Kerknieuws. Sttdsliji Nieuws. 7~7ff ineit uersü o. Marktberichten. Beursbericht van Amsterdam. correspondentiën, em. waarvan we enkele aaa onze lezers meedeelen, die om hun eenvoudigea sty 1 en naiëveu inhoud, soms ook om hun scherpte de aandacht meer dan waardig zijn. Kolonel Lanyon seg: sdie rapport van die Boere is vol leugens." As dit waar is, dan wil ons tog wel 2 dinge weot: 1) van wio het Kolonel Lanyon dit geleer om dio waarheid te vertel? 2) van wie het die Boere dit geleer om leugcn- agtige rapporte te skrysve? Bio Transv. Boere gaat gaat 'n Kafferen 'n Hotnot, en 'n Boosman, wat hulle ondor die En gelse gesneuvelde opgetel het, afslag en opstop en na England stuur as modelle van allarer Majesteits troepen die in Transvaal tegen do Boeren gebezigd worden." Gladstone sal dit seker in die «British Museum" ten toon stel. DIE PUBI.IEKE OPINIE IN EUROPA spreek sig al kragtigor en algemener uit ten gunste van die Transvaalse Boere As dit nog 'n tydjie duur dan lyk dit of heel Europa in die bres spring ver die Boere. Bit hat England seker nie verwag. Hullo dag hullo kon dio Boere raar vertrap, Europa sal daar gen notisie van neem nie. Mar in honderde koerante word die sank van die Boere bepleit. En dit blyf nie mar net by woorde mo. Mar adresse an die Koningin en an die Britse nasie .word op verskillende plase geteken. Dio adres van Prof. Harting is in Holland geteken deur 0,082 persone, daaronder is 910 wat 'n akndemise op leiding gehad het, en 374 predikante alleen. Die adres is an die Engelse volk. Dan word daar 'n ander "adres in Holland geteken an die Koningin, in roorende taal geskrywe. Dan lat 'n ander Komile, waarvan Ds. F. Lion Cachet lid is, 3 adresse teken: Ij an die Koning van Holland, versoekende dat hy by dio Engelse regering syn bemiddeling moet anbiedo tussen die Boere en England (en hiervan word nogal wat verwag)2) an die Koningin van England, en 3) 'n adres van simpathie an die Boere self. In Portugal word oek 'n adres geteken, om Transvaal terug te ge an die Boere; so oek in Belgié en Amerika. En in England self word op verskillende maniere voor die Boeie go- werk. Nou het Dr. Congreve weer 'n protes go- publiceer, uit naam van die Positivïslo tcon die herovering van Transvaal, met versoek om herstel van onafhankelikheid van die Boere. Ja,'dit gaat nog verder, in Holland word 'n corps van vry- wiliigers gevorm om die Boero te kom help; dis mees, jongelingemar 'n boei oud-officiere en onder-officiere bied sig oek an om rao te gaan. Die Holl. koeresp. van die Zuid-Afrikaan (an wiens versoek om syn hele stuk op te neem ons nie kan voldoen nie) sluit aldus: sLang zal hot niet meer duren of geheel de beschaafde wereld springt ,voor Transvaal in do bres. Zal Engeland hieraan durven weerstand bieden? Ons seg; ja, totdat die Britse belastingbetaler oek byspring. Biutstown, 4 Febr. Heerlike reens het ons in die laaste tyd gehad. Toen die water in stroome neerkom en oor die dorre aarde loop, toen het menig gristen in syn hart, met die digter, bly- moedig uitgeroep: nis die nood zoo hoog gerezen Dat gy nergens uitkomst ziet, Nog hobt gy geen kwaad te vroezon God myn God vergeet my niet." Die veld siet daar nou al pragtig uit Waar voor., 14 dagen alles swart van droogte was, is nou wolig groen. Die vee begin oek te herlowe. Mog ons de Here van harte dankbaar wees ver syn grote goedheid en genade 1 Die ^Patriot" begin hier meer en meer gelees te worde. Dit gaat oek nie om teen die Patriot te praat nie, want net dou ,wort jy kort gekeer. Correspondent. Vredeverdrag, Ventersburg, O. V. S 7 Febr. Dit reen Uier soveul dat die water nie meer kan intrek ,nie. Die gras is so hoog dat gen skaap daarin' kan gesiön worde nio van 4 tot 5 voet hoog. In dio wol en langpens van die skapa kom wirms by lionderdo, so fyh as 'n haar, en hulle vrejt die pens deur, sodat dit met die kleinvo mar sleg 'gaat. Gesaaide is mooi. Dit het van dag ■weer gereend. .Verlecle week het die weerlig. Meneer B. Kleinhans doodgeslaan en diekruidliuis van Kroonstad an Brand. Van dag word opWinburg wapenschouwing goliou en 'n byeenkoms met die Raadslede, mar of ons veldkornet syn menso die rivier sal deurkom weet ek nie; gister moes alles nog deurswem. Sondag sal op Ventersburg Nagmaal wees as ons predikant kan deurkom. Megedeel. Steli.endoscii. Hier was verlede week en Sondag 'n (soogenaatnde) bidstond ver onse arme verdrukte en onregverdig behandelde Transvalors. Prof Marais het die morro gepreek, by seg die porlog i is om diesonde van die TransvaalEk sal tog wil weet wat die sonde is van die Transvaal. Ek weet nie of die Transvaal ooit al land gesteel het nist of land onrogvêrdig geannexeerd het nie; want1 steel (maskie 'n land) is 'n grote sonde. Wat sal Prof. sè as hier eend ig "n oorlog uitbreek (en ik vrees daarvoor) sal dit dan wees om dronkenskap dat jy van jou pos afgeset word, of ook om steal of 'n ander sonde? Mar ik neem hom dit onk nie so kwalik nio, want hy is mos so teen ons arme boere on "o voor dio Engelse. Die middag was daar 'n bidstond of vergadering (dit was nie afgekomlig nie). Voor die preekstoel liet gesit meneer Neothling, Prof. Ilofmeyr, Prof. Marais (Prof. Murray moos gann Engels preek). Ds. hot Predikant dn Toit van Br.mdford nie gevra niehy was glo bang meneer Du Toit sal te veul die anno Transvnlers hul party tiok. Ek was nie daar nie, mar ik hoor dat dit glad gen bidmir was nie; dit kan ook nie andeis nio, want hoe kan 'n mens iets teen jou gemoed doenToon die kerk uit was hot ouderling Koos du Toit, Prof. llofmeyer aangeval oer die uitdrukkings te'en die boero; ouderling lloofiees hot hom bygestaan. Rog so, ouderiinge, moet nie ontsieri nieons let alrnal na julte op. Julle weet 'n ouderling wat wel regeor is dubbel waïirdig geag te worde. Meneer Joubert (swnger van Prof. llofmeyer) het syn party getrek. Ds. Jooste wordt hier Zondag vorwagt. Aan die boome is geplak: Kennisgeving. i)s. Jooste i\ aim 't komen. 3,000 verrotte eijeren benoodigd. Allen die hem herbergen zullen de ruilen worden ingeworpen. Ek hoor as hy preek sal die in tri se uitstap; dus ouderiinge pas op wat julle doet Tot recht verstand van het bovenstaande dieoe men te weten, dat Ds. Jooste een Engelsch- gezind predikant isdie aan den gehateu Eugelschen kolonel Lanyon een voor hem zeer bezwarenden brief had geschreven, welke in de handen der Afrikaners is gevallen. ïn hetzelfde bericht komt nog de volgende ondeugende metledeeling voor: Meneer, hier is 'n goeje raad uitgevondo om mense wat nie na die kerk wil kom as meneer Neothling preek nie te laat komge an die persoon maar net twee of drie stomme voor diaken of ouderling; ik kan hier gevalle opnoem wat goed gewerk het. Meneerdie kom nooit in die kerk as Dominie preek nie, mar met nuwe jaar kry hy drie stemme ver diakon, nou is hy 'n getrouwe kerkganger, smorren en smiddags. Ek hoop dat ander gemeentes 'die raad sa! opvolg, want dit is sonder dwang of geweld. Eindelijk volge hier tot kenschetsing van de gevoelens in Zuid-Afrika de volgende adver tentie WAAR SM V W1 XG. Alle vuilgowinsookei's, kopers en verkopers, van perda en eseis ver die Engelse troepe, teen Trans vaal, word ernstig gewaarsku om hulle voete uit myn huis en van myn plaas te hou as hulle nio op 'n onangouiinic wyse wil kennis maak met 'n ware Afrikaner nie. D. B. HAUBTFLEISCII. Zanddrift, 2 Febr. -1881. P. S. Nou weet julle wie ek is en waar ek woon. Ek hoop dat allo regte Afrikaners myn voorbeeld sal voll. Ned. llerv. Kerk. Beroepen: te Loon op Zand, Mense, te Zwijudrecht. Bedankt: vooi RhonenA. II. Den Boer, te Muiden. Loon op Zand, Mense, te Zwijndrecht. Bij den kerkerand te Leiden is ingekomen een missive van Prof. M. A. Gooszen, met verzoek de leerimgon van Ds. R. Koopm.ms van Boekeren, waai onder zich zijne dochter bevindt, alsnog tot lidmaten der Ned. llerv. Keik aan te nemen, op grond dat de leeilingen der overige moderne predikanten altiier uilen toege laten zijn. (Die van Ds. Scheller zijn namelijk eerst afgewezen, doch daarna aangenomen.) In eene gisleiavond gehouden vergadering lait'dcn bijzondei en keikeraad, welke ongeveei vier «ren ge- duuid heeft, is, na hevige dtscussiën, besloten het verzoek van den hooglceraar van de hand te wijzen. Tengevolge hiervan zullen de leerlingen van Ds. Koopmans van Boekeren zich heden naar Soetorwoude begeven, ten einde daar belijdenis des geloofs af te leggen, om Zondag te warden bevestigd. BURGERLIJKE STAND. Cicboren: 3 April. Joliann FriBilriob, zoon van G. J. Ver kade eu M. Wessel, Hoofdstraat Adriaan, 'zoon vaa Bina Stolk/ weduwe van Th. Van Koesveld, Hoofdstraat. 4. Hendricus Johannes Antonius, zoon van A. Joosten en E. M. Van Ke3sel(in een vaartuig). Christina Maria, dochter van W. G. Tengeler en M. E Tengeler, Schie. 5. Aaltje, dochter van H. Velzel en L. Nieuwenhuis, West Franke- landsche Laan. Huibert, zoon van C. Steen bergen en M. 0. Avé, Singel. Gehuwd 6 April. H. Van GerVen en A. Goenen, Schiedam, 6 April. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijnf 12V2 per hectol. Ct Jenever t Amsterd, proef, f 16Vs f 47 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoellng-lbeursf2.00 per ketel. Bjj de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging fl.80 per ketel. Rotterdam 5 April. Op da veemarkt wai en hedon aangevoerd:paarden veulens, 1173 rmuloien, 133 vette- en glaskalveren, 173 nuchtere kalveren, 39 schapen of lammeren, 298 varkens, 186 biggen. De prijzen van het vee, ter markt besteed, waren als volgt: Runderen 1ste kwaliteit 87 ets., 2de kw3l. 70 ct., 3de kwal. 52 ets,, kalveren lste kwal. 120 ct., 2e kwal. 100 ct. schapen 90 ct., alles jiet kilo. Het mageie vee ging traag van de hand. De aanvoel van weivarkons was beter dan ge passeerde» marktdag. De prijzen waren voor goede kwaliteiten iets beter en men besteedde van 59 tot 60 ets. per kilo. Voor Londen was weinig aanvoer. Aan de markt van heden waren de prijzen der boter ais volgt: eerste kwaliteit f 62; tweede kwal. f 56 deule kwal. f52, nllcs pei 40 kilo. Aangevoerd werden, 113/s en 176/lti vaten en 2642 stukken van 1/3 kilo. Per Tfxkor. pCt - Piemie leen. Uuttml. 3 Ne II. Weikl Schuld. 2% Idem 1878 4 Handel-Mnntscli.resc. Obl. Centraal Spoonv. Spanje, Burnetii. 1 2 Dito, Buitenl. 1867 1 .2 I'uhtugai.,Doltl.1867 3 Rusi.and, Nicolai 4 v 1873 gec. 5 1875 4i/j v 1877. 5 Staats). 5e serie 5 9 i860 5 Obl. Oostersche 5 iir. Buss. Sp.-Msats. 5 IciSTKNU.jObl.pap.Mei 5 1 vzllv.jan. 5 Loten 1854. 4 1860. 5 1 1861. lloug.Theiss-loten4 Staatsl. 1870 IUHKiJE,Obl. 1865 5 Soypte18760 18705 Pi:ru1870 6 1872 5 VeREEN.S'ÏATI'Nl86t 6 1871 5 Mexico, 1851 3 1864 3 Columbia4i/, Erie-Spoorw Illinois Ati. Miss. Ohio 7 Omturnt de stemming .Ier hems up gisieien, zegt de Amtrn'i. Courant- De beuis was heden minder vast gestemdin Euro- peescho fondsen waien de prijsbewegingen gering en bedroegen de verminderingen slechts een fractie, alleen Oostennjksche llongiursclie waren zeer vast gestemd, de laatste maakten opnieuw tpet avans. Egyptische bleven prijshoudend evenals do Zuid-Ame- rikaansclio Staatsfondsen waarin echter weinig omging. Van binnenlandsche waarden openden Aand. Centraal- Spoor willig om tot den voi igen koers terug te loopen. Amerikaansclie Spoorwegvvaarden zijn meerendeels V» h Pct' gedaald met tuinder Intidel. Geld op prolongatie blijft voortdurend ruim. Rotterdam, 6 April, i Disc. per 3 M. Kort tonden 3%% j 1 f 12.02% 112.121/3 Parijs 21/3% fr. 100 -47.35 j -47.80 Antwerpen 3%% fr. 100 - 47.25 -47.75 •- - - Gedrukt by J. ODÉ, te Schiedam. o April 101 06% 103% 112 07% 20% 22% 5411/u 78% 91% 82n/16 94% 135% 127 641% 65% «2% 149% 94 101 13 73% 23% 19%, 101 Vis 26% 12% 45% 48% 137%' 132% b April 66 403% 20% 21% 51% 78% 91% 82% 94% 567/j 64% 65% 12%

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6