Gemengde Berichten. v t, -I- 6*m,ccuie-uegrooting en ,tot betaling uit onvoorziene uitgaven dienst 1880; adressen J. Steynis en J. A. Van Velzen om plaatsing op de kiezerslijstenbenoPming lid jBnrgprliik Armbestuur: adres N VanderSlu"» om jaarlijksche «ratificatie; adres J. P. G. Bakkes om eervol ontslag als onderwijzeres tegen 15 Mei e. k.verordening samenstelling enz. plaatselijke commissie van toezicht opliet lager onderwijs; ontwerp strafverordeningen. En verdere voorstellen en mededeelingeo. Door der firma Daniel V'sser en Zonen alhier is voor de uitrusting van de Willem Barents, evenals vorige jaren, de benoodigde jenever ten geschenke aangeboden. Naar wij vernemen heeft de heer M. De Vries, oud-voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche republiek, het voornemen alhier een voordracht te houden over toestanden en personen in de Transvaal. Wij wetischen, dat deze voordracht, in het taaleigen der Boeren, hier niet minder belangstelling zal vinden als zulks het geval was in de verschillende plaatsen van ons land waar de heer De Vries reeds is opgetreden. Heden herdenkt Wilhelmina Klein, dienst bode bij den lieer J. Tak, den dag waarop zy voor 25 jaren in dienst trad bij genoemden heer, die haar te dezer gelegenheid met zijnp huis- genooten, voor hare trouwe en yvrige plichts betrachting, een keurig geschenk aanbood. Heden morgen, 7l/s uur, was A. Collignon, meesterknecht aan straat van den molen de "West, bezig rogge op den molenwegen te iaden, .van den zolder van een pakhuis der firma Schade Buysing aan de Lange Haven alhier, toen hij achterover van de trap viel en de zak rogge die volgens gewoonte van den zolder op het hoofd getuimeld wordt, nu op zijn been terecht kwam, waardoor dit gekwetst werd. Gelukkig bleef Collignon met zijn voet tusschen de trap hangen waardoor verder onheil voor komen werd. Da gymnastiekmeester, dft heer A. B. Meilink, die juist passeerde, verleende terstond orthopedische hulp. Na in de branderij van genoemde firma heelkundig te zijn behan deld, werd hij naar zijn woning aan de Korte Achterweg vervoerd. In de zitting der Arrond.-Rechtbank te Rotterdam van gisteren, werden o. a. veroordeeld: H. B. M., wonende te Schiedam, beklaagd van rebellie, tot 15 dagen celstraf en f-10 boete of 1 dag celstraf. Chr. B,, wonende te Schiedam, beklaagd van rebellie, lot 2 boeten van f12 of 5 dagen ge vangenisstraf voor iedere boete. W. v. d. H., werkman te Schiedam, beklaagd van ophitsing tot rebellie, tot 15 dagen cel straf en f10 boete. L. B., wonende te Schiedam, beklaagd van rebellie, tot 15 dagen celstraf. Vervolgens stonden terecht: H. W. O., bankwerker te Schiedam, beklaagd van geweldpleging tegen een bediend beambte. Eisch 15 dagen celstiaf, J. v. G., stoker te Overschie, beklaagd van dif fatal van lood te Delfshaven in dienstbaaiheid gepleegd. Eisch "l maand eenz, gevangenisstraf. Tot hoofd der school te Del fgaauw is door den gemeenteraad van Viijenban in zijn zitting van li April jl. benoemd de lieer S. Van der Loo te Overschie. De brandersknecht, die laatstleden Zater dag uit eene baggersloot te Delfshaven werd gered, is gisteravond aan de gevolgen over leden. Hy was eenigszius bijziende en schijnt daardoor in de sloot geloopen te zijn. Eergistenniddag werd op het onverwachtst de eerste proefi it gehouden met den Delfshaven- echen stuomtiam. Hoe ongeduldig het publiek ook was geworden, werd het tenslotte toch vei rast! In een oogenhlik waren er honderden op dc been. De proef werd met guustigen uitslag bekioond. Plaatselijke autoriteiten werden tot bijwoning .niet uitgenoodigdze waren althans niet dan" ambtshalve tegenwoordig,* Te Vlaardingen is Maandag in zinkenden staat aangekomen het loggerschip Suzanna kapt. O. Fieret. Het was Zaterdagavond, terwyl het aan de netten lag, op de hoogte van Bark urn dooreen onbekend groot schip aangezeild, waardoor de geheele achtersteven werd wegge nomen, alsmede de bezaansmast, het grootzeil, enz. Ondanks het hulpgeschrei van de ekwipage van den logger zeilde het gioote schip verder, zonder zich ia bet minst om het aangezeilde schip te bekommeren. Ongelukkig heeft men door de duisternis den naam van het groote schip niet kunnen lezen, zoodat men niet weet aan welken kapitein dit schandelijk gedrag moet worden geweten. De gewone audiëntie van" den Minister van Koloniën zal op Vrijdag den 8 dezer en die vau deu Minister van Binnenlandsehe Zaken op Zaterdag den 9 dezerniet plaats hebben. De eind-examens der Hoogere Buiger- scholen met 5-jaiigen cursus zullen dit jaar voor Zuid Holland te Delft worden afgenomen. Wij vernemen van goederhaod dat de Ministér van Bmnenlaudsclie Zaken zich bereid heeft verklaard aan den Koning een voos stel te doen, tot toekenning van een subsidie ad f 1000, voor de tentoonstelling voor de deco rative schilderkunst, dit jaar te Arnhem te houden, ter tegemoetkoming in de kosten van de uit te loven belouningen en van de in overleg met de Regeering te benoemen juiy. {Arnh. Ct.) Bij de Tweede Kamer der Staten-Gene raal is ingekomen een wetsontwerp tot het toestaan van credieten ton laste dei begiooting van Nederl. Imhë voor 1881, ter betalmg vau tot afgesloten dienstjaien beboerende on ver evende vorderingen. Dat ontwerp strekt, om weder eene som van fl4.010.42Vs toe te staan tot voldoening vau vorderingen, welke, ofschoon binnen deu bepaaideu termijn ingediend, met zijn verevend voor de afsluiting van de diensten waartoe zij behoomi. Bij hel Hoofd-Comité van het lioodc Kruis is sedeit de laatste opgave, blijkens mededeeling in de St. CL van 5 April, ontvangen f12,160.55, waaronder eene som vau f 10,000 van het Cen- tiaal-Comité 'ui N.-Indie. Naast den naam van piof. Harting ver dient naar de Standaard opmerkt, de naam van deu Bntschen kapitein Yerney genoemd te worden, die in zijn land met zooveel moeite de zaak van de Transvaal bepleit heeft. Bij Jhr, Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokiaud (Koningskade 5) is voor de Trans- vaah-ehe Boereu sedeit de vorige opgaaf ont vangen: vau N. N. I 100, X. 1100, Z. f60, K. en C. 1 10, derde gift van een 'vijand der rentebelasting t C, diveisen f 63,50, door tus- schenkomst van den Ned. consul te Duinkerken f 14,28. By 't Comité van 't Groene Kruis te Aspeieu is ree.is ingekomeu voor de nagelaten beti ekkiugen van gesneuvelden m de Trans vaal: Vau eea bruiloftspaitij te Leei dam ouder letter W. P. F. f3 25, vau deu burgemeester vau Hemelumer Oldephaert eu Noordwolde f10. van een speel partijtje te A. f2.'25, van een gehouden collecte f 137.15, van den heer V. te Amsterdam f5 eu een gehouden collecte te Heukelum 1 37.45. Prof. Buys Ballot meldt, dat de directeuren van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen te Haarlem hem tot ondersteuning der internationale Pool-expeditie f 1000 hebben toegezegd. De heer Hemi Morrien te Amsterdam, de bekende acteur, die reeds, vioeger eeu aanval van ktauk/iunigheul had, is wegens een nieuwen aanval naar eeu gesticht vervoerd. Onder den tilel Ken koud voorjaar, schrijft S. aan de JProv. Qron. CL; In eeu exemplaar van J. Veldeuaer, nFasciculus Teutpoium, inhoudende die Cronycken van oude tijden, Tutrecht 1580",f vond ik het volgende bericht omtrent een koud,' voorjaar in 1548, door een tijdgenoot in boven gemeld boek geschreven Anno 1548 op den eersten dag van April' 's nachts, zoo heeft' het een voet dik overal gesneeuwd, eu het iu sommige steden bij de, 14 dagen nog blijven liggen, ongesinolteu, daar de zon niet kwam, overmits de groote koude, die in de lucht was, als had het in de kers dagen geweest, hetwelk vau alle munschen zeer verwonderd werd. Den Haag. De Tuinbouw-Vereenigiug, onder beschermheerschap van Z. M. den Koning, zal van 22 tot 25 Api il a. s. hare Ge voorjaars tentoonstelling van planten, bollen, knolgewas-' sen, bloembouquetten, tuin- en kamersieraden, tuinbouivgpreedseluippen enz.in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier houden. Vrijdag en Zondag avond, 22 eu 24 dezer, zal die tentoonstelling, bij gala-verlichting, toe gankelijk zijn tegen verminderden prijs. Pernis. Van de kabeljauwvtsüchery is een sloep binnen. Er was zoo weinig gevangen dat de besomming de onkosten niet kon dekken. De Brécurseur behelst een bericht, vol gens hetwelk thans voor Oosterweel (Austru- weel) bij Antwerpen een Ameriknsinsch vaartuig, De Phantom, te zien is, hetwelk dit eigen aardige heeft, dat de romp, door middel vaa een stoommachine, desvereischt tusschen de 30 eu 40 voet langer kan gemaakt worden, uit- en iuscliuivende ais de geledingen van een verrekijker. De voordeden van dit stelsel zijn tali ijk. M»'t het oog op ballast,, lading en loodskosten kan de timfteumaat naar goed vinden vergroot of verkleind worden; het vaaituig kan zicii verkleinen om in anders te nauwe bassins plaats te vinden, enz. In Noorwegen bevinden zich 304 Ijzer mijnen waaruit reeds ongeveer zeshonderd twee en veertig duizend ton ijzererts is gehaald. Er zijn honderd twee eu tachtig ijzersmelterijen en twee honderd zeventig fabrieken waar hèt staafijzer gemaakt wordt. Deze fabrieken bi achten te zamen ruim vijfhonderd duizend ton ijzer "ra den handel. Een Russische vredeiechter heeft een dame tot due maanden gevaugeuissttaf veroor deeld omdat ze haar medeminnares als ver jaarsgeschenk een doodkist en eea doodshemd had thuis gezonden. De rechter beschouwde het feit als: een zinuftbeeldige beleediging. De Dordrechiscfte Courant geeft in een Ameiikaanschen brief een vei haal van de aan vaarding van het Presidentschap over de Ver- eenigde Staten van Amerika door den heer Gaifield onlangs als zoodanig gekozen. LE ROI EST MORT, VIVE LE ROI! Op den 4den Maart legdo Garfield den eed van getrouwheid aan de constitutie af. Duizenden van alle oorden des landswoonden de plechtig heid te Washington bij. 't Doet mij leed, dat mijne bezighedon mij niet hebben veroorloofd ge volg te gevon nan mijn voornemen derwaarts te gaan. De eedsaflegging geschiedde in het openhaar, ten aanhoore van de op het plein voor het ka- pitool samengestroomde menigte. Toen Garfield zijne redo had geéindigdont moette zijn blik dien van den voorzitter van het hooggerechtshof, een oud akademie-vriend. De beide vrienden staarden- elkander bewogen aan en wis selden een', weisprekenden handdruk, 't Moet een inderdaad plechtig oogenhlik gmveost zijn. Een ooggetuige verhaalt mij, dat gelieol de menigte, als één man, den adein inhield; eene doodscho- stilte heerschte en allen volgden met gespannen aandacht elke beweging der" handelende personon. Do voorzitter van het hooggorechtshof ontblootte nu't hoofd, allen volgden dat voorbeeld. Met de rechterhand'op den bijbel, hem door den clerk" voorgehouden herhaalde Garfield den hem voor gezegden eed, boog vervolgens hot hoofd en drukte zijno lippen op het blad waarop zïjno hand .zoo even had gerust. Wafer toen volgde, ontlokte-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2