I! Bültealaüdsche Berichten. van Donderdag 7 April IB81. •i Afrikaansch-Nederlandsch. u- SCMEDAtt, April I88i. Dr brer Von Beesten, burgemeester te Lingen, (in het kiesdistrict van den heer Windt- horst), een streng Katholiek, heeft een afdruk verspreid van een ingezonden stuk, hetwelk de uUr.imontaansche Linger Volkslote had geweigerd te plaatsen. liet bevat een scherpen aanval op blaadjes, die door jeugdige Katho lieke geestelijken worden geredigeeid en, gelijk hij zegt, zich kenmerken door hatelijke ver draaiing der waarheid, kwaadaardige persoonlijke aanvallen en geiieele verloochening van alle betamelijkheid, Hy verklaart, dat de oudere en verstandige geestelijkenzoowel als alle weldenkende leeken die hatelijkheden moede zjjn. Ernstig meent hij die jeugdige ij veraars te moeten voorhouden, dat zulk een geschrijf in strijd is met de chiisteljjke liefde en waar heid, welke zij als dienaren der Kerk den volke moeten prediken en dus ook zeiven behoorden ia toepassing te brengen. Aan het slot zegt hij, dat de jongste kerkelijk-politieke wet, al heeft het centrum haar moeten verwerpen, toclt voor de Kerk een groote aanwinst is, en dat men dankbaar alles behoort aan te nemen wat ten doel heeft, iu den tegenwoordigen toestand verbetering te brengen. »Met het einde van de kerkelijk-politieken strijd rnoct de ont binding der centrumpartij van zelve volgen, en dat zal een groot geluk zijn. Want het bestaan eener confessioneel-politieke partij houdt een gezonden toestand van het staatswezen tegen en benadeelt op den duur ook de ker kelijke belangen." Voor het arme kind, dat te's Gravesande in huis op de oomenscheüjkste wijze behandeld werd en dat door de buien uit haar moeders- ,en stiefvaders woning is gehaaid, wil men verder zorgen. Een commissie met den burgemeester van 's Gravesanda aan het hoofd roept voor haar de geldelijke hulp der Uefdadigen in. Wie zal niet gaarne iets afzonderen De graanhandelaar v. B., te Breda, ex- leverancier van het Rijk heeft zijne poging tot mkooping vao den kapitein-intendant v. G., werkzaam aan het Departement van Ooi log, duur moeten behoopen. De feiten als bewezen aannemendever klaarde de rechtbank v. B.. schuldig aan poging tot omkooping van een openbaar ambtenaar on veroordeelde hem te dier zake tot een celstraf van 6 weken en een geldboete van f50 met verbeurdverklaring van het bankbiljet van 1100 ten behoeve van de godshuizen te 's-Hage. Men schrijft uit 't Biidt (Friesland): De landverhuizing naar Amerika is hier weer in vollen gang. Bedroeg het getal van hen, die het voiige jaar vertrokken, meer dau 130, het cijfer dergenen, die dit jaar vertrokken zijn of op het punt staan te vertrekken, be draagt hu reeds bijna evenveel. Ware het niet, dat het geld de meesten terughoudt, het getal der emigranten zou meer dan verdubbeld worden- Stel tegenover het vooruitzicht hier in den winter te kunneu hougai lijder, omdat de vlas bouw meer en tneer in deze gemeente afneemt en daarmee ook de arbeid in den winter, de gunstige berichten, die uit Amerika steeds herwaarts komen van hooge daghuren, van alle dagen spek en vleesch, en voeg daarbij de gemakkelyke en betrekkelijk goedkoope communicatie, dan is het niet te 'verwonderen, dat bijna geen week de landverhuizing stil staat. Hoe groeten invloed dit op de huur en den prijs der woningen uitoefent, blijkt hieruit dat vóór eenigen tijd vier woningen voor f503 zijn vei kocht. In de gemeente Aalten begint zich deze lust ook weer sterk te openhalen. Meer dan 100 personen zijn voornemens zich over eeu paar maanden, derwaarts te begeven. Ook uit Win- j terswijk vertrekken tegen dien tyd eenige g i-zinnen. Een 12ta! jeugdige laudbouwers uit Gro ningen zijn voornemens .ieerstdaags het veld der immigiatie in Noord-Amerika te gaan ver kennen, om later door persoonlijke oveituiging te kunnen beslissen of Noord-Amerika voor hen en de hunnen werkelyk een land van belofte is. In Juli keereu zy weder naar Nederland terug. Naar het Alg. 'Daghl. verneemt moeteen Duitsch Zendeling op Borneo den bevelhebber van een onzer oorlogstoomers geraadpleegd hebben over het antwoord door hem te geven op een schrijven door hem van de Kanselarij van het Uuitsche Rijk ontvangenwaarin inlichting weid gevraagd omtient Borneo uit het oogpunt van Duitschlands behoefte aan Koloniën. Het Bat. li anil, verneemt dat den 7den dezer de sergeant-majoor Soeters van de be zetting van indrapoerie in de XXII Moekims, terwijl hij het paard van den majoor Prager afrijdend, zich verfrischte met een dronk klap- pet water, onverhoeds door Atjehers is overvallen en negen klewanghouwen kieeg, waai aan bij, ternauwernood aas» zijn rum valleis ontsnapt vier uien daarna is bezweken. Het 2nd. Vad. meldt, dat van 3 tot 5 Januari in üe districten Kedoegede de Tjiawi- gebang door hevige» wind belaugryke verwoes tingen aangericht zijn in de op boog gezag aangelegde koffietuinen. In de dessa's Toen- dangan; Boenigelis en Pakapassan van eeistge- noemd district zijn vin Je 44,325 koffieboomen 6079 omvergewaaid, terwijl niet minder dan 45,857 zwaar geleden en hunne vruchten veiloien hebben. Ook werden aldaar nog 445 schaduwboomen. ontwoiteld. In het distiict Tjiawi-gebaug zijn in 15 dessa's 179 koffie- en 96 dadapboomen eveneens orri\ Tgewaaid; bo vendien is er vermoedelijk eene hoeveelheid van 15 picols eu 17 kattis koffie veiloren gegaan. Het noodige is vei richt om de boomen, die wellicht nog te redden waren, voor de cultuur te behouden. Er hebben zich te Curapao en op de audere eilanden commissiën gevormd tot het bijeen brengen van bijdiagen tot leniging van de noodlijdenden door de overstroomiugen ia Nederland. Voor de twee bekende inbrekers eu zilver-' dieven Mohme en Jorwerda die te Arnhem voor het Hof hebben terechtgestaan, is 20 en 12 jaar tuchthuisstraf geëischt, Ook te Vianen is, voorloopig met gunstig gevolg, de transfusio sanguinis toegepast op een man, die in ijlhoofdigheid getracht had zich den bals af te snijden, Nadat de bloeding uit de groote woud uan den hals door Dr. Teljer uit Vreeswijk gestuit was eu hy verder was verbonden, kwam "het dezen echter voor, dat het bloedverlies zoo groot was geweest, dat hy uit bloedarmoede zou moeten sterven. Reden, waarom hy zjjn collega De Koff per telegram uit Utrecht ontbood, ten einde hem met zijne hulp te willen bijstaan. De^ heer De Koff, die zeer spoedig aanwezig was, verlichtte met behulp, van Dr. Winkler, de operatie, terwijl Dr. Teljer uit den arm vatt een gezonden zoon van den lijder de noodige hoeveelheid bloed aftapte, waarna kennelijk de toestand van den lijder verbeterde, en men dus hoop kreeg, hem te behouden. Het gaat aanvankelijk met den lijder geheel naar weusch. (Z/. D.) By een geneesheer te Zntfen vervoeg de zich een vreemd welgekleed heer, die hem gaarne wilden spreken over een kwaal. De vreemdeling werd binnen gelaten en kreeg de gevraagde hulp. 's Middags echter vervoegde zich dezelfde persoon wederom ten huize van den geneesheer, doel» daar deze niet te buis was, werd by evenals 's morgens op de studeerkamer gelaten, om op den heer des huizes te wachten. Na eenige «ogenblikken heeft hij zich daarna verwyderd, zeggende niet .langer tijd te hebben. Hij schijut van die gelegenheid te hebben gebruik gemaakt, om zich van toen ongequiteerde reke ningen, die de geneesheer 's morgens geschreven bad, meester tu maken, Een d'mr rekeningen, voorzien ,van de nage maakte handteekeuing van den geneesheer werd bij den heer v. E. aldaar gepresenteerd en voldaan. De heer v. E. echter, verstoord over de vreemde handelwijze, begaf zich 's avonds naar den geneesheer om opheldering te vragen, ten gevolge waarvau de zaak aan het licht kwam. Door het beleid en den spoed, waarmede de politie is te werk gegaan, mocht het gelukken den dader reeds den volgenden dag te Deventer in hechtenis te nemen. ZutphGt.) Wij ontvingen een nummer van de >Afri- kaanse Patriot", een blad, dat grooten invloed uitoefent en met hart en ziel de onafhankelijk heid is toegedaan. Het nummer, dat ons werd toegezonden, is van 25 Februari jt. Wij deelen er eenige staaltjes van verschillenden aard uit mede. Voos eerst een gedeelte van een hoofdartikel. - 't Handelt over de oprichting van een gedenk- teeken voor de Hugenooten, dat zou bestaan in eeu school, met het doel de nationale begin selen, al was men I ngelsch oudei daan getrouw te bewaieu en voort te planten. 1. So'n Skonl is ons enige hoop ver die toe- /cornsmenselikerwyse gesproke, Die Patriot werk nou gesogend op dio teenwoordige geslag. Mar as die eensydige Engelse opvoeding moet deurdring tot ons hele jeug, dan is daar an gen toekom stige nasionaliteit te denke nie. Wie dus die toekoms van ons land en volk ter harte neem behoort same te werk, met alle mag, om die jeug in Afrikaanse gces op te voede. Ongeleerd kan holle nie bly nie: Engelsgesind opgevoed worde bederf hulie. En kans ver 'n nasionalo ontwik keling in Africaanse gces is daar nog nie. Waar kryg ons ver die toekoms Afrikanersnie alleen ver Regters en Predikante en Dokters en Parle mentslede nic, mar oek reggesinde Afrikaners ver spoorwegbeambte, telegraafklerke, ens. Streef ons na 'n nasionalo ontwikkeling, dan is nommer één 'n nasionale opvoeding. 2. Daar is nog hans. Ons klaag dikwils dat die onrlerwys van óns Boerekinders tot nog toe ver waarloos word; dat tienduisende ongeleerd blyf. Molik is hierin 'n godJolike bedoeling. Nou blyf daar kans om nog op die bevolking "te werk nou ons oge ope gaan, want die lïoere maak tog mar die eintlike bevolking van 'n land uit Veronderstel nou ons oge ope gaat ver onso nasionaliteit, dat die eensydige Engelse beskawingnl ons boerekinders oek besmet het, dan was daar nix an te doen nie. Nou open onse liwo Here ons oge ver die saak, ?n seg: sKyk nou. daar is dio Boerekinders'nog ongeleer; doet nou wat julle kan om hulie op to voede vollens die lig wat ek julia gege het." .Die stem behoort ons almal te hoor en ter hart te neem. Verder vinden we allerlei mededeeliugen r i tsf.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5