerf te Amsterdam is men sedert eenige dagen begonnpn de Willem Barents voor den aanstaanden vierden tocht gereed te maken. De zeiidag is den 7den Mei en tie vermoedelijke tijd van terugkomst in j 't begin van November. In hel reispiau is ook opgenomen het be/.oek van Spitsbergen en zoo f mogelijk het bevaren der Karazee, teneinde f die zee te onderzoekeu, Dickson ha ven aan den mond der Yenessei te bezoeken en in Barents ijshaveu don gedenksteen te plaatsen. De kom- mandant zal over het geheele tijdsverloop der maanden Juli eu Augustus rnogeu beschikken om te trachten ra de Karazee te dringen en genoemd onderzoek te doen. Zooals bekend is ligt de Karazee beoosten Nova-Zembla en is die zee iu de laatste jaren slechts door enkele stoomschepenbestemd naar de Siberische rivieien, bevaren kunnen worden. (Mil) Op het voorbeeld der Algemeene Ver- eeniging voor bloembollen-cultuur, hebben eenige handelaren in bloembollen, zaden enz, te Haarlem ea omstreken zich tut de Tweede Kamer gewend om de aanneming van het ontwerp van wet tot inrichting van eenen dienst ter verzending met de post van pakketten, dringend aan te bevelen. De ouUste oud-strijder van 1813 is eer gister in den Haag ontslapen, en wel de heer Johann Wendell Schwamb. De overledene beieikte den ouderdom van 98 jaren. Van al de commandanten der dienstdoende schuttel ij in Nederland is de majoor AI. J- Soutendam, te Goes, nog de eenige, die versierd is met het metalen kruis van deu lOdaagschen veldtocht. Hij tolt de meeste dienstjaren en is op één na de oudste in jaien. Te Wieringerwaard (Noord-Holland) is velleden Dinsdag een fancy-fair gehouden ten vooideele der Transvaalsche Boeren. De netto opbrengst was f 350, hetgeen op ecu bevolking van niet meer dan 1200 zielen hoogst aan zienlijk is te noemen. De stiyd der Tiansvaalsche Boeren heeft de Amstenlamsche studenten opgewekt om een schietvel eeniging op te richten ouder den naam Arnsterdamsche Studentin schiet ver eeni ging, Het bescher mlreerschnp zal aau Z. AL d»-n Koning worden aangeboden. Naar het Weekblad voor Bllurg eo vei/ekeil, hebben 2 studenten van de Theolo gische School ie Kampen zich tot voortzetting van hunne studiën laten inschrijven aan de ïVrije Universiteit" te Amsterdam. Op den 21 dezer zul te Deltieen provin ciale veigadiTtng worden gehouden van locale comités der Unie sEen school met den by bel.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2